Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze

 

Wysmakowana uczta o historii, muzyce, architekturze i kuchni. To kolekcja pięknych kulinarnych wspomnień (np. chrupiące karczochy we Florencji, tuńczykowe ragù z Palermo, cukierki o smaku kwiatów pomarańczy w Rzymie) oraz ich powiązań ze sztuką (La Brioche Chardina, wiersz Pasoliniego przywołujący wspomnienie zapachu jaśminu i gorącej zupy). Musicie spróbować!
 

Kosmiczne zachwyty

 

Druga część równie pięknie wydanej „Astrofizyki dla zabieganych”, po którą bardzo chętnie sięgaliście.
Lektura „Kosmicznych zachwytów” – napisanej lekkim piórem książki pełnej zdumiewających faktów i wciągających opowieści oraz międzygalaktycznych ciekawostek – sprawi, że nocne wpatrywanie się w rozgwieżdżone niebo już nigdy nie będzie takie samo. A kosmos nigdy nie był tak blisko!

 

Homebook

 

Książka, a w zasadzie album, dla estetów, fanów pięknych wnętrz. To trendbook przedstawiający projekty słynnych biur architektonicznych. Znajdziecie w środku masę zdjęć, artystycznych ujęć, aranżacji mieszkań w różnych stylach. Wiele ciekawych inspiracji i pomysłów w imponującym, eleganckim wydaniu.

 

Księga zwierząt niemalże niemożliwych

 

Nie jest to kolejna część serii o „Fantastycznych zwierzętach”, czyli cyklu związanego z Harrym Potterem. Tym razem poznajcie stworzenia niezwykłe, choć prawdziwe! Aksolotl, niesporczak, motyl morski, rekin chochlik – na naszej planecie żyje wiele zwierząt, które daleko wykraczają poza ludzką wyobraźnię. Caspar Henderson – penetrując i głębie oceanów, i najbardziej jałowe zakątki ziemi – w sposób dowcipny i pasjonujący prezentuje nam współczesną menażerię: opisuje piękno i dziwaczność wielu stworzeń, z których część jest tak zadziwiająca, że chciałoby się dla nich założyć osobne Archiwum X. Dzięki nim po raz kolejny można się przekonać, jak wspaniały jest świat, w którym żyjemy.

 

Nie ma

 

Mariusz Szczygieł - laureat Europejskiej Nagrody Literackiej i Dziennikarz Roku 2013 – opowiada prawdzie historie o tym, że… nie ma. Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Rozmówcami reportera są goście z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, albański malarz, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Będzie to niezwykła podróż.
Ciekawą stroną jest sama struktura okładki (nie mówiąc już o hipnotyzującej grafice), którą trzeba zobaczyć, dotknąć na żywo. Składa się ona z dwóch części, po zdjęciu białej okładki z wyciętym kółkiem ukazuje się całość obrazu „Spadochroniarze” Michała Mroczki.

 

Rekin i baran. Życie w cieniu islandzkich wulkanów

 

Islandia – zimna, mroczna i jednocześnie fascynująca kraina, do której odwiedzenia zachęca już sama okładka. W środku znajdziecie wyjątkowy przewodnik po „islandzkiej duszy” i zarazem porywająca opowieść o życiu na pięknej oraz niebywale wietrznej wyspie w cieniu stu trzydziestu wulkanów. Jedyna rzecz, której się z niej nie dowiecie, to dlaczego owce uwielbiają stać na środku drogi – to jedna z niezgłębionych, irracjonalnych owczych tajemnic. A jaki związek ma z tym rekin i baran? Przekonajcie się sami!

 

Dzikie smaki

 

Książka kulinarna powinna tak wyglądać, że już od pierwsze strony czujemy się głodni i mamy ochotę sięgnąć po wszystkie te dania. Takie są też „Dzikie smaki”, na które wystarczy spojrzeć i jesteśmy zachwyceni prostotą, naturą i aż mamy pragniemy tego skosztować!
Kaja Nowakowska i Gosia Ruszkowska, blogerki znane jako Mead Ladies, radzą, jak bezpiecznie znaleźć, zbierać i przyrządzić to, co rośnie wokół nas. Poznajcie oryginalne dania z grzybów, korzeni, liści, owoców, nasion i kwiatów.

 

A wy macie swoich książkowych, okładkowych faworytów? Więcej propozycji wydawniczych znajdziecie na empik.com.