Dzieci do trzeciego roku życia przeważnie jeszcze nie stykają się z reklamami, rzadko odwiedzają sklepy i nie śledzą trendów wśród rówieśników, więc zazwyczaj nie mówią o jakiej zabawce marzą. To daje nam cudowną swobodę wyboru, bo maluch będzie cieszył się z każdego prezentu, który dla niego przygotujemy. Jednak właśnie ta całkowita dowolność decydowania często staje się przekleństwem rodzica czy kogoś z bliskich, gdy staje się przez prawdziwymi lub wirtualnymi półkami w sklepie. Tyle cudownych – lub wyglądających na cudowne – zabawek! Co wybrać? Postaram się pomóc w dzisiejszym PREZENTOWNIKU, w którym pokazuję 7 grup najważniejszych zabawek dla przed przedszkolaków. Startujemy!
 

Prezenty dla kilkumiesięcznego dziecka

  • GRYZAKI

Minęły czasy, gdy GRYZAKI kojarzyły się wyłącznie z ułatwieniem ząbkowania. Dziś są to przeważnie pierwsze dziecięce zabawki, ponieważ można je znaleźć w setkach kształtów, kolorów, wielkości, wykonane z przeróżnych materiałów i z wymyślnymi dodatkami. Mogą być drewniane, materiałowe, z tworzyw sztucznych (jeśli to gryzak z dziurką, sprawdźmy, czy jest to tworzywo odporne na pleśń). Gryzaki są bezpieczne i niewielkie, czyli idealnie spełniają pierwsze potrzeby maluszka. Warto mieć ich kilka, najlepiej z różnych materiałów, by wzmacniały doznania sensoryczne i zachęcały dziecko do zabawy. Zagwarantuje nam to wzmacnianie chwytu, precyzji dłoni, rozwój małej motoryki. Jeśli chcecie skompletować prezenty z tych niewielkich zabawek, zajrzyjcie tutaj: GRYZAKI.

gryzak na prezent dla dziecka

 

  • MATA EDUKACYJNA

Jeśli chcecie podarować dziecku kawałek świata, a do tego wesprzeć m.in. jego rozwój motoryki dużej, to wybierzcie MATĘ. Mata to taki gotowy zestaw zastępujący kocyk i zabawki. Bardzo wygodne i najczęściej niezwykle symulujące rozwiązanie. Zabawki te są dostosowane do wieku dzieci. Mogą być bardzo zaawansowane z elementami sensorycznymi, daszkami, pałąkami do wieszania maskotek nad dzieckiem, z dźwiękiem, światełkami itd. Mogą być też proste ograniczające się do ciekawych wzorów. Położenie dziecka na matę, to wspaniały sposób na pierwszą naukę samodzielności i rozbudzenie chęci eksplorowania świata.

mata edukacyjna na prezent dla dziecka

 

  • GRZECHOTKA

Kolejnym kluczowym elementem malucha jest GRZECHOTKA. Wiecie, że obok lalki to właśnie grzechotka jest jedną z najstarszych odnalezionych zabawek? Jej oczywistą przewagą nad innymi skarbami z półki dziecka jest dźwięk. Nawet niemowlak szybko zaczyna rozumieć zależność między poruszaniem zabawką, a tym, że słyszy grzechotanie. To zachęca go do dalszej aktywności i rozwoju. Grzechotki są niewielkie, ale to naprawdę doskonały pomysł na prezent. Są tak różnorodne, że możemy skomponować z nich atrakcyjny zestaw, albo skorzystać z gotowego.

Grzechotka na prezent

 

Co kupić dla rocznego dziecka?

  • STOLIK EDUKACYJNY

Jeśli zależy wam na dużym, efektownym i wielofunkcyjnym prezencie, to podpowiedzcie Mikołajowi niezwykły STOLIK. Stoliki te noszą różne nazwy: manipulacyjnych, motorycznych, edukacyjnych, ale zasada ich działania jest taka sama. Są to spore zabawki, wyglądające jak stoliki, przy których dziecko może się bawić. A właściwie może się bawić stolikiem, bo ma on wbudowany zestaw zabawek – niektóre na stałe, inne można odłączać, część z nich ma światełka czy dźwięk albo jakiś konkretny temat, np. STOLIK OGRODOWY.

Stolik edukacyjny na prezent
 

  • PUZZLE

Wiek półtora, dwa latka to idealny moment by pokazać dziecku PUZZLE. Gdybyście cofnęli się o dekadę w czasie, nie znaleźlibyście zbyt wielu propozycji puzzlowych dla maluchów. Dziś wybór jest naprawdę duży, a im wcześniej zaczniemy przygodę ze składaniem obrazków z elementów, tym większa szansa, że przerodzi się to w ulubioną rozrywkę. Czemu to takie ważne? Bo puzzle wspaniale wspierają m.in. rozwój koncentracji, percepcji wzrokowej, koordynacji ręka oko. Ale przede wszystkim są świetnym sposobem na wzmacnianie relacji – gdy układamy obrazek, robimy to wspólnie. Nie konkurujemy, nie ma wygranych i przegranych (jak w przypadku gier). Mamy ten sam cel, a to zawsze wywołuje pozytywne emocje. Czego chcieć więcej w święta?

puzzle na prezent dla małego dziecka

Prezenty dla dwulatka i trzylatka

  • KSIĄŻKA

KSIĄŻKA to pewniak każdego prezentowego zestawienia. Ale czy sprawdzi się w przypadku maluszków? Tak, jeśli sięgniemy po serię specjalnie dla nich przygotowaną. Najlepszym pomysłem na to, by dziecko od razu zainteresowało się książką, jest podarowanie mu maskotki – bohatera opowieści. Niestety nie każdy wydawca tworzy pluszaki do swoich książek, ale znalazłam coś dla was. Kicia Kocia to świetna seria polskich książeczek dla dzieci nawet przed drugim rokiem życia. Z uwielbianą przez maluchy bohaterką, która możemy kupić również w postaci maskotki! Kicia Kocia ma tyle części, że będzie towarzyszyć maluchowi przez kilka lat.

Kicia Kocia na prezent

 

  • KLOCKI

Chyba każdy Mikołaj pierwsze kroki zawsze kieruje do półki, na której stoją KLOCKI. I słusznie, bo jest to zabawka obowiązkowa w pokoju każdego dziecka. Tak, u dziewczynek powinno być tyle samo klocków, co u chłopców. Nie ma drugiego takiego produktu dla dzieci, który rozwijał by jednocześnie tyle kompetencji i sprawności. I pozwalałby na tak zróżnicowaną zabawę: konstrukcyjną, zadaniową i narracyjną. Wierzcie mi, inne zabawki tego nie potrafią. Jakie powinny być klocki na Gwiazdkę? Duże, efektowne, kolorowe. Takie, by pozwalały na zabawę rodzinną.

Klocki na prezent dla dziecka 3 lat

 

  • BONUS - PREZENT DLA MAMY I DZIECKA

Żeby umilić i ułatwić mamom karmienie i inne czynności, które wiążą się z karmieniem, spaniem i przytulaniem, można sprezentowac ozdobną poduszkę. Ilość ich kształtów, kolorów i wzorów jest ogromna. A jedną z nich jest popularna poduszka - kura.

Poduszka kura La Millou

 

PS. A na zakończenie porada, która uratowała niejedną Gwiazdkę. Jeśli zlecicie Mikołajowi przyniesienie zabawki z elektroniką, koniecznie sprawdźcie PRZED ŚWIĘTAMI, czy są w niej baterie. Nie ma większego rozczarowania na świecie niż rozpakowanie wymarzonego prezentu, który nie działa, bo nie ma baterii.

Więcej pomysłow na prezenty nie tylko z okazji Świąt Bożego Narodzenia znajdziesz w naszym dziale Prezentowniki.