PUZZLE: To jedna z zabawek, która zawsze musi się znaleźć w propozycjach najlepszych prezentów dla dzieci. Nic tak nie pobudza jednocześnie wyobraźni przestrzennej, rozwoju małej motoryki i poprawy koncentracji. Puzzle nadają się do zabawy solo, ale też integrują rodzeństwo, rówieśników, pozwalają spędzić czas rodzinnie. Zauważyłam, że nawet dzieci, które nie lubią układania puzzli, przekonują się do nich w przypadku, gdy w układance są ukryte dodatkowe zadania. Jak na przykład w PUZZLACH OBSERWACYJNYCH DOM z firmy Kapitan nauka – dookoła obrazka mamy małe ilustracje, a na nich to, co dziecko ma wyszukać na ilustracji.

KSIĄŻKI: Co w tym zestawieniu robią książki, skoro miałam polecać zabawki? Otóż pierwsze książki dla dzieci (nawet do kilku lat) to dziś jedne z najciekawszych zabawek! Zwłaszcza książki przed przedszkolne. Mają jedynie formę książeczek, a tak naprawdę składają się z całego zestawu niespodzianek manipulacyjnych, dźwiękowych, optycznych. Dzięki takiej kompilacji potrafią na znacznie dłużej niż pojedyncze maskotki, gryzaczki, grzechotki zająć malucha. Większość z nich ma też uchwyty, które służą jako mocowania do fotelika czy wózka. Duży wybór takich książeczek znajdziecie w firmie Tiny Love. Przeglądanie zacznijcie od MOJE PODRÓŻE: ZABAWY NA ŁĄCE, śliczne wzornictwo i ciekawe dodatki. Będziecie chcieli pożyczać od swojego maleństwa.

Tiny Love, książeczka Moje Podróże Zabawa na łące - Tiny Love

         

UMIEJĘTNOŚCI PRAKTYCZNE: Są takie lekcje, które każde dziecko powinno odebrać w domu, bo w żadnym innym miejscu się ich nie nauczy: pranie, sprzątanie, gotowanie, zakupy itd. Możecie pomyśleć, że to przecież umiejętności dla starszych dzieci, a nawet nastolatków, ale tak naprawdę powinniśmy je ćwiczyć jak najwcześniej. Tym bardziej, że mamy teraz naprawdę wiele wspaniałych zabawek: kuchenek, pralek, odkurzaczy, zestawów szczotek i mopów itd. Jedne z ulubionych zabawek dzieci, to zestawy do zabawy w sklep i w gotowanie, czyli warzywa, owoce, mięsa, sery, jaja, ryby, mleka itd. Chciałabym zwrócić waszą uwagę szczególnie na zestawy z deskami i bezpiecznymi nożami, jak choćby WARZYWA Z DESKĄ DO KROJENIA firmy Plan Toys. Drewniane części łączą się na rzepy, a nawet dwuletnie dziecko może je „przekroić” nożem by zrobić pyszną, zdrową sałatkę.

NAŚLADOWANIE DOROSŁYCH: To styl zabawy, który lubią dzieci w każdym wieku i obu płci. Naśladowanie strażaków, nauczycieli, policjantów, lekarzy, kucharzy, to jedne z najczęściej spotykanych sposobów na spędzanie czasu. Pokazuje jak chętnie dzieci uczą się przez obserwację. Można to wykorzystać choćby do rozmów o różnych zawodach. W nowościach firmy Plan Toys znalazłam wspaniałą serię z zawodami. Szczególnie polecam ZABAWKĘ EDUKACYJNĄ GABINET DENSTYCZNY – doskonała jakość, drewno, przyjazne wzornictwo. Świetnie rozwija małą motorykę, precyzję i koordynację ręka-oko. A dodatkowo można zacząć oswajać z dzieckiem wizyty w gabinecie dentystycznym, co u wielu maluchów wywołuje lęk.

ZESTAWY TEMATYCZNE: Tego rodzaju zabawki to coś między układankami, klockami a zestawami figurek. Dzieci z nich budują, układają, komponują a potem bawią się narracyjnie. Weźmy na przykład KLOCKI DREWNIANA FARMA firmy Goki. Maluch najpierw ustawia elementy w dowolny sposób, a potem bawi się w scenki używając figurek. Dzięki temu rozwija umiejętności budowania akcji, opowiadania, tworzenia dialogów. Zestawy Goki są pięknie wykonane, szczegółowe, drewniane. Mają wesołe kolory i są to zabawki, które mogą pozostać w domu na całe pokolenia. Możemy kupić tańsze lub droższe, które są znacznie bardziej rozbudowane. W naszym domu od kilku lat sprawdza się duży zestaw farmy, ale są też szklarnie, różne wersje arki Noego czy domki.     

       

KLOCKI: Drewniane klocki to propozycja sprawdzona od dziesięcioleci. Naturalny materiał i klasyczny design oraz proste formy doskonale sprawdzają się w rozwijaniu dziecięcej kreatywności i zdolności konstrukcyjnych. Jednak nie każde dziecko lubi bawić się klockami, dlatego warto wybrać takie, które zachęcą je do zabawy i będą konkurencyjne dla dzisiejszych, efektownych zabawek. Idealne zarówno dla maluchów jak i młodszych przedszkolaków będą KLOCKI Z KOLOROWYMI OKIENKAMI firmy Goki. W każdym klocku w miejsce dwóch boków wstawiono kolorowe okienka z bezpiecznych tworzyw. Dzięki temu budowle wyglądają niezwykle atrakcyjnie a same klocki mogą służyć również do zabaw optycznych – oglądanie świata w różnych barwach, nakładanie kolorów, gdy patrzy się przez dwa klocki, rzucanie kolorowych cieni na ściany w słoneczny dzień itd.

PRZYJACIELE: Nigdy nie byłam fanką maskotek, bo dzieci mają ich najczęściej za dużo i często słabej jakości. Jak ktoś nie wie, co kupić maluchowi na prezent, kupuje pluszaka i potem mamy całe regały i kosze pozajmowane zabawkami, którymi nasze dziecko nawet się nie bawi. Jednak, jeśli maskotka jest jedna, czy jest ich kilka, może wspaniale pomagać w oswajaniu trudnych emocji dziecka, uczyć empatii i opiekuńczości. Nie kupujmy jednak przypadkowych modeli. Niech będą dobrej jakości i wnoszą coś dodatkowego do rozwoju malucha. Doskonale są na przykład zabawki National Geographic, które pokazują jak naprawdę wyglądają zwierzęta. Spójrzcie na maskotkę KOALA Z DZIECKIEM – dacie radę się nie zakochać?