Gala Bestsellery Empiku już za nami. Co to była za noc! Pełna gwiazd, wspaniałej muzyki, zaskoczeń i wzruszeń… Emocje powoli opadają, znamy już zwycięzców, którzy skradli nasze serca w 2016 roku. Jeszcze raz przyjrzyjmy się jednak temu wyjątkowemu wieczorowi i momentom, na które na długo zapadną nam w pamięć.

 

1. O.S.T.R – wielki występ i wielkie wzruszenia

Zaczęło się klasycznie od podziękowań i dedykacji dla rodziny – ukochanej żony oraz dzieci. Jednak prawdziwe poruszenie wywołało wezwanie do wyrażania zgody na oddawanie organów. Szczere słowa z ust muzyka, któremu życie uratował przeszczep płuca przejęły zgromadzonych (oby również przełożyły się na transplantologiczną sytuację). A potem nastąpiła prawdziwa muzyczna bomba! Ostry pokazał swoje inne oblicze, zagrał „Diagnozę”, po raz pierwszy unplagged – instrumentalnie i niezwykle klimatycznie. Fani nie znali go z takiej strony!

 

2. Premiera najnowszej piosenki Ani Dąbrowskiej

Wokalistka, specjalistka od nastrojowych ballad, wystąpiła na Bestsellerach z mini recitalem. Wśród prezentowanych piosenek pojawiła się muzyczna niespodzianka. Artystka zaprezentowała premierowo piosenkę zatytułowaną „Porady na zdrady [Dreszcze]” – singiel zwiastujący nowy film twórcy między innymi „Tylko mnie kochaj”. Było melodyjnie, lirycznie, refleksyjnie i pojawiły się prawdziwe dreszcze.

 

3. Hołd dla księdza Jana Kaczkowskiego

W kategorii „literatura faktu” wśród nominacji znalazły się aż dwa tytuły zmarłego w zeszłym roku księdza. To niezwykłe jak te książki dodają otuchy i odwagi, mimo tego, że autor pisząc je zmagał się z terminalnym rakiem. Statuetkę za zwycięski „Grunt pod nogami” odebrał ojciec księdza Jana, a towarzyszący mu Tomasz Ponikło z wydawnictwa WAM oddał hołd nagrodzonemu. Po chwili przejmującej ciszy na sali gruchnęła burza braw.

 

4. Polsko-hiszpański duet

Piękna ona, piękny on i gorące klimaty, latynoskie rytmy... Alvaro Soler, który podbił muzyczny rynek światowy i Monika Lewczuk – medialne odkrycie, młoda, debiutująca wokalistka – połączyli siły i stworzyli hit, który pozwolił zapomnieć, że za oknem zimowa plucha. Ich występ rozgrzał publiczność. Soler odebrał też diamentową płytę, a Lewczuk podwójną platynę za singiel „Ty i ja”. Tych dwoje potrafi robić prawdziwe przeboje!

 

5. Szczęśliwa siódemka Grocholi

Dorota Wellman ogłaszając zwycięzcę w kategorii literatura polska rozpoczęła od słów „Królowa jest tylko jedna…”. Statuetka Bestsellera po raz siódmy w historii powędrowała do Katarzyny Grocholi. Autorka zdobyła nagrodę za swą powieść „Przeznaczeni”. Tym razem pisarka oddała w ręce czytelników poważną, trudną, bolesną historię, która znacznie różniła się od wcześniejszych jej książek – lekkich, miłosnych, pełnych optymizmu opowieści. Mimo tej wolty „Przeznaczeni” podbili serca tysięcy czytelników.

 

6. Wszyscy zakochani w „Sztuce kochania”

Książka, która zrewolucjonizowała życie seksualne Polaków w czasach PRL-u powróciła w ostatnim czasie na usta wszystkich za sprawą świetnego filmu Marii Sadowskiej. Wiele nawiązań do „Sztuki kochania” można było zobaczyć również podczas gali – utwory ze ścieżki dźwiękowej, które na żywo wykonał Jimek wraz z Anią Rusowicz, a na widowni siedziała sama Wisłocka… to znaczy Magdalena Boczarska – odtwórczyni tej roli.

 

7. „Belfer” – mocny akcent wieczoru

Wtorek, godzina 20.15 – wszyscy zasiedli przed telewizorami, by oglądać galę Empiku. Jeszcze nie tak dawno, jesienią, co niedzielę Polacy tłumnie siadali przed odbiornikami, by z wypiekami na twarzach śledzić historię pewnego zabójstwa i losy małomiasteczkowego nauczyciela. Pokochaliśmy „Belfra” i daliśmy temu wyraz podczas głosowania na wydarzenie roku. Statuetkę w tej wyjątkowej kategorii odebrała bardzo liczna reprezentacja ekipy filmowej i obsada.