Nie musi to oznaczać, że wszystkie atrakcje turystyczne będziemy musieli sobie odpuścić lub że pupil spędzi cały dzień zamknięty w pokoju w obcym miejscu. Jeśli tylko nie przeszkadza mu sporo ludzi i dobrze odnajduje się w nowych przestrzeniach, te propozycje mogą stanowić genialny pomysł na wasz quality-time! Poniżej znajdziecie pięć miejsc, w których liźniecie kultury wraz z czworonogiem. A przyda się to szczególnie w tym roku, kiedy wakacje będą spędzane przez większość z nas w Polsce.

 

Muzeum Neonów z psem

Muzeum Neonów mieści się na warszawskiej Pradze-Południe. Znajdują się w nim zbiory reklam świetlnych, których najlepszy czas przypadł w Polsce na lata PRLu. Neony powstawały masowo po II wojnie światowej, rozświetlając mroki na ulicach największych w Polsce miast. W pewnym momencie były najatrakcyjniejszą formą przyciągnięcia klientów, na którą przyzwalała władza. Projektowaniem neonów zajmowali się uznani artyści i graficy, a ich wytwarzanie wymagało wiedzy będącej udziałem z początku garstki rzemieślników, dlatego cieszyły się sporym prestiżem i należały do sfery sztuki.

Warszawskie Muzeum Neonów posiada jedną z niewielu takich kolekcji na świecie. Budynek znajduje się w klimatycznym kompleksie Soho Factory – odrestaurowanym dawnym terenie fabrycznym. Stała ekspozycja zawiera około stu podświetlanych instalacji reklamowych.

 

Informacje dodatkowe

Muzeum Neonów, ul. Mińska 25 (Soho Factory)
Ludzie: Cena biletu to 15 zł za bilet normalny, 12 zł za ulgowy, a dzieci do 6 lat za darmo
Psy: Pies wchodzi za darmo. Kaganiec nie jest wymagany.
Godziny otwarcia: pn-wt, czw-pt 12-17.3-, śr – nieczynne, sb i niedz 11-17.30.
www.neonmuzeum.org

 

zwiedzanie Polski z psem

 

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Ten wielkopowierzchniowy skansen zlokalizowany w Bieszczadach oferuje ponad 100 obiektów z XVIII, XIX i XX wieku. Mieszczą się tu obiekty mieszkalne jak zagroda (1925 r.), dwór ze Święcan (1861 r.), plebania z 1865 r., obiekty sakralne - np. Kaplica św. Floriana, synagoga z Połańca czy Cerkiew z Połańca, a także budynki użyteczności publicznej typu rynek, szkoła (1880 r.) czy karczma (1890 r.). Dodatkową atrakcję stanowią wydarzenia organizowane cyklicznie na terenie muzeum. Dużym zainteresowaniem cieszy się Galicyjska Graciarnia, czyli targ staroci odbywający się na rynku. Skansen jest usytuowany nad rzeką San, więc po zakończonym zwiedzaniu można wybrać się z psem nad wodę.

 

Informacje dodatkowe

Muzeum Budownictwa Ludowego, ul. Rybickiego 3, Sanok
Ludzie: Cena biletu - 18 zł normalny, 13 zł ulgowy.
Psy: Pies ma wstęp za darmo. Konieczne są smycz i kaganiec, w praktyce psy na terenie ośrodka chodzą na smyczach.
Godziny otwarcia są zależne od pory roku, szczegóły: www.skansen.mblsanok.pl

 

Wilczy Szaniec 

Główna kwatera Hitlera w latach 1941-44 znana jako bunkier, w którym zapadały najważniejsze decyzje związane z przebiegiem II wojny światowej. To tutaj w 1944 r.  Claus von Stauffenberg podjął nieudaną próbę zamachu na Hitlera. Na podstawie tych wydarzeń powstały filmy przedstawiające spisek ukryty pośród ścian solidnego bunkra, m.in. „Walkiria” z Tomem Cruisem. Teren, na którym znajduje się dawna kwatera Adolfa Hitlera obejmuje ruiny miasteczka składającego się z około 200 budynków, w tym schrony, baraki, lotniska, elektrownia i dworzec kolejowy. Część betonowych obiektów zachowała się w bardzo dobrym stanie. Z psem możemy zwiedzać wszystkie obiekty udostępnione zwiedzającym, a w punktach gastronomicznych wystawione są miski z wodą. W związku z tym, że kwatera posiada powierzchnię ponad 2,5 kilometrów kwadratowych, zwiedzanie może zająć nawet kilka godzin.

 

Informacje dodatkowe

Wilczy Szaniec, Gierłoż 5 k. Kętrzyna
Ludzie: Cena biletu - 15 zł normalny, 10 zł ulgowy. Parking dodatkowy płatny 5 zł/samochód osobowy.
Psy: Wstęp za darmo. Na stronie obiektu widnieje informacja, że ośrodek serdecznie zaprasza z czworonogami.
Szczegóły: www.wilczyszaniec.olsztyn.lasy.gov.pl

 

Zamek w Ogrodzieńcu

Zamek Ogrodzieniec mieści się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, jest częścią systemu Orlich Gniazd. Jej początki sięgają XIV wieku. To największa budowla na Wyżynie, pamiętająca czasy Kazimierza Wielkiego. Budowla ta jest wkomponowana w masywy wapienne, które dodatkowo osłaniały budowlę. Ruiny Zamku Ogrodzie­niec są dostępne dla zwiedzających od kwiet­nia do listopada. Przy kasach znajdują się miski z wodą dla czworonogów, z psem możemy zwiedzać cały obiekt z wyłączeniem sal z ekspozycjami. Po zwiedzeniu ruin zamku, warto wyruszyć na górę Birów, gdzie obejrzymy zrekonstruowany średniowieczny gród obronny.

 

Informacje dodatkowe

Zamek w Ogrodzieńcu, ul. Zamkowa, Podzamcze, Ogrodzieniec
Ludzie: Cena biletu - 18 zł normalny, 12 zł ulgowy
Psy: Wstęp wolny, obowiązkowo na smyczy.
Szczegółowe informacje: www.zamek-ogrodzieniec.pl

 

smycz dla psa

 

Twierdza Modlin

To jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów fortyfikacyjnych w Europie. Leży u zbiegu rzek Narwi, Wisły i Wkry. Na terenie fortecy znajduje się najdłuższy w Europie budynek o długości 2250 m. W związku ze swoim malowniczym położeniem i atrakcyjnym ukształtowaniem terenu, który dawniej pełnił funkcje obronne, stanowi ciekawą propozycję wspólnego spaceru. Twierdza Modlin jest dostępna dla zwiedzających codziennie, wstęp wolny. Ograniczenia w dostępie z psem dotyczą części płatnych - ze zwierzakiem wejdziemy do parku, ale nie mamy z nim wstępu do budynków.

 

Informacje dodatkowe

Twierdza Modlin, ul. Ppłk. Ryszarda Gołąba, Nowy Dwór Mazowiecki
Ludzie: wstęp bezpłatny
Psy: wstęp bezpłatny
Informacje: www.twierdzamodlin.pl

 

Zalecamy też wcześniej skontaktować się z wybraniem miejscem, muzeum i upewnić się czy godziny nie uległy zmianie lub nie wprowadzono nowych ustaleń, nakazów w związku z pandemią.


A  jak podróżować z kotem? Przeczytaj w podlinkowanym artykule. Po więcej porad dotyczących zwierząt zajrzyj do tekstów z pasji Mam zwierzęta