Okres młodzieńczy, czyli nie takie całkiem cudowne lata

Problemy nastolatków od lat przyciągają przed ekrany rzesze widzów (nie tylko tych w podobnym wieku), a sam gatunek teen drama ma już całkiem długą historię. Bo to właśnie tematyka, czyli tarapaty, w jakie wplątują się młodzi ludzie, stoi za sukcesem formuły, która w miarę zmiany pokoleń prezentuje aktualne problemy kolejnych generacji nastolatków. Złamane serce, kłótnie z rodzicami, problem samobójstw, znęcania się nad rówieśnikami czy tajemnicza śmierć nastolatka, to tylko niektóre z tematów podejmowanych w najnowszych serialach, które w coraz bardziej bezkompromisowy sposób przedstawiają życie dzisiejszej młodzieży. Nowoczesne seriale takie jak „13 powodów” czy „Szkoła dla elity” zapadają w pamięć nie tylko dlatego, że w sposób intrygujący prezentują fabułę, ale przede wszystkim ze względu na to, że poruszą trudne tematy i przez to zmuszają do refleksji. Niektóre opowiadając niesamowite historie, w których nastolatki muszą stawić czoła naprawdę niebezpiecznym przygodom, jak np. w „Stranger things”, pokazują także, że wspólne przeżycia budują przyjaźń.

Stranger Things: Soundtrack From The Netflix Original Series. Season 3 - Various Artists
Ścieżka dźwiękowa z serialu Stranger Things


Szkoła, cheerleaderki i romanse

Teen drama to gatunek, który skupia się przede wszystkim na życiu i problemach nastolatków.  Dlatego też miejscem, w którym rozgrywa się większość historii, gdzie młodzi ludzie mierzą się ze swoimi kłopotami, jest szkoła. Tu spędzają sporo czasu, zawiązują skomplikowane relacje i uczestniczą bardzo często w niebezpiecznych sytuacjach. Szkolne korytarze, biblioteka czy stołówka nie tylko stanowią scenerię dla tych wydarzeń, ale także prezentują obraz dzisiejszej szkoły. Nieodłącznym elementem amerykańskich historii o licealistach jest także przynależność, lub jej brak, do zespołu cheerleaderek albo sdrużyny sportowej, w której kapitanem jest zazwyczaj największy przystojniak w całej szkole. Znany jest podział na popularnych i kujonów oraz wyraźnie zarysowane wśród uczniów różnice.
Nie można też zapomnieć o pierwszych szkolnych (i nie tylko) miłościach, szczególnie kiedy znajomi z klasy mieli już na swoim koncie związki. Pierwsze fascynacje, dylematy, tak jak np. filmie "The Kissing Booth" - światowym hicie, w którym to siedemnastolatka podbiła serca widzó historią o pierwszym pocałunku, jego oszałamiających konsekwencjach i odwiecznych zmaganiach głowy z sercem. Niedawno premierę miała druga część książkowa, pt. "Domek na plaży. The Kissing Booth" - opisująca nieznane z ekranu historie bohaterów.

Domek przy plaży. The Kissing Booth - Reekles Beth
Powieść "Domek na plaży. The Kissing Booth"

 

Bogate dzieciaki vs. cała reszta

Spora część seriali dla młodzieży oparta jest na dychotomii bohaterów pochodzących z różnych środowisk i reprezentujących odmienne cechy charakteru, co prędzej czy później staje się powodem konfliktu. Prezentuje przepaść dzielącą młodzież pochodzącą z elitarnych rodzin („Szkoła dla elity”) od tych, wywodzących się z ubogich domów, których dzieli różnica doświadczeń i co nieuchronnie prowadzi do tarć. Bezkarne dzieci bogatych rodziców, dominująca grupa szkolnych sportowców, uczniowie, którzy po szkole dorabiają w kinie lub wyśmiewani przez innych outsiderzy stają się tematem opowieści i punktem wyjścia do analizy młodzieńczych tarapatów. Ten aspekt powoduje także sporą różnorodność tematyczną seriali, które odnoszą się do wielu aspektów wpływających na życie nastolatków, możliwości spełniania marzeń czy ich relacji z rówieśnikami.

 

Wielowymiarowi bohaterowie

Kolejną charakterystyczną dla gatunku cechą jest występowanie specyficznej grupki postaci, które reprezentują całe spektrum rozmaitych osobowości. Od popularnych cheerleaderek, przez bohaterów wpisujących się w schemat typowego nastolatka po stroniących od rówieśników outsiderów. Tu każda postać manifestuje pewne cechy, dzięki czemu serial zyskuje na oryginalności. To także sposób na przyciągnięcie uwagi widzów, którzy często utożsamiają się z wyraźnie zarysowanym bohaterami, jak np. w „Riverdale” i obdarzają ich sympatią. Mierząc się z dorosłością i szorstką rzeczywistością, postacie miotają się w swoich decyzjach i stają przed trudnymi wyborami. Dlatego czasami narracja pozwala wniknąć w umysły nastolatków i poznać szereg emocji, które nimi targają.  
 

Powrót nad Shadow Lake. Riverdale. Tom 2 - Ostow Micol
Riverdale - powieść na podstawie serialu
 

Drugoplanowi dorośli

Dorośli w serialach dla nastolatków pełnią zdecydowanie role drugoplanowe. Relacje młodzież – dorośli prezentowane są najczęściej w perspektywie skonfliktowanych i nierozumiejących się nawzajem obozów. Rodzice i nauczyciele czasami są całkowicie nieobecni w życiu dzieci lub w innych przypadkach stają się dla nich ważnym oparciem i pomagają rozwiązywać problemy. Próbują dowiedzieć się co się dzieje, gdy zauważają, że z nastolatkiem dzieje się coś niedobrego, jednak w głównej mierze to młodzież sama pokonuje swoje słabości i stara się uporać ze swoimi kłopotami.  

Gatunek teen drama jest popularny od dawna, dlatego prawdopodobnie każdy z nas miał okazję obejrzeć choć jedną tego typu serię. Jeśli nie macie jeszcze swojego ulubionego tytułu możecie wybierać z szerokiej gamy najnowszych seriali, w tym m.in.: „Szkoła dla elity”, „13 powodów”, „Riverdale”, „American vandal” lub sięgnąć po klasykę gatunku i tytuły takie jak: „Słodkie kłamstewka”, „Plotkara”, „Skins”, „Glee”, „Beverlly Hills, 90210”„Jezioro marzeń”, „Cudowne lata”, „Ich pięcioro” czy „Roswell: W kręgu tajemnic”.