Festiwal w Gdyni to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce. Podczas tygodniowej imprezy można zobaczyć filmy, które dopiero wejdą do kin, ale też nadrobić filmowe zaległości. Filmy pokazywane są w kilku sekcjach. W Konkursie Głównym walczą o Złote i Srebrne Lwy oraz indywidualne nagrody dla twórców. Tu nagrody przyzna jury pod przewodnictwem Macieja Wojtyszko. W Konkursie Filmów Krótkometrażowych nagrodę za najlepszy film, specjalną i wyróżnienie przyzna jury pod przewodnictwem Kingi Dębskiej.

Sekcje konkursowe to tylko dwie z wielu, z których możemy wybierać filmy. Każdy kinoman na pewno znajdzie w programie coś dla siebie.

Na jakie tytuły szczególnie czekamy?

„Obywatel Jones”, reżyseria: Agnieszka Holland

Festiwal otworzy film Agnieszki Holland „Obywatel Jones”. Przedstawia on losy młodego dziennikarza Garetha Jonesa, który pracując nad tematem gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego, trafia na informacje o głodzie w ZSRR, na terenie Ukrainy. Widzi na własne oczy Hołodomor – Wielki Głód. Po powrocie do Londynu opisuje i próbuje nagłośnić tę tragedię.
W głównej roli występuje James Norton.

 

 

 

„Boże Ciało”, reżyseria: Jan Komasa

Mocno oczekiwanym filmem jest „Boże Ciało” – film Jana Komasy, który zaledwie kilka tygodni temu święcił triumfy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie otrzymał nagrodę Europe Cinemas Label oraz Inclusion Award. Oraz, jak właśnie ogłoszono, jest polskim kandydatem do Oscara.
Film pokazuje dwudziestoletniego Daniela, który będąc w poprawczaku doznaje przemiany i marzy, żeby zostać księdzem. W wyniku zbiegu okoliczności - zaczyna udawać księdza.
W roli Daniela zobaczymy Bartosza Bielenię, młodego aktora dobrze znanego widowni teatralnej z ról m.in. w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, gdzie wystąpił w „Weselu” w reżyserii Jana Klaty czy w „Kopciuszku” w reżyserii Anny Smolar.

 

 

 

„Mowa ptaków”, reżyseria: Xawery Żuławski

Xawery Żuławski dostał scenariusz filmu od ojca Andrzeja Żuławskiego, tuż przed jego śmiercią. Jaki jest efekt artystycznego spotkania syna z ojcem? „To nie jest film o Polsce, jakiego się spodziewacie i jaki chcielibyście zobaczyć. Scenariusz „Mowy ptaków” napisał Andrzej Żuławski. Widowisko zrealizowane przez jego syna Xawerego ma wiele cech wywrotowo-hermetycznego kina ojca. To szalone, dzikie, nasycone anarchią i autoironią odreagowanie rodzinnej paranoi z głupiejącą ojczyzną w tle. Tym lepiej się ten eksperyment ogląda i rozumie, im głębiej się zna perypetie rodu Żuławskich” – pisał o „Mowie ptaków” Janusz Wróblewski, w tygodniku „Polityka”. W filmie  zobaczymy Sebastiana Fabijańskiego, Sebastiana Pawlaka, Daniela Olbrychskiego, Andrzeja Chyrę czy Martę Żmudę-Trzebiatowską.

 

 

 

„Wszystko dla mojej matki”, reżyseria: Małgorzata Imielska

Główną bohaterką debiutu fabularnego Małgorzaty Imielskiej jest Ola (w tej roli Zofia Domalik). Ma siedemnaście lat, chłopięcy wygląd i ręce z bliznami po samookaleczaniu. Za ucieczki z domu dziecka sąd umieścił ją w zakładzie poprawczym. To, czego pragnie, to odzyskać matkę. I ma na to pomysł - trenuje lekkoatletykę, by dzięki sukcesom w sporcie matka mogła ją dostrzec i odnaleźć.

 

Kadr z filmu „Wszystko dla mojej matki”

 

„(Nie)znajomi”, reżyseria: Tadeusz Śliwa

Dobrze zapowiada się film „(Nie)znajomi”, zainspirowany włoskim filmem „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Podczas kolacji siedmioro przyjaciół postanawia zagrać w grę – czytają przychodzące na ich telefony komórkowe wiadomości. Zabawa jest pozornie niewinną, bo przecież w tym gronie nikt nie ma nic do ukrycia. Jednak po chwili na jaw zaczynają wychodzić tajemnice.

W filmie zobaczymy doborową obsadę: Tomasz Kot, Maja Ostaszewska, Łukasz Simlat, Wojciech Żołądkowicz, Aleksandra Domańska, Michał Żurawski oraz Kasia Smutniak, która grała także w „Dobrze się kłamie…”.

 

 

 

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to okazja dla mieszkańców Gdyni i turystów spędzających jesień nad morzem, żeby zobaczyć także te tytuły, które miały już premierę. Wśród nich znalazły się m.in. „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha ze wspaniałą rolą Krystyny Jandy, „Ciemno, prawie noc” Borysa Lankosza na podstawie powieści Joanny Bator z Magdaleną Cielecką w głównej roli czy wchodzący właśnie do kin „Piłsudski” Michała Rosy z Borysem Szycem w roli tytułowej.

Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni potrwa od 16 do 21 września. Szczegółowy program pokazów można znaleźć na festiwalgdynia.pl i w aplikacji festiwalowej.