Linkin Park, czyli jeden z najbardziej nowatorskich zespołów muzycznych na świecie, powstał w 1996 roku w Agoura Hills w Kaliforni. Na początku istnienia grupa nosiła nazwę Xero, następnie chciano ją zmienić na bliższą wizji twórców – Hybrid Theory. Nazwa miała odnosić się do muzyki tworzonej przez zespół, czyli hybrydy kilku gatunków m.in: metalu, rapu, elektroniki. Jednak szybko okazało się, że ta nazwa została już zastrzeżona przez inną grupę. Chociaż po drodze pojawiło się kilka pomysłów, ostatecznie członkowie zespołu zdecydowali nazwać się Lincoln Park – tak jak park w pobliżu domu Chestera, ówczesnego głównego wokalisty. Niestety i w tym przypadku pomysł był już wykorzystany. Aby kolejny raz długo nie szukać, członkowie bandu postanowili zmienić kilka liter i tak powstała znana dziś na całym świecie nazwa: Linkin Park. To pod nią już od 20 lat funkcjonuje zespół, który przełamuje muzyczne konwenanse i przyciąga słuchaczy swoimi innowacyjnymi pomysłami. Obecnie w jego skład wchodzi pięciu muzyków: Rob Bourdon, Brad Delson, David „Phoenix” Farrell, Joe Hahn i Mike Shinoda. W 2017 roku w wyniku samobójstwa odszedł Chester Bennington, który jako ostatni dołączył do Linkin Park w 1999 roku.

Hybrid Theory edycja na 20lecie

Hybrid Theory - od nazwy po debiut 

Linkin Park wielu osobom przede wszystkim kojarzy się z Chesterem Benningtonem – to oczywiste, bo to on przez 18 lat był frontmanem zespołu. Chester nie był jednak założycielem Linkin Parku, dołączył do uformowanej już grupy z inicjatywy wiceszefa wytwórni Zomba – Jeffa Blue’a. To on połączył młodego muzyka z chłopakami, którzy pilnie poszukiwali wokalisty. Sytuacja miała miejsce tuż przed nagraniem pierwszego albumu. Grupa w nowym pełnym składzie właściwie z marszu weszła do studia i nagrała ep-kę – początkowo w bardzo małym nakładzie 1000 sztuk. Chwilę później przyszedł czas na oficjalną premierę albumu. Hybrid Theory nie od razu podbiła serca słuchaczy, ale z pewnością zwróciła ich uwagę ze względu na nowoczesne połączenie mocnego gitarowego brzmienia z elektroniką i rapem, a także emocjonalne teksty idealnie trafiające do młodych odbiorców.

Ostatecznie album, pomimo debiutu na 16 miejscu listy Billboard, okazał się najpopularniejszą płytą rockową XXI wieku i sprzedał na świecie w imponującym nakładzie 27 milionów egzemplarzy, z czego 10 milionów w USA. Na ten wynik niezaprzeczalnie miały wpływ genialne single, które do do dziś są przebojami – „Crawling” oraz „One step closer”. Linkin Park zostało docenione prestiżowymi nagrodami. „Crawling” zdobył Grammy w kategorii najlepszy utwór hardrockowy, a za „In the End” chłopaki otrzymali nagrodę MTV. Hybrid Theory wzniósł młodą grupę na szczyt, jednak jak to ze szczytami bywa – łatwo z nich spaść. Zespół musiał włożyć dużo pracy, aby pokazać, że był to dopiero początek ich muzycznej drogi.

Meteora i największe hity!

Sukces napędza sukces – tak przynajmniej było w przypadku Linkin Park. To częściowo zasługa szczęścia i talentu, ale także wielkiej pracy, którą członkowie zespołu podejmowali każdego dnia. Podczas promocji albumu Hybrid Theory zagrali 320 koncertów w rok. Zaledwie dwa lata po debiucie pojawiała się ich kolejna płyta z remiksami „Reanimation”, a w 2003 roku kolejny album „Meteora”, który szybko okazał się strzałem w dziesiątkę i podbił listę notowań Billboard. To na nim pojawiły się nowe wielkie hity grupy – „From The Inside” czy „Somewhere I Belong”

Linkin Park MEteora

Nie tylko muzyka

Chociaż Linkin Park drugim albumem ugruntował sobie pozycję w artystycznym świecie, to jednak członkowie zespołu nie zapominali o tym, co dzieje się poza muzyczną sceną. Ich wrażliwość na problemy społeczne potwierdza powołanie organizacji non-profit – Music for Relief. Organizacja została założona 2005 roku – przed nagraniem trzeciego krążka. Jej celem jest pomoc ofiarom katastrof naturalnych oraz przeciwdziałanie kolejnym czarnym scenariuszom. Pieniądze uzyskane przez Music for Relief pomogły do tej pory między innymi osobom poszkodowanym przez huragan Katrina, trzęsienie ziemi na Haiti czy tajfun na Filipinach.

Linkin Park hybrid theory
 

Zmiana kierunku

W 2007 roku Linkin Park wydał kolejny, trzeci już album, w którym chłopaki nieco zmienili swój muzyczny styl. „Minutes to Midnight” to całkowity zwrot w kierunku rocka, co spotkało się z bardzo dużym entuzjazmem słuchaczy. Krążek podbił listy notowań na całym świecie. Promując ten album w 2007 roku zespół po raz pierwszy odwiedził Polskę.

3 lata później pojawił album, na którym można było usłyszeć więcej elektronicznych brzmień – „Thousand Suns”, a w 2012 roku płyta „Living Things”, która również charakteryzowała się przewagą elektroniki. Przy szóstym albumie grupa zmieniła producenta, co można zauważyć po powrocie do pierwotnego stylu muzycznego Linkin Park. Krążek „Hunting party” to mocna rockowa płyta z udziałem gości specjalnych, m.in: Darona Malakiana z System of a Down czy Page’a Hamiltona z zespołu Halmet. Ostatnim, niestety na początku słabo przyjętym albumem Linkin Park, był „One more light”. Wielka zmiana charakteru brzmień nie spodobała się fanom, jednak nawet to nie przeszkodziło płycie znaleźć się w top 10 w największych krajach świata.

 

Linkin Park One more light

 

Specjalna edycja „Hybrid Theory”

Linkin Park jest największą muzyczną hybrydą wszechczasów. Pomimo upływu lat płyta „Hybrid Theory” nadal zajmuje szczególne miejsce w sercach fanów zespołu. Po dwudziestu latach od jej nagrania, zespół powraca z reedycją krążka, która zapewnia emocjonalną podróż w czasie. Jubileuszowe wydanie jest dostępne w kilku wariantach: Super deluxe box, Vinyl Box set, Deluxe CD i jako produkt cyfrowy. Oprócz oryginalnych brzmień z Hybrid Theory, na płycie znajdą się nieznane dotąd nagrania demo z przeszłości, rarytasy i utwory ze strony B singli, krążki DVD oraz wiele godzin niepublikowanych dotąd materiałów wideo. Żaden fan Linkin Park z pewnością nie będzie zawiedziony.