Wynajęcie mieszkania z obcymi ludźmi to prawdziwe wyzwanie – zwłaszcza jeśli chodzi o przestrzenie współdzielone, czyli łazienkę i kuchnię. Sytuacji spornych może być wiele. Współlokatorzy korzystający z jednej kuchni dość często skarżą się na znikające jedzenie oraz stos nieumytych naczyń w zlewie. Konflikty tworzą się także wtedy, gdy jeden ze współlokatorów nie chce dzielić się swoimi sztućcami, naczyniami czy innymi akcesoriami kuchennymi, a pozostali współlokatorzy wręcz przeciwnie – nie widzą problemu w podbieraniu nie swoich naczyń. Jak osiągnąć kompromis, aby po prostu – poczuć się dobrze w wynajmowanym mieszkaniu?

 

Akcesoria kuchenne w Empiku

 

Współlokatorska umowa

Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa – omówienie ze sobą problematycznych kwestii oraz opowiedzenie sobie, co irytuje, a co jest do zaakceptowania, to klucz do sukcesu. Nie musicie tworzyć od razu obszernego dokumentu, opisującego każdy najmniejszy szczegół. Porozmawiajcie ze sobą szczerze, co każdemu może przeszkadzać. Dzięki temu unikniecie problemów w przyszłości, które jeśli nie będą zaakcentowane od początku, mogą stać się nierozwiązywalne.

 

To, co twoje, to też moje?

Mała łyżeczka cukru, saszetka herbaty czy listek ręcznika kuchennego – podbieranie artykułów spożywczych współlokatorom może wydawać się drobnostką. Może jednak stać się kością niezgody, przez którą konieczne będzie opuszczenie mieszkania. Twoi współlokatorzy podbierają produkty spożywcze wbrew twojej woli? Porozmawiaj otwarcie z nimi o tym problemie. Jeśli nie przyniesie to zamierzonego skutku, swoją żywność przechowuj w przezroczystych pojemnikach kuchennych (1), dzięki czemu możesz kontrolować ich ubycie, a opakowania z żywnością oznakuj przy pomocy np. kolorowej taśmy klejącej (2).

 

(1) Pojemniki na żywność

 

(2) Taśmy klejące ozdobne

 

Grafik sprzątania

Niektórzy z nas pamiętają „listę zadań” jeszcze z dzieciństwa, gdy domowymi obowiązkami trzeba było podzielić się z rodzeństwem. W dorosłym życiu, w którym dzieli się przestrzeń domową z innymi osobami, rzadko kto lubi po kimś sprzątać albo zwracać uwagę na brudne naczynia i lepiącą się podłogę. Harmonogram tygodniowy, dzięki któremu współlokatorzy uczciwie podzielą się opieką nad wspólną przestrzenią, pozwoli uniknąć nerwów i kłótni. Taki grafik możecie przygotować na magnetycznej tablicy z dniami tygodnia (3) i powiesić w widocznym miejscu.

 

(3) Tablica magnetyczna z dniami tygodnia

 

Personalizacja przedmiotów, czyli jak subtelnie „zaznaczyć teren”

Jeśli największą bolączką wspólnego mieszkania jest podbieranie nawzajem osobistych przedmiotów – naczyń, kubków, sztućców – możecie spróbować delikatnie zaznaczyć swoją własność. Nie mamy tu na myśli wielkich tabliczek z imionami, które z daleka pozwalają zidentyfikować właściciela kubka. Równie dobrze (i z klasą!) sprawdzi się na przykład spersonalizowany kubek do kawy (4). Dzięki temu każdy ze współlokatorów będzie wiedział, który przedmiot do kogo należy, a pomyłki już więcej was nie poróżnią.

 

(4) Kubek jednorożec

 

Ciekawą ofertę oryginalnych gadżetów do kuchni ma firma OTOTO, na przykład zestaw akcesoriów kuchennych z chochelką, zaparzaczką i sitkiem (5) czy zaparzaczka do herbaty w uroczym kształcie (6).

 

(5) Komplet akcesoriów kuchennych

 

(6) Zaparzacz, uroczy

 

A jak poradzić sobie z brakiem miejsca w zamrażarce? Na przykład dzięki zgrzewarce próżniowej (7) i folii do zgrzewarki (8).

 

(7) Zgrzewarka

 

(8) Folia do zgrzewarki

 

A może coś wspólnego?

Mieszkacie we czworo i każdy z was ma swój otwieracz do wina (9) (może to czas, by pomyśleć o porządnym otwieraczu, który nie oprósza napoju fragmentami nadkruszonego korka), własny toster, albo robot kuchenny (10)? To nonsens – szafki kuchenne pękają w szwach, wy przenosicie część rzeczy do pokojowych szuflad (też pękających w szwach), a koniec końców okazuje się, że i tak nie mamy tego, czego w danej chwili akurat potrzebujemy. Jeśli jesteście dopiero na początku wspólnego, długoterminowego wynajmu, możecie stworzyć listę przedmiotów i sprzętów kuchennych, na które wspólnie zrzucicie się oraz będziecie korzystać z nich naprzemiennie.

 

(9) Elektryczny korkociąg

 

(10) Robot kuchenny

 

Dobrym pomysłem będzie tu na przykład 4-szczelinowy toster (11) na wspólne śniadania, albo dwustronny ekspres do kawy (12), dzięki któremu nikt nie musi czekać rano w kolejce. Alternatywą dla takiego ekspresu może być ekspres przelewowy, który pozwoli jednej osoby przygotowanie całego dzbanka kawy dla wszystkich domowników.

 

(11) Toster 4-szczelinowy

 

 

(12) Ekspres przelewowy

 

Wiecznie przewracasz na patelni jedzenie widelcem, bo nie masz odpowiedniej szpatułki lub akurat jedyna dostępna w kuchni leepi się od zaschniętego brudu? Może to czas na to, by zaopatrzyć się w zestaw silikonowych szpatułek (13).

 

(13) Szpatułki silikonowe w groszki

 

Z kolei miłośnicy zdrowego i szybkiego gotowania z pewnością pokochają elektrycznego grilla (14).

 

(14) Grill elektryczny

 

Co jeszcze może stać się ratunkiem dla ciągłej kolejki do kuchenki i kłótni o to, kto zmywa naczynia? Wspólna mikrofalówka (15), dzięki któremu zaoszczędzimy czas spędzony na przygotowywaniu posiłków, a stos naczyń do zmywania zmniejszy się opołowę.

 

(15) Mikrofala Amica

 

Jesteście zmęczeni wnoszeniem wody do mieszkania, a wasze śmieci gromadzą się w zaskakującym tempie, z czego połowa zalegającego plastiku do puste plastikowe butelki? Może to czas, by zainwestować w filtr do wody (16).

 

(16) Filtr do wody

 

Przestrzeń dla siebie

Na koniec warto wspomnieć o przestrzeni osobistej, której potrzebuje każdy z nas. Współdzielenie mieszkania w kilka osób nie oznacza, że jesteście na zawsze skazani na towarzystwo współlokatorów. Jeśli potrzebujesz chwili ciszy do nauki, albo nie masz chęci na kolejną domówkę w mieszkaniu, nie bój się mówić o tym otwarcie. Dobrym pomysłem jest umówienie się na konkretny sygnał, oznaczający potrzebę intymności. Możecie skorzystać na przykład z zawieszki na drzwi (17), albo ustalić, że zamknięte drzwi pokoju oznaczają chwilę dla siebie.

 

(17) Zawieszka na drzwi

 

Zobacz także, jak urządzić pierwszą kuchnię.