Gadżety na kemping – jak przygotować się na kilkudniowy wyjazd pod namioty?

Pakowanie się i przedwyjazdowe zakupy mogą być dla niewprawionych biwakowiczów nieco stresujące. Nocowanie „pod gołym niebem” wymaga bardziej przemyślanych przygotowań – szczególnie, gdy w pobliżu nie będzie sklepu, żeby kupić niezbędne produkty. Ze względu na komfort, bezpieczeństwo i konieczność przemieszczania się, nie powinieneś pakować zbyt dużo sprzętów – tylko te niezbędne. Dlatego tak ważny jest rozsądne zaplanowanie, aby zabrać tylko najpotrzebniejsze gadżety.

W planie powinieneś uwzględnić następujące grupy produktów:

  • środki higieniczne,
  • żywność oraz sprzęt ułatwiający jej obróbkę,
  • ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi,
  • rzeczy do bezpiecznego i wygodnego snu,
  • apteczkę oraz leki,
  • sprzęty ułatwiające działanie w terenie oraz umożliwiające zachowanie łączności.

Co przydaje się podczas rozbijania obozu?

Podstawą jest bezpieczne schronienie (w tym wypadku dobrej jakości namiot) oraz źródło ciepła i światła – czyli ognisko. Rozłożenie nowego „domu” w dziczy nie stanowi problemu, jednak rozpalenie ogniska w niesprzyjających warunkach może być nieco kłopotliwe. Na rynku dostępnych jest wiele różnych gadżetów kempingowych, które znacznie ułatwią wskrzeszenie ognia. Należą do nich zapalniczki lub krzesiwa w formie breloczków i naszyjników do kluczy. Takie akcesoria sprawiają, że możesz poczuć się jak prawdziwy uczestnik obozu przetrwania.

 

Krzesiwo Mil-Tec stalowo-magnezowe

 

Jeżeli lubisz rozwiązania typu 2 w 1 lub najzwyczajniej w świecie chcesz zaoszczędzić maksymalnie dużo miejsca w plecaku, może cię zainteresować latarka z funkcją zapalniczki plazmowej, której wąsko skupiony promień generowanego światła wznieca ogień. Produkt jest wodoodporny, a dzięki wbudowanym wewnętrznie akumulatorom można go ładować przez kabel USB. Oprócz tego rewelacyjnie oświetla teren w nocy, zapewniając bezpieczeństwo i doskonałą widoczność.

 

Zapalniczka wojskowa plazmowa + latarka

 

Rzeczy na kemping niezbędne do zachowania higieny

Na kempingu kwestia zachowania higieny osobistej może być problematyczna. Życie przez kilka dni w lesie czy na polanie w górach, z dala od jakichkolwiek śladów cywilizacji, może nieco utrudniać nam dbanie o odpowiednią toaletę. Producenci proponują biwakowiczom kilka sprytnych rozwiązań, aby zadbać o osobiste potrzeby.

Do jednego z nich należy przenośny prysznic w formie wygodnej do przechowywania torby z wbudowaną słuchawką, którą można zawiesić na wysokości, np. gałęzi drzewa czy dachu auta. Duża pojemność worka na wodę umożliwia dokładne umycie się jednej osoby lub krótki prysznic nawet dla kilku uczestników biwaku.

 

Mil-Tec Prysznic Turystyczny Polowy 40L Czarny

 

Do umycia oczywiście niezbędne są kosmetyki. Ekologicznym rozwiązaniem jest stosowanie środków higienicznych, które nie będą szkodzić środowisku. Dobrym pomysłem jest użycie jednorazowych, całkowicie rozpuszczalnych listków myjących, które wystarczają na jeden prysznic – dostępne są wersje przeznaczone do mycia ciała, włosów, suche odżywki, jak i listki do prania zabrudzonej odzieży.

 

Sea To Summit, Listki myjące, Trek Travel Pocket, Attp/uni SS

 

Komfortowe załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych zapewni wygodna w użyciu przenośna toaleta turystyczna. Zamykana klapa, możliwość zastosowania płynu niwelującego przykre zapachy oraz łatwe pozbycie się zawartości gwarantuje dyskrecję. Dzięki wmontowanej rączce bez problemu przeniesiesz ubikację poza teren obozu, by w spokoju cieszyć się prywatnością.

Toaleta Przenośna Turystyczna Wiadro Wc Branq 15,5

 

 

Akcesoria kempingowe, które zapewnią ci bezpieczeństwo

Nikt nie planuje wypadków i różnych zdarzeń losowych, jednak należy być na nie zawsze przygotowanym. Tym bardziej podczas biwakowania z dala od skupisk ludzkich. Dlatego obowiązkowo trzeba pakować na wyprawę odpowiednio skomponowaną apteczkę. Musi ona zawierać plastry, bandaże, gazy, preparat do odkażania ran, czyli podstawowe wyposażenie, a także leki przeciwbólowe, coś na ewentualne silne reakcje alergiczne, oparzenia słoneczne i ugryzienia owadów. Warto także spakować repelenty na owady, by zminimalizować ryzyko ukąszenia.

 

Lifesystems, Apteczka ratunkowa, Trek First Aid Kit

 

Zabranie ze sobą kompasu, szczególnie gdy zamierzasz wędrować daleko od najbliższych punktów kontrolnych, będzie niezwykle mądrym posunięciem. Co prawda wiele smartfonów posiada wbudowany kompas, jednak poleganie na sprzętach elektronicznych może być nieco zgubne, szczególnie w głuszy, gdzie ciężko o zasięg czy dostępność sieci. Orientacja w terenie pozwoli ci w krótkim czasie wrócić do punktu wyjścia.

Warunki pogodowe potrafią czasem zaskoczyć. Czyste, słoneczne niebo może w przeciągu godziny zamienić się w potężną ulewę, która nie zostawi na tobie suchej nitki. Ubrania, które masz na sobie, po jakimś czasie wyschną, choć ich noszenie nie będzie szczególnie przyjemnym doświadczeniem. Natomiast sprzęty elektroniczne, żywność, dokumenty czy sucha zapasowa odzież nie powinny ulec przemoczeniu pod żadnym pozorem!

 

Telforceone, Pokrowiec woodporny strunowy, 5,5

 

Żeby zabezpieczyć je przed wilgocią, warto zainwestować w akcesoria na kemping, takie jak nieprzemakalny worek do noszenia na plecach, który doskonale chroni zawartość przed wodą – zarówno opadową, jak i tą w zbiornikach, np. rzece czy jeziorze oraz szczelne etui na telefon lub dokumenty, który zagwarantuje ci zminimalizowanie ryzyka przemoczenia najważniejszych rzeczy osobistych!

 

Royokamp, Worek wodoszczelny, czerwono-żółty, 10 l

 

Bezpieczny i przyjemny kemping – gadżety i rozwiązania ułatwiające biwakowanie

Oczywiście każdy szanujący się uczestnik obozu przetrwania czy też zwykłego rekreacyjnego biwaku powinien mieć przy sobie multitool, czyli wielofunkcyjny scyzoryk turystyczny, który umożliwi przecinanie drewna, otwieranie puszek, cięcie papieru nożyczkami oraz otwieranie korkowanych butelek. To bardzo przydatne narzędzie w formie niewielkiej przywieszki.

 

Żywność Liofilizowana Adventure Menu Jajecznica Z Szynką I Serem 112G

 

Żywność liofilizowana to idealne rozwiązanie na jedzenie w terenie. Wystarczy zagotować zdatną do spożycia wodę i zalać sproszkowane danie bezpośrednio w opakowaniu przygotowanym przez producenta. Produkty te są lekkie, zajmują mało miejsca w plecaku i dostarczają niezbędnych wartości odżywczych. Nie zapomnij o zapasie wody do picia – uzdatnianie tej z dzikich zbiorników może być żmudne i niebezpieczne dla twojego zdrowia. Pomyślnych wędrówek i miłego obozowania!

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock