Organizowany już po raz trzeci, Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury rozpocznie się 14 maja i potrwa siedem dni. Kuratorem tegorocznej edycji jest Jacek Dehnel, a wśród gości pojawią się najgorętsze literackie nazwiska. Zobaczcie, co sprawia, że jest to tak wyjątkowe wydarzenie.

 

 

Odbywa się w wielu miastach jednocześnie

Festiwalowi od początku towarzyszyła idea wyjścia również poza Warszawę - i tak, Apostrof odbywa się w tym samym czasie w siedmiu miastach: w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, a także w stolicy.

 

Jest interdyscyplinarny

Apostrof jest oczywiście świętem szeroko pojętej literatury, jednak sprawnie łączy wiele innych dyscyplin, które wspólnie tworzą kolorowy, sycący krajobraz: literacko festiwal skupi się na tłumaczeniach i przekładach, ideowo na naturze, zaś kulinarnie – na zero waste.

Wśród zaproszonych gości - wyjątkowi pisarze

Lista zaproszonych gości – zarówno z kraju, jak i ze świata jest bardzo długa. Znajdziemy wśród nich: Ewę Winnicką, Cezarego Łazarewicza, Justynę Kopińską, Orhana Pamuka, Magdalenę Grzebałkowską, Katarzynę Bondę, Natalię Fiedorczuk, Nathana Hilla, Grahama Mastertona, Sofię Oksanen, Petera V. Bretta, Andrzeja Franaszka, Wojciecha Chmielarza, Jacka Hugo-Badera, Mariusza Czubaja, Jakuba Żulczyka, Olgę Tokarczuk, Katarzynę Nosowską, Martynę Bundę, czy Sylwię Chutnik.

 

Wprowadza książkę w przestrzeń miejską

Apostrof nie bez powodu odbywa się w maju, kiedy wszystko dookoła kwitnie, pachnie i pobudza do działania. Organizatorzy festiwalu zapraszają nie tylko do udziału w spotkaniach z twórcami, koncertach, wystawach i warsztatach, ale również do sięgania po literaturę zawsze, kiedy ma się na to ochotę. Tu z pomocą przychodzi Książkowy Zestaw Ratunkowy, czyli specjalne czerwone skrzynki, w których znaleźć można książkę – idealną na zaspokojenie nagłej czytelniczej potrzeby.

Nie boi się poruszać trudnych tematów

Wychodzimy z założenia, że literatura jest przestrzenią, w której powinno się dyskutować tematy niewygodne, często niełatwe w odbiorze i jeszcze trudniejsze w przekazie. Wśród tegorocznych gości znajdą się więc Wojciech Tochman (autor „Dzisiaj narysujemy śmierć”, książki przypominającej o ludobójstwie w Rwandzie), Justyna Kopińska (autorka przejmujących reportaży o polskiej rzeczywistości w jej najróżniejszych aspektach – najnowszy zbiór, „Z nienawiści do kobiet”, ukazał się na początku marca) czy też Natalia Fiedorczuk-Cieślak (której najnowsza powieść, „Ulga”, porusza problem przemocy wśród „młodych, wykształconych, z dużych miast”).

 

To jedyny festiwal literacki, podczas którego można pęknąć ze śmiechu…

… a wszystko to za sprawą Klancyka, teatru improwizowanego, który, podobnie jak w ubiegłym roku, pojawi się na scenie festiwalu działającej w stolicy.

Wyjątkowa oprawa muzyczna

Na tegorocznym Apostrofie Katarzyna Nosowska wystąpi w podwójnej roli – zadebiutuje jako pisarka, ale wystąpi także gościnnie na festiwalowej scenie muzycznej w towarzystwie duetu Radex i Bisz. Zaprezentują się na niej także Karolina Czarnecka z projektem UV oraz projekt Król.

 

Gorące premiery literackie

Apostrof jest wyjątkowy również ze względu na ilość premier, które mają miejsce w czasie jego trwania. Wydawnictwa – partnerzy festiwalu – przygotowują ich co najmniej kilkanaście, zaś autorzy spotykają się z czytelnikami w aż siedmiu miastach Polski.

 

Kuchnia mająca korzenie w książkach

Tak jak w zeszłym roku Apostrofowi towarzyszyć będą również wyjątkowe doznania kulinarne. Motywem przewodnim pop-up restauracji festiwalowej będzie zero waste, trend mający na celu ograniczenie wyrzucania i marnowania jedzenia do minimum. Pomysły, jak zrobić to w kreatywny i smaczny sposób przedstawią Maia Sobczak, autorka książki „Qmam kasze. Do ostatniego okruszka” oraz Sylwia Majcher, autorka książki „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”.

 

Bogaty, różnorodny program - wstęp wolny na wszystkie wydarzenia

Na wszystkie te wydarzenia, we wszystkich miastach festiwalowych, obowiązuje wstęp wolny. Szczegółowy program znajdziecie TUTAJ.