1. Rób przemyślane zakupy

„Smart shopping to jeden z bardziej popularnych ostatnio trendów wśród konsumentów. Opiera się na kilku prostych, racjonalnych zasadach, a może zdziałać cuda dla domowego budżetu.
Oto kilka z nich:
- zanim wyjdziesz z domu zastanów się czego potrzebujesz i czy na pewno jeszcze tego nie masz;
- restrykcyjnie trzymaj się sporządzonej listy, na zakupy weź ze sobą tylko określoną ilość gotówki;
- nigdy nie chodź głodny do supermarketu, nie bierz też dużego koszyka na małe produkty;
- rób rzadziej zakupy, ale niech będą one większe;
- korzystaj z opcji zwrotu, jeśli zakup został dokonany pod wpływem impulsu.

 

2. Ogranicz jedzenie na mieście

Nie ma lepszego sposobu, by jeść taniej i zdrowiej niż opcja samodzielnego przygotowania posiłków. Zamień lunch na mieście na przygotowany dzień wcześniej obiad, a kawę, którą codziennie kupujesz w drodze do pracy, weź ze sobą wychodząc z domu – korzystaj z kubków termicznych – to ekologiczny i oszczędny sposób. Podobnie zamiast spotykać się ze znajomymi na mieście, możecie samodzielnie przygotowywać przyjęcia w swoich domach, zrobić imprezę składkową lub umówić się na wspólne gotowanie, co dodatkowo będzie świetną zabawą. Taka zmiana przyzwyczajeń to nawet kilkaset złotych oszczędności w miesiącu.
 

3. Korzystaj z okazji

Wyprzedaże, obniżki, promocje – śledząc okazjonalny kalendarz „sieciówek” masz szansę kupować taniej wiele sezonowych produktów, takich jak odzież czy obuwie. Kupuj przez internet, za pomocą aplikacji, w outletach lub korzystaj z zakupów grupowych. Każdy sposób jest dobry, jeśli pozwoli ci zaoszczędzić na zakupach.
 

4. Porównuj ceny – nie przepłacaj

W dobie dużej konkurencji na rynku – wybieraj najkorzystniejszą ofertę. Spróbuj testować tańsze produkty, nigdy przedtem nie brane pod uwagę. Mogą okazać się równie dobre i wysokiej jakości co rzeczy znanych marek.
 

5. Oszczędzaj energię

Ograniczanie zużycia energii i stosowanie energooszczędnych sprzętów to nie tylko słuszne zachowanie proekologiczne, ale także realny zysk dla twojego budżetu! Dlatego gaś światło tam, gdzie cię nie ma, wyłączaj zbędne urządzenia elektryczne, także te działające w trybie czuwania, ustaw odpowiednią temperaturę w lodówce, kupuj sprzęty energooszczędne, włączaj zmywarkę tylko wtedy, gdy jest pełna.
 

6. Pij wodę z kranu

Inwestycja w filtr do wody opłaci się, gdy przeliczysz ile wydajesz na zakup wody butelkowanej. To także dobre rozwiązanie dla środowiska – nie produkujemy dodatkowych odpadów plastikowych i żyjemy w zgodzie z zasadą zero waste. Więcej o tym trendzie znajdziecie w artykule "7 zasad zero waste".
 

7. Wybieraj transport publiczny

Czasami lepiej, a już na pewno taniej jest wybrać transport publiczny zamiast samochodu lub taksówek, by szybciej dostać się do celu. Jeśli jednak korzystasz z samochodu jedź i parkuj ostrożnie – zawsze zgodnie z przepisami, by uniknąć zbędnych mandatów, a także poczytaj o ekonomicznej jeździe, która ogranicza spalanie. Coraz bardziej popularną opcją jest też zorganizowana podwózka, czyli umawianie się ze znajomymi na wzajemne podwożenie się do pracy. Natomiast jazda rowerem to już w ogóle opcja idealna dla każdego dbającego o budżet.
 

8. Zrób komuś prezent

Jeśli nie wiesz czego potrzebuje osoba, której chcesz podarować prezent, zrób własnoręcznie jakiś drobiazg, który z pewnością zyska dla niej wartość sentymentalną. 
 

9. Kupuj z odzysku

Meble, sprzęty, odzież – istnieje bardzo wiele rzeczy, które warto kupować z drugiej ręki. W ten sposób można zdobyć naprawdę piękne okazy i zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w porównaniu ze sklepową ceną.  Lumpeksy i giełdy ze starociami są jak najbardziej trendy! Do tego można pomyśleć o wyprzedażach garażowych czy wymianie ubrań ze znajomymi.
 

10. Miej kontrolę

Zapisuj, przeliczaj, bądź świadomym konsumentem - po prostu miej kontrolę nad swoimi wydatkami. To pozwoli ci zrewidować własne potrzeby i zapanować nad impulsywnymi zakupami.
 

Kup teraz

 

Jeszcze więcej praktycznych porad na to, jak ograniczyć zakupy i wydatki znajdziecie w książce Flanders Cait pt. „Królowa oszczędzania. Mój rok bez zakupów”.

A jakie są wasze sposoby na oszczędności?