1. Zahartowany organizm

Jazda na koniu to dyscyplina całoroczna i nie odłącznie wiąże się ze spędzaniem wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wysiłek fizyczny, który sobie serwujemy niezależnie od pory roku wraca do nas jak boomerang z całym wahlarzem korzyści związanym z zahartowanym organizmem. Ludzie, którzy uprawiają sport na świeżym powietrzu rzadziej chorują, szybciej zwalczają infekcje.

 

2. Ćwiczenie wytrzymałości

Ćwiczenie, jakim jest jazda konna na świeżym powietrzu wymaga większego samozaparcia, by realizować plan niezależnie od warunków pogodowych. Za oknem szarzy się listopad, deszcz zacina, a jednak trzeba wyjść z domu by dojechać na zajęcia z jazdy. Niektóre stadniny oferują krytą ujeżdżalnię, z której dobrodziejstw korzystamy w trakcie sezonu jesiennego i zimowego, co jest dużą wygodą. Nie mniej wszyscy chyba wiemy jak trudno zmusić się do wyjścia z domu podczas niesprzyjających warunków pogodowych, nawet jeśli zajęcia odbywają się pod dachem. Wzrasta w nas zdolność do mobilizacji, koncentracji i pokonywania przeszkód w drodze do osiągania celu. Dzięki temu nie tylko wzmacniamy organizm, ale również wyrabiamy sobie charakter sportowca - ta umiejętność przełoży się pozytywnie na realizację planów w życiu prywatnym.

 

3. Nauka odpowiedzialności

Wsiadając na konia bierzemy na siebie odpowiedzialność za jego dobrostan podczas trwania zajęć. Oczywiście jeśli dopiero się uczymy siedzieć na grzbiecie, to osoba prowadząca zajęcia bierze na siebie główną odpowiedzialność zarówno za zdrowie nasze, jak i zwierzęcia. Jednak już od pierwszej lekcji to my siedzimy w siodle - nie sposób myśleć tylko o sobie podczas gdy przy mocniejszym ściągnięciu wodzy cierpieć będzie zwierzę. Z czasem gdy będziemy osiągać coraz większe sukcesy w dziedzinie jazdy konnej, być może zapragniemy współdzierżawić konia lub kupić zwierzę na własność. Wtedy odpowiedzialność za jego dawkę ruchu przenosi się na nas i rezygnacja z treningu oznaczać będzie mniej zajęć i aktywności fizycznej dla zwierzęcia, co w dalszej perspektywie może odbić się na jego zdrowiu i kondycji psychicznej. Jazda konna to zdecydowanie dobra okazja do życiowej nauki odpowiedzialności za drugą istotę.



Książka do nauki jazdy konnej - dla małych i dużych

 

4. Poczucie swobody

Gdy odrośniemy nieco od ziemi w dziedzinie umiejętności jeździeckich, trener zaaranżuje pierwszy wyjazd w teren. To jest ten moment dla którego warto było mozolnie anglezować na lonży, czy kręcić ósemki na padoku. Wyjazd w teren oznacza mnóstwo odpowiedzialności, a zarazem wolności! Wiatr we włosach, zapach ziemi po deszczu pomieszany z zapachem zgrzanego konia, konary drzew nagle będące na wysokości twarzy - możliwość swobodnego przemieszczania się we współpracy i porozumieniu z koniem to duża nagroda za trud włożony w prace nad szlifowaniem umiejętności jeździeckich.

 

5. Współodczuwanie

Podczas jazdy na koniu ważny jest stan psychofizyczny jeźdzca i konia. To jedna z wyjątkowych dyscyplin sportowych, w której sukcesy osiąga się dzięki nawiązaniu relacji ze zwierzęciem. Im więcej czasu spędzamy z koniem na treningu i poza, tym mocniejszą tworzymy nić porozumienia. To z kolei przekłada się na wzrost empatii, którą ćwiczymy niczym mięsień. Łatwiej będzie nam zrozumieć innych ludzi i zbudować sieć kontaktów. Możliwość nawiązania międzygatunkowej więzi sprawia, że czujemy się bardziej zakorzenieni w świecie i widzimy sieć zależności między istotami.

 

6. Nawiązanie przyjaźni

Nic tak nie łączy jak spędzanie razem wolnego czasu i wymiana doświadczeń w temacie wspólnej pasji. Podczas jazd poznamy inne osoby, które odnajdują radość w przebywanu ze zwierzęciem i w tym specyficznym rodzaju treningu. Mając temat do rozmów łatwiej jest nam się zbliżyć do drugiej osoby, a znajomości mogą z czasem przekształcić się w przyjaźnie.

Sotho, Bransoletka z koniem, 17 cm - sotho
Bransoletka dla fanów koni

 

7. Sposób na odstresowanie

Podczas przebywania ze zwierzakiem zmniejsza się poziom kortyzolu w organizmie - nie od dziś wiadomo, że przebywanie ze zwierzętami skutecznie obniża stres i korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Kontakt z koniem to wszak forma rehabilitacji ruchowej zwana hipoterapią, wykorzystywana w ramach wsparcia leczenia osób niepełnosprawnych.

 

8. Lepsza kondycja i sylwetka

Jazda konna angażuje wiele partii mięśniowych - od głębokich mięśni brzucha po przywodziciele i mięśnie szkieletowe. Jeżdżąc konno poprawiamy wydolność organizmu, zyskujemy szczupłą sylwetkę i wyprostowaną postawę ciała. Osoby wysportowane rzadziej zapadają na choroby krążenia, a mocne mięśnie szkieletowe zapobiegają popularnym w dzisiejszych czasach problemom z kręgosłupem.

 

9. Brak monotonii

W jeździectwie nie ma miejsca na nudę! To coś zupełnie odwrotnego do monotonnego biegu na bieżni na siłowni. Zmienne warunki atmosferyczne sprawiają, że każdy trening jest inny. Różnorakość rodzajów treningów na padoku oraz możliwość wyjazdu w teren (jeśli tylko teren wokół stadniny pozwala na tę atrakcję) zapewniają nieustanne zmiany.


Monopoly konie

 

10. Osiągnięcia przychodzą z czasem

Hippika to dziedzina w której nie ma górnej granicy wieku, a nawet da się zauważyć, że lepsze wyniki osiągają starsi zawodnicy. Powodem jest konieczność poznania konia i zgranie się z nim. Poznanie konia wymaga czasu - im więcej czasu spędzonego wspólnie, tym lepsze efekty osiągają jako para zawodników dzięki wzajemnemu zrozumieniu. Wniosek stąd prosty - nie istnieje granica wieku powyżej której nie powinniśmy rozpoczynać przygody z jeździectwem.