SPOŁECZEŃSTWO

CZY UFASZ TEMU KOMPUTEROWI? reż. Chris Paine

Nie ma już sfery naszego życia, na którą wpływu nie ma technologia. Dyskusja o zagrożeniach nią na łamach mediów trwa. Chris Paine dokłada do niej cegiełkę, ale robi to z innej perspektywy. Reżyser pyta bowiem, kto stoi za tym, żebyśmy się technologii poddali. Komu zależy, żebyśmy pod pretekstem ulepszania życia oddawali się w ręce sztucznej inteligencji? Wnioski są zaskakujące.

 

ANDERS, JA I JEGO 23 INNE KOBIETY reż. Nahid Persson

Tinder zmienił nasze myślenie o związkach i miłości, a u Andersa, bohatera tego dokumentu, doprowadził do odkrycia bezbrzeżnych pokładów uczucia. Mężczyzna stworzył w tym samym czasie związek z… 23 kobietami. Problem w tym, że żadne nie wiedziały o pozostałych. Szwedzka reżyserka o irańskich korzeniach pyta, czym jest miłość w czasach jej nadmiaru.

 

AVE SATAN? reż. Naiti Gámez

Rewelacja tegorocznego festiwalu Sundance. Reżyserka staje z kamerą przed członkami ruchu satanistycznego, który zrzesza ponad 100 tys. członków, i próbuje dociec ich zaangażowania w wyznawaną religię. To nie tylko fascynujący portret tajemniczego, zamkniętego ugrupowania, ale też wypełniony pytaniami o duchowość człowieka we współczesności esej. Okazuje się bowiem, że sataniści wyjątkowo chętnie pomagają bliźnim w dość nietypowych sposób. Choćby przez akcję „Menstruuj z szatanem”, która polegała na zgromadzeniu produktów higienicznych dla kobiet w schroniskach.

 

POLITYKA

ŚWIADKOWIE PUTINA reż. Witalij Manski

Witalij Manski to dokumentalista z pierwszej światowej ligi. Człowiek, który nie boi się zaryzykować życia, żeby zdobyć materiał z Korei Północnej, tym razem staje naprzeciwko samego Władimira Putina. Są lata 90. ZSRR przekształca się w Rosję, Borys Jelcyn przekazuję pałeczkę mało znanemu Putinowi, którego Manski jest nadwornym dokumentalistą. Oglądamy sytuacje i miejsca, do których dziś dostęp mają tylko najbliżsi współpracownicy prezydenta. Podglądamy, jak kształtuje się nowy ład kraju i jak rozpędza się nowy przywódca, dla którego znaki stop ani zakazu nie istnieją. Film został nazwany rosyjskim „House of Cards”.

 

STEVE BANNON. CZAS PRZEŁOMU reż. Alison Klayman

To z kolei portret antybohatera drugiego planu. Steve Bannon był szefem kampanii wyborczej, a potem doradcą Donalda Trumpa. Nigdy nie krył się ze swoimi faszystowskimi poglądami. Dyskryminował imigrantów, stereotypizował czarnych, podburzał Amerykanów do nienawiści przeciwko Meksykanom. Jego bronią stały się fake newsy i dezinformacja. To dzięki nim udało mu się zajść tak wysoko. Ten przerażający portret populisty, który za nic ma etykę, moralność i prawdę, w Polsce smakuje wyjątkowo gorzko.

 

PROCES RATKO MLADICA reż. Rob Miller i Henry Singer

Ten film przywraca wiarę w sprawiedliwość i w człowieka. Oglądamy emocjonujący, pięcioletni proces „rzeźnika z Bałkanów”, na którym spotykają się dwa światopoglądy. Dla jednych Mladic był bojownikiem o wolność. Rzeź, której dokonał na ludności Bośni, była złem koniecznym do obrony serbskich religii i wartości. Dla drugich był potworem, który za swoje czyny musiał zostać bezwzględnie osądzony. Ci drudzy poprzysięgli sobie, że niezależnie od kosztów wymierzą sprawiedliwość. Prokurator Alan Tieger, który skarżył Mladica, będzie gościem festiwalu.

 

EKOLOGIA

„KRAINA MIODU” reż. Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova

Bohaterką jest 55-letnia Macedonka, która ucieka od pędzącego świata i osiedla się w głuszy, gdzie próbuje żyć w zgodzie z naturą. Ekscentryczna kobieta uchodzi za outsidera, a reżyserzy zadają pytanie, jak to możliwe, że zaczęliśmy kogoś, kto żyje w poszanowaniu dla natury i przyrody, traktować jako dziwaka.

 

ANTROPOCEN: EPOKA CZŁOWIEKA reż. Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier, Edward Burtynsky

Nie mamy wątpliwości, jak potężny jest wpływ człowieka na środowisko, ale dopiero ten film wizualizuje nam go z pełną brutalnością. W dobie debaty o zalewaniu planety plastikiem twórcy skupiają się na bezpośrednim oddziaływaniu człowieka na Ziemię. Dziennie przesuwamy przecież 156 milionów ton skał i ziemi, co powoduje, że staliśmy się najsilniejszym czynnikiem ingerencyjnym w geologię. A efekt tych zmian poraża. Reżyserzy pokazują gigantyczne przestrzenie w Kalifornii, Włoszech, Niemczech czy Hiszpanii, które wyglądają, jakby miały służyć do nakręcenia filmu o świecie, w którym dokonała się Apokalipsa. Najbardziej przeraża, że to rzeczywistość tu i teraz.

 

TRUCIZNA CODZIENNEGO UŻYTKU reż. Stephanie Soechtig

Kto z nas nie lubi teflonu? Naleśniki nie przywierają do patelni, łatwo go umyć, nic się nie przypala. Pozytywów jest wiele, ale mało kto wie o związku C8, który jest niezbędny do jego produkcji. Gdzie można go znaleźć? W krwiobiegu 99 proc. Amerykanów. Mieszkańcy Parkersburga, gdzie znajduje się fabryka teflonu, przekonali się, co dzieje się, kiedy C8 jest za dużo w otoczeniu. Emitowany do atmosfery powracał na ziemię z deszczem, co doprowadziło do masowego wyginięcia bydła. Pracujące w fabryce kobiety wydawały zaś na świat dzieci, które borykały się ze schorzeniami. Właściciele fabryki dołożyli starań, żeby prawda nie przedostała się do mediów, ale dzielni mieszkańcy nie pozwolili się zastraszyć. Soechtig pokazuje ich walkę z chciwością.

 

POLSKA

SYMFONIA FABRYKI URSUS reż. Jaśmina Wójcik

Portret upadku imperium. Fabryka Ursus była polską chlubą przez cały czas trwania komunizmu. Pracujący w niej kobiety i mężczyźni cieszyli się społecznym prestiżem, a ogrom tamtejszych budynków i hal budził podziw. Każdy chciał tu pracować. Dziś te miejsca wypełnia pustka, a o czasach świetności pamiętają już tylko byli pracownicy, których życiorysy pękły po upadku komunizmu na pół. Jaśmina Wójcik przygląda się chichotowi historii, która największą potęgę bez mrugnięcia okiem zamienia w nicość. To jednocześnie sentymentalna podróż do przeszłości i przerażające memento mori.