Skąd właściwie nazwa „Google”?

Nazwa „Google” pochodzi od matematycznego terminu „googol”, który oznacza bardzo dużą liczbę - 10¹⁰⁰, w zapisie dziesiętnym to jedynka i 100 zer. Błędny zapis oryginalnego terminu spowodował powstanie nazwy, która dziś stanowi jeden z najpopularniejszych terminów związanych z Internetem.

 

Google ma już ponad 20 lat!

Historia najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie liczy sobie już ponad 20 lat. Założyciele Google’a, Larry Page i Sergey Brin, rozpoczęli pracę nad wyszukiwarką już w 1996 roku w ramach projektu studenckiego. 15 września 1997 roku zarejestrowano domenę Google.com. Funkcjonowanie firmy Google Inc. zainaugurowano niespełna rok później – 4 września 1998 roku. Datę tę uznaje się jako oficjalną datę założenia spółki. Natomiast 27 września 1998 roku została uruchomiona słynna wyszukiwarka.   

 

Pierwotna nazwa Google to… BackRub!

Twórcy Google’a początkowo nazwali swoją stronę – BackRub. Jednak nazwa ta nie wydawała im się wystarczająco dobra, dlatego postanowili wybrać nową, która miała odzwierciedlać misję firmy, którą było stworzenie narzędzia umożliwiającego przeszukiwanie dużej ilości danych. Podczas burzy mózgów, student Uniwersytetu Stanforda, Sean Anderson zaproponował „googolplex”, natomiast Larry Page skrócił ją ostatecznie do „googol”. Tego samego dnia Page zarezerwował domenę dla nazwy, jednak popełnił błąd w pisowni. W ten sposób powstał adres – google.com. 

 

Google wpływa na użytkowników Internetu

Czasami serwery Google przestają działać. Te, w przeważającej liczbie przypadków krótkotrwałe awarie, mają jednak wpływ na tysiące, a nawet miliony użytkowników na całym świecie. Problemy z wyszukiwarką powodują nie tylko brak dostępu do pewnych usług Google’a, ale także zmiany zachowań osób korzystających z internetu. 16 sierpnia 2013 roku, gdy wyszukiwarka przestała działać na 5 minut, w tym czasie globalne korzystanie z internetu zmniejszyło się o 40%! To pokazuje wpływ, jaki ma dzisiaj Google na życie ludzi. Okazuje się bowiem, że gdy użytkownicy nie mogą używać swojej ulubionej wyszukiwarki, w mniejszym stopniu korzystają z internetu.

 

 

Google Doodle na specjalną okazję

Niemal każdego dnia Google zmienia logo na stronie głównej, by uczcić wyjątkowe wydarzenie, osiągnięcie lub szczególne święto. Ta tradycja rozpoczęła się 30 sierpnia 1998 roku, kiedy to pojawiło się pierwsze okolicznościowe logo – figurka Burning Man. Page i Brin byli tego dnia na festiwalu Burning Man w Nevadzie i w ten sposób poinformowali użytkowników o swojej nieobecności w biurze i o tym, że nie są w stanie naprawić problemów technicznych z serwerem, które miały wtedy miejsce.

 

Google jest NAJ!

Google jest najczęściej odwiedzaną stroną na świecie, która co sekundę wykonuje 65 000 wyszukiwań, odbiera i przetwarza ponad 3,5 mld żądań wyszukiwania dziennie, co odpowiada 1,2 trylionom wyszukiwań rocznie. Jest też najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie. Jako lider w tej kategorii posiada 91% udziałów w światowym rynku wyszukiwarek. Google ma też największy indeks stron internetowych na świecie, który zawiera ponad 3 miliardy witryn. Gdyby wydrukować cały ten spis, stos papieru miałby wysokość 130 mil. Google to także bardzo szybka wyszukiwarka, która przeszukuje wszystkie strony internetowe w czasie krótszym niż pół sekundy.

 

Google jest dostępna w 80 językach

Wyszukiwarka wykorzystywana jest na całym świecie, dlatego obecnie dostępna jest w 80 wersjach językowych. Ostatnio dodane języki to m.in. język hausa, igbo, joruba, somalijski, zuluski, mongolski, nepalski, pendżabski i maoryski.

 

Google korzysta z PageRank

Google wykorzystuje technologię wyszukiwania, która nazywa się PageRank. To innowacyjny algorytm, który przydziela wartość każdej witrynie i w ten sposób określa, jak jest ważna. Jeśli konkretna strona zostanie przez Googla’a zakwalifikowana jako wartościowa i istotna, wówczas będzie bardziej widoczna w wynikach i znajdzie się wyżej w rankingu wyszukiwania.

 

Niesamowite Google Maps

Dzięki Google Maps można obserwować Ziemię z kosmosu! Wystarczy przełączyć się na widok satelitarny i odpowiednio go pomniejszyć, by zobaczyć niesamowity widok kuli ziemskiej w czasie rzeczywistym. Natomiast Google Sky Maps pozwala przeglądać gwiazdy, konstelacje, galaktyki i planety. Prawda, że niesamowite?!

 

Słowo Google trafiło do słownika

Ogromna kariera nazwy Google sprawiła, że słowo „to google” trafiło do angielskiego słownika Oxford English Dictionary jako czasownik, który oznacza wyszukiwanie w internecie informacji o kimś lub o czymś za pomocą wyszukiwarki Google. Słowo to przyjęło się także w języku polskim i funkcjonuje najczęściej w mowie potocznej jako „googlować”.

 

 

Google to więcej niż wyszukiwarka. Bogate portfolio firmy obejmuje wiele rozmaitych narzędzi, przede wszystkim serwis pocztowy Gmail, usługę Google Maps, przeglądarkę internetową Chrome, ale także m.in. serwis reklamowy, chmurę obliczeniową, translator, programy komputerowe oraz wiele aplikacji i dodatków, które ułatwiają życie milionom użytkownikom na całym świecie. Więcej na temat wyszukiwarki i innych produktów Google’a znajdziecie na empik.com