Minęło już ponad 20 lat od ukazania się pierwszej książki o Harrym Potterze, a seria o młodym czarodzieju z Hogwartu, wciąż jest jedną z najbardziej popularnych powieści wśród młodzieży. I nie tylko! Bez względu na to, czy jesteś wielkim fanem sagi, czy też dopiero zaczynasz swoją przygodę z magią Harry’ego Pottera, musisz poznać kilka faktów! Oto 10 ciekawostek na temat Harry’ego Pottera, które każdy prawdziwy fan powinien znać!

 

1. Harry i Voldemort są spokrewnieni

Co prawda, Harry i jego główny przeciwnik Lord Voldemort są spokrewnieni w dość dalekim stopniu, ale mimo wszystko! Ich więzy krwi pochodzą od rodziny Peverellów, z którą w różny sposób związani są obaj bohaterowie.


2. Harry Potter i jego twórczyni J.K. Rowling, urodzili się tego samego dnia!

Autorka serii powieści o najpopularniejszym czarodzieju przyznała, że chciała pozostawić jakiś swój ślad na postaci, którą stworzyła. Dlatego postanowiła, że Harry urodzi się dokładnie tego dnia, co ona. Oboje obchodzą urodziny 31 lipca. Jednak J.K. Rowling przyszła na świat w 1965 roku, a Harry Potter 15 lat później, w 1980 roku.

Podobny obraz
 

3. Nazwisko „Potter” pochodzi od nazwiska sąsiadów autorki powieści

J.K. Rowling od zawsze podobało się imię Harry, dlatego od początku było pewne, że tak właśnie nazwie bohatera swojej powieści. Jego nazwisko natomiast pochodzi od nazwiska sąsiadów autorki, którzy mieszkali w pobliżu jej rodzinnego domu, gdy ta była dzieckiem.

Znalezione obrazy dla zapytania harry potter family
 

4. Harry nigdy nie ukończył Hogwartu (podobnie jak Ron)

Chociaż Hogwart był jedynym miejscem, w którym Harry czuł się jak w domu, nigdy nie ukończył tej szkoły. Po Bitwie o Hogwart, tylko Hermiona tam wróciła i bez problemu zdała Okropnie Wyczerpujące Testy Magiczne. Harry i Ron nie przejmowali się egzaminami, mieli już naprawdę dość!

Podobny obraz
 

5. A jak Ty wymawiasz imię Voldemort?

W 2015 roku okazało się, że wszyscy niepoprawnie wymawiamy imię Voldemort! J.K. Rowling zaskoczyła wtedy informacją na Twitterze, że prawidłowa wymowa to ta, z niemym „t” na końcu, którego właściwie nie powinno się mówić. Niestety w filmach z serii również nie stosowano się do tej zasady.

Podobny obraz


6. Pisanie książek przyniosło J.K. Rowling fortunę

Książki o Harrym Potterze wciąż cieszą się ogromną popularnością. Na całym świecie sprzedano ponad 450 milionów egzemplarzy, a seria o młodym czarodzieju została przetłumaczona na blisko 70 języków. Jednocześnie J.K. Rowling to pierwsza osoba w historii, która została miliarderką, dzięki pisaniu książek. 


7. Od tego się zaczęło

Harry Potter i Kamień Filozoficzny” to pierwsza książka o przygodach młodego czarodzieja, która została wydana 26 czerwca 1997 roku. Z tą częścią wiąże się kilka ciekawostek. Po pierwsze to, że w całości została napisana na maszynie do pisania. Autorka podobno rozpoczynając pracę na powieścią, napisała 17 różnych wersji pierwszego rozdziału książki. A tytuł tej części początkowo miał brzmieć „Harry Potter i Kamień Czarodziejów”. Jednak wydawca uznał, że nie jest wystarczająco dobry  i polecił zmianę na ten, który przyniósł serii popularność.


8. Hermiona i Ron – para, która wzbudza kontrowersje

Sama autorka, odpowiadając na pytanie o ten związek, oświadczyła, że Harry Potter lepiej pasowałby do Hermiony Granger niż Ron Weasley. Zostali oni parą głownie dlatego, że Rowling od początku była z tą myślą mocno związana i nie potrafiła odmienić już losów tych bohaterów. Najwięcej kontrowersji wzbudza tutaj fakt (który potwierdziła również Emma Watson, odtwórczyni roli Hermiony), że ich związek, nie mógł być udany. A inteligentna Hermiona raczej nie znalazłaby szczęścia u boku mało rozgarniętego Rona. To stwierdzenie z pewnością rozwścieczyło niektórych fanów, nie tylko Rona.

Podobny obraz


9. Jak to było zrobione w filmie…

Filmy o Harrym Potterze dzięki pięknym sceneriom i dopracowanym rekwizytom przenosiły w świat prawdziwej magii! Ale w jaki sposób powstawały niektóre sceny? Czasami dzięki fortelom! Na przykład wszelkie mikstury, które pili aktorzy podczas scen, zawierały głównie … zupę! A imponująca broda Hagrida, to połączenie aż sześciu osobnych pukli włosów, w których podczas kręcenia ugrzązł m.in. nietoperz. Poza tym na potrzeby wszystkich części filmu stworzono blisko 600 różnych scenerii oraz wykorzystano około 250 tysięcy elementów garderoby.

Znalezione obrazy dla zapytania hagrid


10. Atrybuty Harry’ego Pottera

Różdżka i okrągłe okulary, to nieodłączne atrybuty młodego czarodzieja. Podczas kręcenia filmów Harry Potter korzystał z ponad 160 par swoich charakterystycznych okularów oraz kilkudziesięciu różdżek, które były wykonywane zawsze na miejscu i czasem trochę różniły się od siebie.  

Znalezione obrazy dla zapytania harry potter

 

Seria powieści o Harrym Potterze oraz zekranizowanych na ich podstawie filmów, kryje w sobie mnóstwo ciekawostek, których nie sposób wymienić w jednym tekście. Ale jeśli ktoś z Was ma ochotę, by przeczytać lub obejrzeć wszystkie części ponownie, z pewnością inaczej spojrzy teraz na tę historię!