Tysiące książek dla bibliotek

Dlaczego dobrze wyposażona biblioteka szkolna jest tak ważna? Ponieważ to właśnie tam dzieci mogą rozpocząć swoją przygodę z literaturą i nauczyć się, że książki dla dzieci to nie tylko nauka, ale też wyjątkowa pasja, która zostanie z nimi na całe życie. Według raportu Biblioteki Narodowej „Stan czytelnictwa w Polsce 2019 roku” aż 1/3 czytelników książek chętnie korzysta właśnie z bibliotek. Bez bogatej biblioteki na wyciągnięcie ręki dziecku będzie znacznie trudniej odkryć fascynujący świat literatury. A przecież czytające dzieci to później mądrzy i współczujący dorośli.

- Program „1000 powodów, by czytać” pokazuje dzieciom, że czytanie jest atrakcyjną formą spędzania czasu. Bardzo ważne w tej akcji jest to, że nie narzucamy tytułów – to społeczność szkolna decyduje, co znajdzie się na bibliotecznych półkach, uczniowie otrzymują książki, które rzeczywiście chcą przeczytać – podkreśla Justyna Chmielewska, manager projektów rozwijających czytelnictwo wśród dzieci w Empiku – Na dorosłych spoczywa odpowiedzialność wprowadzenia dzieci do barwnego świata literatury i pokazania im, ze każdy znajdzie lekturę dla siebie. Niezależnie od zainteresowań i stylu życia, bo książki są na każdy temat i w różnych formatach – tradycyjnym, audio czy jako ebook.

Jak zgłosić szkołę do konkursu?

Piąta odsłona akcji „1000 powodów, by czytać” jest skierowana do szkół podstawowych w Polsce.  W ramach konkursu wyłonimy 10 placówek –  5 dużych szkół i 5 małych, czyli do 120 uczniów. Poprzednia edycja była rekordowa pod względem uczestników – do rywalizacji o nagrody stanęło aż 550 szkół z całego kraju! Przez wszystkie lata trwania akcji Empik podarował placówkom oświatowym w sumie aż 42000 książek.

Jak wziąć udział w konkursie? To bardzo proste!

  • Do 28 października pracownik szkoły – np. nauczyciel lub bibliotekarz – musi wypełnić formularz zgłoszeniowy do akcji „1000 powodów, by czytać”.
  • Wraz ze zgłoszeniem należy przesłać podgląd pracy plastycznej wykonanej przez uczniów na zadany temat. Technika pozostaje dowolna, jedyny warunek to wykorzystanie w pracach jakiegoś surowca wtórnego.
  • W drugim etapie odbywa się głosowanie przez aplikację mobilną Empiku. Internauci wybierają najlepsze prace plastyczne, a co za tym idzie szkoły, które mają szansę wygrać. W głosowaniu może wziąć udział każdy: nauczyciele, uczniowie, rodzice czy znajomi. Głosy można oddawać codziennie, co znacznie zwiększa szansę na zwycięstwo. 
  • 10 szkół z najwyższą liczbą głosów wygrywa. Po wyłonieniu laureatów uczniowie i nauczyciele wybierają, jakie książki trafią do ich bibliotek. Następnie ciężarówka Empiku dostarczy do każdej szkoły aż 1000 wymarzonych pozycji.

 

1000 powodów by czytać

 

Jakie nagrody są do wygrania?

10000 nowych książek to niejedyna nagroda, jaką będą cieszyć się zwycięzcy konkursu. Szkoły otrzymają łącznie 45 czytników PocketBook z dostępem do 30 tysięcy e-booków w ramach aplikacji Empik Go. Do tego w zwycięskich podstawówkach zostaną również zaaranżowane kąciki do czytania, które pozwolą uczniom skupić się i oddać literaturze w idealnych warunkach.

W akcji „1000 powodów by czytać” nie ma przegranych. Empik przygotował 10000 kodów na 60-dniowy pełny abonament Empik Go dla nauczycieli oraz 900000 kodów na 30-dniowy abonament na lektury szkolne dla rodziców uczniów. Do tego dojdą jeszcze nagrody specjalne od Empik Foto!

 

nagrody w konkursie  „1000 powodów, by czytać”

 

Co czytają uczniowie?

Warto pamiętać, że szkolna biblioteka to nie tylko lektury szkolne i pomoce przydatne w nauce, ale także przestrzeń, gdzie dzieci powinny znaleźć to, co naprawdę lubią. Po jakie książki obecnie najchętniej sięgają uczniowie? W poprzednich edycjach tylko 2% zamówionych książek stanowiły lektury znane z lekcji języka polskiego. Dużą popularnością cieszyły się serie młodzieżowe m.in. „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki, „Już czytam!” Agnieszki Stelmaszczyk” czy kultowe przygody żółwia Franklina od Paulette Bourgeois.

Pamiętajmy też, że szkolna biblioteka służy zarówno uczniom, jak i nauczycielom. W poprzednich edycjach chętnie wybierane poradniki uczące np. pracy z dziećmi z zespołem Aspergera czy nadpobudliwością. Dużą popularnością cieszyły się także pozycje z Biblioteczki Montessori.

#czytambo

Piątą edycję akcji „1000 powodów by czytać” promuje film, gdzie znane osoby ze świata kultury dzielą się swoimi przemyśleniami, dlaczego warto sięgać po książki. „Czytam, bo dzięki książkom mogę się przenieść w zupełnie inny świat” – mówi muzyk Krzysztof Zalewski. "To najlepszy sposób, żeby dowiedzieć się, jak widzą świat ludzie, którzy mają inne doświadczenia niż ja" - dodaje blogerka Katarzyna Czajka-Kominiarczuk. "Bo to rozwija wyobraźnię i podróżuje za darmo, dokąd tylko zechce" – podkreśla Majka Jeżowska.

A ty? Podziel się z nami, dlaczego czytasz? 😊 #czytambo

 

 

Konkurs został objęty honorowym patronatem Polskiej Izby Książki, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, a także patronatem medialnym Onetu i Polska Press.

Więcej informacji na temat 5. edycji programu „1000 powodów by czytać” oraz regulamin konkursu znajdziecie na stronie www.empik.com/biblioteki