W dobie panowania smartfonów wiele osób posiada bogate elektroniczne biblioteki zdjęć. Do ich eksponowania służą fotograficzne ramki cyfrowe. Te elektroniczne urządzenia z powodzeniem zastępują klasyczne ramki na zdjęcia.
Ramki cyfrowe posiadają zazwyczaj ekrany LCD lub LED o przekątnych 7-10 cali, ale ich rozmiar może sięgać nawet 32 cali. W zależności od ceny urządzenia te oferują różne rozdzielczości, ale przy rozmiarze 7 cali powinna ona wynieść minimum 800x600 pikseli.
Zazwyczaj ekrany oferują format 4:3 lub 16:9, co ma odpowiadać najpopularniejszym formatom fotografii. Część modeli pozwala na obsługę niestandardowych formatów.
Fotograficzne ramki cyfrowe posiadają wbudowaną pamięć lub czytniki kart pamięci, z których odtwarzają zdjęcia. Wszystkie cyfrowe ramki obsługują format JPG, ale wiele modeli oferuje wsparcie innych rodzajów plików, w tym ruchomych GIF.
Użytkownik ma możliwość wyświetlenia na stałe wybranej fotografii lub zaprogramowanie pokazu slajdów. Większość modeli daje możliwość regulacji podstawowych parametrów pokazu i jakości wyświetlanego obrazu.
Na rynku znajdziemy urządzenia wymagające do pracy stałego podpięcia do sieci elektrycznej oraz modele na baterie. W drugim przypadku sprzęt oferuje większą swobodę w rozmieszczeniu, ale wymaga regularnego ładowania.
Producenci ramek cyfrowych wyposażają swoje produkty w dodatkowe funkcje, jak np. dotykowy ekran czy łączność bezprzewodową WiFi i Bluetooth. Te rozwiązania zwiększają komfort obsługi i poszerzają opcje współpracy z innymi urządzeniami.
Niektóre modele korzystają z pilota zdalnego sterowania. Na rynku znajdziemy także ramki cyfrowe wyposażone w niewielkie drukarki fotograficzne pozwalające na wydruk wyświetlanej fotografii.
Sprawdź nasz asortyment fotograficznych ramek cyfrowych. Wybierz model, który wpasuje się w design twojego domu lub biura.
Ramki cyfrowe do zdjęć elektronicznych – najczęściej zadawane pytania
Ramka cyfrowa jest urządzeniem elektronicznym pozwalającym na wyświetlanie fotografii cyfrowych na wbudowanym wyświetlaczu. Sprzęt tego typu najczęściej swoim wyglądem przypomina tablet internetowy, ale nie brakuje modeli o finezyjnym designie. Ich rola nie odbiega od klasycznych ramek na zdjęcia, z tym że pozwalają na eksponowanie cyfrowej bazy zdjęć.
Ramki cyfrowe wyświetlają fotografie zgromadzone w pamięci urządzenia lub na kartach pamięci umieszczonych we wbudowanym czytniku. W zależności od oprogramowania można wyświetlać pojedyncze zdjęcia, zmieniać je ręcznie lub ustawiać pokazy slajdów. Opcje dostępne dla użytkownika są różne w zależności od konkretnego modelu. Ramkę można postawić w dogodnym miejscu, aby wyeksponować zdjęcia ze swojej cyfrowej biblioteki.
Na rynku znajdziemy urządzenia wymagające stałego dostępu do zasilania oraz ramki wyposażone w baterie, które mogą pracować bezprzewodowo. W takim przypadku gadżet daje szersze możliwości ustawienia. Niektóre ramki posiadają ekrany dotykowe, co pozwala za pomocą gestów ustawiać parametry pracy i zmieniać wyświetlane zdjęcia. Większość modeli jednak oferuje uproszczoną konstrukcję i korzysta z interfejsu sterowanego przyciskami.
Część modeli ramek cyfrowych posiada wbudowaną łączność WiFi. Dzięki temu w zależności od oprogramowania mogą m.in. współpracować z aplikacjami na smartfonach lub pobierać fotografie bezpośrednio z Internetu. Wykorzystanie łączności bezprzewodowej pozwala na sprawniejsze zarządzanie bazą wyświetlanych zdjęć. Aplikacje towarzyszące ramkom pozwalają np. na edycję fotografii i dodawanie do nich swoich opisów.
Zazwyczaj ramki cyfrowe mają rozmiar 7 lub 10 cali, co odpowiada w przybliżeniu standardowym fotografiom fizycznym. Jednak w sprzedaży znajdziemy urządzenia o przekątnych wyświetlacza wynoszących nawet 32 cale. Ekrany mogą mieć format 4:3 lub 16:9, ale zdarzają się także urządzenia obsługujące oba formaty.
Warto odnotować, że ekrany w ramkach cyfrowych posiadają różne rozdzielczości natywne, ale zaleca się, aby dla formatu 7-cali rozdzielczość była nie mniejsza niż 800x600 pikseli. Teoretycznie im wyższa rozdzielczość tym lepiej, acz w przypadku tak małych fotografii wysoka szczegółowość obrazu nie jest wymagana.
Większość ramek cyfrowych wyświetla jedynie statyczne zdjęcia w najpopularniejszych formatach plików. Część modeli obsługuje pliki gif, czyli ruchome obrazy. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku niektórych urządzeń może chodzić o wyświetlenie jednej klatki z ruchomego zdjęcia.
Niektóre ramki cyfrowe dają możliwość nie tylko wyświetlania fotografii, ale także filmów. Przed wyborem urządzenia należy zapoznać się z podawaną przez producenta specyfikacją i kompatybilnością z plikami.