Dziunia (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Jak byś się czuła, gdybyś była dzieckiem nastoletnich rodziców, którzy nieuświadomieni i beztroscy spłodzili cię przez przypadek? Wstyd i hańba. I gdyby nikt, albo prawie nikt, cię nie potrzebował ani nie kochał? A jeśli już kochał, to nie za darmo. I czy zły dotyk bolałby cię przez całe życie? Przecież to tylko dotyk, wielkie rzeczy. Nie jest łatwo być Dziunią, akceptowaną tylko przez dziadków od strony matki, znienawidzoną przez Dziadostwo Pułkownikostwo. Ach, prawda, bardzo przywiązany jest do niej stary profesor, za przyzwoleniem żony organizujący ciche schadzki w piwnicy.

"Dziunia" to pełna humoru, ale wstrząsająca historia dziewczynki, która zdecydowanie nie ma lekkiego życia, ale zawsze stara się radzić sobie z trudnościami, w czym pomaga jej przenikliwa inteligencja i śmiech, chociaż nierzadko jest to śmiech przepełniony goryczą.

Od wydawcy:

"Dziuniość to stan umysłu, który może być kłopotliwy. Więc ostrożnie z tą książką. Nie ma twardych dowodów na zaraźliwy charakter dziuniości. Z drugiej strony nie istnieją dowody pozwalające twierdzić, że czytającemu nic nie grozi. Aberracje potrafią się udzielać. Zostałeś ostrzeżony.

„Co mnie nie zabiło, to mnie rozśmieszyło" - napisała na ścianie Dziunia miesiąc przed swoją domniemaną śmiercią. Chodzą jednak słuchy, że wciąż żyje pustelniczo na jakimś zadupiu, żeby w dogodnym momencie napisać drugą część tej opowieści. Może zresztą już napisała.

Książka, której się właśnie podejrzliwie przyglądasz, zaczyna się zabawnie i niemal niewinnie. Ale z czasem coraz ponursza humorość przyprawia o skurcze przepony. Tak się dzieje, kiedy durny plemnik z głupawym jajeczkiem postanawiają zabawić się w dom. To się ludziom zdarza. Gorzej, jeśli zamiast normalnego dziecka (jak u ludzi), na świat przychodzi Dziunia. Na kogo wypadnie, na tego bęc. O, biedni rodzice, którym los zesłał mutanta. Wierzcie mi, nie ma się z czego śmiać. I nie można przestać".
Anna M. Nowakowska

Tytuł: Dziunia
Seria: Z miotłą
Autor: Nowakowska Anna M.
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 382
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-06-05
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 32 x 197 x 127
Indeks: 13111984
 
średnia 4,1
5
12
4
2
3
2
2
1
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
19 recenzji
13-08-2013 o godz 17:29 przez: Monika Przybyłek-Woźniak
W książce znajdziemy chyba wszystkie problemy, jakie mogą spotkać dziecko, a następnie młodą dziewczynę. Wszystko to w niecodziennym wydaniu, bowiem historia Dziuni oraz sposób jej opowiedzenia przekraczają wszelkie granice absurdu. Ale czy to tak do końca dobrze? Podkreślanie prawie w każdym akapicie dziwności głównej bohaterki z czasem zaczęło mnie drażnić. Myślałam: „Dobra, skończ. Już wiem, że to wariatka i odszczepieniec.” Inną rzeczą, która mi się nie spodobała, było bardzo ogólnikowe wspominanie o tym, co Dziunia będzie robić jako dorosła kobieta i podkreślanie, że to jeszcze nie moment na opowiadanie o tym. Na początku to intrygowało i sprawiało, że chciałam się dowiedzieć, jak rozwinie się ta historia, jednak po kilku lub kilkunastu takich wstawkach, zaczęło mnie to męczyć. Tym bardziej, że ostatecznie opowieść zakończyła się na wieku nastoletnim. Plusy? Bezpośredniość, brak jakiegokolwiek ugładzenia i „walenie prosto z mostu”. Mimo to czuję się trochę zawiedziona.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
03-12-2013 o godz 00:00 przez: gfedorczuk
Biorąc pod uwagę losy Dziuni i to z czym od dzieciństwa musi się zmierzyć, książki na pewno nie nazwałabym lekką, jednak sama Dziunia swoim sposobem bycia sprawia, że lektura jest zarazem niezwykle przyjemna, niekiedy szokująca, innym razem humorystyczna. Autorka choć ucieka się do wielu przejaskrawień, czyni to świadomie i osiąga zamierzony cel.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
10-07-2013 o godz 09:37 przez: Ekspert Empiku
Dawno nie czytałam takiej książki. Tytuł zaskakuje, szczególnie w momencie, kiedy orientujemy się, o czym jest ta książka. Nie znajdziemy tu błahych problemów. To jest prawdziwe życie, które niejednokrotnie dzieje się tuż obok. Polecam tę książkę wszystkim tym, którzy od literatury oczekują więcej, dużo więcej.
Marlena Rychcik, empik Bydgoszcz
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
3/5
22-04-2015 o godz 22:52 przez: Karolina Tokarz
Słowa „dziunia” i „dziuniość” mają dla autorki zupełnie inne znaczenie, niż dla mnie. Na szczęście. Z jednej strony. Bo z drugiej… nie jestem do końca przekonana czy jej definicje mnie przekonują. A już na pewno nie potrafię się zdecydować czy książka mi się podobała czy nie. Jestem rozdarta.

Genialne obserwacje. Podane prosto z mostu. Obraz zacofanego społeczeństwa pełnego uprzedzeń, lęków, zabobonów, ułomności. Mieszkańców PRL-u, którzy hodują w sobie niskie uczucia takie jak nienawiść, zazdrość czy pociąg do przemocy. Którzy nie znoszą odmienności. Żadnej. Potrafią też ją eliminować. Nawet brutalnie. Ludzi, dla których nie ma znaczenia wiek obiektu żądzy- jeśli tylko mają ochotę, uprawiają potajemny, brudny seks nawet z małą dziewczynką. Społeczeństwa, w którym liczą się przede wszystkim pozory, a te należy za wszelką cenę zachować. Dlatego z domu nie wynosi się tych złych rzeczy, o nich się nie mówi. Zakłamanie jest na porządku dziennym. Nawet mieszkańcy wielkich miast nie potrafią wyzbyć się zapyziałej zaściankowości i wiejskiej mentalności. W stolicy jest to tylko odziane w ładniejsze i bardziej modne ubrania.

Kolejna w tym miesiącu książka, która pokazuje, jak bardzo dzieci cierpią przez nietrafione, głupie decyzje dorosłych. I jak bardzo mylą się wszyscy, którzy uważają swoje latorośle za istoty niższe, pozbawione inteligencji, niegodne własnego zdania i własnych potrzeb. Jasno też wynika z niej, że z niekochanych, odtrąconych małych ludzi, wyrastają rozchwiani oraz niestabilni emocjonalnie i życiowo dorośli. Traumy ranią na całe życie, sieją w psychice bezlitosne spustoszenie.

Dziunia została ukarana za fakt, że jej nastoletni rodzice nierozważnie ją poczęli. Całe życie musiała przez to znosić niechęć innych, drwiny i docinki, a nawet przemoc fizyczną. Ale najgorsze, co otrzymała to zupełny brak akceptacji, miłości i zrozumienia. Ledwo ją tolerowano. Stała się outsiderką, gdy słowo to nie było jeszcze nawet w Polsce znane. Jej żywot to jedna wielka tragedia, którą nauczyła się znosić, dzięki ucieczce w uzależnienia.

" W roku 1994 na mitingu spikerskim w domu wariatów Dziunia wyzna publicznie, że alkohol uratował jej zasrane życie i czuje się winna, źle o nim mówiąc."

Cały wielki dramat tego dziuniowego życia podany jest w formie groteskowej, ni to zabawnej ni to tragicznej opowieści. Absurd goni absurd, aż robi się go zdecydowanie za dużo. Postaci są przerysowane i to akurat plus, poza jednym wyjątkiem. Dziunię spotyka dosłownie każde nieszczęście, jakie może spaść na dziecko. Każde! Po którymś z kolei staje się to niewyobrażalnie nudne. Język celowo jest niemożliwie prosty, pełen powtórzeń, gry słów i szalonego słowotwórstwa. Formą miałam się zachwycić- tak wynikało z recenzji, które czytałam, wybierając tę książkę. Nie zachwyciłam się. Coś musi być ze mną nie tak chyba? Nie wiem. Narracja w pewnym momencie stała się dla mnie nudna i sztuczna. Ile razy mogę czytać, że Dziunia była dziwna? A już fraza „Ani wtedy, ani później, ani nigdy” dzięki tej książce obrzydła mi już pewnie na zawsze. Słowem- rozczarowałam się solidnie.

Chętnie przeczytałabym inną książkę pani Nowakowskiej, ale nie kontynuację losów Dziuni, bo lektura mnie zmęczyła. Gdy będę miała okazję, sięgnę po „Przeklęte”- interesuje mnie temat, a w tej pozycji mogę się nie obawiać szaleństwa stylistycznego, które tak przeszkadzało mi w „Dziuni”.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-05-2015 o godz 09:54 przez: Agnieszka Pacek
Książka Anny M. Nowakowskiej „Dziunia” jest spojrzeniem autorki na sprawy ważne i istotne. Czytelnikowi może się początkowo wydawać, że snuje ona opowieść lekko, z poczuciem humoru. Jednak z czasem historia nabiera charakteru groteskowego. Zaczyna wywoływać śmiech przez łzy. Główne motto bohaterki wszak brzmi: Co mnie nie zabije, to mnie rozśmieszy. Doprowadza ono czytelnika do istotnych pytań. Ewentualne odpowiedzi nie są jednoznaczne ani optymistyczne. Główna bohaterka była dzieckiem niechcianym, nieoczekiwanym, która swym pojawieniem się na świecie zrobiła wiele niepotrzebnego zamieszania w życiu Wszystkich Zainteresowanych. Zdawała się im błędem, przeszkodą, żartem, konsekwencją, zamieszaniem i wstydem. Winna faktu własnych narodzin w szkolnej toalecie. Przez otoczenie nazwana nienormalną, dziwną nauczyła się żyć niezauważalnie, w cieniu. Bardzo inteligentna, oczytana, utalentowana literacko. To osoba znakomicie puentująca świat dorosłych. Niedostosowana. Nosząca jak piętno tajemnice. Niemogąca liczyć na żadne wsparcie. Dziunia to osoba ze zmarnowanym, niedostrzeżonym potencjałem. Jednak kto w tej historii jest niedostosowany? Ona, która znalazła swoją filozofię i drogę czy też rzesze dorosłych, Wszystkich Zainteresowanych? Książkę czyta się z mieszanymi uczuciami. Wchodzi się w ten świat poprzez niewybredne, nieoszlifowane do końca zapiski bohaterów. Choć autorka tak wiele tajemnic odkryła, z życia głównej bohaterki nie znamy podstawowego faktu: jak naprawdę to dziecko miało na imię? To ono często świadczy o podejściu innych do człowieka, o jego tożsamości. To również dziewczynce zostało odebrane jak dzieciństwo. Książki nie czyta się jednym tchem. Tak dzieje się w przypadku lekkich historyjek. „Dziunię” trawi się jeszcze długo potem...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-06-2015 o godz 10:48 przez: Karolina Klicka
Książka bardzo ciekawa, opowiada historię Dziuni, która od najmłodszych lat była nieakceptowana przez rodziców i molestowana. Książka o jakże banalnym tytule pokazuje losy dziewczynki mocno doświadczonej przez los, która bardzo chce kochać... Warto przeczytać i czasami się zastanowić czy wokół nas nie ma tytułowej "Dziuni", której można pomóc. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-05-2015 o godz 00:00 przez: euryenna
Poruszyła mną ta książka. Dziunia swoim trudnym, niechcianym życiem porusza w czytelniku każdą emocję. To nie jest taka prosta książka, bo dotyczy tylu niełatwych problemów, współczujemy Dziuni ale i nie możemy o niej zapomnieć, Anna M. Nowakowska napisała wyjątkowo sugestywną opowieść o tym jak to jest być na marginesie życia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-08-2013 o godz 00:00 przez: lucyna.piwowarczak
Choć sama książka w pojęciu fabularnym nie jest prosta to w ogólnym rozrachunku jest to książka bardzo pozytywna za sprawą głównej bohaterki, czyli tytułowej Dziuni. Sama powieść jest nieco przerysowana - całe zło tego świata spada na głowę Dziuni- ale to w pewien sposób pokazuje nam problemy, jakich na co dzień niedostrzegamy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-11-2013 o godz 08:19 przez: barba-ra40
Fajnie pokazana cyniczna perspektywa bez tragizmów i jojczenia w stylu "ojej ojej jaka tragedia". Przerysowane postacie ciekawie pokazane, psychologicznie.
Język stylizowany, narracja w trzeciej osobie. Budowa powieści nie schematyczna...Ogólnie bardzo dobra powieść. Tak trochę w stylu Karpowicza a trochę Vonneguta.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
07-06-2015 o godz 00:00 przez: Igor Socha
W trakcie lektury tej książki nie wiedziałam czy mam się śmiać czy płakać. Nawet teraz, kiedy już przeczytałam nie wiem czy więcej było tu momentu zabawnych i cynicznych czy tragicznych i wstrząsających... jedno jest pewna, ta książka wywiera wpływ na czytelnika i odciska na min swoje piętno, nie pozostaje obojętna.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-02-2015 o godz 00:00 przez: Pola Rutkowska
Dziunia to niezwykła książka bo opowiada o niezwyczajnej osobie. Mądra, dojrzała powieść, chwilami nawet zabawna. Dziunia, mimo swojej niełatwej sytuacji potrafi zachować dystans i poczucie humoru. Tą książkę naprawdę warto przeczytać, w tej historii odzwierciedla się samo życie i jest dobrze napisana.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-04-2015 o godz 00:00 przez: Aleksandra Wierzbicka
Bardzo fajna ksiażka, trochę psychologiczna, może trochę nostalgiczna, ale pod przykrywką dobrego humoru poruszająca bardzo ważny społecznie temat. Z pewnością warta przeczytania i przemyślenia pewnych kwestii. Bardzo podobała mi się postać głównej bohaterki, która może obdarowywać swoim optymizmem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
17-04-2015 o godz 11:13 przez: edith
to tylko w tym chorym kraju jest możliwe, by bandzior zamiast siedziec robił ciężkie pieniądze jak gwałci kobietę wieszakiem. A lemingi łykają jego "zwierzenia" niczym pelikany zgniłe ryby. finansujcie masę, płaćcie za ten chłam by miał bandyta lepsze autko, jesteście tacy sami jak on...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-04-2015 o godz 00:00 przez: Matylda Szymańska
Książka jest nieprzeciętna. Z jednej strony porusza bardzo ważny i trudny temat, natomiast z drugiej opisana jest przezabawnym językiem, który zdecydowanie wpływa na ciekawość czytelnika. Całość bardzo mi się podobała, chętnie przeczytam inne powieści Nowakowskiej. Polecam wszystkim
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-06-2015 o godz 09:50 przez: Andzia85
Czytałam czytałam i ciągle mnie zaskakiwała. Świetna narracja, zaskakująca- po prostu dobra ksiązka
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-12-2013 o godz 19:36 przez: ASIA91
Super książka, napisana prostym językiem, szybko się ją czyta. Naprawdę polecam ;)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-08-2015 o godz 12:28 przez: Oldzia
Świetnie napisana książka poruszająca bardzo trudne tematy społeczne.Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-09-2015 o godz 17:24 przez: Barbara Lasota
zorbawia do łez, odstresowuje, świetna na prezent, polecam!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
02-02-2018 o godz 09:28 przez: Honorata
przerażające...smutne
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

O autorze: Nowakowska Anna M.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Boginie Michaelides Alex
4.2/5
29,75 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Kasztanowy ludzik Sveistrup Soren
4.4/5
21,51 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Niewinny Moore Graham
4.7/5
36,15 zł
41,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Normalni ludzie Rooney Sally
4.0/5
30,73 zł
39,99 zł
23,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Wiatr Brejdygant Igor
4.6/5
28,19 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Efekt pandy Kisiel Marta
4.8/5
29,06 zł
41,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Pacjentka Michaelides Alex
4.5/5
21,60 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ty kochasz mnie Kepnes Caroline
5/5
35,45 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Lolita Nabokov Vladimir
4.6/5
33,16 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Baśniobór. Tom 1 Mull Brandon
4.6/5
17,33 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Układ Brejdygant Igor
5/5
34,62 zł
41,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Listowieść Powers Richard
4.3/5
44,99 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Małe życie Yanagihara Hanya
4.2/5
44,75 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Rozmowy z przyjaciółmi Rooney Sally
4.5/5
30,10 zł
42,99 zł
25,79 zł
Inne z tego wydawnictwa Folwark zwierzęcy Orwell George
4.8/5
11,43 zł
14,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Eve w Hollywood Babitz Eve
5/5
34,99 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Wina wina Starosta Małgorzata
4.5/5
22,80 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Obca kobieta Majcher Magdalena
4.9/5
32,98 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa 1984 Orwell George
4.8/5
24,02 zł
34,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dewocje Ciarkowska Anna
4.5/5
31,75 zł
42,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego