Dziewczyny wyklęte. Część 2 (okładka  twarda, 05.2016)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Druga część bestselleru Szymona Nowaka o dziewczynach, dla których wojna nie skończyła się 9 maja 1945. Łączniczki, sanitariuszki, narzeczone siostry i powiernice Żołnierzy Wyklętych. Ciche bohaterki zmagań o wolną Polskę. 

Zwyczajne polskie dziewczyny, marzące o sukni ślubnej z długim welonem i szczęśliwej rodzinie, które los zmusił do bezkompromisowych wyborów. Kobiecość rzucona w wir krwawej wojny domowej toczonej przez komunistów bez żadnych zasad.

Przez całe lata skazane na zapomnienie czy pogardę – zawsze broniły honoru leśnego Wojska Polskiego. Dopiero teraz historia zaczyna przyznawać im rację a ich nazwiska powoli przedostają się do podręczników.

Od wydawcy:

"- Panownie, oto «Zo», kurier Naczelnego Wodza.
W drzwiach stanęła Elżbieta. Drobna, ładna blondynka.

- Przyprowadziliśmy szczególnie niebezpiecznego bandytę!
Letnia sukienka Władki nosiła świeże ślady karmienia dziecka piersią.

- Dlaczego nie krzyczałaś, kiedy cię bito?
- Tak zostałam wychowana".

fragmenty książki


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1122813536
Tytuł: Dziewczyny wyklęte. Część 2
Seria: Dziewczyny wyklęte
Autor: Nowak Szymon
Wydawnictwo: Fronda
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 554
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-05-18
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 42 x 237 x 173
Okres historyczny: PRL (1945-1989)
Indeks: 19368535
średnia 4,6
5
16
4
2
3
0
2
1
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
10 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
27-06-2017 o godz 08:47 przez: karolajki84 | Zweryfikowany zakup
Piękna książka, piękne historie ludzi którzy walczyli o wolność Polski już po wojnie. Nie tylko mężczyźni stoją za naszą wolnością. Tak naprawdę dużo zawdzięczamy kobietom, które nie patrzyły na warunki a murem stały za swoimi mężczyznami czy równo z nimi walczyli o wolność.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-03-2018 o godz 10:31 przez: Paulina Rewolińska | Zweryfikowany zakup
Seria ‚dziewczyny’ jest jedną z moich ulubionych. Bardzo mi się podobała, polecam osobą, które lubią historię i opowieści kobiet z ciężkich czasów Polskiej historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-10-2017 o godz 14:49 przez: Wojciech Kośnik | Zweryfikowany zakup
Szybko i profesjonalnie. Polecam zakupy przez internet w empik.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-01-2017 o godz 11:57 przez: Robunio | Zweryfikowany zakup
POLECAM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-04-2018 o godz 18:57 przez: wagata79 | Zweryfikowany zakup
ciekawa lektura dla każdego pokolenia, ładne wydanie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-05-2016 o godz 12:48 przez: jeke5
,,Dziewczyny wyklęte 2" to zbiór kolejnych szesnastu opowieści o dramatycznych losach dziewczyn, które poświęciły się walce za ojczyznę i dla których wojna nie zakończyła się 9 maja 1945 roku. Irena, Zo, Wiktoria, Marta, Ramzesowa, Ziuta, Ciotka, Eugenia, Ruta, Jachna, Krystyna, Mała Danka, Zofia, Iskierka, Ewunia, 999 to kobiety, które poświęciły swoje najlepsze lata młodości i swoje życie, by wspierać żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, czy też Narodowej Organizacji Wojskowej, a gdy do Polski wkroczyli Sowieci nadal walczyły z komunistycznym reżimem. Ich historie autor przedstawił w formie zbeletryzowanej, dzięki temu zabiegowi można się wczuć w to co przeżywały, a lektura jest przez to lżejsza. Dodatkowo w książce umieszczono dużo archiwalnych zdjęć, które zdecydowanie wzbogacają publikację.

Wszystkie opowieści są przejmujące i dramatyczne. Władysława z Leżajska zdecydowała się wstąpić do konspiracji po śmierci ojca, który należał do podziemia już wcześniej wraz z jej braćmi. Jej mama nie była zaprzysiężona, ale karmiła partyzantów, prała ich ubrania i udzielała im noclegu. Władysława była świadkiem mordu na ojcu i innych mężczyznach dokonanym przez Niemców.

,,Była pierwsza na miejscu kaźni. Jej oczom ukazał się przerażający widok. Na zielonej łące pełnej wiosennych kwiatów leżeli pokotem rozstrzelani. Ciała były rozrzucone w nieładzie, czasem jedno na drugim. Ręce i nogi pomordowanych splątywały się ze sobą, jakby skazani trwali w pośmiertnym uścisku. Władka widziała już w swoim krótkim życiu martwych ludzi, ale widok rozstrzelanych ponad czterdziestu mieszkańców Leżajska wstrząsnął nią do reszty. Drżąc na całym ciele, szukała wzrokiem ojca. I zobaczyła go ... Leżał w samym środku grupy. Chciała do niego pobiec, ale drogę zagradzały jej leżące wszędzie trupy. Na samą myśl o tym, że miałaby nadepnąć na ich ręce, głowy czy piersi, przeszył ją dreszcz. Stała niezdecydowana i łzy napłynęły jej do oczu.
-Tatusiu!-wołała. - Tatusiu!"

W powojennych losach bohaterek przewijają się wspomnienia związane z ubeckimi aresztami śledczymi, torturami i wymuszeniami zeznań, sfingowanymi procesami, wieloletnimi odsiadkami w więzieniach o różnym rygorze. Pomimo dramatycznych przeżyć kobiety starały się powracać do normalnego życia, a często same musiały zapewnić byt i wychowywać dzieci, których ojcowie zostali zabici przez Niemców lub zakatowani w ubeckich więzieniach.

,,Dziewczyny wyklęte 2" to książka-hołd złożony polskim bohaterkom, często nieznanym lub zapomnianym, które walczyły o wolność. To przypomnienie współczesnemu młodemu pokoleniu o dzielności, odwadze, patriotyzmowi, poświęceniu ich przodków, dzięki którym mogą żyć w wolnej Polsce. Warto poznać te wydarzenia i porywające losy bohaterek.

http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
26-05-2016 o godz 12:52 przez: dobrerecenzje.pl
18 maja 2016r. Odbyła się premiera bestsellerowej książki Szymona Nowaka „Dziewczyny wyklęte 2”. To książka bardzo wyczekiwana, opowiada o zwykłych dziewczynach, które ryzykując swoje życie dla ojczyzny stały się bohaterkami i walecznymi patriotkami. Przecież to było oczywiste i normalne, bo wszyscy w rodzinach tak robili i poprzez to dziewczyny nie czują się bohaterkami lecz jak mówią skromnie ”zwykłe dziewczyny Polki, którym przyszło żyć w trudnych czasach”
Jedynie miały trochę żal do tych, którzy zabrali wolność im i Polsce. Dziewczyny żyjące w tamtych czasach niechętnie opowiadały (te które przeżyły) o sobie, co było spowodowane więzienną traumą.
Bardzo młodziutkie, niekiedy nastolatki, lecz miały wychowanie głęboko patriotyczne, pełniły rolę sanitariuszek lub łączniczek, za co płaciły najwyższą cenę - cenę życia.
Przytoczę tutaj postać młodziutkiej Ireny, która miała odwagę sołdatowi wykrzyczeć w twarz „aby szanował jeńców wojennych”, dostała za to serię z karabinu prosto w pierś, razem z innymi jeńcami.

Dziewczyny z tamtego okresu też chciały normalnie żyć, pracować, utrzymywać dzieci, a tu UB zabijało je „jak psy i zakopywali w bezimiennych dołach”

Autor w swej książce zawarł 16 opowiadań o walecznych dziewczynach - bohaterkach. I choć książka zawiera 534 strony, to czyta się ją z duszą na ramieniu. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś nie przeczytał tej książki, bo uważam, że jest to po prostu nasz obowiązek, a już szczególnie młodego pokolenia.

Tak bardzo się cieszę, że po ponad pół wieku spoczął na Wojskowych Powązkach płk Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”- Żołnierz Wyklęty zamordowany przez komunistów. Decyzją ministra obrony Szendzielarz został awansowany do stopnia pułkownika.
„CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM”

Na pewno dziewczyny wyklęte chciałyby, aby młode pokolenie wiedziało, jak cenną rzeczą jest wolność i jak ważny jest patriotyzm.

Książka ta powinna być lekturą obowiązkową dla młodego pokolenia.

Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
30-06-2016 o godz 17:13 przez: Asia
I oto autor przedstawia czytelnikom kolejne szesnaście bohaterek, kobiet, które nie wahały się zaryzykować życia dla ojczyzny, a po wszystkim przyszło im za to słono zapłacić. Czasami własną głową. Dla nich wojna nie zakończyła się w maju 1945 roku, trwała jeszcze długo, czasami wiele lat. Aresztowane, trzymane w nieludzkich warunkach, o spleśniałym chlebie, bez wody, mokre w przenikliwym zimnie. Bite? To zbyt delikatne słowo. Katowane. Traktowane prądem. Przesłuchiwane długimi dniami i karane za każdą odpowiedź niesatysfakcjonującą władzy. Jedne twarde i silne, inne pełne zwątpienia i przerażone. Na ich temat przez wiele lat historia zamilkła. Dopiero teraz- po wielu latach, gdy większość z nich już nie żyje - zaczyna się o nich mówić, przywraca się im honor i oddaje miejsce, jakie zajmowały w historii Polski.

Irena. Zo. Wiktoria. Marta. Ramzesowa. Ziuta. Ciotka. Eugenia. Ruta. Jachna. Krystyna. Mała Danka. Zofia. Iskierka. Ewunia. 999. Dziewczyny wyklęte. Na stronach swej publikacji Szymon Nowak przywraca do życia odważne Polki i wiedzie czytelnika przez ich wojenną i partyzancką codzienność, do chwili, gdy zostają aresztowane. Podczas lektury rzuciło mi się w oczy, jak bardzo metodyczna była w swych działaniach władza. Wydarzenia z pokojów przesłuchań są niemal swoim lustrzanym odbiciem. Przebija z nich straszne okrucieństwo. Wydaje się niemożliwym, aby ktoś mógł przeżyć takie katowania. Szczególnie wstrząsnęła mną historia Ciotki, którą tak skatowano, że sądzono, że nie żyje. Zdecydowano się więc wyrzucić ją przez okno i upozorować chęć ucieczki. Na szczęście kobieta jęknęła w ostatniej chwili, dając tym samym znać, że żyje. Nie uratowało to jednak jej życia. Została rozstrzelana 18 grudnia 1944 roku.

Szymon Nowak historię serwuje czytelnikom w bardzo przystępnej, zbeletryzowanej formie. Dzięki temu nawet tak trudną tematykę, emocjonującą, bolesną, wręcz się pochłania. Każda historia została uzupełniona fotografiami - zarówno z wojny, jak i z życia rodzinnego poszkodowanych, nie brakuje także skanów dokumentów z przesłuchań, zapisanych wyroków... Obie książki Szymona Nowaka powinny stać się obowiązkową lekturą dla osób, którym pojęcie patriotyzmu jest nieobce. Dziś nierzadko prowadzą oni między sobą utarczki, przekrzykując się, czym jest prawdziwy patriotyzm, zarzucają, że ich wolność jest naruszona. Może powinni przekonać się, jak wyglądała lekcja patriotyzmu w wydaniu tych dzielnych kobiet.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
12-07-2016 o godz 09:35 przez: Jarr74
„Czy była winna? Dla komunistycznego sądu – bezsprzecznie. Jeszcze w czasie okupacji niemieckiej należała do polskiego podziemia skupionego wokół NOW. A to przecież niewybaczalne przestępstwo”.

Kolejna, niesłychanie ważna, publikacja Szymona Nowaka, odsłaniająca meandry naszej skomplikowanej dwudziestowiecznej historii i chyba wciąż zbyt mało, przynajmniej moim zadaniem, słyszalny głos w dyskusji o naszych dziejach najnowszych. Szczególnie w kontekście dramatycznych losów naszych rodaków, których wojenne a szczególnie powojenne losy, wpisane zostały w nowy, geopolityczny podział Europy i Świata.

Autor po raz drugi przedstawia nam sylwetki kilkunastu polskich bohaterek (żołnierek niepodległościowego podziemia, sanitariuszek, informatorek, łączniczek czy po prostu przeciwniczek nowej władzy i komunistycznego ładu), których bolesne, tragiczne historie, w dużej części już zapomniane, stały się odbiciem dramatu pokolenia, które nie zgodziło się na niemiecką a potem na sowiecką okupację wraz podeptaniem polskiej narodowej tradycji i kulturalnego dorobku.

To wydobyte z zakamarków ludzkiej pamięci, rodzinnych wspomnień, relacji współtowarzyszy broni i współwięźniów oraz istniejących archiwalnych dokumentów z tego okresu, wstrząsające opowieści, będące jaskrawym przykładem osobistej i dziejowej niesprawiedliwości. Okrwawiony cierń, który przez dziesięciolecia, aż po czasy nam współczesne, tkwić będzie w polskiej świadomości społecznej.

Będzie to kilkanaście historii o symbolicznych już „polskich drogach”, po których przyszło poruszać się pokoleniu naszych babek a których ofiara uznana i doceniona zastała dopiero po latach w wolnej już od komunistycznego zniewolenia Polsce. To dzieje wspaniałych i straszliwie doświadczonych kobiet, które w pełni świadome grożącego im niebezpieczeństwa zdecydowały się na wybór najtrudniejszy z możliwych, płacąc za to szczęściem rodzinnym, prześladowaniem, wieloletnimi wyrokami, gehenną stalinowskich aresztów i więzień a częstokroć również własną śmiercią.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-08-2016 o godz 20:31 przez: Ósemkowy Klub Recenzenta
Książka Szymona Nowaka "Dziewczyny wyklęte 2" to hołd złożony polskim bohaterkom, które najlepsze lata swojego życia poświęciły walce za ojczyznę. Jest to druga część z tego cyklu i jednocześnie kolejny zbiór szesnastu opowieści o dramatycznych losach dziewczyn, które przeżyły wojnę, ale zamiast cieszyć się życiem w wolnym kraju, musiały dalej mierzyć się z przeciwnościami losu.

Kobiety mimo wszystko starały się powrócić do normalnego życia, często same musiały zapewnić byt rodzinie i wychować dzieci, których ojcowie zostali zabici przez Niemców lub zakatowani w ubeckich więzieniach. W powojennych losach bohaterek przewijają się wspomnienia związane z torturami, wymuszeniami zeznań oraz sfingowanymi procesami.

Opowieści są przejmujące i dramatyczne, książka wzbogacona została o zdjęcia osób, których losy są przedstawiane oraz zdjęcia autentycznych dokumentów bezpośrednio związanych ze sprawą polskiego podziemia. Szczególnie zdjęcia dziewczyn i ich bliskich sprawiają, że nie prześlizgujemy się po kartkach opisanych historii, ale zatrzymujemy się na dłużej przyglądając się bohaterkom, nawiązując tym samym głębszą więź z nimi. Dziewczyny wyklęte ryzykując wielokrotnie swoim życiem, dla dobra ojczyzny, nie spotkały się z wdzięcznością z jej strony, ponieważ w perspektywie lat powojennych ich walka nie była zwycięska. Ojczyzna nie odzyskała niepodległości, a one stały się wrogiem narzuconego z zewnątrz ustroju. Jednak po wielu latach prawda zwycięża, ich poświęcenie nie poszło na marne, ziarno wolności zasiane przed laty wreszcie kiełkuje. Naród odzyskuje świadomość, a wolna ojczyzna docenia poświęcenie swoich córek.

Jeśli chcesz poznać prawdziwe historie i dramaty z czasów wojny i lat komunistycznej okupacji, zapraszam do przeczytania tej książki.
Ola, lat 17
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

O autorze: Szymon Nowak

Szymon Nowak to historyk, absolwent Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu. Pasjonat historii - szczególnie XX wieku oraz militariów. Regularnie publikuje między innymi dla magazynów takich, jak "Militaria XX wieku", "Aero" czy "BIuletyn IPN. Pamięć.pl". Jest autorem kilku opracowań historycznych dotyczących historii II wojny światowej, w szczególności powstania warszawskiego - m.in. "Przyczółek Czerniakowski 1944", "Puszcza Kampinoska-Jaktorów" czy "Ostatni szturm. Ze Starówki do Śródmieścia 1944", a także "Odziały wyklętych".

Zobacz także

Podobne do ostatnio oglądanego