Dziewczyna i uczony. Historia dwóch Rembrandtów z kolekcji Karoliny Lanckorońskiej (okładka  miękka)

Oferta empik.com : 29,07 zł

29,07 zł 49,99 zł (-41%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Pasjonująca i sentymentalna podróż w świat sztuki i polskiej historii.

W 1641 roku Rembrandt namalował Dziewczynę w ramie obrazu i Uczonego przy pulpicie. Przez kolejne trzysta lat obrazy zmieniały właścicieli, zdobiły ściany amsterdamskich domów i europejskich pałaców, należały do ulubionych obrazów ostatniego polskiego króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego. W XVIII wieku trafiły w ręce rodziny Lanckorońskich. Na początku drugiej wojny światowej ślad po nich zaginął i wszystko wskazywało na to, że zostały bezpowrotnie utracone w wojennej zawierusze. A potem zdarzył się cud: pięć lat po upadku muru berlińskiego Karolina Lanckorońska podarowała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie wielką kolekcję dzieł sztuki, w której znajdowały się między innymi dwa arcydzieła Rembrandta.

Gerdien Verschoor kreśli zaskakującą i fascynującą opowieść o losach obrazów Rembrandta, splatając ją z historią życia niezwykłej kobiety, Karoliny Lanckorońskiej, która Dziewczynę i Uczonego zachowała dla potomności.

"Gerdien Verschoor prowadzi nas z atelier Rembrandta przez książęce kolekcje dzieł sztuki po obóz koncentracyjny Ravensbrück, w którym polskiej hrabinie pozwalało przetrwać przywoływanie w pamięci wizerunku zrabowanych jej przez Hitlera Rembrandtów. Dzięki imponującej erudycji i błyskotliwemu językowi Verschoor udowadnia, że jest prawdziwą pisarką”. 
Jolande Withuis, holenderska socjolożka, feministka i pisarka

"Dziewczyna i uczony to fascynująca biografia dwóch obrazów Rembrandta. Gerdien Verschoor, holenderska pisarka i historyczka sztuki, z reporterską pasją towarzyszy im w trwającej cztery wieki podróży po Europie. Śledzi ich losy od 1641 roku, kiedy powstają w amsterdamskiej pracowni Van Rijna, po współczesność, gdy zawisną w Zamku Królewskim w Warszawie. To także, a może przede wszystkim, opowieść o ludziach, którzy kiedyś patrzyli na dzieła Rembrandta, o ich wyborach i dramatycznym uwikłaniu w historię. W tej książce chodzi jednak o coś znacznie więcej – o uchwycenie sensów i znaczeń tworzących się na granicy życia i sztuki. Znam tylko jedną rzecz napisaną z podobną wrażliwością i równie wciągającą – to głośny i wielokrotnie nagradzany Zając o bursztynowych oczach Edmunda de Waala”. 
dr hab. Piotr Oczko, prof. UJ

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Dziewczyna i uczony. Historia dwóch Rembrandtów z kolekcji Karoliny Lanckorońskiej
Tytuł oryginalny: Het meisje en de geleerde
Autor: Gerdien Verschoor
Tłumaczenie: Oczko Alicja
Wydawnictwo: Harper Collins Polska
Język wydania: polski
Język oryginału: niderlandzki
Liczba stron: 368
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-05-18
Rok wydania: 2022
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 205 x 20 x 150
Indeks: 41125717
średnia 4,9
5
6
4
1
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
4 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
19-06-2022 o godz 19:18 przez: natalia włodyka
Książka o której mogłabym pisać i pisać. Zachwyciła mnie ogromnie choć trudno mi ją ocenić przez pryzmat tytułu (jakby już ktoś tego oczekiwał). Trudno określić, co w niej stanowiło tło a co myśl przewodnią. Obrazy dla życia Lanckorońskich (głównie Karoliny), czy może Lanckorońska dla obrazów. Co więcej! dla mnie to kapitalnie napisana książka o dziejach Polski dla której każdy z powyższych elementów jest tylko pretekstem! Sama autorka zresztą przyznaje, że jej celem nie było napisanie biografii KL czy kolejnej książki o Rembrandtach. Chciała pokazać jak "istotne znaczenie może mieć nasza historia (i wiedza o niej) dla naszych decyzji w teraźniejszości." Tak naprawdę, nieważne, kto tu jest "głównym bohaterem", bowiem w całokształcie ta książka to złoto! Dlaczego o tym piszę? Ponieważ podczas czytanie wątek dzieł Rembrandta wielokrotnie mi umykał. W wielu miejscach autorka zapędzała się w historyczne zakamarki, i choć mam świadomość, że one wytyczały szlak dla losów obrazów to jednak same "zainteresowane" ginęły w faktach historycznych. Dla kogoś kto lubi takie klimaty nie jest to jednak zarzut, absolutnie! Książka jest wyśmienitym stylem, lekko i ciekawie napisana. Ładnie systematyzuje karty historii. A przecież jest o czym pisać bo to niezwykle bogaty historycznie czas. Bardzo obrazowo autorka opisuje czasy Stanisława Augusta Poniatowskiego. Aż trudno uwierzyć, w 1795r. król posiadał 2289 obrazów, kilkaset miniatur i dzieł na papierze. Nie dość, że kochał sztukę to był ogromnie światłym władcą, choć historycy po dziś dzień się w tej kwestii sprzeczają. Później równie interesująco. Pierwsza wojna światowa, druga, życie w Ravensbruck, na końcu odzyskiwanie dzieł z całego świata i ich renowacja. Wiedeń, Kraków, Amsterdam, Warszawa. Piękna podróż. Życie Lanckorońskiej i losy obrazów opisywane są w książce równolegle. To w dużej mierze książka o sztuce, głównie tej towarzyszącej rodzinie Lanckorońskich. O pasji, a że byli ludźmi bardzo majętnymi również o wszystkich zabiegach związanych z kolekcjonowaniem dzieł. Wspomnę w tym miejscu, że Karolina była "pierwszą kobietą z habilitacją w dziedzinie historii sztuki w Polsce i pierwszą, która została kierownikiem katedry historii sztuki na wydziale humanistycznym." Był to rok 1935. Co niesamowite (przynajmniej dla mnie) z dzisiejszej perspektywy, to wątek Jacka Malczewskiego. Był on przyjacielem Karola Lanckorońskiego, dużo czasu spędzał z całą rodziną, również malując ich w różnych sytuacjach. Malczewski sobie do ciebie przyjeżdża, pijecie koniaczek a wieczorem mówi, "takie ładne światło, usiądź, namaluje cię". Ogarniacie to?! :-) Po wojnie Karolina odnalazła w szufladach 200 szkiców jego autorstwa. Swoją drogą, życzyłabym sobie widzieć sztukę tak jak autorka tej książki. Samo czytanie o tym jest niesamowite. Na końcu muszę wspomnieć, że książkę przetłumaczyła Alicji Oczko! Doceniam, gdyż pięknie się to czyta.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
22-06-2022 o godz 22:41 przez: Paulina K.
Jestem bardzo otwarta na nowe gatunki oraz tytuły o których wcześniej nie słyszałam. Z tego też powodu postanowiłam skusić się na lekturę, jaką jest ,,Dziewczyna i Uczony" Gerdien Verschoor. Tym razem głównym tematem przewodnim są właśnie dwa tytułowe obrazy spod pędzla znakomitego malarza Rembrandta. Autorce tak przypadły one do gustu i okazały się zazwyczaj dla niej zachwycające, że postanowiła napisać własną pozycję na ich temat. Czy był to dobry pomysł. W jaki sposób ,,Dziewczyna i uczony" stworzona przez Gerdien Verschoor okazała się aż tak zachwycającą lekturą? W wydaniu ,,Dziewczyna i uczony" Gerdien Verschoor opowiada na początek o zachwycie autorki nad tymi dziełami sztuki. Następnie odbiorca może przenieść się do zakończenia życia Karoliny Lanckorońskiej, która zmarła w wieku 104 lat. Następnie Gerdien Verschoor sumie niezwykle wciągającą historię o narodzinach, młodości oraz dalszym życiu Karoliny Lanckorońskiej. Kobieta bardzo interesowała się sztuką, jednak w czasach jej młodości niektóre działania w stosunku do sztuki były zabronione. Uwielbiała jesnak interesować się tą dziedziną i chętnie oprowadzała zwiedzających po miejscu z którym mieszkała. ,,Dziewczyna i uczony" Gerdien Verschoor to niezwykle ciekawa i ważna tematyka utworu. Warto nadrobić zaległości i poznać ten tytuł jeśli czujecie się zainteresowani sztuką oraz historią życia Karoliny Lanckorońskiej. Autorka od samego początku zachwyca się obrazami Dziewczyny oraz Uczonego, co bez wątpienia wpływa na odbiór tych dzieł sztuki oraz całego utworu pisarki także przez czytelnika. Jeżeli masz ochotę na napisaną pięknym językiem lekturę, w której z każdej strony pojawia się zachwyt autorki nad Dziewczyną i Uczonym to jest to idealna propozycja dla Ciebie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
22-06-2022 o godz 22:40 przez: Erna Eltzner
Dwa obrazy słynnego Rembrandta, „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie” na przestrzeni lat często zmieniały właścicieli, aż trafiły do rodziny Lanckorońskich. Po wojnie uznano je za bezpowrotnie zaginione. Aż do roku dziewięćdziesiątego czwartego, gdy to Karolina Lanckorońska, ostatnia z rodu, podarowała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie kolekcję dzieł sztuki — wśród wspaniałych okazów znalazły się te, które niegdyś zniknęły. Intrygująca historia, nic dziwnego, że zainspirowała Gerdien Verschoor do stworzenia książki. Holenderska historyk sztuki sama przez ponad dekadę mieszkała w Polsce, gdzie pisała doktorat. W swojej publikacji świetnie, nomen omen, obrazuje skomplikowane dzieje naszego kraju, jako tło dla dzieł Rembrandta i tło dla życia Karoliny Lanckorońskiej. Poznajemy fascynujące losy jej rodziny, ludzi pełnych pasji, bogatych, przywiązujących ogromną wagę do malarstwa. Autorka zgrabnie przenosi czytelnika w czasie, wszystkie zagmatwane informacje pokazując w formie bardzo dostępnej, nawet dla laika. Lektura zachęca do dalszych poszukiwań, bo, muszę to przyznać, wcześniej Rembrandt nie robił na mnie aż tak wielkiego wrażenia. Do tego Karolina Lanckorońska — naprawdę niesamowita postać, ten życiorys jest po prostu zapierający dech. Cieszę się, że było mi dane poznać bliżej jej osobę. Gratuluję Gerdien Verschoor skonstruowania książki będącej jedną z najmocniejszych premier roku, a mamy dopiero czerwiec! „Dziewczyna i uczony” zabiera nas w podróż pełną piękna, ale również specyficznego rodzaju melancholii. To zdecydowanie publikacja, o której trudno zapomnieć. Zamiast tego, lepiej do niej wracać.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
13-06-2022 o godz 13:10 przez: SzkolnyKlubRecenzenta
Niedawno obejrzałam zapowiedź filmu na podstawie książki Delii Owens pt.„Gdzie śpiewają raki". Na film trzeba jeszcze poczekać, więc postanowiłam sięgnąć po powieść... I przepadłam. Historia jest naprawdę ciekawa, czyta się ją jednym tchem, a później żal człowiekowi, że tak szybko się skończyła. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Kay to dziewczyna, która pewnego dnia zostaje sama w biednym domu na mokradłach na odludnych terenach Karoliny Północnej. Opuszczona przez wszystkich. Cechuję ją jednak wola przetrwania i hart ducha, a dzięki otaczającej ją przyrodzie, ptakom coraz lepiej sobie radzi. Pomaga jej też dawny przyjaciel brata, ale i on pewnego dnia znika. Książka zaczyna, kiedy Kay jest już dorosła. Zostają odkryte zwłoki na mokradłach i posądzona o nią zostaje „Dziewczyna z bagien". Stopniowo poznajemy główną bohaterkę i miejsce, w którym przyszło jej żyć. To piękna powieść o woli przetrwania, dzikiej przyrodzie, więzach rodzinnych, miłości, porzuceniu, ale i o przebaczeniu. Warto po nią sięgnąć. Gorąco polecam! K.K. Szkolny Klub Recenzenta
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Act Cool McSmith Tobly
4.4/5
23,61 zł
38,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Cocomelon. Wodne czary-mary Opracowanie zbiorowe
4.9/5
20,83 zł
32,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Zagubiony Williams Josie
4.4/5
27,15 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Między nami ząbkami Hongbing Wu
4.9/5
28,76 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Zerwij z nią Nowak Ewa
5/5
24,03 zł
34,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Z zimną krwią Gerritsen Tess
4.3/5
22,82 zł
37,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego