Dzienniki 1945-1950 (okładka twarda)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Tylko najbliżsi wiedzieli o dziennikach Agnieszki Osieckiej. Wreszcie trafiają do czytelników!

Dzienniki – pisane od dziewiątego roku życia aż do śmierci Poetki – to najintymniejszy z wszystkich tekstów Agnieszki Osieckiej. I choć w wielu swoich wierszach, z właściwą sobie lekkością, przemycała prywatny ton, dopiero tutaj wolna jest od jakiejkolwiek cenzury wobec samej siebie. Do bólu szczera, prawdziwa, a tym samym dla wielu czytelników kontrowersyjna.

Pierwszy tom "Dzienników" Agnieszki Osieckiej obejmuje lata 1945–1950 i otwiera wielotomową edycję. Jedno z największych i najbarwniejszych dzieł polskiego pamiętnikarstwa na pewno wywoła burzę wokół postaci autorki. Po latach narosłych mitów i plotek oddajemy głos jej samej. Zgodnie z życzeniem samej poetki – kiedy jej już nie ma. Choć przecież jest…

"Cieszymy się, że mama wreszcie przemówi własnym językiem. Zamiast mówić o niej bez jej wiedzy, wreszcie posłuchamy, co sama ma do powiedzenia o sobie i o innych."
Agata Passent, córka poetki

"Dzienniki wyjątkowe, i zwyczajne. Dziecinne, dojrzałe, intymne, literackie. Arcyciekawe – i jako dokument ze środka stulecia, z czasu pierwszego powojennego dziesięciolecia PRL-u, czyli lat zaraz po wojnie, a potem lat socrealizmu, odwilży. Także jako autobiografia, czyli wynurzenia osoby, która w tym akurat dziesięcioleciu dojrzewa – przeistaczając się na naszych oczach z uczennicy, potem nastolatki, w studentkę, debiutującą dziennikarkę, poetkę i fantastycznie kolorową postać ze studenckiego ruchu kabaretowego, świetnie znaną w środowiskach artystycznych Warszawy i Gdańska."
Ze wstępu prof. Andrzeja Zieniewicza


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Dzienniki 1945-1950
Autor: Osiecka Agnieszka
Wydawnictwo: Prószyński Media
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 496
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-10-08
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 241 x 45 x 170
Indeks: 13617813
średnia 4,3
5
16
4
9
3
1
2
2
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
25 recenzji
5/5
09-11-2013 o godz 12:51 przez: dorotka23l
Moda na Osiecką chyba nigdy nie ustanie, bo jest to pisarka, osoba niezwykle wielowymiarowa, niesztampowa, fascynująca. Dzienniki 1945-1950 przybliżają nam jej osobę jeszcze bardziej. Poznajemy dojrzewającą dziewczynkę, która od najmłodszych lat wyrasta ponad swoich rówieśników i jest wyjątkowo dojrzała. Czytając tę książkę ma się wrażenie obcowania jeśli nie z osobą dorosłą to na pewno z osobą już w jakimś sensie dojrzałą. Jej świat miłości, lektur, domu rodzinnego, sportu wciąga i fascynuje.
Czy ta recenzja była przydatna? 7 0
4/5
10-11-2013 o godz 15:27 przez: kinobina
Na początek dostajemy bardzo ciekawy tekst profesora Andrzeja Zieniewicza, który niejako oprowadza nas po epoce, życiu, głównych problemach twórczości i życia Agnieszki Osieckiej, a potem już głos oddany jest samej poetce. Głos rodzącego się talentu, tylko nie wiadomo jeszcze jakiego, bo Osiecka miała ich co najmniej kilka. W tym okresie jej życia wydaje się, że może poświęcić się sportowi, który wielbi ponad wszystko. Ale może zostanie filolożką? A może podróżniczką, w końcu zna już dość dobrze cztery języki?
Czy ta recenzja była przydatna? 5 0
5/5
10-11-2013 o godz 10:36 przez: ZeuskaNaOlimpie
Dzienniki 1945-1950 dla fanów pozycja obowiązkowa! Po przeczytaniu jestem zachwycona i jeszcze bardziej podoba mi się postać tej niezwykłej kobiety, pisarki, intelektualistki. Mam nadzieję, że kolejne tomy będą się w miarę możliwości szybko ukazywać, bo mam wrażenie, że im dalej w las tym będzie jeszcze ciekawiej. Tutaj poznajemy Osiecką jeszcze jako bardzo młodą osóbkę, ale o wyraźnie zarysowanej już osobowości i poczuciu inności, wyjątkowości.
Czy ta recenzja była przydatna? 5 0
4/5
11-11-2013 o godz 11:33 przez: Zamezna
Zawsze fascynowali mnie ludzie, którzy stawali się kronikarzami swojego życia. Osiecka jest o tyle frapującą kronikarką, że potrafi łączyć to co codzienne, z tym co uniwersalne. Anegdotkę ze szkoły powiązać z przemyśleniami politycznymi. Wspomnienie wyjazdu do rodziny z wspomnieniami z lektur. Otwiera się przed nami całe „biograficzne morze”, z którego można sobie wyławiać bardzo różne rzeczy.
Czy ta recenzja była przydatna? 4 0
5/5
12-10-2013 o godz 20:15 przez: urszulkaB.
Jestem w trakcie czytania dziennika pani Osieckiej. Jest to bardzo ciekawa lektura, która przybliża czytelnikowi życie tej niezwykłej poetki, pisarki, autorki wielu tekstów piosenek i scenariuszy teatralnych. Jej dzienniki to bardzo intymne historie z jej życia. Osiecka przedstawia dzięki nim swoją niełatwą drogę do miejsca w którym stała się jedną z najbardziej szanowanych autorek w Polsce. Ja już poznała kilka zaskakujących faktów z życia Osieckiej i jej historia nie przestaje mnie zaskakiwać. Dzienniki są bardzo dobrze napisane dzięki czemu czyta się je przyjemnie. Szczerze polecam jeśli chcecie poznać tę niesamowitą i prawdziwie renesansową kobietę.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 1
5/5
14-11-2013 o godz 09:23 przez: 007Matrioszka
„To był maj, pachniała Saska Kępa...” O tak, jak sobie czytamy te Dzienniki i jednocześnie słuchamy w tle jej piosenek to od razu zobaczymy, że pisze je ta sama osoba, które kilka, kilkanaście lat później będzie pisać te wszystkie świetne teksty. Osiecka jawi się w tych Dziennikach jako z jednej strony bardzo rozwinięte dziecko, z drugiej jako bardzo wrażliwe dziecko, a z trzeciej jako bardzo odporne, umiejące rywalizować dziecko. Wyłania się obraz bardzo ciekawej, pogmatwanej osobowości.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
5/5
08-10-2013 o godz 22:26 przez: Katarzyna_Stolarczyk
Agnieszka Osiecka dzięki serii jej dzienników daje nam się zobaczyć z zupełnie innego punktu widzenia niż dotychczas. Wspaniała polska pisarka odkrywa przed nami swoje życie. Dzienniki to bardzo osobiste zapiski z jej życia. Od samego dzieciństwa. Ta pierwsza część przestawia nam życie autorki w latach 1945-50. Dziś zamówiła książkę mam nadzieję, że jutro już będzie a znająć empik na pewno będzie bo szybko wysyłają. Więc koniec tygodnia zapowiada mi się miło, gdy będę miała czas żeby na spokojnie poczytać książkę. Mam co do niej dobrze przeczucia. A znając twórczość Osieckiej na pewno będzie to porywająca lektura.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 3
4/5
15-11-2013 o godz 20:33 przez: henrietta
Dla mnie bardzo ujmujące były momenty, gdy opisuje swoje relacje z rodzicami. Gdy używa słów „tatuś”, „mamusia” jawi się jeszcze jako mała dziewczynka, którą ludzie z pewnością bardzo kochają i otaczają opieką. Chwilę później pisze już jako „poważna” nastolatka, która dzieli się ze swoim dziennikiem przemyśleniami na przykład na temat macierzyństwa, wolności, życia na zachodzie. Bardzo to wszystko frapujące.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
07-11-2013 o godz 16:05 przez: Allan
Kto z nas nie lubi zaglądać innym przez ramię, poznając skrywane tajemnice, a także emocje zaklęte w słowach spisanych w zeszytach w kratkę. Agnieszka Osiecka nigdy nie była osobą tuzinkową. Wybijała się z szarości miejsca, które na swój sposób było kolorowe, ale czasy już do takich nie należały.

Do tej książki trzeba podejść w sposób, na jaki Osiecka sobie w pełni zasługuje. Z szacunkiem i nabożeństwem. Chyba nie ma w Polsce człowieka, który nie zna jej twórczości, który nie zetknął się z nią przez jej utwory. Sięgając po pamiętniki, sięgamy po coś bardzo prywatnego, przez co lepiej poznajemy tę niezwykłą postać.

Dzienniki pisane są od młodych lat powojennych. Poznajemy młodą dziewczynę, która ma niespożyte pokłady energii. Uczy się kolejnych języków, ale zdolności intelektualne to nie wszystko. Dziewczyna interesuje się sportem. Kocha pływanie. Ciągle jest żądna walki, ale zawsze jest to walka fair. Dojrzałość emocjonalna chroni ją przed złymi wyborami.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
17-11-2013 o godz 16:09 przez: romulus
Oto jest pierwszy tom Dzienników Osieckiej i są pierwsze wielkie emocje, odkrycia, wrażenia. Jak można się było spodziewać tekst zaskakuje czytelnika i to zaskakuje na kilku planach. Przede wszystkim jest bardzo sprawnie napisany, z dużym językowym wyczuciem. Jak na tak młodą osobę Osieckiej udało się pisać by tak powiedzieć bez fałszywych tonów. Styl jest prosty, elegancki i komunikatywny. Uderza właśnie to umiejętność rozumienia siebie i świata. Nie ma w nim miejsca dla tak typowego przecież dla okresu dojrzewania zmieszania. Ja bym postawił tę książkę i samą Osiecką w jednym rzędzie z Gombrowiczem, Mrożkiem, Pilchem. Oczywiście w kwestii prowadzenia dziennika. Bo to jest tej samej klasy literackiej, intelektualnej wydarzenie. Jeśli młoda Osiecka potrafi tak zaskakiwać czytelnika, być tak czasami przenikliwa to nie wiem, co będzie dalej. Można założyć, że jeszcze lepiej. W końcu i doświadczeń więcej i lektur i myśli.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
17-10-2013 o godz 10:27 przez: Florella
Pierwszy fragment Dzienników miałam okazję przeczytać na stronie Fundacji im. A.O. Po krótkiej lekturze wiedziałam, że chcę czytać więcej i więcej. Dzienniki Autorki powiewają świeżością, czymś urzekającym, co jest tak charakterystyczne w twórczości Agnieszki. Historię swoją i Polski opowiada z dziecięcym wdziękiem, ale jednocześnie przejawia niezwykłą dojrzałość. Z właściwą sobie wrażliwością, przeplataną krnąbrnością i humorem, pozwala nam towarzyszyć sobie w początkach swojej drogi. Pozwólmy sobie potowarzyszyć Agnieszce. Naprawdę warto!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
08-10-2013 o godz 12:49 przez: mona
Dzienniki Osieckiej, bardzo głośno zapowiadane - lekko zawodzą. Zacznę od szaty graficznej. Zapaleńcy twórczości Osieckiej znają piękne wydanie "Listów na wyczerpanym papierze", czy, choćby "Filmideł". "Dzienniki 1945-1950" to wszakże potężny tom w równie solidnej oprawie, lecz z niskiej klasy papierem, i fotografiami zgromadzonymi na końcu książki, a nie umiejętnie wplecionymi w tekst (jak, np. w "Listach na..."), co uprzyjemniłoby lekturę. Jeśli chodzi o treść diariuszy, to jest ona jałowa i miałka;jakkolwiek by próbować znaleźć ciekawe historyczne, kulturowe, czy geograficzne passusy dotyczące Polski lat 50. - znajdziemy ich co najwyżej 10 stron na 417, bo tyle liczą "czyste" zapiski Osieckiej. Główna zawartość "Dzienników..." to bowiem stany emocjonalne Agnieszki: zmiennej i niestabilnej, "nierównej" dziewczynki.Ile można?!! I jakkolwiek nie wyobrażam sobie, by móc nie sięgnąć po Dzienniki, oceniam ten tom dość krytycznie, czekając z naiwną nadzieją na kolejne, bardziej dojrzałe.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
09-01-2014 o godz 18:43 przez: Magdalena Wołowicz
Osiem lat trwała praca nad edycją dzienników Agnieszki Osieckiej, pierwszy tom, który się ukazał, obejmuje lata 1945 - 1950. Poetka zaczęła prowadzić notatki w wieku dziewięciu lat, na początku jednak zapisała tylko kilka stron o losach swojej rodziny i zapału jej zabrakło. Na poważnie powróciła do diariusza w 1949 roku i od tego momentu aż do śmierci regularnie zapełniała relacjami, wspomnieniami i przemyśleniami kolejne zeszyty.
Z tych zapisków wyłania się obraz nastolatki nieco postrzelonej, zabawnej i pełnej optymizmu i chęci do życia. Osiecka pisze o swoich rozterkach miłosnych, o szkole, spotkaniach z przyjaciółmi, treningach (była bardzo aktywna sportowo, pływała i grała w siatkę). Mimochodem wspomina o problemach rodzinnych.
Oprócz zapisków z życia jest tu mnóstwo poważnych rozważań na tematy wiary, prawdy, miłości, szczęścia, wojny i pokoju.
Pierwszy tom jest świetnym wprowadzeniem w życie poetki, pozwala śledzić kształtowanie się jej światopoglądu. Lektura obowiązkowa!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-11-2013 o godz 08:20 przez: shczooreczek
(...)Jej zapiski, to tak naprawdę wejrzenie w przemyślenia i uczucia trzpiotki, obwarowane jednak tak wielką mądrością [skąd ona u nastolatki?], że z powodzeniem mogłyby dotyczyć niejednej dorosłej już panny.
Inteligencja Osieckiej emanuje niemalże z każdej strony, a ona sama jawi się jako nad wiek dojrzała, choć wciąż oddająca się porywom serca. Dzienniki portretują ją jako romantyczną myślicielkę, niewolną od spostrzeżeń uniwersalnych, mających wymiar ogólnoludzki. Będąc niewinną nastolatką, lubowała się w analizowaniu poczynań swoich rówieśników, ale nie tylko ich – często jej przemyślenia sięgały dużo dalej – często aż do polityki.
Wobec jej zapisków stajemy my – czytelnicy głodni prawdziwej Osieckiej, niezakłamanej, niewybielonej, takiej, jaką była. Dostajemy publikację, która może zdumiewać.
Czytając pierwszy tom, nie można się doczekać, kiedy sięgnie się po drugi, by z zapamiętaniem śledzić sposób przeżywana rzeczywistości przez dorastającą Osiecką.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-11-2013 o godz 00:00 przez: PaWeŁ
Książka wpadła mi w ręce gdy dostałem ja na urodziny. Gdy wręczano mi prezent powiedziano mi że to jedna z lepszych biografii na rynku więc warto żebym ja przeczytał. A że opowiada o bardzo wybitnej postaci to tym bardziej powinienem. Zatem nie mając specjalnego wyjścia usiadłem tego samego dnia wieczorem i zacząłem wczytywać się w cudze życie. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to styl w jakim pisze autorka. Bardzo fajnie napisana. Druga rzecz to jakim cudem tak młoda osoba bo w tamtych latach była młoda jest tak doświadczona i mądra życiowo? Książkę przeczytałem i powiem że nie żałuje. Faktycznie niezła biografia. Jest szansa że skusze się jak wyjdą kolejne części.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-10-2013 o godz 00:00 przez: Parus
Tymi dziennikami, tym pisarstwem będę się chyba delektowała jeszcze długo. Są tak piękne i tak osobiste. Pojawia się w nich obraz Agnieszki Osieckiej jako osoby niezwykle wrażliwej, lecz jednocześnie uważnej i bystrej obserwatorki. Przede wszystkim - te dzienniki bardzo mnie poruszyły, choć w bardzo pozytywny sposób. Agnieszka Osiecka pisze z jednej strony, w sposób jednocześnie niewinny, z drugiej - w odważny i bez zahamowań. Jednocześnie daje się zaobserwować niezwykłą, jak na młody wiek pisarki dojrzałość. Niezwykłe to doświadczenie czytać te dzienniki, mamy bowiem nieodparte wrażenie osobistego spotkania z wielką Panią Agnieszką.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-12-2013 o godz 12:54 przez: Ekspert Empiku
W pierwszych zapiskach Agnieszka ma 9 lat. Przelewa na papier swe najskrytsze myśli, dziecięce tajemnice. Nie wiedziała jeszcze, kim będzie w przyszłości i że te wynurzenia będą pochłaniane przez rzeszę obcych czytelników. Fakt, że zostały z pełną świadomością przekazane do druku, koi trochę sumienie podglądacza. Tym sposobem poznajemy osóbkę niezłomną, waleczną, energiczną, upartą, błyskotliwą, o niesamowitym poczuciu humoru, której nie brak też skłonności do zadumy i refleksji. Mimo młodego wieku autorka wykazuje niezwykłą dojrzałość i spostrzegawczość. Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.
Sylwia Kasperczuk, empik Lublin
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-05-2014 o godz 13:27 przez: Ekspert Empiku
Oto przed Tobą pierwszy wydany tom prywatnego pamiętnika Agnieszki Osieckiej. Jestem miłośniczką jej znakomitych lirycznych utworów, dlatego bez wahania sięgnęłam też po "Dzienniki". Dzięki nim odkryłam w autorce kobietę, jakiej dotąd nie znałam. Bo kto by pomyślał, że już jako trzynastolatka była taka kochliwa! Jej wrodzony talent pisarski sprawił, że jednym tchem czytałam o szkolnych i domowych perypetiach młodej Agnieszki. We wszystkich tych tekstach dostrzegłam literacką dojrzałość i otwartość. Z niecierpliwością wyczekuję kolejnych tomów i już szykuję im miejsce na półce :)
Maria Magdalena Duszyńska, Empik Białystok
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
18-11-2013 o godz 09:39 przez: ByWaLeC
I pomyśleć, że Bożena Ostoja, czyli Agnieszka Osiecka (swoją drogą pseudonim miała powalający, tak poważny i dojrzały) w sumie napisze ponad dwa tysiące piosenek, z których część będzie nucić cała Polska. To zawsze jest fascynujące śledzić jak talent, wielki talent rozkwitał, a jeszcze jest to ciekawsze, gdy ten talent opowiada o sobie samym od samych początków, od najmłodszych lat, aż po kres życia. Fascynująca pod każdym względem lektura.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-11-2013 o godz 00:00 przez: Tekla
Strasznie się cieszę, że wreszcie ta książka się ukazała! Agnieszka Osiecka była świetną tekściarką, ale też niezwykłą kobietą. Okazuje się że już od dzieciństwa była inna, dojrzalsza od swoich rówieśników. Z jej pamiętników wyłania się obraz wrażliwej dziewczyny o trochę pogmatwanej osobowości. Z niecierpliwością będę czekała na kolejny tom!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Chąśba Puzyńska Katarzyna
4.6/5
27,46 zł
43,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Billy Summers King Stephen
4.7/5
28,73 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Jestem córką szejka Shukri Laila
4.6/5
26,28 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa One Last Stop McQuiston Casey
4.6/5
27,58 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Arabska kochanka Valko Tanya
4.8/5
27,59 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Dwie lewe ręce Rudnicka Olga
4.7/5
26,28 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Moja lewa joga Młynarska Paulina
4.8/5
28,24 zł
43,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Boskie równanie Kaku Michio
5/5
27,70 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Czterdzieści dusz Borlik Piotr
4.3/5
29,08 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Outsider King Stephen
4.7/5
32,55 zł
47,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Spalone mosty Frączyk Izabella
5/5
35,99 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Lśnienie King Stephen
4.6/5
29,16 zł
36,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Fizyka przyszłości Kaku Michio
5/5
31,16 zł
44,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego