Dziecioodporna (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Claudia i Ben są szczęśliwym małżeństwem. Nie chcą mieć dzieci, realizują się w pracy i w życiu towarzyskim. Kiedy jednak w domu ich przyjaciół pojawia się niemowlę, w Benie coś pęka. Pragnie zostać ojcem. Jak w tej sytuacji zachowa się Claudia? Czy ich małżeństwo wytrzyma tę próbę?

Tytuł: Dziecioodporna
Autor: Giffin Emily
Tłumaczenie: Gralak Anna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 392
Numer wydania: III
Data premiery: 2011-01-13
Rok wydania: 2011
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 204 x 28 x 136
Indeks: 60223623
 
średnia 4,2
5
6
4
4
3
2
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
9 recenzji
5/5
26-12-2011 o godz 13:30 przez: Olivia
Początkowo książka wydaję się trochę nudna, jednak później akcje zaczyna nabierać tempa i nie można się od niej oderwać.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
3/5
19-08-2016 o godz 12:21 przez: Mozaika Literacka
Wiedzę o tym, że prawdziwa miłość jest trwała i wszystko przetrzyma zapisano już w biblijnym „Hymnie o miłości”. Realia często okazują się inne i pokazują, jak bardzo słaby jest człowiek w obliczu podstawowych zasad. Nawet najpiękniejsze uczucie podlega dyskusji w obliczu ludzkiego egoizmu. Bohaterowie powieści „Dziecioodporna” w imię własnych zasad rezygnują z luksusu pięknej miłości, jaka niewątpliwie ich łączy.

Po kilku mniej trafnych związkach Claudia trafia wreszcie na ideał mężczyzny. Ben zgadza się z jej poglądami, świetnie się z nią dogaduje, łączy ich też wspólna niechęć do posiadania dzieci. Małżeństwo zdaje się być niemal idealne, ale błogi związek poddany zostaje próbie, gdy Ben oświadcza, że zależy mu jednak na dziecku. Claudia nie dopuszcza takiej myśli i wierzy, że jest to chwilowy kaprys mężczyzny, ale ten wytrwale obstaje przy swojej decyzji. Kobiecie trudno zrozumieć stanowczość w nowej postawie męża, sama nadal nie wyobraża sobie życia z dziećmi u boku. Małżonkowie dzielnie bronią własnych przekonań, co niechybnie prowadzi ich do rozwodu. Czy rozstanie rzeczywiście jest właściwą decyzją?

Emily Giffin sumiennie opisuje losy kolejnej kobiety, która stanęła nad emocjonalną przepaścią własnego życia. Pierwszoosobowa narracja pozwala dogłębnie analizować każdą myśl bohaterki i zastanawiać się nad sensem podejmowanych przez nią decyzji. Dziecioodporna to synonim kobiety, która z pełną świadomością rezygnuje z życiowej posady, jaką jest macierzyństwo. Claudia nie waha się argumentować swojej decyzji, ale czytelnik stale odbiera to jako skrajny egoizm i nie daje się ponieść złudzeniom. Bohaterka kieruje się własnym dobrem i usilnie wierzy w to, że dziecko zrujnuje porządek w jej poukładanym życiu. Próba zrozumienia nieszablonowej postawy kobiety spełza na niczym, gdyż jej upór okazuje się większy niż można przypuszczać. Kobieta z dużą stanowczością rezygnuje z życia u boku własnej miłości, aby utwierdzić wszystkich wokół, że brak dzieci jest jej świadomą decyzją. Czytelnik czujnie przygląda się jej działaniom i zauważa, że początkowo rozsądna argumentacja z czasem rozpływa się jak we mgle.

Sposób przedstawienia fabuły zachęca do zadawania pytań i stawiania się na miejscu Claudii, a nachodzące czytelnika refleksje zdają się być nieodłączną częścią lektury. Autorka skupia się na przemyśleniach bohaterki, mniejszą wagę przykłada do samej fabuły. Odbiorca przygląda się dość stereotypowym scenom, w których rozwód rozpoczyna serię charakterystycznych wydarzeń. Nie brakuje zatem ognistego romansu i ciągłego rozpamiętywania dawnych czasów, a te jedynie pogłębiają wątpliwości Claudii. Niezwykła lekkość stylu sprawia, że utarte szlaki przemierza się szybko, a to pozwala skategoryzować książkę w powieściach idealnych na wakacyjne wieczory.

Lekka proza nie przeszkadza autorce w poruszaniu trudnych tematów, a te wychodzą na pierwszy plan historii. Siostra głównej bohaterki boryka się ze zdradą męża, a jej najbliższa przyjaciółka bez większych efektów poszukuje miłości życia. Największą uwagę Emily Giffin przykłada jednak do roli macierzyństwa współczesnych kobiet. Niemożność zajścia w ciążę dotyczy coraz większej liczby związków i staje się przedmiotem wielu społecznych dyskusji. Osoby zdecydowane na dziecko starają się o nie niemal desperacko, zamieniając dotychczas figlarną przyjemność w rutynowy obowiązek, a ten niejednokrotnie okazuje się syzyfową pracą. Właśnie taki problem dotyczy drugiej siostry głównej bohaterki, która wraz z mężem oczekuje cudu w postaci maleństwa. Claudia stanowi mentalne przeciwieństwo siostry i bezwzględnie trzyma się własnego postanowienia. Traktuje dzieci jako pewne zagrożenie w harmonii związku i nie wyobraża sobie tak dużej zmiany w poukładanym małżeństwie. Autorka celowo przywołuje problemy innych bohaterów, chce bowiem dać do rozumienia, że człowiek rzadko otrzymuje to, na czym mu naprawdę zależy. Życie potrafi zaskakiwać, a planowanie kolejnych etapów często wiąże się ze zwykłą porażką. Pewnym zwyczajem Emily Giffin stało się też umieszczanie w książkach akcentów znanych z innych jej powieści i tu również autorka nie próżnuje. Wprowadza bowiem postać Ethana, którego czytelnicy znają z serii „Coś pożyczonego”. Epizod związany z dobrodusznym pisarzem okazuje się decydujący dla finału całej opowieści, a to jedynie potwierdza, że ludzkie działania stymulowane są często przez drobne okoliczności.

Cała recenzja na blogu: http://www.mozaikaliteracka.pl/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
16-07-2016 o godz 18:25 przez: Gaba
Miłość prawie nigdy nie stanowi prostego równania. Ktoś zawsze kocha bardziej.

W tej książce Emily Giffin porusza temat tabu, jakim jest brak instynktu macierzyńskiego. Główna bohaterka powieści, Claudia nigdy nie chciała mieć dzieci, które według niej wiążą się z równoczesną rezygnacją z marzeń i kariery. Długo szukała partnera, podzielającego jej zdanie w tej sprawie i w końcu spotkała Bena – idealnego mężczyznę, wybierającego podobny styl życia. Wszystko rozsypuje się, gdy w domu ich przyjaciół pojawia się małe dziecko. Ben nagle chce zostać ojcem, ale Claudia nie wyraża na to zgody, co prowadzi do kryzysu w ich związku. Czy będą razem?

Autorka postanowiła wziąć na tapetę wątek dosyć kontrowersyjny, wywołujący oburzenie, no bo, jak można w ogóle nie chcieć mieć dzieci? Osobiście, nie mogłam zrozumieć głównej bohaterki, ale zarazem jej argumenty w pewnym stopniu były logiczne i miały w sobie sens. Należy szanować wybory innych ludzi – jednak w tej sytuacji mamy małżeństwo i decyzje rozkładają się na dwie osoby. Ben zmienił zdanie, zapragnął dziecka… i co teraz? Rozstanie? Kompromis? Tylko jak taki kompromis miałby wyglądać? Muszę przyznać, że „Dziecioodporna” skłania do rozmyślań, podejrzewam, że ukazuje problem coraz bardziej realny, więc tym bardziej to książka, nad którą warto się pochylić.

Niestety, mimo spornego tematu i dobrego, mocnego początku, książka okazała się najsłabszą pozycją Giffin, którą jak dotąd przeczytałam. Zauważyłam, że pisarka wiele powieści opiera na dwóch punktach kulminacyjnych – jeden jest na samym wstępie, gdy nagle wydarza się coś szokującego, niespodziewanego i kolejny występuję na końcu, gdy albo postaci się godzą lub przeciwnie, rozchodzą w przeciwnych kierunkach. W „Dziecioodpornej” jest podobnie, z tym że sam środek historii to dosyć nużący wątek, który wywołał u mnie rozczarowanie. Fabuła rozciągnięta jest na wiele stron, autorka szybko uspokoiła akcję i wywołała u mnie drzemkę. A szkoda, bo widzę tutaj potencjał, szczególnie w Claudii, jej sposobie widzenia świata, silnym charakterze, inteligencji i ciętym języku – to wyrazista bohaterka, którą mimo nieco odmiennych poglądów na życie od razu polubiłam. Jej związek z Benem jest ciekawym motywem w tej pozycji, to dwójka która ma to „coś”, co elektryzuje i wprawia w rozmarzenie. Jednakże w „Dziecioodpornej” zabrakło dynamiki, dosyć szybko historia stanęła w miejscu i dopiero na końcu autorka ponownie przykuła moją uwagę.

Polecam tym, którzy są ciekawi, jak Claudia i Ben rozwiązali ten problem. Moim zdaniem Giffin nie przedstawiła konkretnego wyjścia z tej sytuacji – oczekiwałam epilogu, ale znając tę pisarkę, pewnie doczytam o losach tych postaci w innej jej powieści (mam taką nadzieję!). To ciekawa pozycja,ale niestety dla mnie okazała się dosyć średnia w porównaniu do innych książek tej pisarki, które wciągnęły mnie od pierwszej strony i trzymały w napięciu do ostatniej.

To, co trzeba oddać autorce – cały czas szuka, stara się poruszać tematy trudne i mocne w odbiorze. I za to daję jej dużego plusa.

http://recenzentkaksiazek.blog.pl/2016/07/16/dziecioodporna-emily-giffin-kontrowersyjny-temat-jednak-czegos-zabraklo-cykl-recenzji-6/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
14-07-2016 o godz 06:25 przez: Bookendorfina Izabela Pycio
"Zaczynasz zdawać sobie sprawę, że nic nie jest doskonałe, że istnieje coś takiego jak kompromisy i poświęcenia."

Powieści Emily Giffin mają w sobie magnetyczną siłę przyciągania, mocno odwołują się do sercowych rozterek, poruszają przy tym ważne, trudne i kontrowersyjne tematy, potrzebujące zrozumienia i naświetlenia pewnych ich aspektów. Bardzo łatwo zatracić się w tych książkach, napisane lekkim i naturalnym stylem, przesycone wzruszeniem, dające spojrzenie na losy bohaterów z różnych perspektyw, odnoszące się do problemów, zmagań, wahań, błędnych decyzji i ich konsekwencji. Dotykają najbardziej wrażliwej części duszy kobiety, zmagającej się z silnymi emocjami i złożonymi rozterkami. Czujemy sympatyczną nić porozumienia z powieściowymi postaciami, stają się nam bliskie, są barwne i intrygujące. Jakże często ich życie przypomina nasze bolesne lub radosne doświadczenia.

Przyjemne zaczytanie w lekturze zapewniającej świetną rozrywkę i skłaniającej do wielu przemyśleń. W książce "Dziecioodporna", wiodącą rolę odgrywa poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy można czuć się dowartościowanym i spełnionym bez dziecka? Wiele osób z różnych względów nie decyduje się na powiększenie rodziny, jednak nie powinno się ich oceniać przez pryzmat własnych wartości, pragnień i marzeń. Niektórzy nie potrafią zrozumieć i zaakceptować decyzję o nieposiadaniu potomka, wydaje im się to dziwne i nienaturalne, wbrew biologicznym uwarunkowaniom. Lecz to nie upoważnia do krytyki, narzucania ogólnie przyjętych standardów, namawiania na siłę, podważania decyzji, ciągłego dopytywania się i drążenia tematu. Wysuwanie argumentów egoizmu, samolubstwa i wygodnictwa, to także objaw nietolerancji. Każdy z nas ma prawo do życia na własnych warunkach, uwzględniających indywidualną hierarchię ważności i postrzegania przeznaczenia.

Claudia, główna bohaterka powieści, robi dużą karierę redaktorki w wydawnictwie, żyje w szczęśliwym i spełnionym małżeństwie. W końcu odnalazła mężczyznę swoich marzeń, inteligentnego i ambitnego architekta, serdecznego i wrażliwego, tak jak ona nieczującego potrzeby posiadania dzieci. Małżeństwo wiele podróżuje, realizuje się zawodowo, dysponuje mnóstwem czasu na spotkania w gronie przyjaciół, spontaniczne wyjazdy, wycieczki, wyjścia do kina, teatru czy restauracji. W pewnym momencie kobieta zauważa subtelne, lecz mocno znaczące, zmiany w jej relacjach z mężem, któremu coraz bardziej zaczyna podobać się idea zostania ojcem. Czy ich małżeństwo przetrwa próbę, przed jaką postawili się wzajemnie? Czy dziecko powinno stać się swego rodzaju kartą przetargową lub sposobem na zachowanie u boku najukochańszego mężczyzny? Czy Ben ma prawo żądać od Claudii zostania matką, wymuszać powiększenie rodziny? A może miłość nie powinna wymagać takich decyzji? Gdzie szukać kompromisu między poświęceniem a oddaniem, pragnieniem a zrozumieniem, czy w takiej sytuacji możliwym jest jego odnalezienie?

bookendorfina.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-03-2013 o godz 00:00 przez: Tamyra
Pozycja dobra by móc troszkę się zrelaksować. Mi przypadła do gustu. Książka raczej dla kobiet, traktuje przede wszystkim o rozterkach bohaterki na temat wyboru między karierą a dzieckiem. Mąż po pewnym czasie bycia w małżeństwie, mimo wcześniejszego wyboru nie posiadania dzieci, zmienia zdanie i stara się nakłonić małżonkę do spłodzenia pociechy. Co dalej? Przekonajcie się same moje drogie :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
22-02-2013 o godz 00:00 przez: Monika Ilska
"Dziecioodporna" - skąd ja to znam? Nie mogłam nie kupić tej książki, mam 35 lat i codziennie słyszę od minimum pięciu osób - czemu nie masz jeszcze dzieci? Jednak przyznam szczerze, że po przeczytaniu tej książki coś we mnie pękło, zrozumiałam co czuje mój mąż. Inaczej teraz podchodzę do tematu macierzyństwa, myślę, że to przełom w moim życiu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-04-2013 o godz 00:00 przez: ewaneczakowska
Dziecioodporna to kolejna książka Emily Giffin, która chwyciła mnie za serce. Jest książką typowo obyczajową z wątkami psychologicznymi, która daje portret kobiety niezdolnej, by kochać dziecko. To również opowieść o wielkich zmianach, dojrzewaniu do macierzyństwa, aż w końcu o wielkim szczęściu. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-11-2014 o godz 19:37 przez: nioniek90
uwielbiam styl tej autorki.
Kolejna historia, ktora mnie pochłonęła!
Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-10-2021 o godz 21:50 przez: darr2
Uwielbiam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

O autorze: Emily Giffin

Emily Giffin

Emily Giffin jest znaną i cenioną amerykańską pisarką. Ukończyła University of Virginia, a następnie rozpoczęła pracę w kancelarii prawniczej Winston & Strawn na Manhattanie. Dla pisarstwa porzuciła jednak karierę prawniczą i wyjechała do Londynu. Tam - w 2002 roku podpisała kontrakt z St. Martin’s Press na dwie książki - "Something Borrowed" oraz "Something Blue", które trafiły na listę bestsellerów "The New York Times". Na swoim koncie ma wiele bestsellerów wydawniczych, które podbiły serca kobiet.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Matnia Jurga Paulina
4.8/5
25,73 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Nagie serca Hoover Colleen
4.8/5
29,24 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa It Ends with Us Hoover Colleen
4.7/5
34,49 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Napisz i spal Sharon Jones
4.7/5
26,13 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Materiał na chłopaka Hall Alexis
4.6/5
29,37 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Too Late Hoover Colleen
4.5/5
25,27 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Maybe Someday Hoover Colleen
4.7/5
30,09 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Napisz i spal Sharon Jones
4.5/5
25,33 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Layla Hoover Colleen
4.5/5
28,49 zł
44,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego