Dzieci Gosi (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Berlin, początek XX wieku. Grete, nazywana później Gosią, otrzymuje w posagu od swojego ojca życiową mądrość: „W życiu możesz stracić wszystko, nie trać tylko ducha!”. Wtedy nie zdaje sobie sprawy, jak często będzie powtarzać te słowa. W życiu traci bowiem wszystko, co dla niej najważniejsze.

Gosia w jednej z berlińskich kawiarenek spotyka swoją wielką miłość, syna bogatych przemysłowców z Poznania leżącego w pruskim zaborze. Opuszcza Berlin i przenosi się do rodzinnego domu ukochanego. Młodzi biorą ślub, ale dla rodziny męża prosta dziewczyna z Berlina do końca pozostanie znienawidzoną Prusaczką.

Wkrótce wybuch pierwszej wojny światowej na zawsze rozdziela małżonków. Ich dzieci, Romek i Hela, wyrastają w zupełnym rozdarciu między dwoma narodowościami. W obliczu nadchodzącej drugiej wojny muszą zdecydować, po czyjej stoją stronie.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Dzieci Gosi
Autor: May Iris
Tłumaczenie: Kożuch Artur
Wydawnictwo: Dobra Literatura
Język wydania: polski
Język oryginału: niemiecki
Liczba stron: 232
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-09-15
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 205 x 17 x 145
Indeks: 17802840
 
średnia 4,4
5
3
4
1
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
4 recenzje
4/5
11-10-2015 o godz 17:39 przez: Książkoholiczka94
"Dzieci Gosi" to powieść o losach rodziny polsko-niemieckiej na przestrzeni dwudziestego wieku. Główną bohaterką jest Margarete Leiloff- Niemka, mieszkająca w Berlinie. Poznajemy ją, gdy jest jeszcze młodą dziewczyną i poznaje miłość swojego życia- doktora Kasimira Maya- 10 lat starszego Polaka, żyjącego w Poznaniu. Szybko wychodzi za niego za mąż i rodzi dwoje dzieci: Romka i Helę. Niestety, rodzinną sielankę burzy wybuch I wojny światowej. Kasimir podejmuje decyzję o wstąpieniu do wojska, jednak jego służba nie trwa długo, już po kilku miesiącach Margarete otrzymuje wiadomość o śmierci męża. Od tej pory jej życie ulega diametralnej zmianie: Została sama z dziećmi w zupełnie obcym jej mieście, na domiar złego teściowa obarcza ją winą za śmierć Kasimira. Z dnia na dzień Margarete czuje się coraz bardziej samotna, aż w końcu postanawia wrócić do rodzinnego Berlina, jednak jej dzieci nie są zachwycone tym pomysłem, w związku z czym kobieta będzie musiała podjąć dramatyczną decyzję, która będzie niosła za sobą konsekwencje dla całej rodziny. Jak młoda wdowa odnajdzie się w nowej rzeczywistości? O tym musicie przekonać się sami.

To, co w pierwszej chwili najbardziej rzuca się w oczy to przywołanie klimatu XX-wieku. Nie jest to jedynie powieść o wojnie, a kompletna opowieść o życiu w tamtych czasach. Autorce udało się przedstawić zwyczajne życie tamtych ludzi, ukazać ich radości i troski, ale przede wszystkim, ich mentalność, zupełnie odmienną od naszej.

Początkowo Margarete strasznie mnie denerwowała, była taka naiwna i nieco głupiutka, w pewnym momencie jej sposób myślenia skojarzył mi się nawet z Aną z "Pięćdziesięciu twarzy Greya", jednak z biegiem czasu zaczęłam rozumieć tę kobietę, a porównanie do Any stało się dalece niestosowne. Margarete to postać, która pięknie ewoluuje, obserwujemy jak z krnąbrnej panienki zmienia się w dojrzałą, choć nieco zagubioną kobietę. Tak naprawdę początkowe rozdziały, kiedy to według bohaterki jej życie było istną sielanką, dla mnie były koszmarem, choć wynikało to raczej z praw, jakimi rządziły się tamte czasy: całkowite posłuszeństwo kobiet wobec mężczyzn, ślepe zapatrzenie w sąsiedzkie koneksje, ciągła kontrola zachowań w myśl zasady "Co ludzie powiedzą". Według mnie, to był naprawdę ciężki wiek.
Również losy tej konkretnej rodziny nie były wesołe. Nie mogę sobie nawet wyobrazić dramatu matki, która musi zdecydować: Czy zabrać dzieci z ich środowiska i pozwolić na życie w trudnych warunkach, w jej rodzinnym Berlinie, czy pozwolić im zostać w Poznaniu, gdzie co prawda będą miały zagwarantowany lepszy start, ale zabraknie im matki.
Dziś pewnie większość z Was powiedziałaby, że nie ma takiej sytuacji, która pozwala porzucić własne dzieci, ja sama wielokrotnie odczuwałam złość względem bohaterki za podjęte przez nią decyzje, jednak z drugiej strony bardzo jej współczułam, gdyż popełnione przez nią błędy były wyjątkowo ciężkie do naprawienia.
Z innymi dylematami zmagają się Romek i Hela, mając polsko-niemieckie korzenie muszą w obliczu wojny zdecydować, po której stronie się opowiedzą, a to jaką podejmą decyzkę zaważy na całym ich życiu.

"Dzieci Gosi" to niezwykle poruszająca opowieść o życiu, miłości i rodzinie z wojną w tle. Pojawił się też jeden zaskakujący wątek: zazwyczaj, gdy myślimy o wojnie widzimy nas- Polaków w roli ofiar i Niemców jako "tych złych", jednak w powieści spotkamy się z nieco innym modelem: to właśnie niemiecka rodzina wzbudza o wiele większą sympatię od Polaków.

Ciekawa jest również sama geneza książki: Historia oparta jest na faktach, w środku znajdziemy nawet fotografię i drzewo genealogiczne rodziny Mayów, pochodzące z prywatnych zbiorów autorki. A jedna z bohaterek powieści zmarła zaledwie 2 lata temu, bo w 2013 roku.

Podsumowując: Z pełnym przekonaniem polecam tę książkę absolutnie wszystkim czytelnikom, ponieważ wnosi nieco świeżości do naszego wyobrażenia czasów wojny, pokazuje jej drugą stronę i choć nie jest to książka specjalnie łatwa- sama kilkukrotnie miałam łzy w oczach, to wydaje mi się, że każdy raz na jakiś czas powinien sięgnąć po tego typu literaturę.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
28-09-2015 o godz 09:02 przez: Regał Nowości - Wiadomości z rynku książki
"Dzieci Gosi" autorstwa Iris May to historia osnuta na faktach. Rodzina May jest doskonale znana mieszkańcom Poznania. Mayowie osiedlili się na tamtych terenach w osiemnastym wieku. Z upływem lat ta niemiecka rodzina spolszczyła się, a jej członkowie zapisali piękną kartę w historii Polski.
Książka Iris May opowiada o potomkach nestora rodu Romana Maya, którym przyszło żyć w skomplikowanych czasach zaborów oraz pierwszej połowy dwudziestego wieku. Główną bohaterką powieści jest młodziutka Margarete, która w tysiąc dziewięćset jedenastym roku poślubia syna bogatych i ustosunkowanych przemysłowców – Kazimierza Maya.
Rodzina męża nie akceptuje Margarete, nie tylko z powodu tego, że pochodzi z przeciętnie zamożnej niemieckiej rodziny, ale głównie, dlatego, że jest ona Niemką z pochodzenia. Sielanka młodego małżeństwa trwa aż do przedwczesnej śmierci młodego inżyniera. Wtedy Margarete zmuszona jest na nowo zdefiniować swoje życie.
"Dzieci Gosi" to przejmująca historia ludzkich losów i wyborów w trudnych czasach pierwszej połowy dwudziestego wieku. W książce ścierają się dwa spojrzenia na ówczesną rzeczywistość – spojrzenie polskie i spojrzenie niemieckie. Historia Margarete jest dowodem na to, że nie zawsze mamy całkowity wpływ na swoje życie.
Margarete żyła zawsze z dala od polityki i kwestii dążeń niepodległościowych, zaś jej małżonek był typowym przedstawicielem narodu polskiego ciemiężonego pod zaborami. W wyniku nieszczęśliwych zbiegów okoliczności tytułowa Gosia zmuszona jest dokonać kilku trudnych życiowych wyborów, których konsekwencje okazały się tragiczne w skutkach, choć kiedy młoda kobieta ich dokonywała wydawały się one najlepszymi z możliwych.
"Dzieci Gosi" to również piękny portret ówczesnego życia społecznego, międzyludzkich stosunków oraz sposobu funkcjonowania przemysłu tamtego okresu widziane oczami młodej kobiety. Ta książka to także obraz niemieckiego społeczeństwa trudnych lat kryzysu gospodarczego oraz okresu Trzeciej Rzeszy. Choć nie brak w niej zdań o tym, że główna bohaterka nie zdawała sobie w pełni sprawy z okrucieństwa wojny i czynów niemieckich żołnierzy oraz nazistowskiego aparatu politycznego, to warto zagłębić się w tę książkę, by przez chwilę podumać nad kruchością ludzkiego losu i ulotnością szczęścia i miłości.
regalnowosci.pl/recenzje/
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
24-11-2015 o godz 12:25 przez: Anna Pruska
„Dzieci Gosi” Iris May to prawdziwa historia Margarete Leitloff na przestrzeni XX wieku. Nieduża objętościowo książeczka ukazuje burzliwe losy Niemki oraz jej niemiecko-polskiej rodziny podczas I i II wojny światowej. Grethe jako młoda dziewczyna, mieszkanka Berlina poznaje polskiego doktora Kasimira Maya mieszkającego w Poznaniu. Przyjeżdża z nim do Polski. Biorą ślub. Ze związku rodzą się dzieci, Romek i Hela. Rodzinne szczęście przerywa wybuch I wojny światowej. Kasimir ginie na froncie. Grethe albo Gosia jak ją nazywa nieprzychylna teściowa zostaje sama z dziećmi w obcym mieście. Na każdym kroku rodzina męża okazuje jej lekceważenie. Młoda kobieta nie mając przychylnej duszy w Poznaniu postanawia wrócić do Berlina. Dzieci nie są zachwycone tym pomysłem. Teściowa stawia ultimatum...
Przed Grethą poważna decyzja, którą musi podjąć sama i która zaważy na całym jej życiu oraz życiu jej dzieci, z matki Niemki i ojca Polaka.
"Dzieci Gosi" to opowieść o polsko- niemieckiej miłości i rodzinie podczas dwóch wojen światowych. Historia oparta na faktach. Napisana zwięźle, a jednocześnie z rozmachem. Czyta się jednym tchem.
GORĄCO POLECAM!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
10-10-2015 o godz 00:00 przez: Rozalia Nowak
Piękna, choć poruszająca historia miłości i wojny. Dzieci Gosi jest jedną z takich książek które niełatwo odłożyć jak już zacznie się czytać. Na pewno jest to zasługa wciągającego, płynnego języka, ciekawej akcji oraz postaci. Jest to powieść niezmiernie zajmująca również pod względem historycznym, ale i obyczajowym.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Powiem ci coś Adamczyk Piotr
4.4/5
23,50 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Noc w Berlinie Kozera Grzegorz
4.6/5
31,88 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Króliki Pana Boga Kozera Grzegorz
4.5/5
30,05 zł
32,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Droga do Tarvisio Kozera Grzegorz
4.2/5
22,23 zł
29,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego