Drzewa pychy i inne opowiadania (okładka  miękka, 07.2016)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Zbiór niepublikowanych dotąd w Polsce opowiadań Gilberta Keitha Chestertona. Jego wielbiciele znajdą tu wszystko, za co go kochają: świeże, poetyckie spojrzenie na świat, wyjątkowe poczucie humoru, wątki kryminalne i romantyczne, sugestywne opisy. Wśród zebranych utworów są zarówno dzieła młodzieńcze jak i późniejsze, w większości niewydane za życia autora w formie książkowej, rozmaite pod względem objętości, gatunku i nastroju. Także dla tych, którzy Chestertona nie znają jest to wspaniała okazja, by poczuć podmuch ożywczego wiatru, który dmie wprost z krainy Bożego szaleńca.

"Trąbka wyobraźni, jak trąba Zmartwychwstania, wzywa umarłych do powstania z grobu”
G.K. Chesterton „Obrona rzeczy wzgardzonych”


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1127349018
Tytuł: Drzewa pychy i inne opowiadania
Autor: Chesterton Gilbert Keith
Wydawnictwo: Fronda
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 240
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-07-14
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 27 x 206 x 143
Indeks: 19926575
średnia 4,3
5
1
4
2
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
3 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
09-10-2017 o godz 08:59 przez: Katarzyna Woźniak | Zweryfikowany zakup
G. K. Chestertona znałam dotychczas z jego przenikliwych analiz wiary i społeczeństwa zawieranych w traktatach i esejach. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że ten charakterystyczny dla Chestertona styl błyskotliwego dowcipu (słownego i intelektualnego) autor przekładał również na strony swojej prozy. Mawiał, że literatura jest luksusem, fikcja zaś koniecznością. Może chociażby z tego właśnie powodu warto sięgnąć po zbiór jego opowiadań? Tytułowe “Drzewa pychy”, przyznam szczerze, nie urzekły mnie. Jednak jako czytelnik otrzymałam to, co lubię najbardziej – wzrastającą z każdą kolejną stroną satysfakcję. Kilka opowiadań zasługuje tu na szczególną uwagę: “Dwie gospody”, “Jak znalazłem Nadczłowieka”, “Legenda o św. Franciszku”, “Nawrócenie antychrysta” (chyba mój ulubiony tekst ze zbioru. Przenikliwy, sprytny, sokrateńsko-chestertonowy), “O świeckiej edukacji”, “O prywatnej własności” (choć brzmią jak tytuły rozpraw, kryją się za nimi historie nieprawdopodobnie zaskakujące), “Ujemne strony posiadania dwóch głów” (które powinno być obowiązkową lekturą szkolną, jeżeli zależy nam na wzrastaniu myślącego, szacownego społeczeństwa! Jeżeli…) Wymienione przeze mnie teksty stanowią bardzo aktualny obraz (choć niektóre z nich powstały ponad sto lat temu) myśli społecznej i współczesnego postępowania świata, które Chesterton poddawał zawsze wnikliwej krytyce. Zbigniew Herbert napisał w liście do studentów: “I nie bądźcie na litość Boską nowocześni”. Chesterton taką właśnie myśl konsekwentnie w swoich opowiadaniach powtarza. Nie dosłownie. Obrazuje, jakie czekają nas konsekwencje tej niedojrzałej i ubogiej “nowoczesnej” postawy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
26-07-2016 o godz 15:32 przez: jeke5
,,Drzewa pychy i inne opowiadania" to zbiór dwudziestu czterech niepublikowanych dotąd w Polsce opowiadań angielskiego pisarza Gilberta Keitha Chestertona /1874-1936/. Wśród zebranych utworów są opowiadania z lat młodzieńczych jak i późniejszych, które nie były wydane w formie książki.

Tytułowy utwór ,,Drzewa pychy", najobszerniejszy, osnuty jest wokół egzotycznych pawich drzew i dziedzica Vane mieszkającego na kornwalijskim wybrzeżu z córką Barbarą, do których przybywa Cyprian Paynter, Amerykanin, odkrywca poetów. Podczas obiadu, na który zostają zaproszeni także doktor Browne, prawnik Ashe i poeta Treherne rozmawiają o krążących w okolicy przeróżnych dramatycznych opowieściach o upiornych pawich drzewach wydających przy silnym wietrze przenikliwy dźwięk przypominający wrzask pawia. Miejscowa legenda głosi, że ludzie przebywający w pobliżu tych drzew tracą życie. Czy mieszkańcy tylko wyolbrzymiają pewne rzeczy? Czy może ktoś morduje w lesie? Vane nie wierzący w te bajki zakłada się z towarzyszami, że przenocuje w lesie pawich drzew.

Opowiadania w tym zbiorze są bardzo różne pod względem tematyki, gatunków i nastroju. Najdłuższe z nich ,,Drzewa pychy" z wątkiem kryminalnym, zagadką i eksperymentem detektywistycznym, który prowadzi do odkrycia niespodziewanych faktów podobało mi się najbardziej, ale także ,,Zwariowana opowieść" z 1896 roku, w którym ,,trzeźwy wszechświat obyczaju i doświadczenia" mierzy się z baśniowym spojrzeniem dziecka na pograniczu fantazji i snu. ,,Smok i zabawa w chowanego" z 1924 roku to typowe opowiadanie-bajka, której bohaterami są rycerz Laverock, księżniczka Filomela, król i oczywiście smok. We wszystkich opowiadaniach można dostrzec wyjątkowe poczucie humoru miejscami przechodzące w czarny humor i paradoks. Cechą wspólną są także opisy przemian mentalnych i intelektualnych ludzi na przełomie XIX i XX wieku, racjonalizmowi przeciwstawione są podania ludowe. Autor zachęca do myślenia i kierowania się zdrowym rozsądkiem. Każde opowiadanie kończy się trafną metaforą.

,,Drzewa pychy i inne opowiadania" to lektura wymagająca, ale dająca świeże spojrzenie na otaczający świat, dawkę zdrowego humoru i trafne spostrzeżenia. Mam wrażenie, że Gilbert Keith Chesterton jest mało znanym pisarzem w Polsce, ale może dzięki nowym publikacjom pozna go więcej osób.
http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-08-2016 o godz 11:08 przez: dobrerecenzje.pl
Gilbert Keith Chesterton (1874-1936) to angielski pisarz, i choć w Polsce mało znany, to jednak znajdą się tacy którzy go lubią. Wśród zebranych opowiadań tego autora są te z lat młodzieńczych, które nie były jeszcze nigdy wydane.
Opowiadania te, to 24 historii zebranych. Pierwsze z nich – „Drzewa Pychy” jest najdłuższe, z wątkiem kryminalnym, jak u Sherlocka Holmesa, wątek detektywistyczny, który prowadzi do zaskakujących odkryć i niespodziewanych faktów.

Jest to opowieść o dziedzicu i jego córce Barbrze, którzy mieszkają wśród drzew o pawich liściach. W nocy drzewa te wydają głosy podobne do pisku pawi, które zabijają ludzi. Czy to prawda co głosi legenda?

Inne opowiadanie, które przyciągnęło mają uwagę, to legenda o Franciszku.
Św. Franciszek przechadzał się po świecie, ludzie mówili mu, że świat stał się chciwy, ludzie zaczynają gromadzić złoto, zagarniać ziemię, żyją dla przyjemności i przepychu. Wówczas Św. Franciszek odpowiedział, że źli ludzie w jego czasach byli lepsi od ludzi w naszych czasach. Można więc z każdego opowiadania wyciągnąć wnioski i naukę dla siebie.
Inne opowiadanie: „Sklep pełen duchów” mówi o Św. Mikołaju, który towar w sklepie ludziom rozdawał bez pieniędzy. Wtedy ktoś mu powiedział, że źle wygląda, a Mikołaj na to, że jest umierający. I oto 100 lat później Mikołaj był w takim samym stanie i ktoś ponownie powiedział mu, że widział go umierającego, a Mikołaj na to, że od urodzenia tak się czuje, a wtedy stwierdzono, że św. Mikołaj nigdy nie umrze.

Opowiadanie te zawierają morał, bądź puentę, z której można wyciągnąć dla siebie wnioski. Wśród opowiadań są bajki, mity, legendy z jasnym przesłaniem.
Opowiadania Chestertona są lekturą wymagającą i oczekują od czytelnika myślenia, ale bardzo dobrze się je czyta, a niektóre są nawet zabawne i z poczuciem humoru.

Jest to też wspaniała okazją dla tych, którzy nie znają tego pisarza, a chcieliby poznać jego dzieła.
Gorąco polecam!

Ocena:9/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Podobne do ostatnio oglądanego