Dom na skraju nocy (okładka  miękka, 10.2016)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Porywająca saga rodzinna. Cztery pokolenia, miłość i tajemnice, których świadkiem jest tylko urzekająca mała wyspa.

Lekarz Amedeo Esposito, podrzutek z Florencji, przyjeżdża na Castellamare w poszukiwaniu pracy. Nieoczekiwanie znajduje tam przyjaciół, dom, rodzinę i swoje miejsce na ziemi, gdzie czas odmierza coroczna procesja świętej Agaty, patronki wyspy. 

Amedeo otwiera bar w Domu na Skraju Nocy. Choć miejscowi uważają ten budynek za przeklęty, właśnie to miejsce stanie się sercem wyspy. Tutaj urodzi się czwórka dzieci Amedea i Piny, a później ich wnucząt i prawnucząt. 

Castellamare wraz z czterema pokoleniami energicznych Espositów żegluje przez burzliwe stulecie, poddając się zmianom niesionym przez wojnę, recesję i… turystów. Zmieniają się reżimy, wychodzą na jaw zdrady, zawiązują się nieoczekiwane przyjaźnie, a Dom na Skraju Nocy trwa niezmiennie pośród szumu morza. 

"Oszałamiający debiut Banner, młodej brytyjskiej autorki, w dorosłej literaturze budzi nieuniknione porównania z „Powrotem do Missing” i „Domem duchów”, przenosząc nas do świata zakotwiczonego zarazem w realności i w micie, zaludnionego przez cudownie oryginalne postaci, ze wspaniale złożoną fabułą."
"Kirkus"

"Banner, autorka trzech powieści dla młodzieży, debiutuje w dorosłej literaturze fantastyczną wielopokoleniową sagą rodziny zamieszkującej na włoskiej wyspie trochę nie z tego świata… Zręcznie porusza poważniejsze kwestie, snując fascynującą opowieść, sięgającą czasów nam współczesnych."
"Publishers Weekly"

"Znakomicie napisany dramat Banner aż kipi od fascynujących postaci i tajemniczych wyspiarskich podań, przekazywanych z pokolenia na pokolenie."
"Booklist"

"Ostatnia książka Catherine Banner to mistrzowskie osiągnięcie sztuki pisarskiej, przesycone cudownością, a zarazem zachowujące subtelną równowagę między tym, co wytłumaczalne, a tym, co niewyjaśnione. Przez pryzmat życia pojedynczego człowieka – w oczach świata niewartego uwagi – oraz jego rodziny, Banner porusza kwestie tak szerokie, jak wspólnota oraz znaczący wpływ wielkiej historii na życie jednostek i społeczeństw. I podobnie jak owe globalne sprawy wpływają na prywatne, tak styl Banner stanowi odbicie treści książki: „Dom na skraju nocy” jest wciągający i podany w pięknej formie."
Sara Gruen, autorka „U brzegu” 

"Mój podziw dla „Domu na skraju nocy” nie ma granic. Pisarstwo Catherine Banner jest dojrzałe, precyzyjne, jasne i uderzająco piękne. Wyczuwałem echa klasycznych legend i mitów, dzieł Homera wybrzmiewające wokół tego świata – ponadczasowego, lecz w pełni autonomicznego… Znakomita, głęboko poruszająca powieść o życiu, rozgrywająca się na szerokiej płaszczyźnie czasu i pokoleń."
Peter Nichols, autor "The Rocks"

„Dom na skraju nocy” to błyskotliwe uzupełnienie długiej, eklektycznej tradycji powieści wyspiarskiej. Catherine Banner stworzyła bogaty świat fikcyjnej wysepki Castellamare, kunsztownie skondensowany i cudownie skomplikowany – osiągnięcie zarezerwowane dla najgenialniejszych i obdarzonych największą intuicją pisarzy. Fakt, że jest to pierwsza powieść Catherine Banner dla dorosłych czytelników, czyni je tym bardziej niezwykłym.
Nicholas Christopher, autor „A Trip to the Stars”

"Zmysłowe skupienie na szczególe buduje świat tarasów obrośniętych bugenwillą, na których serwują limoncello – stwierdzić, że jest on nastrojowy, byłoby niedopowiedzeniem. Dziesięć lat temu moją ulubioną lekturą wakacyjną była „Wyspa” Victorii Hislop; tego lata wielką ucieczkę zawdzięczam Catherine Banner – absolutnie hipnotyzującej od początku do końca, nawet jeśli w okolicy nie ma żadnego leżaka."
The Pool

"Czytelnicy, zostaniecie urzeczeni cudownie napisaną, dynamiczną i czarowną historią pełną wyrazistych postaci. „Dom na skraju nocy” porównywano z „Czekoladą” Joanne Harris i „Kapitanem Corellim” Louisa de Bernieresa; książka Banner śmiało może stanąć na półce obok tych powieści, ponieważ również ona przenosi nas w magiczny i fascynujący świat."
"Independent Ireland"

"Błyskotliwy hołd złożony włoskiej tradycji gawędziarskiej… Książka, od której nie sposób się oderwać, splatająca w jedną wspaniałą opowieść romans, rywalizację i zawiłości rodzinnych oczekiwań. W pisarstwie Banner pobrzmiewają – pełne podziwu i uczucia – echa utworów Itala Calvina. Czytając „Dom na skraju nocy”, czujemy, jakbyśmy trafili do fantastycznego świata, gdzie czas stoi w miejscu, lecz zmiany następują w niewyobrażalnym tempie. "
"Minneapolis Star Tribune"

"Mistrzowska fabuła."

"Irish Examiner"


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1129852312
Tytuł: Dom na skraju nocy
Autor: Banner Catherine
Tłumaczenie: Pasierska Hanna
Wydawnictwo: Prószyński Media
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 536
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-10-06
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 200 x 43 x 130
Indeks: 20184797
średnia 4,3
5
2
4
4
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
6 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
01-10-2016 o godz 19:16 przez: Elenkaa
"Dom na skraju nocy" od samego początku zauroczył mnie okładką, ale również i tytułem. Wiedziałam, że musi on coś znaczyć i że pewnie jakiś tajemniczy dom będzie odkrywał znaczącą rolę w fabule.

Amedeo Esposito jest młodym, początkującym lekarzem, który szczęśliwym zrządzeniem losu dostaje posadę miejscowego medyka na pięknej, włoskiej wyspie Castellamare. Życie go nie rozpieszczało, wychowany w sierocińcu Amadeo zdaje sobie sprawę z tego, jakim szczęściem jest wykształcenie. Wyspa jest świadkiem jego miłości, tworzącej się rodziny, tragedii i tajemnic skrywanych przed bliskimi. Początkowo Amadeo wynajmuje pokój w pensjonacie, jednak po pewnym czasie zaczyna się interesować opuszczonym i nieco zrujnowanym budynkiem zwanym Domem na skraju nocy. Według miejscowych dom jest przeklęty, jednak nie zniechęca to bohatera do jego zakupu i przekształcenia w miejsce spotkań mieszkańców. Po Amadeo następnym narratorem jest jego córka Maria-Grazia, której młodość przypada na burzliwe czasy II wojny światowej. Jest piękną dziewczyną, jednak na wyspie nikt nie zwraca na nią uwagi, gdyż wszyscy w pamięci mają widok jej zniekształconych nóg, gdy była małą dziewczynką. Do czasu aż pojawia się pewien Anglik...

Dlaczego sagi rodzinne są ciekawe, a ja je tak uwielbiam? Bo są bardzo różnorodne, a jednak mają wiele podobieństw. Mimo, że każda opowiada o innej rodzinie, której przytrafiają się inne sytuacje, problemy, pochodzą z różnych krajów, często przedstawiciele rodzin łączą się z osobami innej narodowości to łączy je jedno - wszystkie opowiadają o ludziach takich samych, jak my wszyscy. Z reguły to nie są jacyś bogacze, których odsetek na świecie jest mały i których życie dla większości ludzi jest oderwane od rzeczywistości, nie są to gangsterzy, czy wybitni artyści. Zazwyczaj są to zwyczajne rodziny, o których autorzy opowiadają z różnych powodów. A to jakaś historia rodzinna, a to zakazana miłość, a to po prostu ciekawe, barwne życie. W sagach rodzinnych prym często wiodą relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi, pomiędzy dziadkami i wnukami, a te relacje znane są nam wszystkim, dlatego sagi rodzinne są mi tak bliskie. Są życiowe, a mimo to potrafią zaskoczyć indywidualną historią. I taka właśnie jest opowieść snuta przez autorkę. Prowadzi nas ona przez prawie sto lat życia rodziny mieszkającej na małej, malowniczej wyspie u wybrzeży Włoch. Otoczona rozległym błękitnym oceanem wyspa ta jest odcięta od świata, a mieszkańcy tworzą zamknięte społeczeństwo. Jak to w małej społeczności bywa, gdzie znają się wszyscy, dochodzi często do zgrzytów, ale przede wszystkim czuć solidarność między ludźmi. Autorka uderzająco uchwyciła krajobraz wyspy z jego starą i tradycyjną architekturą, zabytkami i szlakami. Jednak to Dom na skraju nocy odgrywa kluczową rolę w fabule, który jest przedstawiony jako jedyny stojący dwukondygnacyjny dom otoczony bungewillą, mieszczący się na skraju wyspy. Czy widzicie w wyobraźni ten piękny i tajemniczy budynek, który skrywa smutki i radości mieszkającej w nim włoskiej rodziny?
Z historycznego punktu widzenia, autorka opisuje wiele ważnych wydarzeń, takich jak wybuch pierwszej wojny światowej, a następnie drugiej wojny światowej, początek faszystowskiego ruchu we Włoszech, czy fascynacja komunizmem. Dzięki tym prawdziwym faktom ze świata czytelnicy mogą łatwo poczuć ból miejscowych ludzi spowodowany tymi tragediami. Tu nie tylko rodzina Amadea jest ważna, wiele innych mieszkańców ma swoje poboczne wątki, bez których historia rodziny Esposito nie istniałaby. W późniejszych latach można zaobserwować również rozwój wyspy i rozwój turystyki.
Styl pisarski autorki jest bardzo subtelny. Snuje ona swoją opowieść powoli, z niczym się nie spieszy i delikatnie prowadzi nas ścieżkami wyobraźni po włoskiej wyspie. Jest w tym coś magicznego. Ostrzegam, że książka pochłania bez reszty, a czas podczas lektury mija bardzo szybko.

Czas spędzony z książką "Dom na skraju nocy" uważam za dobrze wykorzystany. Chciałabym poznać więcej książek autorki, bo takie sagi rodzinne to coś wspaniałego. Zwłaszcza gdy akcja rozwija się na przestrzeni około stu lat, bo wtedy widać jak bardzo zmienia się świat, a z nim kolejne pokolenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
05-10-2016 o godz 23:20 przez: Bookendorfina Izabela Pycio
"Dziwne, że na tej wyspie, gdzie wszyscy wiedzieli o twoich sprawach wcześniej niż ty sam... można było tutaj pozostać człowiekiem głębokim jak ocean..."

Bardzo ciepła saga rodzinna, pełna blasków i cieni obrazujących życie człowieka, nieuchronnej wymiany pokoleń, trwałości najcenniejszych uniwersalnych ludzkich wartości. Napisana interesująco, z lekkością i wdziękiem. Wypełniona wieloma emocjami, ciekawymi zdarzeniami, naprzemiennie bolesnymi i radosnymi. Fascynujące i zachwycające koleje losu, wystawianie na próbę przez historyczne wydarzenia, nieoczekiwane perturbacje, silne namiętności, wstydliwe sekrety, haniebne uczynki, ambitne pragnienia, zawiedzione nadzieje, porzucone marzenia. Poszukiwanie tożsamości, wędrówki po świecie, powroty do własnych korzeni, docenianie rodzinnych więzi i bezwarunkowego wsparcia. Chatherine Banner wspaniale odmalowała klimat niewielkiej wyspy leżącej obok Sycylii, powierzchowność jej mieszkańców, utrwalone zwyczaje, chwile jakby zatrzymane w czasie, z dala od zewnętrznego świata, jego zgiełku i rumoru. Doskonale wyczuwamy niesamowitą atmosferę ludowych opowieści, lokalnych legend i baśni. Ciekawa propozycja czytelnicza, umili wieczór, zabierze w intrygującą podróż, pozwoli poznać wyjątkowych bohaterów, skłoni do refleksji nad przeznaczeniem, odważnym podejmowaniem wyzwań, cennym bagażem życiowych doświadczeń, lęków, obaw, ufności i optymizmu.

Wyspa Castellamare, około tysiąca mieszkańców, gdzie wszyscy się znają, wszystko o sobie wiedzą, a tajemnice tylko pozornie skryte wśród jaskiń, skał i starożytnych ruin, niczym nagły poryw wiatru przekazywane z chaty do chaty, wzbogacane plotką i własną interpretacją. Życie toczy się swoim tempem, czasem przyspiesza, czasem zwalnia, wiele w nim dramatów i tragedii, ale również radości i uśmiechu. Miłość, przyjaźń, oddanie, także nienawiść, kłótnie i fałszywe oskarżenia. Silna solidarność, poczucie wspólnoty, wzajemna pomoc, szczera bliskość, jednocześnie umiejętność bolesnego odrzucenia, trwałego wykluczenia, niemożliwej akceptacji. Niekiedy wyspa traci swój urok i czar, zmusza do dalekiej ucieczki, kiedy indziej nadaje życiu prawdziwy sens, staje się odnalezionym i upragnionym miejscem na ziemi. Czytelnicza podróż zaczyna się w połowie siedemdziesiątych lat dziewiętnastego wieku, poznajemy dzieciństwo i młodość Amedeo, chłopca ze szpitala podrzutków we Florencji. Nieoczekiwanie losy dorosłego już mężczyzny, oddanego lekarza, wiążą się trwale z Castellamare, Domem na Skraju Nocy, przeklętym i magicznym miejscem. Powieść zamykają wydarzenia z dwa tysiące dziewiątego roku, wśród płatków bugenwilli i białego oleandra, podczas uroczystego tańca i śpiewu, silnej wiary, czystej radości i trwającej nadziei, "że jest życie, które mogło nigdy nie zostać przeżyte".

bookendorfina.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
04-01-2017 o godz 16:26 przez: Katarzyna Olech
Uwielbiam sagi rodzinne i jest to jedna z moich książkowych słabości. Rodzinne tajemnice, utarczki, problemy dnia codziennego uświadamiają mi że moje dzieci i wnuki nie zapamiętają mojego życia szczegółowo, a tym bardziej nie poznają mnie, tego jaka jestem. I właśnie to najbardziej cenię w takich historiach – poprzez autorkę i jej twórczość można spojrzeć na życie innych, tych, którzy żyli przed nami i chociaż trochę poznać tamtejsze realia.

Historia Domu na skraju nocy i rodziny Espositów rozpoczyna się wtedy, kiedy na małą, niemal zapomnianą wyspę Castellamare przybywa nestor i założyciel roku – Amedeo. I chociaż nie tego się spodziewał to tam odnajduje swój prawdziwy dom – zakochuje się, zakłada rodzinę, poznaje przyjaciół. To tam przeżywa swoje pierwsze rozczarowania, stawia opór lokalnej władzy. To właśnie na Castellamare będą związane losy jego rodziny przez bardzo długi czas. Czas na wyspie płynie powoli – ludzie nie gonią za nowinkami i oddani są bardzo swojej patronce, świętej Agacie. W Domu na skraju nocy zamieszkają trzy pokolenia Espositów.

To chyba najmilsza książka, jaką kiedykolwiek przeczytałam. Nie mam innego słowa, którym mogłabym ją tak celnie i dokładnie opisać. Dom na skraju nocy to historia ciepła w odbiorze, chociaż nie brak w niej utarczek, kłopotu i strat, le pojawiają się także i miłość, przyjaźń, rodzicielstwo. Powieść Catherine Banner to historia od której nie da się oderwać, a z rodziną Espositów, a także z pozostałymi mieszkańcami wyspy można się niesamowicie zżyć.

Losy dzieci Amadea i Pini są chyba najbliższe sercu czytelnika, a dokładniej ich najmłodszej córki. Obserwujemy ją i jej trzech braci od narodzin do później starości; możemy zobaczyć jak zmienił się ich światopogląd, ich życie, zwłaszcza, że przyszło im żyć w dość trudnych czasach. Urodzili się w pokojowo nastawionym świecie, który powoli otrząsał się z okrucieństw Wielkiej Wojny, bo nawet i ona dotarła na wyspę. Niestety, ich młodość została zabrana przez kolejne, złe wydarzenia. Młodzi musieli opuścić wyspę aby stanąc w obronie swojego kraju, a jak wiadomo, z wojny nikt nie wraca taki sam.

Wszystkich członków rodziny, a także i mieszkańców wyspy łączy Dom na Skraju Nocy. To tam wychowywały się kolejna pokolenia Espositów i spotykali mieszkańcy, którzy przychodzili do założonego przez Amadea baru. Sama chciałabym zamieszkać w takim miejscu – wyspa jest niesamowicie urokliwa i spokojna, oddalona od świata, idealna na oderwanie się od codzienności i odpoczynek, chociaż nawet i tam dotarły wszystkie nowinki naszego współczesnego świata.

Jeżeli szukacie książki przy której wasze nerwy zostaną ukojone, będzie ciepła i przyjemna w odbiorze to sięgacie śmiało po książkę Catherine Banner.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-11-2016 o godz 18:03 przez: Triskel
„Dom na Skraju Nocy” autorstwa Catherine Banner przedstawia nam wciągającą sagę rodzinną. Poznamy aż cztery pokolenia rodziny Espositów, która zawiera wiele zaskakujących i miejscami strasznych tajemnic. Miłość i nienawiść przeplatają się razem, sprawiając, że od lektury wręcz nie będziemy mogli się oderwać. Scenerią dla całych wydarzeń jest malownicza wyspa, na której pośród wzburzonego morza postawiono Dom na Skraju Nocy. Jego mieszkańcy podczas mijających pokoleń zaznają wielu skrajnych i silnych przeżyć, krwawych wojen, podstępnych intryg i burzliwych, namiętnych miłości.

Amedeo Esposito jest lekarzem, który za pracą przybył, aż na Castellamare. Po pewnym czasie zadomawia się tam, zakłada rodzinę z ukochaną Piną i postanawia osiąść tam na stałe. Mężczyzna postanawia również otworzyć bar w Domu na Skraju Nocy, który stanie się dla mężczyzny i całej okolicy centrum najważniejszych wydarzeń. Od tej pory wyspa Castellamare i bar w Domu na Skraju Nocy stanie się miejscem, gdzie będą się rozgrywać burzliwe losy rodziny Espositów.

Jest to porywająca saga rodzinna, która w bardzo ciekawy sposób ukazuje cztery pokolenia rodziny Esposito. Śledziłem jej losy z zapartym tchem i ani razu nie nudziłem się podczas czytania. Catherine Banner bardzo ciekawie opisała losy mieszkańców wyspy, z dużą dozą autentyczności, tworząc również bohaterów z krwi i kości. W książce przeczytamy o wielu legendach i podaniach, które same w sobie zachęcają do dalszej lektury, cudach świętej Agaty czy jaskini czaszek. Szum morza cały czas towarzyszy naszym bohaterom, stając się tłem dla całej historii, rodzinnych dramatów, narodzin dzieci i brutalności wojny. Coroczne odpusty ku czci świętej Agaty, stały się swoistym zegarem odmierzającym czas płynący niespiesznie na wyspie. Autorka zaczarowała mnie swoją powieścią i z pewnością jeszcze nie raz powrócę do wykreowanych przez nią historii.

Powieść powinna przypaść do gustu miłośnikom historii o prowincji, która zawiera prawdziwych bohaterów zmagających się z wieloma życiowymi trudnościami. Catherine Banner tworząc niniejszą powieść, sięgała do wielu źródeł literackich oraz historycznych, co dodatkowo sprawia, że opisywana historia zyskuje na wiarygodności. Lokalne konflikty, rodzinne tragedie i zdradzieckie siły natury zostały opisane bardzo ciekawie, wciągając do lektury. Język autorki jest lekki i barwny, dzięki czemu powieść czyta się bardzo przyjemnie. Książka zawiera wiele uniwersalnych wartości i prawd, które pokazują, że przeciwności losu również mogą nadać życiu nowy cel.

http://fantasy-bestiarium.blogspot.com/2016/11/dom-na-skraju-nocy-catherine-banner.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-09-2016 o godz 11:16 przez: erka
PRZEDPREMIEROWO.

Catherine Banner, to młoda autorka, urodzona w Wielkiej Brytanii mająca na swoim koncie tylko kilka powieści, jednak każda wywołała żywiołową reakcję nie tylko krytyków, ale i czytelników.
Jej ostatnia powieść "Dom na skraju nocy", z miejsca zyskała uznanie, a do tej pory są plany wydania jej w 22 językach.

A jest opowieść, zaczynająca się nocą, kiedy pewnego doktora wezwano pilnie do porodu dziecka, pewnej hrabiny, a jednocześnie żona doktora, również oczekuje dziecka.Podczas narodzin swojego dziecka, hrabina rzuca oskarżenie, jakoby niemowlę, było potomkiem doktora, co będzie miało wpływ na dalsze wydarzenia przedstawione w powieści.Potem akcja cofa się wstecz i mamy przedstawione życie naszego, już zaprzyjaźnionego lekarza, od czasu jego narodzin.
Amadeo Esposito, bo tak nazywa się doktor, po latach przybywa na pewną, zapomnianą przez Boga wyspę, gdzie postanawia się osiedlić, a niespodziewanie dla siebie znajduje tu port, z którego nie chce już odpływać.
Bar otwarty w domu, który miejscowi uważają za przeklęty jest miejscem narodzin jego dzieci, a także centrum wydarzeń, oraz miejscem spotkań wszystkich.Kolejne pokolenia następują, czas płynie, zmienia się wszystko.Tylko ludzie, w zasadzie pozostają tacy sami.

I jak określić tą książę jednym słowem, skoro ją przeczytałem, niemalże na jednym wdechu?Interesująca, to trochę za mało moim zdaniem.Inspirująca, opowiedziana z takim gawędziarskim talentem, że wprost trudno się oderwać od tej powieści.A podobno, jest to dzieło typowo kobiece.Jak zwykle zresztą, takie uogólnienia wywołują u mnie uśmiech politowania.To trzeba poznać, być może się nie znam, być może za dużo książek już przeczytałem, ale warto czasami sięgnąć po coś, co wydaje się, że nam całkowicie nie odpowiada, bo możemy się pozytywnie zaskoczyć.
Polecam.
Premiera książki 6 października.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-03-2018 o godz 09:55 przez: Katarzyna Jurkowska
Książka świetna. dawno takiej szukałam. Przeczytałam jednym tchem. Opowieść o włoskiej rodzinie wielopokoleniowej, o życiu w warunkach wojennych, trudnościach związanych ze zwykłym życiem, brakiem pieniędzy. Poruszony oczywiście wątek miłości, przyjaźni. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Jestem jedną z żon
4.5/5
27,12 zł
44,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Wilcze dzieci
4.9/5
27,97 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Billy Summers
4.7/5
31,27 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Arabskie opowieści
4.7/5
28,17 zł
44,00 zł
Inne z tego wydawnictwa One Last Stop
4.2/5
27,67 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Outsider
4.7/5
31,65 zł
47,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Pierwsza książka mojego dziecka Opracowanie zbiorowe
5/5
24,84 zł
38,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Gra w ludzi
4.3/5
27,67 zł
42,00 zł

Podobne do ostatnio oglądanego