Marka: dewalt usuń
najczęściej zadawane pytania
W sprzedaży dostępne są wiertarko-wkrętarki akumulatorowe oraz sieciowe. Modele na akumulator uchodzą za lekkie (zwykle około 1-2 kg) i poręczne. Nie wymagają stałego dostępu do źródła energii elektrycznej ani używania kabli, dzięki czemu można nimi łatwo manewrować w trudno dostępnych miejscach w mieszkaniu i na zewnątrz budynku. Mają nieduże napięcie (zwykle od 5 V do 12 V) i niski moment obrotowy (od kilku do kilkunastu Nm). Wiertarki akumulatorowe wymagają ładowania – w zależności od pojemności akumulatora jego naładowanie do pełna może zajmować od 30 minut do 90 minut. Sprawdzają się dobrze do sporadycznego wiercenia w miękkich materiałach, np. w drewnie lipy czy brzozy.
Wiertarki sieciowe są cięższe (minimum kilka kilogramów) i mniej poręczne, ponieważ wymagają podpięcia kabla do gniazdka z prądem. Cechują się jednak dużym napięciem (zwykle do 38 V), sporą mocą (nawet 1000 W) i wysokim momentem obrotowym (do około 100 Nm). Dzięki temu pozwalają wykonywać otwory w twardych materiałach, np. w betonie i metalu. Sieciowe wiertarki kolumnowe (stołowe) są przeznaczone do wiercenia w najtwardszych rodzajach drewna i metalu.
Wiertarki i wiertarko-wkrętarki mogą mieć różne napięcie – im wyższe, tym większa jest moc urządzenia. Do sporadycznego używania i wiercenia w miękkich materiałach wystarczające będzie napięcie na poziomie 5-10 V. Poszukując wiertarki do codziennego użytku, warto wybierać modele o napięciu co najmniej kilkunastu V (12-18 V). Aby móc wiercić w twardych materiałach, np. drewnie dębowym i bukowym, betonie czy metalu, optymalnym wyborem będzie urządzenie o napięciu powyżej 18V.
Moment obrotowy wiertarki to parametr określający prędkość przenoszenia mocy z silnika do uchwytu z wiertłem. W najsłabszych wiertarko-wkrętarkach wynosi około 4-6 Nm, podczas gdy mocne urządzenia mają moment obrotowy od 25 Nm nawet do 100 Nm. Warto sprawdzić, czy wiertarka ma opcję zmiany prędkości, co pozwala dostosować wartość tego parametru do aktualnie wykonywanej pracy.
Wiertarko-wkrętarka może być wyposażona w udar, dzięki któremu możliwe jest wiercenie w twardych materiałach, m.in. w cegłach, metalu, betonie czy twardym drewnie. Urządzenia tego typu mają wiertła powstałe z węglika wolframu. Warto zwrócić także uwagę na średnicę wiercenia. W zależności od przeznaczenia powinna ona wynosić odpowiednio – drewno: 16-30 mm, stal: 8-15 mm, beton: 3-32 mm. Wiertarki magnetyczne umożliwiają wykonywanie jeszcze większych otworów w metalu, nawet do 50 mm.
Przy wyborze wiertarki można również upewnić się, czy jest wyposażona w antypoślizgowy uchwyt, dodatkową rękojeść i ogranicznik głębokości wiercenia.
Wysokiej jakości wiertarka udarowa ma moc co najmniej 500 W, a napięcie powyżej 18 V. Takie urządzenie pozwoli bez trudu wywiercić otwór o średnicy do 15 mm. W sprzedaży są także dostępne mocniejsze modele – nawet około 1000 W. Najczęściej wiertarki udarowe mają dwa biegi, co pozwala dobrać wolniejsze i szybsze obroty. Można wybrać urządzenie z ogranicznikiem głębokości wiercenia, aby uniknąć zbyt głębokiego wchodzenia wiertła w materiał.
Na rynku dostępne są wiertarki z udarem mechanicznym i pneumatycznym. Udar mechaniczny wymaga użycia siły w trakcie wiercenia, podczas gdy pneumatyczny samoczynnie dociska powierzchnię wiercenia.
W przypadku urządzeń z uchwytem bezkluczykowym SDS (Spannen dutch System), wiertło można umieścić w wiertarce bez użycia narzędzi. Wystarczy delikatnie je docisnąć, aby specjalne zapadki utrzymywały wiertło w odpowiednim położeniu. Po jego dociśnięciu powinno być słyszalne charakterystyczne kliknięcie. Kluczykowe uchwyty wiertarskie wymagają natomiast użycia kluczyka z zębatym mechanizmem. Klucz należy umieścić w otworze uchwytu i obracać zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
W wiertarce z uchwytem bezkluczykowym należy lekko cofnąć rękami tuleję uchwytu do tyłu i pociągnąć wiertło w celu jego wyjęcia. Uchwyty kluczykowe wymagają natomiast włożenia klucza w otwór oraz przekręcenia w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Pozwoli to poluzować szczęki i wyjąć wiertło.