Dolores Claiborne (okładka  miękka, 2014-08)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Mieszkańcy Little Tall Island czekali blisko 30 lat, by dowiedzieć się, co przydarzyło się mężowi Dolores Claiborne pewnego dnia latem 1963 roku podczas całkowitego zaćmienia słońca.

Podejrzana o zamordowanie swojej pracodawczyni, bogatej Very Donovan, Dolores niespodziewanie przyznaje się do popełnienia zupełnie innej zbrodni, uparcie jednak deklarując: "Wszystko, co robiłam, robiłam z miłości".

Tak zaczyna się jej niezwykła opowieść...


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Dolores Claiborne
Autor: King Stephen
Tłumaczenie: Mirkowicz Tomasz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 256
Numer wydania: II
Data premiery: 2014-08-08
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 143 x 18 x 206
Indeks: 15060907
średnia 4,7
5
41
4
4
3
3
2
1
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
14 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
11-10-2014 o godz 12:58 przez: Lena | Zweryfikowany zakup
Gdyby o Dolores opowiedziała wam osoba postronna, sąsiad może, albo przeczytalibyście o niej w gazecie – zaręczam wam, że z góry przypięlibyście jej łatkę megiery, morderczyni, a w najłagodniejszej wersji pomyślelibyście ,,co to za babsko?!”.
Z jednej strony mielibyście niezaprzeczalną rację.
Ale istnieje jeszcze druga strona.

Tytułowa Dolores to przykład czarnego charakteru, którego nie sposób nie pokochać. Jej portret psychologiczny jest świetnie wykreowany. Ma tupet, bywa szczera na granicy niewyparzonego języka i nie kryguje się, bowiem nie dla niej rola damy. Jest prostą i jednocześnie silną kobietą z zasadami, której nie da się potępić bez wahania. Zamiast tego w czytelniku budzi się współczucie, ba, jest on nawet w stanie się z nią zaprzyjaźnić, nawet jeśli uważa jej działania za niesłuszne. To sztuka, stworzyć tak niejednoznaczną i barwną postać balansującą na granicy, w przypadku której nie działa czarnobiałe postrzeganie dobra i zła. W tej powieści mamy do czynienia z bohaterką, która zapada w pamięć i zostaje tam nawet po odłożeniu książki na półkę.
Poprzez Dolores, King daje popis swojego gawędziarskiego talentu. Już od pierwszych linijek wpadamy w potrzask opowieści, stając się kolejnym świadkiem w pokoju przesłuchań. Początkowo wraz z policjantami i stenotypistką próbujemy powstrzymać wybuch śmiechu, gdy słuchamy rubasznego monologu o opiece nad złośliwą staruszką, jednak im dalej w las (a raczej im głębiej w studnię, jeśli trzymać się realiów powieści), tym więcej mroku wkrada się w słowa… Uśmiech zamiera na ustach, aż w końcu całkowicie wymazują go dreszcze. Napięcie rośnie, czytelnik przewraca kolejne strony, co rusz odkrywając nowe sekrety. Grozę budzi fakt, że historię Dolores możemy znać z życia – ta gehenna to nie jest element oderwany od codzienności, czysta fikcja wymyślona przez pisarza.
,,Dolores Claiborne” to również podróż ścieżką psychiki torturowanej przez przeszłość i zbrodnię. Ledwie czas zszyje rany, a już wyrzuty sumienia rozprzestrzeniają się wokół, doprowadzając do gnicia. Kolejne lata to tylko postęp choroby, która zżera człowieka żywcem. Nic dziwnego, że powieściowe momenty związane z sumieniem ocierają się o horror.
Choć mam zaufanie do twórczości Kinga, to nie spodziewałam się, że ta powieść aż tak mi się spodoba. Zeznania zwyczajnej kobiety popchniętej do granic wytrzymałości są zatrważająco wiarygodne. Po raz kolejny to człowiek okazuje się największym z koszmarów…

P.S. W moim wydaniu z 2014 roku, brakowało kilkunastu stron na końcu książki, dlatego przed zakupem upewnijcie się, czy przypadkiem wam też nie brakuje stron :) . Ja miałam możliwość doczytania zakończenia, ale nie wszyscy mogą mieć taką opcję, dlatego wolę was uprzedzić - nie wiem, czy to wada jednego egzemplarza, czy większej ich ilości.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
5/5
22-10-2021 o godz 18:03 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Jedni twierdzą, że świetna, inna od wszystkich, a drudzy, że beznadziejna i nudna. Zaliczam się do tych pierwszych, ale rozumiem tych drugich. Dla mnie warta przeczytania , niesamowita historia życia kobiety mieszkającej w zamkniętej społeczności na małej wyspie. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-07-2015 o godz 08:25 przez: marusia | Zweryfikowany zakup
Mistrz Stephen King stworzył doskonały portret psychologiczny kobiety, która dla dobra swoich dzieci gotowa jest poświęcić wszystko, nawet spokój swego sumienia. Książkę czyta się jednym tchem, obowiązkowa lektura dla fanów twórczości Kinga.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
06-03-2018 o godz 16:14 przez: Beata | Zweryfikowany zakup
Mimo iż książka to monolog to z każdą stroną wciąga bardziej..historia życia konkretnej , zdecydowanej kobiety...podziwiam ją...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-06-2020 o godz 05:50 przez: didi | Zweryfikowany zakup
Świetna książka. Jakby ją napisała żona Kinga a nie King, bo zrozumienie dla kobiecej psychiki jest niezwykłe.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-05-2019 o godz 17:15 przez: gosia_myst | Zweryfikowany zakup
Rewelacyjna książka. Historia wciąga, intryguje i porywa. Ciężko się oderwać. Polecam serdecznie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-05-2020 o godz 20:55 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Świetnie napisana, nietypowy sposób narracji, wciągający i lekki dla czytelnika. Godna polecenia
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-04-2022 o godz 19:24 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobra akcja książki
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
13-08-2014 o godz 15:45 przez: Wkp
Dolores zabija swojego męża. Dlaczego? To pytanie nurtuje wszystkich, którzy znali tę spokojną kobietę. Dlaczego to zrobiła? Aresztowana zaczyna składać zeznania i snuć historię swego życia i małżeństwa...

Powieść przedstawiona zostaje nam, czytelnikom, jako transkrypcja wypowiedzi Dolores w trakcie przesłuchania. Transkrypcja jej monologu. I taki zabieg naprawdę tu pasuje. Relacja biednej spokojnej kobiety nie opowiada nam jakiejś historii grozy (jak można by sądzić po nazwisku King na okładce), ale obyczajową fabułę o trudnych relacjach mąż - żona. Przyprawioną oczywiście szczyptą fantastyki (w nawiązaniu do "Gry Geralda", poprzedniej i pierwszej zarazem części tzw Trylogii Kobiecej), ale obyczajową właśnie.

I w tym przede wszystkim (jak i w innych świetnych dziełach Króla Horroru) tkwi największa siła "Dolores..." Może nie jest to książka do końca spełniona (mi czasem brakowało emocji) ale na pewno świetnie napisana, lekka stylistycznie, pozbawiona dłużyzn i nielogiczności, prawdziwa, życiowa, wciągająca i angażująca czytelnika. I choćby tylko dlatego warto.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
03-09-2014 o godz 00:00 przez: SetMadda
Po raz kolejny mam dowód na to, że King jest doskonały w tego rodzaju powieściach gdzie dominuje ludzka psychika i jej meandry. Bezbłędnie tworzy portrety psychologiczne postaci w swoich powieściach, podobnie jak ma to miejsce w Dolores Clairborne. Byłam zachwycona drobiazgowością oraz przenikliwością w odmalowaniu tych portretów. Wciągająca i mocno intrygująca pozycja.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
3/5
24-02-2016 o godz 15:51 przez: Poddasze Literata
„A to jest najważniejsze, tak mi się przynajmniej wydaje – być w zgodzie z samym sobą i wiedzieć, kim się jest”.

Dolores Claiborne trafia do pokoju przesłuchań nazajutrz po tym, jak staruszka, którą opiekowała się od czterdziestu lat, umiera w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Obciążające argumenty zdają się nie pozostawiać wątpliwości co do tego, kto jest winny całemu zajściu, Dolores jednak usilnie broni się przed oskarżeniami, a tym samym zaczyna snuć opowieść, która ujawnia inne, odległego morderstwo sprzed wielu lat. Zdarzenie, o którym – pomimo upływu dwóch dekad – nikt z Little Tall nie zapomniał.

„KOTY KURZU SĄ WSZĘDZIE!”

„Dolores Claiborne" to powieść wielowymiarowa. King z nadzwyczajną szczerością opisuje ludzką psychikę i mechanizmy, które popychają człowieka do działania. Czytelnik ma do czynienia nie tylko z nadzwyczaj szczegółowym opisem umysłowości kobiety, która stara się uchronić bliskich przed zbliżającym się niebezpieczeństwem, ale również mentalność osoby w podeszłym wieku, która swoją bezradność próbuje przekuć na nieżyczliwość, uprzykrzając życie wszystkim dookoła. Powieść ta stanowi również swego rodzaju studium ludzkich lęków, które wychodzą na jaw w momentach największej człowieczej nieporadności, a często są jedynie nieujarzmionymi i bezpodstawnymi imaginacjami – jak koty kurzu, które zdają się być odchodami duchów lub niewidzialne druty wychodzące ze ścian.

Autor „Dolores Claiborne" – Stephen King – to pisarz, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Zadebiutował powieścią Carrie i od tej pory stał się jednym z najpopularniejszych pisarzy na świecie. „Dolores Claiborne" to dwudziesta trzecia z kolei powieść Kinga, która do dziś uważana jest za błyskotliwą analizę charakteru i ciemnych stron kobiecej psychiki. I o ile motywy działań bohaterów są ukazane z precyzyjną dokładnością, sam język książki momentami odrzuca. Szczerość lektury czyni ją autentyczną, ale kumulacja wulgaryzmów, jakie czytelnik zastaje po przeczytaniu kilku pierwszych stron, jest wprost przytłaczająca. Niekiedy można odnieść wrażenie, że autor bada grunt, sprawdza, jak daleko może się posunąć, zanim wzbudzi obrzydzenie i konsternację.

Z pewnością to ciekawa pozycja o nietypowym zarysie fabularnym i oryginalnym sposobie ujęcia, jednak forma powieści jest na tyle światoburcza, iż odradzałabym ją osobom o słabych nerwach i dużej wrażliwości na słowo.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-02-2018 o godz 19:58 przez: aneta
Na samym początku, jak już wiedziałam (albo przynajmniej tak mi się zdawało), z jaką historią mam do czynienia, moja pierwsza myśl brzmiała „jak na rany koguta, King ma zamiar rozprawić się przez całą książkę z wyznaniem głównej bohaterki?”. Bo tak naprawdę opowieść Dolores to nic innego, jak historia jej małżeństwa oraz relacje z bogatą, jędzowatą pracodawczynią. Szybko okazało się, że moje obawy były idiotyczne. Nie pamiętam, kiedy ostatnio wycisnęłam kilka kropel łez ze śmiechu; nie pamiętam też, abym tak się ubawiła przy lekturze jakiejkolwiek książki. Mój śmiech tak działał na nerwy mojej siostrze, że biedna musiała zagłuszyć go dźwiękami muzyki, no ale do rzeczy. Kocham „Dolores Claiborne”, bo o tyle, ile na początku dosłownie płakałam ze śmiechu, tak później zaciskałam zęby wgłębiając się w temat tego nic nie wartego gnoja, jakim był mężulek głównej bohaterki. Szczerze jej współczułam i podziwiałam za to jaką była kobietą. Miło było również poznać tą „starą prukwę” (jak sama nazywała Dolores swoją szefową), od tej lepszej strony. Nie żałuję ani odrobinę, że byłam zdana wyłącznie na obecność Dolores; jej historię i myśli. „Dolores Claiborne” jest moim czytelniczym objawieniem. Oby więcej takich książek miał w zanadrzu pan King, których jeszcze nie zdążyłam odkryć.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-05-2018 o godz 00:00 przez: Fiery Petal | Empik recenzuje
Dolores chyba pozostanie jedną z moich ulubionych postaci literackich. Jej opowieść oraz ogólna charakterystyka bardzo mnie rozbawiły. Książka w ogóle jest bardzo humorystyczna i zdecydowanie poprawiła mi humor. Na pewno jeszcze niejeden raz do niej wrócę. W ogóle nie spodziewałam się, że King potrafi w taki sposób tworzyć fabułę, zawsze kojarzył mi się z poetą, który zajmuje się tym "cięższym" pisaniem, a tutaj pojawia się taka powieść. Niewątpliwie zadowoli ona wielu wymagających czytelników. Ja jestem pod wrażeniem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-09-2017 o godz 15:22 przez: pheit
Jedna z moich ulubionych Kinga.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

O autorze: Stephen King

Stephen King

Stephen Edwin King - autor powieści grozy, którego dzieła sprzedały się łącznie w ponad 350 milionach sztuk. Urodzony w 1947 roku w Portland jest autorem takich pozycji jak "Lśnienie", "Miasteczko Salem" czy "Smętarz dla zwierzaków", które uważane są za klasykę gatunku. King jest jednak również autorem literatury z kręgu thrillerów i dramatów, czego przykładem mogą być powieści "Zielona mila", "Bastion" czy "Oczy smoka".

Bastion King Stephen
4.6/5
45,05 zł
64,90 zł
To King Stephen
4.7/5
44,76 zł
64,90 zł
Później King Stephen
4.5/5
27,98 zł
42,90 zł
Łowca snów King Stephen
4.5/5
34,98 zł
49,90 zł
Billy Summers King Stephen
4.7/5
30,67 zł
44,99 zł
Zielona mila King Stephen
4.9/5
29,17 zł
42,90 zł
Worek kości King Stephen
4.6/5
31,47 zł
44,90 zł
Podpalaczka King Stephen
4.6/5
29,60 zł
44,90 zł
Outsider King Stephen
4.7/5
30,14 zł
47,00 zł
Instytut King Stephen
4.7/5
31,24 zł
47,90 zł
Czarna bezgwiezdna noc King Stephen
4.5/5
25,24 zł
36,00 zł
Smętarz dla zwierzaków King Stephen
4.6/5
27,84 zł
42,00 zł
Zielona mila King Stephen
5/5
19,90 zł
28,50 zł
Podpalaczka King Stephen
5/5
23,90 zł
34,00 zł
To King Stephen
5/5
27,90 zł
39,00 zł
Ręka mistrza King Stephen
5/5
39,99 zł
44,90 zł
Podpalaczka King Stephen
4.6/5
31,32 zł
44,90 zł
Pan Mercedes King Stephen
5/5
23,90 zł
34,00 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Tajemnice Fleat House Riley Lucinda
4.7/5
31,96 zł
45,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Życie Violette Perrin Valerie
4.7/5
31,68 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Jedno życzenie Sparks Nicholas
4.8/5
28,57 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zapomniany ogród Morton Kate
4.8/5
34,89 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Córka mordercy Blackhurst Jenny
4.5/5
28,60 zł
41,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Jej ostatnie wakacje Taylor C. L.
4.4/5
28,44 zł
41,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Cantoras De Robertis Carolina
5/5
33,14 zł
47,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Terapeutka Paris B.A.
4.7/5
25,74 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zanim zniknęła Gardner Lisa
4.7/5
30,12 zł
42,90 zł
25,74 zł
Inne z tego wydawnictwa Puk puk Roslund Anders
5/5
37,84 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Współlokatorzy O'Leary Beth
4.5/5
25,35 zł
37,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Siedem sióstr Riley Lucinda
4.7/5
27,32 zł
41,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Kirke Miller Madeline
4.4/5
34,72 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Nigdy Follett Ken
4.7/5
35,02 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wyjazd na weekend Alderson Sarah
4.6/5
27,32 zł
41,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czarny telefon Hill Joe
4.7/5
39,01 zł
45,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rytm Harlemu Whitehead Colson
4.7/5
33,82 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Za zamkniętymi drzwiami Paris B.A.
4.6/5
28,43 zł
37,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Cztery muzy Haydock Sophie
4.8/5
33,81 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Gra na dwa fronty Lindon Lily
4.1/5
28,41 zł
41,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Siła perswazji Child Lee
5/5
37,05 zł
41,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego