Doktor Jekyll i pan Hyde (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (1): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Fascynująca opowieść szkockiego neoromantyka i autora wielu książek przygodowych o dwoistości ludzkiej natury.

Ceniony londyński lekarz Henry Jekyll uważa, że każdy nosi w sobie dwa przeciwstawne charaktery: jawną prawość i dobroć oraz skrywane zło, agresję i dążenie do destrukcji. Prowadzi doświadczenia chemiczne, które mają na celu wynalezienie eliksiru, radykalnie zmieniającego osobowość. Pod osłoną nocy doktor Jekyll zamienia się w okrutnego pana Hyde’a, który jest ucieleśnieniem zła. Jekyll, nie mogąc się pogodzić z czynami dokonywanymi przez siebie pod postacią Hyde’a, popełnia samobójstwo.

Powieść Stevensona uznawana jest za portret psychopatologicznej podwójnej osobowości. "Doktor Jekyll i pan Hyde" szybko odniósł ogromny sukces i stał się jednym z bestsellerów R.L. Stevensona. Pierwsze adaptacje sceniczne książki pojawiły się rok po jej publikacji, a nowela stała się kanwą wielu filmów.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Doktor Jekyll i pan Hyde
Seria: Arcydzieła literatury światowej
Autor: Stevenson Robert Louis
Tłumaczenie: Haliński Leszek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Vesper
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 120
Numer wydania: I
Data premiery: 2007-01-01
Rok wydania: 2007
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 201 x 12 x 127
Indeks: 69890581
średnia 4,5
5
164
4
58
3
20
2
4
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
34 recenzje
5/5
01-12-2014 o godz 23:49 przez: shadock
„Dziwny przypadek doktora Jekylla i pana Hyde’a” Roberta Louisa Stevensona należy do najbardziej kanonicznych w historii literatury. Nie sposób wymienić odniesień, nawiązań, a przede wszystkim niemożliwym jest zliczenie wszystkich adaptacji filmowych, rozlicznych pastiszy, przeróbek, wariacji, które z jednej strony uczyniły Jekylla i Hyde’a ikonami popkultury (śmiem nawet twierdzić, że największymi, bowiem co rusz przypomina mnie się właśnie kolejna wersja, czy to w zabawnym filmie animowanym, czy romantycznej komedii, czy psychologicznym dramacie). Z drugiej jednak strony, te wszystkie mniej lub bardziej udane przeróbki sprawiły, że dziś już niemal całkiem zatracił się prawdziwy sens utworu Stevensona.

Uznany prawnik, pan Utterson, słyszy o grubiańskim zachowaniu tajemniczego mężczyzny, którego świadkiem był jego znajomy. Informacja ta nie wywarłaby na nim żadnego wrażenia, gdyby nie fakt, że tajemniczy grubianin po skandalicznym zajściu wszedł do mieszkania doktora Jekylla, serdecznego przyjaciela Uttersona. Wkrótce okazuje się, że obaj mężczyźni, obsceniczny, ohydny w wyglądzie i obyciu pan Hyde, oraz uprzejmy, stateczny i szanowany doktor Jekyll są związani mrocznym sekretem, który prawdopodobnie prowadzi do uzyskania drogą szantażu majątku szacownego obywatela. Sprawa staje się jeszcze bardziej dramatyczna, gdy Hyde w brutalny sposób, bez powodu, zabija na ulicy niewinnego człowieka. Utterson stara się rozwikłać tajemnicę, której wyjaśnienie przekracza granice zdrowego rozsądku i nauki.

Oczywiście, nie ma dziś dorosłego czytelnika, ani nawet, śmiem twierdzić, dobrze wykształconego dziecka, które nie wiedziałoby, że Hyde i Jekyll to jedna i ta sama osoba, która za pomocą szalonego eksperymentu nauczyła się wyzwalać z siebie złą, zwierzęcą naturę wyzwoloną ze wszelkich skrupułów i wyrzutów sumienia. Późniejsze wersje i przeróbki zadbały o bardziej demoniczny wizerunek ohydnego Hyde'a, czyniąc z niego olbrzymiego potwora o nadludzkiej sile i rozmiarach. Tymczasem prawdziwa groza kryjąca się oryginale wynika z tego, że człowiek ów jest niskim, bladym mężczyzną, o twarzy kryjącej w sobie jakąś ukrytą skazę, deformację, której nie sposób sprecyzować. Zawiodą się ci, którzy będą szukali spektakularnego horroru. Ucieszą ona tych, którzy lubią eleganckie, intrygujące historie opisane w listach i pamiętnikach, gdzie groza wynika z zaburzenia zastanego porządku, ze zniszczenia ładu, jaki tworzy ludzki rozum. Antynaukowa wymowa utworu jest wciąż aktualna, udowadniając, podobnie jak „Frankenstein” Mary Shelley, że prawdziwe zło tworzą ludzie światli i rozumni próbując przekroczyć granice pojmowania. To co bowiem szczególnie wybrzmiewa w ostatnich fragmentach utworu to samotność i zagubienie jakie stało się rzeczywistością wyzwolonego przez specyfik Hyde'a. Tak jak monstrum doktora Frankensteina próbował odnaleźć szczęście, tak i dzika, wyzwolona natura doktora Jekylla walczy ze światem, bowiem nie potrafi inaczej. Można oczywiście zacząć zagłębiać się w przesłanki chorób psychicznych, wyeksponowany później (i do cna wyeksploatowany) motyw rozdwojenia jaźni, jednak ostateczne odczucia jakie towarzyszyły mi na koniec lektury to gorycz i smutek.

Trudno jest dziś ocenić uczciwie jedną z najbardziej znanych książek autora „Wyspy Skarbów”. Chociaż nie zestarzała się, co więcej, czas dodał jej stylu i klasy, główny motyw został już tak mocno wypaczony przez popkulturę, że nie zaskoczy nikogo. Mimo to, dla wszystkich miłośników grozy i dobrej literatury, jest to pozycja obowiązkowa.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
03-08-2014 o godz 19:57 przez: Agnieszka Deja
Robert Louis Stevenson to szkodzi powieściopisarz, reportażysta, neoromantyk. Ma na swoim koncie takie książki jak „Wyspa Skarbów” czy „Porwany za młodu”. Znany jest także z noweli „Doktor Jekyll i pan Hyde”. Pierwszy raz wydano ją w 1886 roku. Wydawnictwo Vesper w 2007 roku postanowiło przybliżyć tę opowieść polskim czytelnikom w nowym wydaniu.
Prawnik, pan Utterson, podczas spaceru słucha opowieści swojego kuzyna, który widział dziwne zdarzenie. Pewien mężczyzna potrącił na ulicy dziecko i nie zareagował w żaden sposób. Dziewczynka upadła i zaczęła płakać. Dopiero zmuszony przez ludzi ów mężczyzna wrócił i załatwił sprawę jak trzeba. Dla Uttersona historia jest ciekawa, ponieważ nieznajomy zniknął w drzwiach prowadzących do domu jego przyjaciela – doktora Jekylla. Ceniony w Londynie lekarz jakiś czas temu ustanowił swoim spadkobiercą niejakiego pana Hyde’a. Niepokoi to Uttersona, który ma wrażenie, że ów nieznajomy nachodzi jego przyjaciela i szantażuje. Jekyll początkowo zaprzecza, lecz w końcu przyznaje, że Hyde jest dla niego utrapieniem. Gdy Utterson przypadkiem poznaje prześladowcę kolegi, odnosi wrażenie, że jest to typ nieprzyjemny. Okazuje się, że miał rację – Hyde zabija pewnego człowieka, który niczym mu nie zawinił. Utterson martwi się o przyjaciela, ten jednak zaczyna ponownie pojawiać się na salonach. A Hyde znika, lecz nie na długo jak się okazuje.
Trzecioosobowa narracja śledzi Uttersona i jego poczynania. Niekiedy pojawia się mowa zależna, dużo jest monologów, znajdziemy też kilka listów (raczej notatek, czegoś w rodzaju podsumowania sprawy), które prezentują punkt widzenia innych postaci.
Język jest dość ciekawy – nie jest zbyt trudny, ale odbiega od współczesnej polszczyzny. Pojawiają się zwroty i formy, które obecnie nie funkcjonują. Interesujące może wydawać się to, że narrator nie podaje dokładnego roku, w którym rozgrywają się dane wydarzenia – dwie ostatnie cyfry są wykropkowane.
Czcionka jest dość mała i może to być utrudnieniem dla czytających. Jest to plusem, gdy spojrzymy na objętość i format książki – jest niewielka, dlatego też trzeba było dostosować wielkość liter, by wszystko dobrze się komponowało. Każdy rozdział rozpoczyna tytuł na osobnej karcie.
Głównym motywem opowieści jest konflikt wewnętrzny Jekylla. Walczą w nim pierwiastki dobra i zła. Postanawia coś z tym zrobić – chce je rozdzielić. Udaje mu się to aż za dobrze. Podwójna osobowość opisana jest tu dokładnie, a obie części są skontrastowane.
Książka ta należy do serii „Arcydzieła literatury światowej”, którą wydaje wydawnictwo Vesper. Nie zawiodłam się na tłumaczeniu, a klimat historii urzekł mnie – jest nieco mroczna, tajemnicza i świetnie opisana. Ogólny zarys znałam, bo jest ona częstym motywem filmowym. Nie spodziewałam się jednak, że opowieść skupia się na Uttersonie, który odkrywa to samo, co czytelnik. Jest on przewodnikiem po dziwnych zajściach w życiu Jekylla. Plusem tego wydania jest także „Posłowie” Macieja Szymkiewicza.
Polecam tym, którzy chcą zapoznać się z tą popularną historią. Jest doskonale napisana, ma ciekawy język i wciągający wątek podwójnej osobowości.. Warto sięgnąć po tę krótką opowieść, by poznać jej specyficzny klimat, którym wyróżniał się autor.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
08-11-2016 o godz 18:10 przez: Łukasz Marciniak
Najbardziej znaną i rozpoznawalną książką Roberta Louisa Stevensona jest z pewnością Wyspa Skarbów, która już od wielu pokoleń zabiera czytelników w wyprawę do dalekich krajów w poszukiwaniu ukrytego złota i kosztowności. Niemniej znanym dziełem autora, choć znacznie krótszym, jest powieść Doktor Jekyll i pan Hyde. To historia pewnego londyńskiego prawnika - Uttersona, który zaczyna prowadzić śledztwo odnośnie tajemniczej napaści niejakiego pana Hyde'a na małą dziewczynkę, którą ten niemalże zadeptał. Szybko okazuje się, że ta sprawa jest powiązana z przyjacielem prawnika - doktorem Jekyllem, szanowanym i znanym lekarzem. W swoim laboratorium odkrywa on bowiem sekret eliksiru pozwalającego zmieniać postać... niekoniecznie w taki sposób jaki planował.

Doktor Jekyll i pan Hyde jest nieco ponad 100-stronicową książką, wydaną w ramach Arcydzieła Literatury Światowej przez Wydawnictwo Vesper. Jej lektura nie zajmuje zatem dużo czasu - godzinkę, może dwie, ale jest to historia, która przykuwa uwagę i nie sposób przejść obok niej obojętnie. Przede wszystkim za obecną grozę, ciemne i tajemnicze zaułki oraz eksperymenty z pogranicza chemii i alchemii. Nie mniejszą grozę budzą opisy pana Hyde'a a raczej szczątkowe informacje o nim, ponieważ żaden z bohaterów nie potrafi go dokładnie opisać. Wiadomo o nim jedynie tyle, że jest niskiego wzrostu, obmierzły oraz zdeformowany w sposób trudny do wyrażenia, czego nie da sie łatwo zapomnieć.

Jednak najważniejszą rzeczą według mnie jaką Stevenson porusza w swojej książce jest motyw eliksiru, pozwalającego zmieniać postać z dobrej (Jekyll) na złą (Hyde), co na zawsze wkroczyło nie tylko do historii literatury, ale również kinematografii. W ten sposób autor rozważa problem dwoistości natury ludzkiej, o tym co drzemie ukryte w człowieku i jak łatwo jest się zatracić będąc złą osobą. Z czasem bowiem Jekyll przestaje czuć jakiekolwiek wyrzuty sumienia, wie doskonale, że w każdej chwili może zmienić postać a nikt nie posądzi szanowanego lekarza o haniebne czyny. Może zatem zerwać z prawami moralnymi i czerpać w pełni radość z wyrządzanego zła. Analiza jakiej dokonuje Stevenson daje do myślenia, zmusza do zastanowienia się co sami byśmy zrobili na miejscu głównego bohatera i bynajmniej nie jest to wcale takie optymistyczne... Jestem pod ogromnym wrażeniem treści jakie zawarł autor w tak krótkiej książce!

Doktor Jekyll i pan Hyde to krótka, lecz niezwykle barwna i interesująca historia, w której znajdziemy zarówno elementy grozy w jak i rozważania filozoficzne na temat dobra i zła. Z pewnością książka ta stanie się jedną z moich ulubionych! Polecam!

hrosskar.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
04-05-2014 o godz 18:35 przez: Kamila
Uwielbiam tę książkę, jest krótka, ale niesie w sobie ogromne przesłanie. Z powodu swojej małej objętości i ciekawej historii przeczytałam ją w jeden wieczór. Książka ukazuje dwoistość ludzkiej natury, w każdej osobie kryje się mroczna strona która kiedyś może się ujawnić. Czytelnik wkracza nie tylko w mroczne zaułki Londynu ale również w nie mniej mroczne zakamarki ludzkiej psychiki. Autor przedstawia problem walki dobra ze złem. Dobry, szanowany doktor zmieniający się w okrutnego i bezlitosnego mordercę który nie miał żadnych hamulców moralnych. To bardzo wciągająca historia, a postać głównego bohatera jest ciekawa i złożona. Z chęcią jeszcze do niej wrócę i polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
13-10-2018 o godz 06:22 przez: Bookendorfina Izabela Pycio
"Wszystkie ludzkie istoty okazują się nam jako mieszanka cech dobrych i złych..." Książkę czyta się błyskawicznie, mały rozmiar, ale jakże ciekawy styl prowadzenia narracji. Zrozumiale, przyjemnie, wciągająco, tylko z ledwo dostrzegalną archaiczną nutą. Fantastycznie jest wracać do klasyki horroru, a w tym przypadku pierwowzoru licznych filmów i powieści odwołujących się do psychologicznych aspektów. Od zawsze człowiek dociekał, co składa się na osobowość, w jakim stopniu determinują go geny, jak bardzo zależy od układu sił dobrych i złych pierwiastków. Dziesięć króciutkich rozdziałów prowadzi po zajmującym scenariuszu zdarzeń, równocześnie skłaniając do przemyśleń odnośnie natury człowieka, a zwłaszcza jej mrocznych zakamarków. Jak to możliwe, że można wykazywać się silnym usposobieniem, podążającym za ogólnie akceptowaną hierarchią wartości, a jednocześnie być słabym i skłonnym do okrutnych czynów? Co decyduje o mieszance tych elementów, w jakich warunkach się równoważą, a kiedy jeden z nich przejmuje ster? Dwoista natura człowieka, trudna do interpretowania, niełatwa do zrozumienia, wymykająca się rozumowemu pojmowaniu, prawom nauki, zdobyczom psychologii. A jednak wciąż powszechne jest pragnienie jej poznania, dotarcia do istoty człowieczeństwa, potwierdzenia szczególnych cech gatunku ludzkiego, czy wykorzystania tej wiedzy w społecznej komunikacji. Henry Jekyll, szanowany doktor praw i medycyny, pozyskuje w pracowni chemicznej eliksir umożliwiający wyselekcjonowanie zła z psychiki, tworzy Edwarda Hyde, cień człowieka o zdeformowanej aparycji i morderczych instynktach. Scenariusz zdarzeń poznajemy z perspektywy Gabriela Johna Uttersona, prawnika, przyjaciela Jekylla, a dopiero pod koniec noweli autor oddaje głos kluczowej postaci. Bardzo cenię i lubię ten prawzór thrillerów psychologicznych, delikatnie oddziałujący na wyobraźnię czytelnika, ale frapująco drażniący refleksyjną duszę każdego z nas. Gdzie faktycznie przebiega granica między dobrem a złem? Do czego jesteśmy w stanie posunąć się w złych działaniach, aby poznać samego siebie i nam podobnych? Dlaczego tak trudno pogodzić się z niejednoznacznością mentalności? Czy trzeba za wszelką cenę łapać ją w odgórne szablony? bookendorfina.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-08-2021 o godz 10:37 przez: czerwonakaja
W końcu udało mi się nadrobić nowelę, która od ponad 130 lat inspiruje wielu twórców i każdy z nich chce na swój sposób opowiedzieć historię pewnego lekarza, który w swoim laboratorium stworzył miksturę, której właściwości pozwalały na rozdzielenie dwóch tkwiących w człowieku natur, tej dobrej i złej. Henry Jekyll działanie owego specyfiku testuje na sobie, w ten sposób światło dzienne, a raczej nocne, odwiedza jego mroczna strona pod postacią Edwarda Hyde'a, niepodobna do Jekylla, nie tylko z charakteru, ale i z wyglądu. Pojawiający się człowiek bawi się na całego mając za nic jakiekolwiek prawa, szczególnie moralne. Nie dba o normy etyczne, nie ma wyrzutów sumienia, a w napadzie szału potrafi zabić. Gdy Henry widzi jakim człowiekiem jest jego alter ego próbuje jakoś je poskromić, niestety pan Hyde nie potrzebuje już mikstury by wychodzić z jego cienia. Rozpoczyna się walka dwóch osobowości, a czytelnik sam musi ocenić, który z nich unicestwił tego drugiego. Ja sobie tak myślę, że przegrabi obaj, bo w każdym człowieku musi żyć choć szczypta tego drugiego. Ale to oczywiście moje zdanie, z którym można dyskutować, a nawet się nie zgadzać. Uwielbiam takie klasyki! A dostając taką historię człowiek czyta, zachwyca się, zamyka książkę i ogromnie żałuje, że ma ona zaledwie 115 stron. Autor tej genialnej noweli zmarł dość młodo, ale zdążył napisać kilka powieści, ja znam "Wyspę skarbów" czytaną lata temu, za dzieciaka. Będę musiała przypomnieć sobie jej klimat, ale tutaj te mroczne angielskie zaułki w połączeniu z mroczną ludzką naturą tworzą grozę w najczystszej klasycznej postaci, którą pokochałam i sięgam po nią coraz częściej i z ogromną przyjemnością. Na końcu dostajemy posłowie napisane przez Macieja Szymkiewicza, dzięki któremu możemy poznać, jak doszło do napisania tej historii, która zagościła w zbiorowej wyobraźni ludzkości. Pytanie mam, może ktoś odpowie. Uważam, że Autorzy przelewają na papier swoje ja, czasem to pierwsze, a czasem to drugie, głęboko ukrywane przed światem. Tęsknoty przelewają na papier, marzenia też i przelewają tam też swoje ciemne zakamarki duszy... A Wy jak myślicie?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-06-2016 o godz 09:43 przez: dave
Przypadek doktora Jekylla i pana Hyde'a jest szeroko znany w kulturze masowej, a krótka powieść Stevensona zainspirowała na przestrzeni lat wiele innych noweli, filmów czy nawet gier komputerowych. Chyba większość z nas wie, że Jekyll i Hyde reprezentują kolejno dobro i zło jakie znajdują się w nas wszystkich - bowiem nie ma istoty ludzkiej, która byłaby skrajnie idealna lub pozbawiona jakichkolwiek zalet, cnót. Podstawowa wiedza nie oddaje jednak nawet w najmniejszym stopniu głębi książki, która nie tylko stara się ukazać dualizm natury ludzkiej, ale również przeanalizować wpływ podejmowanych decyzji na nas samych. Gdzie kończy się dobro a zaczyna zło? Czy tłumienie pewnych własnych cech charakteru które uznajemy za negatywne sprawi, że będziemy lepsi? Co zyskujemy tracąc, a co tracimy zyskując i czy walka z samymi sobą ma jakikolwiek sens? To tylko kilka pytań, jakie czytelnik może zadać sobie podczas lektury Doktora Jekylla i pana Hyde'a.
Stevenson zadbał również o zbudowanie konkretnego nastroju i napięcia, powstałych na bazie głównej tajemnicy noweli, którą przyjdzie rozwiązać bohaterom. W dziesięciu krótkich, ale intensywnych rozdziałach mamy szansę powoli rozebrać zagadkę na części pierwsze, by później, na sam koniec złożyć ją do kupy, która niejednokrotnie może okazać się niezwykle zaskakująca.
Dla fanów literatury psychologicznej, klasycznego science fiction czy horroru niniejsza pozycja jest bez dwóch zdań godna polecenia - w swojej klasie nie ma niczego powyżej Doktora Jekylla, a mieszanie się ze sobą różnych gatunków udowadnia, że złożoność i głębia nie muszą zależeć od długości.
Doskonała lektura na popołudnie lub weekend.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
08-07-2021 o godz 00:49 przez: Kamila
Każdy człowiek ma w sobie dobro oraz zło, które zdają się toczyć w nas nieustanną walkę. Co jednak, gdyby żył ktoś, kto zostaje całkowicie pozbawiony wpływu jednej z tych sił? Co wtedy z moralnością? I czym ona tak naprawdę jest? To wokół tej tematyki krąży Robert Louis Stevenson. W swojej powieści porzuca zjawiska nadprzyrodzone na rzecz nauki, czym budzi moje skojarzenia z samym Wellsem. Obaj panowie tworzą bowiem dobrą, moralizatorską grozę, gdzie postęp przynosi zgubę. Naukowiec opętany chęcią poznania odpowiedzi zatraca siebie, miesza w życiu innych i nie ma co oczekiwać na cokolwiek dobrego. Stevenson jest cenionym autorem, ale pierwszy raz zetknęłam się z grozą w jego wydaniu i zostałam mile zaskoczona tak niepozornie wyglądająca książeczką. Na trochę ponad stu stronach został ukazany problem, jaki zaprząta głowę ludzi od pokoleń i nigdy się nie starzeje, a całość została dobrze napisana. Ciemne uliczki i szare miasta budują klimat, a napięcie w czytelniku wywołuje wrażenie, że w każdej chwili może wydarzyć się coś istotnego. Powieść nie przeraża, ale to klasyka, jaka cieszy się moim uznaniem i zdecydowanie muszę uważniej przyjrzeć się starym Vesperom. Powieść może życia nie zmienia, ale warto znać, jeśli jest się zainteresowanym gatunkiem. tłum. Lesław Haliński
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-09-2013 o godz 09:51 przez: Marta Kilian
Choć jest to opowiadanie napisane w XIX wieku jest ponadczasowe i traktuje o sprawach wciąż aktualnych. O uniwersalności twórczości Stevensona świadczy ciągłe odwoływanie się do dwoistości ludzkiej natury w literaturze i kulturze. Dzięki temu czytelnik może pokusić się o zabawę w poszukiwanie podobnych wątków w sztuce.
Krótkie rozdziały sprawiają, że książkę czyta się bardzo szybko i jest to lektura na jedno popołudnie, jednak jej treść bardzo mocno utrwala się w pamięci i zachęca do dalszej analizy dzieła.
Stevenson buduje w opowieści napięcie od pierwszych zdań. Mimo tego iż jest to opowiadanie można je potraktować jak dramat w trzech aktach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
06-07-2016 o godz 11:13 przez: Anita Dąbrowska
Można by rzec, że nowela Roberta Louisa Stevensona jest już klasykiem w swoim gatunku. No właśnie, ale jakie mamy podejście do klasyków? Większość je zna, ale często nie z własnych doświadczeń czytelniczych; krótko mówiąc w ogólnym przekonaniu klasyka gatunku to dzieło, o którym słyszymy i poniekąd chcemy przeczytać, ale rzadko kto to robi. " Doktor Jekyll i pan Hyde" zdecydowanie należy do książek, dla których warto się przełamać i sięgnąć po literaturę światowego formatu. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-06-2013 o godz 00:00 przez: Mimon
To nie tylko powieść grozy, Stevenson stworzył powieść o dwoistości ludzkiej natury. Do tej pory w psychologii znane jest to zjawisko. Muszę się przyznać, że książkę przeczytałem dopiero niedawno po raz pierwszy, oczywiście znam tą historię z licznych filmowych adaptacji i wariacji. Książka jest jednak wspaniała, jak każdy pierwowzór.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-09-2013 o godz 00:00 przez: Kufel
To książka o tym, że nic na świecie nie jest białe lub czarne. Nikt nie jest w stu procentach dobry, ale nikt też nie jest do końca zły. Opowieść o doktorze Jekyllu i panu Hyde to opowieść o prawdziwej naturze człowieka. Świetnie ujęty temat, książka bardzo dobrze napisana, łatwo się czyta. Warto mieć ją w swojej bibliotece!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-09-2013 o godz 00:00 przez: bejna
Dokrot Jekyll i Pan Hyde to klasyka literatury grozy, którą każdy powinien przeczytać bez względu na gatunek, jaki preferuje. Ta książka licząca zaledwie nieco ponad 100 stron to inteligentne studium natury ludzkiej pokazujące, że nikt z nas nie jest całkowicie dobry, ani całkowicie zły - człowiek to mieszanka dobra i zła.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-03-2013 o godz 00:00 przez: Kliford
Książka, którą można czytać na wiele różnych sposobów. Z jednej strony jest to całkiem ciekawa historia o dr. Jekyllu, który dzięki cudownej miksturze zmienia się w złego człowieka. Z drugiej jednak strony jest to opowieść o dwoistości ludzkiej natury. To naprawdę kawał dobrej literatury! Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-10-2010 o godz 00:00 przez: valdis
Krótka lecz bardzo treściwa ksiażka. Najbardziej podobowało mi się w niej, że autor pokazuje emocje głównego bohatera, na podstawie opisów ciemnego i mrocznego Londynu. Świetna na jeden wieczór i idealna dla wszystkich, którzy pasjonują się ludzką psychiką. Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-10-2021 o godz 16:50 przez: Paulina Nowacka
🕯 Gęsty, ponury, tajemniczy klimat wiktoriańskiego Londynu. ☕ Mroczna, pełna tajemniczych i posępnych w tonie słowach. 🦇 Idealne połączenie przystepnego w odbiorze pióra pisarza z mroczną walką człowieka z dwoistością natury, walką z pierwotnymi instynktami.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-12-2017 o godz 22:08 przez: Weronika Wiktoria Straszecka
Pomysł na książkę genialny. Książka sama w sobie jest solidnie sklejona, a papier nie jest za cienki jak to czasem bywa. Polecam zakup :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-05-2020 o godz 13:59 przez: Tusia93
Klasyk który każdy powinien przeczytać. Trzyma w napięciu cały czas. W dodatku daje do myślenia o ludzkiej naturze. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-02-2021 o godz 08:02 przez: Aleksandra
Świetne wydanie! Idealny rozmiar czcionki sprawia, że czytanie jest czystą przyjemnością. Polecam wszystkim.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-04-2020 o godz 02:16 przez: anonymous
Paczka zostala dostarczona o wyznaczonym czasie, super zapakowana ksiazki przyszly w idealnym stanie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

O autorze: Stevenson Robert Louis

Wyspa skarbów Stevenson Robert Louis
4.6/5
22,49 zł
29,99 zł

Zobacz także

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego