Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna (okładka miękka)

Oferta empik.com : 26,14 zł

26,14 zł 39,99 zł (-35%)
- dostawa 0 zł
dla zakupów od 40 zł
salon Empik - dostawa 0 zł
dostępny od: 10.08.2020
Wznowienie
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Podczas pierwszej sekcji zwłok w podziemnym prosektorium Irka nie myślała ani o okupowanej Warszawie, ani o tym, że ryzykuje życiem, ucząc się w tajnej Akademii Medycznej.

Najbardziej na świecie chciała zostać lekarzem. Jednak wojna to nie jest dobry czas na studia.

Kiedy Warszawę ogarnie zawierucha Powstania, świeżo zdobyta wiedza medyczna okaże się niezbędna. Studentka medycyny będzie zaszywać rany postrzałowe, wyjmować kule, amputować nogi i patrzeć w oczy setkom umierających. I przekona się, że wojna to nie jest dobry czas na słabość.

Wojna to też najgorszy czas na miłość. A ona jak na złość właśnie wtedy uderza najmocniej.

Jak być lekarzem w czasie Powstania, gdy pozostaje tylko bezradność?

Jak pozwolić sobie na miłość, kiedy świat wokół płonie nienawiścią?

Opowieść inspirowana prawdziwą historią doktor Ireny Ćwiertni, napisana na podstawie jej pamiętników z czasów studiów, okupacji i Powstania Warszawskiego.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna
Autor: Droga Katarzyna
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 356
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-07-15
Rok wydania: 2020
Forma: książka
Indeks: 34959398
 
średnia 4,6
5
19
4
0
3
2
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
16 recenzji
5/5
04-08-2020 o godz 22:42 Zofia Szewczyk dodał recenzję:
Wojna to nie jest dobry czas na słabość. Wydaje się także, że wojna to nie jest dobry czas na miłość. Jednak doktor Irka udowadnia, że można wszystko – jeżeli tylko się chce. Chociaż los nie zawsze jest dla niej łaskawy, życie rani ją boleśnie. Irka walczy, dosłownie i w przenośni. Okrutne czasy wojny zmuszają ją do największych poświeceń i wyrzeczeń. Jednak i w nich tkwi ziarenko nadziei – wydaje się, że miłość zwycięży wszystkie trudności. Jednak życie napisze inny scenariusz.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-08-2020 o godz 20:18 Izabela Cicha dodał recenzję:
„Doktor Irka Wojna, Miłość i Medycyna” Katarzyny Droga to chyba jedna z nielicznych utworów pokazująca losy bohaterów – studentów medycyny w czasach wojny i Powstania Warszawskiego, inspirowana prawdziwymi historiami. Losy kilku bohaterów splecione ze sobą, niewiarygodne dążenie do zdobycia wykształcenia medycznego w tajnym nauczaniu, niestety nauka przerwana wybuchem powstania, zagrożenia i strach przed okupantem. Pierwsze miłości, zazdrości i niespełnione marzenia przedstawione na tle trwającej wojny, czasów powojennych. Czego zabrakło to odnośników do historycznych zdarzeń i postaci, trudno połapać się którzy bohaterowie istnieli naprawdę, a których autorka fikcyjnie stworzyła. Samą lekturę czyta się z zainteresowaniem, czekając co zdarzy się na następnych kartach powieści. Zachęcam do tej lektury.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-08-2020 o godz 00:18 Książka.w.pigułce dodał recenzję:
Czy można wyobrazić sobie lepsze połączenie literackie niż składową czasów wojennych, płomiennej miłości i wachlarza wątków medycznych? Chyba nie. Niedawna, kolejna już rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego przypomina nam o krwawych wydarzeniach oraz wielkiej odwadze, jaką wykazali się młodzi ludzie. Ludzie, przed którymi życie dopiero otwierało swoje wrota, zapraszało do skąpania się w dorosłości, czasach studenckich, pierwszej miłości, małżeństwie, macierzyństwie. Jednak bohaterowie książki wymykają się wszelkiej wyobraźni, gdyż żyli naprawdę. Młodzi, pełni pasji, zaciekawieni światem medycyny, uczący się dopiero miłości wygrzebując się tym samym z dziecięcej niewinność. Jednak ta szybko dała o sobie zapomnieć w momencie wybuchu drugiej wojny światowej - młodzież z trudem łączy tajne studia medyczne, z uporem szuka sposobów, by dać szansę miłości, a jednocześnie dbać o siebie nawzajem wypatrując końca konfliktu. Urodzeni w fatalnych czasach, w których przyszło im odchodzić często pod gruzami, w bezimiennych mogiłach ze słowami miłości na ustach, do ostatniego oddechu. Tak, to wszystko nabiera innego, bardziej namacalnego wyrazu dzięki autorce, która przypadkowo natkęła się na życiorys głównej bohaterki. Pani Katarzyna drążyła, zaparła się, by wspomnieć o Irenie Ćwiertni by stworzyć bezcenne wspomnienie dla pokoleń i wyszło jej to wybornie. Życiorys doktor Irki jest dojmujący, zaś czasy okupacji Warszawy, ruchy powstańcze, w tym opisy poszczególnych wydarzeń, dylematów młodych, zapalczywych ludzi oddający swe życie zarówno w imię medycyny, miłości jak i kraju nie pozostawią czytelnika obojętnym na przedstawione wydarzenia. W mojej opinii jedynym drobnym minusem jest nieco niedojrzały język bohaterów, lecz należy zadać sobie pytanie, czy aby zarówno wydarzenia, czasy, jak i charakter postaci nie miały sporego znaczenia przy wyborze i zastosowaniu właśnie takich słów przez autorkę. Nie wpływa to jednak w żadnym stopniu na wartościową pozycję, słuszny z punktu historii i poruszonego tematu cel oraz na przeświadczenie, iż ci młodzi Warszawiacy wykazali się niezwykłą dorosłością, której my - następne pokolenie nigdy raczej nie dostąpimy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-08-2020 o godz 10:13 kp0018 dodał recenzję:
Życie w okupowanej Warszawie to ciągłe uczucie zagrożenia, strachu, niepewności oraz bezsilności. Czy w takich warunkach można odnaleźć szczęście, przyjaźń, a nawet miłość? Książka Katarzyny Drogi (inspirowana prawdziwą historią) przenosi nas w najstraszniejszy okres historii Polski. Poznajemy bohaterów w czasie nawiązywania przez nich przyjaźni w tajnej Akademii Medycznej. Widzimy pierwsze uczucia rodzące się pomiędzy młodymi... Ich działalność w konspiracji... A później wybucha Powstanie!!! Czy miłość przetrwa? Czy to, czego się nauczyli wystarczy, aby ocalić komuś życie? Czy nasi bohaterowie ocalą sami siebie?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-08-2020 o godz 00:56 mlittlestuffs dodał recenzję:
"(...) przeszła przez to, okupacja w stolicy, Powstanie Warszawskie, obóz w Pruszkowie. Przeszła przez to, nie sposób zapomnieć, ale po co o tym mówić? To jakby otwarto puszkę Pandory. Lepiej zamknąć złe w ciężkiej szkatułce, a tę utopić w głębokich falach Wisły." . "Tak, w książkach można umieścić erratę. Ach, gdyby dało się to uczynić także w życiu! Poprawiłaby co nieco w rozdziałach sprzed wielu lat." . "Pamięć ludzka jest ulotna, czasem barwi pewne wydarzenia." . "Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna" to książka, której inspiracją były prawdziwe losy doktor Ireny Ćwiertni, napisana na podstawie jej pamiętników. To historia kobiety, która mimo wojny, chciała spełnić swoje marzenie o zostaniu lekarzem i pomaganiu innym. To historia kobiety, która musi mierzyć się ze strachem o swoje życie, o życie swoich najbliższych i znajomych. Kobiety, która zdaje sobie sprawę, że chociaż okupacja i wojna nie są sprzymierzeńcami miłości, to jednak uczuć nie da się oszukać, nie można zmusić się do niekochania kogoś tylko dlatego, że to nieodpowiedni czas. To historia kobiety, którą dotknęła nie jedna śmierć, ale też historia pokazująca, że nawet w najgorszych czasach warto mieć nadzieję na lepsze jutro. Czasem ono nie nadchodzi, a czasem nadchodzi z opóźnieniem. Ale warto mieć nadzieję. Nie będę ukrywać, że szczególnie emocjonalna była dla mnie sama końcówka książki. Jeśli jesteście osobami, które nie czytają posłowia, myślę, że w tym wypadku, w wypadku tej książki warto to zrobić. Ta powieść to historia, którą warto znać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-07-2020 o godz 08:32 anonymous dodał recenzję:
W ciszy szpitalnych korytarzy na oddziale hematologii dziecięcej , wśród odgłosów pracujących respiratorów , pomp infuzyjnych i innych urządzeń ratujących życie małych pacjentów, przechodzi od łóżka do łóżka starsza, elegancja pani doktor i z troską pochyla się nad każdym z pacjentów. I nawet współpracujące z nią pielęgniarki nie wiedzą, nie podejrzewają jaka historia ciągnie się za tą zrównoważoną, delikatną kobietą… Sierpień 1943… Młoda, zaledwie 22 letnia Irka , studentka tajnych medycznych kompletów w Warszawie ryzykując codziennie wraz z innymi swoimi przyjaciółmi życiem, dzień w dzień pilnie uczy się w podziemiach szpitala anatomii. I jak inni w jej wieku chce w tym nienormalnym czasie kochać, żyć, spotykać się z przyjaciółmi . Jednak wrogi czas postawił przed nimi inne zadania. Irka kombinuje jak wszyscy by przeżyć, by mieć jak najwyższe oceny . Planuje też ślub z kolegą ze studiów na wrzesień 1944 roku… Zakochana i szczęśliwa , ostrożna też , gdyż wie , że w ich szeregach nie wszyscy młodzi ludzie są godni zaufania. Tylko podejrzewa ,że jej wybrany Jerzy jest członkiem tajnych struktur podziemia Polski Walczącej. Nigdy nie pada między nimi to oficjalnie. Młodzi ucząc się medycyny , ukrywają się przed wzmagającą się akcją represyjną w okupowanej Warszawie, marząc o wolnej Polsce, o pomocy z zewnątrz o tym ,że jeszcze będzie normalnie… Sierpień 1944 … zmienia wszystko . Powstanie. Irka rusza w szeregi sanitariuszek i pomocy medycznej. Jej narzeczony Jerzy , pseudonim „Wierny” stawia się w batalionie „Kiliński” I to ich ostatnie spotkanie.Historia wielu par w tym czasie niemiłości i niepokoju. Tyle ,że prawdziwa. Jak potoczyły się losy tej pary ? Kto przeżył? Życie w kanałach, piwnicach , wywózka do obozów , do punktów przesiedleń . Po jednej , niemieckiej zarazie nadchodzi następna . Niekiedy pomoc przychodzi z nieoczekiwanej strony, niekiedy śmierć z ręki przyjaciela. Z czym da się żyć? Co sprawia ,że wspomnienia nie pozwalają spać? Historia ocenia Powstanie dwuznacznie. Bohaterstwo czy bohaterszczyzna? Nie czas na rozważania . Ci młodzi ludzie zrobili w tym momencie to , co sądzili ,że jest najlepsze dla kraju i dla nich . Nie spodziewali się tego , że będą wrogami dla wszystkich ,że swoją powstańczą przeszłość przyjdzie ukrywać im w „wolnej” Polsce… że nauczą się nie pytać o przyjaciół, że będą ostrożni przez całe lata w kolejnych etapach życia . A żyć trzeba . Doktor Irka , na której zapiski natknęła się autorka i tę historie przekazała nam w formie beletryzowanej powieści z czasów powstańczych , zmarła niespełna rok temu . Autorka minęła się z nią o włos jednak była w stałym kontakcie z jej synem . Udało się jej więc ocalić od zapomnienia kolejną wielką małą bohaterkę tamtych dni . Zostało ich tak niewielu . Przez wszystkie te lata manipulowano ich historiami a oni do końca wierni powstańczym ideałom , nie pozwolili się wciągnąć żadnej władzy na sztandar. Sierpień 2020…pochylmy się nad tymczasem. Nad odpowiedzialnością. Nad wolnością, którą tak łatwo stracić. Nad wiernością sobie samym , bo tylko tu nie zostaniemy zdradzeni. Nabierzmy dystansu do manipulatorów historii. Oczami młodziutkiej sanitariuszki spójrzmy na czasy, które tak łatwo mogą się powtórzyć. Wszak ktoś, kto nie zna historii jest skazany na powtarzanie jej błędów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
25-07-2020 o godz 20:26 evkowe dodał recenzję:
Droga, inaczej niż w swoich poprzednich książkach, zastosowała ciekawy zabieg – historia młodej Irki jest opowieścią dorosłej bohaterki, którą dzieli się ze swoją młodszą i mniej doświadczoną koleżanką z pracy. Rozdziały „wprowadzające” przeplatają się ze wspomnieniami, dzięki czemu na końcu dowiadujemy się, jak wyglądało życie lekarki po wielu latach od zakończenia wojny, chociaż jej opowieść zatrzymuje się o wiele wcześniej. Katarzyna Droga, po raz kolejny, w bardzo przyjemny sposób snuje opowieść o kobiecie, która przeżyła trudne chwile, która musiała się zmagać z wieloma przeciwnościami losu i odnaleźć w sobie siłę, aby pokonać cierpienie. Pod płaszczykiem lekkiego romansu przemyca biografię kobiety z krwi i kości, która mogłaby być wzorem dla wielu współczesnych kobiet i dziewcząt. Podkreśla w niej wartość nauki, chęć niesienia pomocy innym ludziom, a także wagę relacji międzyludzkich, które sprawiają, że nadzieja umiera ostatnia. Podsumowując... „Doktor Irka...” to książka, która szczególnie spodoba się miłośnikom biografii, książek obyczajowych, a także historii o wyraźnie zaakcentowanym wątku historycznym.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-07-2020 o godz 16:18 Szanuka dodał recenzję:
ZŁY CZAS NA ŻYCIE 1 sierpnia 2020 roku minie 76 lat od wydarzeń, które dziś wydają się zbyt okrutne, zbyt niewyobrażalne i zbyt straszne. Kolejna rocznica Powstania Warszawskiego uświadamia mi kilka spraw. Po pierwsze jestem niezwykle i niewypowiedziane wdzięczna nieznanym, młodym bohaterom, którzy zrobili dosłownie wszystko, bym dziś mogła pisać tę recenzję w języku polskim. Po drugie, wolność nie jest dana raz na zawsze i kiedyś i dla mnie, któż to wie, może przyjść Godzina „W”. Oby nigdy, jak mawiali powstańcy snując plany na odległą przyszłość, w której ich dzieci i wnuki żyją w wolnej Polsce. Po trzecie, takie książki, jak „Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna” autorstwa Katarzyny Drogi, są wyjątkowo potrzebne i nigdy potrzebne być nie przestaną. Młoda Irena Ćwiertnia, zaczynając naukę w tajnej Fachschule doktora Zaorskiego w 1941 roku, nie przypuszczała, że za kilka lat przyjdzie jej stracić przyjaciół, miłość i wszystkie plany na przyszłość, pod gruzami doszczętnie zniszczonej Warszawy, gdzie przy drogach zamiast drzew wyrastać będą krzyże. Była podekscytowaną nauką. I choć oficjalnie placówka miała szkolić jedynie personel pomocniczy, tak naprawdę kształcił przyszłych lekarzy. Irenka w dzień inauguracji martwiła się tym, co na siebie włoży i wraz z nowo poznanymi koleżankami plotkowała o przystojnych kolegach z roku. „Narzeczony? Nie, no skąd, teraz nie czas na miłość, ale zobacz, Irka, mamy postawnych kolegów na roku… Nie, nie patrz, nie wypada…” Ale choć nie wypadało, to patrzyły. I choć nie był to czas na miłość, ba, w ogóle na życie, zakochiwały się, zakładały rodziny i żyły. Irena też zakochała się, wbrew temu, że czas na to nie był odpowiedni. Jej obiektem westchnień, z wielką wzajemnością, stał się kolega z roku, Jerzy Jendryszek, który marzł, aby zostać chirurgiem już w wolnej Polsce. O tej drugiej marzył równie mocno, bo choć Irena nic o tym oficjalnie nie wiedziała – konspiracja za okupacji była naprawdę dobra – działał w Szarych Szeregach jako „Wierny” i czekał na Godzinę „W” równie mocno, jak na pocałunek od ukochanej. „Miał rację dowódca Jerzego „Tadeusz” czy nie – miłość w czasach wojny i grozy to ogień, który wcale nie przygasa. Przeciwnie, płonie silniej i częściej wybucha, podsycany niepewnością jutra jak naftą”. Więc i między nimi wybuchła i tak zaręczeni, poszli walczyć o wolną Polskę. On na barykady, ona jako sanitariuszka, przeciskając się pomiędzy piwnicami i kanałami do szpitali polowych. I wciąż tliła się w niej nadzieja, że już w wolnej Polsce założą rodzinę. Bezpieczni, szczęśliwi i wolni. Jednak nigdy do tego nie miało dojść. Po tułaczce po całej Polsce, po koszmarze powstania i niepewności jutra, nigdy więcej się nie spotkali, ale miłość, jaka ich połączyła, żyła w Irenie przez całe jej życie. Katarzyna Droga w swojej najnowszej książce ukazuje tak wiele ważnych aspektów, jak miłość, wierność ideałom i Ojczyźnie oraz honor. Ale także zadaje trudne pytania o zasadność walki, jeśli ta z góry jest skazana na niepowodzenie. Pokazuje też, że mimo okupacji i trudów wojny, można się uśmiechnąć i że ten uśmiech nieraz jest bezcenny, jak amunicja podczas powstania i morfina czy bandaże w szpitalach polowych. Ta autorka ma niesamowity talent. Potrafi przedstawić przeszłość, niejednokrotnie bolesną, bardzo przystępnie. Jej książki czyta się tak, jakby nie czytało się o tym, co było kiedyś, ale jakby było się tam i żyło, walczyło, płakało i kochało wspólnie z bohaterami. Oni są żywi, młodzi i zakochani, zarówno w sobie nawzajem, jak i w idei wolnej Polski. Płakałam razem z nimi, uśmiechałam się, gdy i oni się uśmiechali. Serce krwawiło, ale też biło szybciej, kiedy była ku temu okazja. Katarzyna Droga nie ubarwia zeznań, nie fałszuje przeszłości. Podaje ją na tacy taką, jaka była, ale równocześnie umie oddać jej szacunek i ukazać ją tak, jakby mogła zdarzyć się dzisiaj, teraz. Oby nigdy, jak mawiali powstańcy, gdy marzyli o wolnej Polsce, w której ich dzieciom i wnukom przyjdzie żyć. www.recenzje-szanuki.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-07-2020 o godz 11:16 nicole72 dodał recenzję:
Zbliżająca się rocznica Powstania Warszawskiego sprawia, że znów, jak co roku, wracamy myślami do tamtych wydarzeń. Tym razem pomaga nam w tym książka Katarzyny Drogi. To powieść opisująca życie doktor Ireny Ćwiertni, napisana na podstawie jej pamiętników i opublikowana za zgodą jej syna. Młodzi ludzie, ze swoimi marzeniami i planami na przyszłość, którym na drodze stanęła wojna. Miłość Ireny i Jerzego, wystawiona na największą próbę. Wstrząsające momenty, których nie brak w tej opowieści. I świadomość, że to nie fantazja. To naprawdę się wydarzyło. Lektura obowiązkowa. Jednego, czego mi zabrakło, to chociaż jedno zdjęcie pani Ireny. A w tym roku, pierwszego sierpnia, będę szczególnie myślami przy bohaterach tej książki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-07-2020 o godz 23:22 Margarita dodał recenzję:
1 września 1939r. wojska niemieckie wkroczyły na terytorium Polski, tym samym rozpoczęła się najbardziej wyniszczająca wojna w historii nowożytnej, znanej jako II Wojna Światowa. W ciągu sześciu lat jej trwania zginęło ponad 60 milionów ludzi, co stanowiło ok 3% ogólnej liczby ludzkości w tamtym czasie. Wg. szacunków zginęło wtedy między 5,6 a 5,8mln Polaków (w 1939 ludność Polski wynosiła 34,85mln). Od końca wojny pojawiają się publikacje badaczy, pamiętniki dowódców armii, a także „zwykłych” ludzi, którzy przeżyli wojenną zawieruchę. „Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna” autorstwa Katarzyny Drogi to opowieść oparta na pamiętnikach doktor Ireny Ćwiertni-Sitowskiej, która prowadziła pamiętnik w czasie wojny i kilku powojennych lat, aby „utrwalić w pamięci tych, którzy odeszli na zawsze”. Historia opowiedziana w powieści jest opowiadana z perspektywy doktor Irki, która w czasie szpitalnego dyżuru ulega prośbie pielęgniarki i opowiada jej swoje wojenne i powojenne losy. Kiedy my, pokolenie milenialsów, wychowanych na filmach pokazywanych w PRL-owskiej telewizji, słyszymy IIWŚ, przed oczami mamy 4 pancernych, Hansa Klossa czy innych „super bohaterów”, walczących z najeźdźcą. Nie myślimy, że nasze babcie i dziadkowie, w czasie okupacji starali się prowadzić normalne życie. Ten pogląd podziela też Joasia, pielęgniarka słuchająca opowieści doktor Ireny „Radość w okupację? Flirty, wojenna miłość, to tak, ale śmiech? I co jeszcze? – Joasia była rozbawiona i trochę zgorszona. Tak, właśnie śmiech był szczególnie cenny – szepnęła doktor Irka.” Irka Ćwiertnia, w 1939 roku miała 18 lat i głowę pełną planów. Wybuch wojny, wiele zmienił, zamiast studiować medycynę na uniwersytecie, musiała zadowolić się Fachschule Zaorskiego, jako że Polakom nie wolno się było kształcić. Mieli być tylko pomocnikami niemieckich lekarzy, felczerzy, masażyści, akuszerki tak, ale absolutnie nie lekarze. Pod przykrywą szkoły zawodowej, młodzi ludzie kształcili się na przyszłych lekarzy. Zarówno wykładowcy, jak i studenci szkoły codziennie ryzykowali dekonspirację i reperkusje ze strony okupantów. To w murach szkoły przyszli lekarze uczyli się i zawierali przyjaźnie, zakochiwali się. Prowadzili życie typowe dla młodych ludzi. „Wojna to nie jest dobry czas na miłość” powtarzał dowódca batalionu „Kiliński”, ale jakby na przekór temu, wszyscy chcieli przeżyć tę wielką miłość, kiedy mieli ku temu szansę, nie wiedząc, co przyniesie jutro. „Miłość w czasach wojny i grozy to ogień, który wcale nie przygasa. Przeciwnie, płonie silniej i częściej wybucha, podsycany niepewnością jutra jak naftą.” Tak, wojna nie jest dobrym czasem na miłość, nie jest też dobrym czasem na zawieranie przyjaźni i zaufanie, a mimo to młodzież żyła jak przed wojną. Spotykając się na wspólną naukę, słuchanie muzyki, tańce. Wychodziła do kawiarni. Można by rzec, prowadziła normalne życie, gdyby nie fakt, że każde takie spotkanie mogło być ostatnie, gdyż okupant coraz bardziej zaciskał pętle na szyi Polaków. Łapanki, wywózki i publiczne egzekucje były na porządku dziennym. Ale jak wiadomo, każda akcja powoduję reakcję, więc im bardziej Hitlerowcy uciskali mieszkańców Warszawy, tym mocniejszy opór się w nich budził, doprowadzając 1 sierpnia 1944 do wybuchu Powstania Warszawskiego. Irka, jak i jej koleżanki i koledzy ze szkoły medycznej, a także ich wykładowcy, mieli niezwykle ważne zadanie w tym okresie – ratować życie Powstańców. Po upadku Powstania, Irka rozpoczyna swoją tułaczkę po Polsce, która skończy się w końcu po wojnie, jej powrotem do Warszawy, gdzie będzie mogła ukończyć szkołę medyczną i zostać pediatrą. „Doktor Irka” to nie tylko opowieść o pani doktor, to także opowieść o Warszawie. „Warszawa, miasto dzielne, żyła tak jak jej mieszkańcy, niejako podwójnym życiem. Codziennym, wśród zmagań z brakiem żywności, biedą i strachem przed Gestapo, i tym drugim, podziemnym, w którym działały tajne szkoły i uczelnie, istniał rząd na uchodźstwie i tworzyło się wojsko na okoliczność przyszłej walki z okupantem.” To także opowieść o mieszkańcach Warszawy, żyjących podwójnym życiem, o którym się nie rozmawiało, ze względów bezpieczeństwa. „Doktor Irka” zabiera nas w czasy II WŚ, jak i powojennej rzeczywistości, budowy Polski Ludowej, odbudowy Warszawy. Autorka, Katarzyna Droga, moim zdaniem zrobiła fantastyczną robotę. Nie jest to kolejna pompatyczna opowieść o Powstańcach, Szarych Szeragach czy AK. To opowieść o zwykłych ludziach, których wydarzenia historyczne popchnęły do takich, a nie innych działań i wyborów. Każdy z bohaterów powieści to osobna historia. A wiele z tych historii znamy z lekcji historii i języka polskiego jak np. Akcję pod Arsenałem, znaną z powieści „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Powieść czyta się dobrze, jest to „żywa” lekcja historii. Jest to także bardzo udane połączenie „romansu w starym stylu”, powieści obyczajowej, powieści wojennej, powieści historycznej, biografii i medycyny.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-07-2020 o godz 14:57 aannaa_czyta dodał recenzję:
„(…) miłość w czasach wojny i grozy to ogień, który wcale nie przygasa. Przeciwnie, płonie silniej i częściej wybucha, podsycany niepewnością jutra jak naftą”. @@@ Powstanie tej książki było marzeniem Ireny Ćwiertni, młodej kobiety, która podczas okupacji studiowała medycynę. Pragnęła ona zamienić swój pamiętnik w książkę, by „utrwalić w pamięci sylwetki tych, którzy odeszli na zawsze”. Udało się to dzięki autorce @katarzynadroga, która natknęła się na jej zapiski szukając informacji o pewnej lekarce wśród rodzinnych pamiątek. "Pisarz, skryba historii, zawsze się spóźnia. Irena Ćwiertnia-Sitowska zmarła w grudniu 2018 roku. Rozminęłam się z nią o włos, ale mam nadzieję, że ta książka spełni jej marzenie”. Książkę przeczytałam jednym tchem. Choć nie jest to pierwsza pozycja literatury wojennej, którą czytałam, ta zrobiła na mnie ogromne wrażenie. To historia: „o młodej dziewczynie i tajnej nauce, o Jerzym Jędryszku. I o uśmiechu, który towarzyszył ludziom nawet w czasach pogardy i ciągłego zagrożenia”. To niezwykła historia o miłości, o nadziei, o codziennym życiu w którym główną rolę odegrała wojna. To starania młodych ludzi, którzy tak bardzo pragnęli zostać lekarzami. To w końcu opowieść o walce, heroicznym poświęceniu i oczekiwaniu – na lepsze czasy, na spokój i na wolną Polskę. Ta książka nie zawiera tylko suchych faktów na temat II Wojny Światowej, Powstania Warszawskiego i odbudowy Warszawy po Wojnie, ona przepełniona jest miłością, zarówno do innych Polaków jak i do Ojczyzny. Podczas czytania książki zastanawiałam się niejednokrotnie czy w dzisiejszych czasach My Polacy bylibyśmy skłonni do takiego poświęcenia? Do walki za Ojczyznę? Do nauki w konspiracji po to, by pomagać innym? Do tylu wyrzeczeń i do narażania swojego życia po, to aby inni mogli żyć w wolnym kraju? Bardzo serdecznie polecam książkę nie tylko fanom literatury wojennej. Ta książka to historia, którą powinien znać każdy Polak… Szczególnie w przeddzień pierwszego sierpnia, kiedy to o godzinie 17.00 powinniśmy zatrzymać się chwilę…
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-07-2020 o godz 08:23 kate_in_bookland dodał recenzję:
"Doktor Irka" to bez wątpienia jedna z lepszych powieści historycznych jakie miałam okazję przeczytać. Beletrystyczne ujęcie pozwala nie tylko poznać historię Ireny i osób z jej najbliższego otoczenia, ale też poniekąd ją doświadczyć - współodczuwać emocje. Katarzyna Droga podarowała nam opowieść o odważnym życiu w cieniu wojny, o przyjaźni, miłości i spełnianiu marzeń mimo śmierci, lęku, głodu i niepewności. O zderzeniu beztroskiej młodości z brutalnością wojny, nadziei w codziennym mroku, bólu straty i wspólnym życiu, które często kończyło się zanim jeszcze na dobre się zaczęło. Pięknie napisana książka, która zajęła szczególne miejsce w moim czytelniczym sercu. Cenne świadectwo i doskonały przykład wartościowej literatury inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. Serdecznie polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-07-2020 o godz 07:43 szamanka dodał recenzję:
Wszelkie pozycje na temat II wojny światowej i Powstania Warszawskiego uważam za niezwykle ważne. Tym bardziej gdy są napisane prostym i przystępnym językiem, ich wartość edukacyjna jest nieoceniona. Kolejne pokolenia mogą dotknąć i poczuć tego co czuli ludzie tamtych czasów. "Doktor Irka" jest niezwykle wzruszającą i rzetelnie napisaną opowieścią o Irenie Ćwiertni, wojennej studentce medycyny, która ostatecznie została lekarką i poświęciła swoje życie opiece nad dziećmi. To co przeżyła ona i jej współcześni podczas wojny jest bolesną kartą naszej historii, o której trzeba pamiętać. Katarzyna Droga już po raz kolejny udowadnia, że potrafi doskonale odtworzyć atmosferę minionych epok, z czułością pochyla się nad swoimi bohaterami, pięknie i skrupulatnie opisuje swoje postaci, nie ocenia. Osią całej powieści jest piękna lecz tragiczna historia miłosna i walka o spełnienie swoich marzeń. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-07-2020 o godz 14:47 ewa1may /EwaCzyta/ dodał recenzję:
Dawno nie było książki, która zrobiłaby na mnie takie wrażenie, dawno nie czytałam książki, o której bohaterach nie mogłabym przestać myśleć i powiem Wam jeszcze, że kiedy ją skończyłam, miałam wielką ochotę czytać od początku, żeby nie umknęło mi żadne słowo, postać, nastrój, czy emocja.... #doktorirka /Doktor Irka Wojna, Miłość i Medycyna/ autorstwa #katarzynadroga to opowieść napisana na podstawie pamiętnika doktor Ireny Ćwiertni i inspirowana jej losami. To także historia o studentach medycyny, którym przyszło studiować w warunkach okupacji, w tajnej Akademii Medycznej w Warszawie zorganizowanej przez dr Jana Zaorskiego, działającej pod przykrywką zawodowej szkoły medycznej kształcącej m.in. sanitariuszy. Jest to też opowieść o Powstaniu Warszawskim, jego przebiegu i skutkach, opowieść o losach tych, którym przyszło żyć i umierać w tych strasznych czasach. Życie Ireny to także środowisko koleżeńskie, młodzi rówieśnicy z głową pełną marzeń, pierwsze miłości, tajne potańcówki, tajne wykłady, praktyki i egzaminy, to także ciągły strach o życie, swoje i najbliższych... Podoba mi się sposób w jaki Katarzyna Droga opowiada o tych zdarzeniach, bez patetyzmu, zwyczajnie, prosto, czasami brutalnie, bez uromantyczniania, mimo że tak naprawdę jest to książka o wielkiej miłości, którą przerwała śmierć. Jest to też opowieść o cierpieniu. Mnie szczególnie za serce chwyta cierpienie matek... Co czuje kobieta, której niemowlę umiera z głodu, co czuje matka, która nigdy nie ma pewności, że jej dziecko wróci wychodząc po prostu poza dom, co czuje matka, która musi patrzeć jak jej córka jest torturowana przez gestapowca..... Nie będę streszczać Wam losów Ireny, jej narzeczonego Jurka i bliskich kolegów z uczelni..., zdradzę tyle, że przeżyła wojenną zawieruchę, została lekarzem i dożyła późnej starości i czasów kiedy można było głośno o Powstaniu mówić... I tak sobie myślę - czym są nasze problemy wobec tego, co przeżyli Tamci ludzie. Nie ma takich słów, którymi mogłabym pewne rzeczy opisać.... Czytajcie❤ @wydawnictwoznakpl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-07-2020 o godz 10:07 eirrid dodał recenzję:
Jeszcze podczas czytania, zastanawiałam się, jak napisać recenzję TAKIEJ książki. I na ostatniej stronie, w przypisie od samej autorki, Katarzyny Droga pisze: "Pisarz, skryba historii, zawsze się spóźnia. Irena Ćwiertnia-Sitowska zmarła w grudniu 2018 roku. Rozminęłam się z nią o włos, ale mam nadzieję, że ta książka spełni jej marzenie. Następne pokolenia przeczytają o zaorszczakach, miłości i medycynie w latach okupacji. O młodej dziewczynie i tajnej nauce, o Jerzyn Jendryszku. I o uśmiechu, który towarzyszył ludziom nawet w czasach pogardy, i ciągłego zagrożenia. Cóż by zrobili bez cienia uśmiechu?" I to jest to! Streszczenie całej historii. Od siebie mogę dodać natomiast, że ta książka jest genialna. Przedstawia prawdziwą historię, opowiada o naprawdę piekielnie trudnych czasach życia w Warszawie podczas okupacji niemieckiej w trakcie II Wojny Światowej, o Powstaniu Warszawskim, a jednak mimo tego, czyta się ją jednym tchem. Ta historia jest po prostu bardzo dobrze opowiedziana! To nie tylko suche fakty i obraz samej wojny, zniszczeń, cierpień ludzi. To także miłość, nadzieja, zwykłe codzienne życie z tragedią w tle. Przecież nawet w najgorszych czasach ludzie żyli, umierali na zwykłe choroby, rodzili się, zakochiwali się, chcieli tworzyć rodzinę... Cieszę się, że wciąż jeszcze są autorzy, którzy chcą pisać o tych rzeczach. Wojna, okupacja, Powstanie - o tym nie można zapomnieć. Trzeba zachęcać młodych ludzi, żeby czytali, pamiętali. Bez tych bohaterów, bez ludzi, którzy przeżyli piekło na ziemi nie byłoby nas, nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy. A nade wszystko, nie możemy dopuścić do tego, żeby historia się powtórzyła. Bo czy teraz, pokolenie Instagrama, TikToka, przemijającego Facebooka, pokolenie, które ma wszystko na wyciągnięcie ręki, byłoby skłonne do takich poświęceń? Do walki o swoje miasto, swoją godność, przyszłość swoją i najbliższych... Chciałabym wierzyć, że tak... Polecam, naprawdę serdecznie polecam historię doktor Ireny Ćwiertni, jej przyjaciół, bliskich i rodziny. I tego, co wydarzyło się 76 lat temu, w okupowanej Warszawie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-07-2020 o godz 21:25 Anna K. dodał recenzję:
Kiedy Katarzyna Droga, autorka książki „Doktor Irka”, znalazła pamiętniki Ireny Ćwiertni-Sitowskiej, wiedziała, że opisana w nich historia powinna ujrzeć światło dzienne. W ten oto sposób narodziła się fabularyzowana opowieść o wojnie i ludziach, którym przyszło żyć w czasach Zagłady. Główna bohaterka, Irena Ćwiertnia, to młodziutka ambitna dziewczyna marząca o tym, by studiować medycynę i w przyszłości zostać pediatrą. Kobieta prowadzi dziennik, w którym opisuje wojenną codzienność, studia, praktyki w szpitalu i swoją wielką miłość, Jerzego. Wydawać by się mogło, że wojna to nie czas na naukę, zabawy i związki. Życie jednak kieruje się swoimi prawami, nie zatrzymuje się na długo, czekając, by to, co złe, mogło minąć. Nawet tragiczny czas pozwala cichutko myśleć o przyszłości i mieć nadzieję na lepsze dni. Warunkiem tego jest przetrwanie, a o to trudno w momencie, gdy wybucha powstanie warszawskie, niszcząc po drodze ludzkie nadzieje, życie i miasto. Świat Ireny rozpada się na kawałki w momencie wybuchu walk. Traci ukochanego, znajomych, dach nad głową. Widzi śmierć i cierpienie, któremu jako sanitariuszka stara się ulżyć. Pokazuje też swoją siłę i wolę przetrwania, radząc sobie w trudnych momentach, również po upadku powstania w obliczu konieczności rozpoczęcia nowego życia. Książka K. Drogi pokazuje, że nawet w tragicznych czasach ludzie potrafią się cieszyć, kochać, korzystać z życia. Obowiązek wobec ojczyzny można połączyć z cieszeniem się każdym dniem. Ciekawe jest również to, że w tej książce Warszawa ukazana jest od strony jej mieszkańców, którzy początkowo sprzyjają sierpniowemu zrywowi. Jednak w miarę upływu czasu, gdy w mieście zaczyna brakować jedzenia, wody, lekarstw, gdy ginie coraz więcej osób, pojawia się pytanie:”Czy było warto?” To pytanie zadaje sobie główna bohaterka i to pytanie pojawia się każdego roku w rocznicę wybuchu powstania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa W samym sercu morza Moyes Jojo
4.3/5
30,05 zł
44,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Magia polskich ziół Machałek Patrycja
3.7/5
29,49 zł
44,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Przeklęta Wheeler Thomas , Miller Frank
3.8/5
39,91 zł
59,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Strach, który powraca Stachula Magda
4.1/5
30,99 zł
39,99 zł
premium 26,60 zł
Inne z tego wydawnictwa Dziwny świat Billie Eilish Opracowanie zbiorowe
4/5
26,25 zł
39,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Płomień pod moją skórą. After. Tom 1 Todd Anna
4.4/5
34,49 zł
44,90 zł
premium 29,33 zł
Inne z tego wydawnictwa Faworyty Gretkowska Manuela
3.6/5
32,67 zł
49,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Dzieci z Pawiaka Winnik Sylwia
4.3/5
29,57 zł
44,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Lunchbox na każdy dzień. Nowe przepisy Bareła Malwina
4.1/5
38,49 zł
49,90 zł
premium 32,62 zł
Inne z tego wydawnictwa W blasku słońca Kordel Magdalena
4.1/5
30,99 zł
39,99 zł
premium 26,13 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina Tołstoj Lew
4.1/5
25,93 zł
39,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Tego ci nie powiedziałam Rimmer Kelly
4.3/5
28,09 zł
42,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Miłość i inne obsesje Moriarty Liane
3.9/5
34,49 zł
44,99 zł
premium 29,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Dżentelmen w Moskwie Towles Amor
4.7/5
29,94 zł
49,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Światło w środku nocy Moyes Jojo
4.2/5
34,49 zł
44,99 zł
premium 29,39 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Bo trzeba żyć. Rodzina. Tom 3 Szymańska Ewa
5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
strona produktu - rekomendacje Nazajutrz cię odnajdę Wala Magdalena
5/5
29,99 zł
39,90 zł
premium 28,49 zł
strona produktu - rekomendacje Klątwa ruin Wala Magdalena
4.6/5
27,99 zł
36,90 zł
premium 26,59 zł
strona produktu - rekomendacje Ostatnia iskra nadziei Wala Magdalena
4.5/5
32,99 zł
39,90 zł
premium 31,34 zł
strona produktu - rekomendacje Apolonia. Bo trzeba żyć. Tom 1 Szymańska Ewa
4.8/5
32,99 zł
36,90 zł
premium 26,39 zł
strona produktu - rekomendacje Czas zmian. Kamienica pod Irysami Gische Wiktoria
4/5
27,49 zł
36,90 zł
premium 26,11 zł
strona produktu - rekomendacje Listy w góry Lis Agnieszka
4.6/5
31,49 zł
39,90 zł
premium 29,91 zł
strona produktu - rekomendacje Dziewczynka z Sobiboru Forte Franco , Bonfiglioli Scilla
4/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
strona produktu - rekomendacje Po cudze pieniądze Cygler Hanna
3.5/5
20,85 zł
37,91 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Gabrynia. Bo trzeba żyć. Tom 2 Szymańska Ewa
5/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
strona produktu - rekomendacje Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie Droga Katarzyna
4.8/5
30,99 zł
39,90 zł
premium 24,79 zł
strona produktu - rekomendacje Dolina nadziei. Wendyjska winnica. Tom 3 Mąkosa Zofia
4.9/5
29,99 zł
39,90 zł
premium 28,49 zł
strona produktu - rekomendacje Dom sekretów Bieniek Natalia
0/5
29,99 zł
39,99 zł
premium 28,49 zł
strona produktu - rekomendacje Czas białych nocy. Wiatr ze wschodu. Tom 1 Paszyńska Maria
4.3/5
32,99 zł
36,90 zł
premium 31,34 zł
strona produktu - rekomendacje Drugi brzeg Jax Joanna
4.3/5
31,49 zł
39,90 zł
premium 26,60 zł
strona produktu - rekomendacje Pokolenia. Powrót do domu Droga Katarzyna
4.9/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 37,99 zł
strona produktu - rekomendacje Niespokojne lata. Kamienica pod irysami Gische Wiktoria
4/5
32,99 zł
36,90 zł
premium 31,34 zł
strona produktu - rekomendacje Dom z widokiem na szczęście Duszyńska Klaudia
4.7/5
27,99 zł
34,99 zł
premium 23,32 zł
strona produktu - rekomendacje Evvie zaczyna od nowa Holmes Linda
4.2/5
30,99 zł
39,99 zł
premium 29,44 zł
strona produktu - rekomendacje Ostatnia debiutantka Lokko Lesley
0/5
31,49 zł
39,90 zł
premium 26,60 zł
strona produktu - rekomendacje Gospoda pod Bocianem Droga Katarzyna
4.6/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
strona produktu - rekomendacje Pensjonat samotnych serc Ossowska Zofia
4.8/5
29,49 zł
39,90 zł
premium 23,06 zł
strona produktu - rekomendacje Czas tajemnic Sebag-Montefiore Santa
0/5
31,49 zł
39,90 zł
premium 27,09 zł
strona produktu - rekomendacje Amulet Fiszer Roma J.
5/5
29,49 zł
39,90 zł
premium 28,01 zł
strona produktu - rekomendacje Postscriptum. Tom 2 Karpińska Anna
4.7/5
26,79 zł
39,99 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Wyspa nieopisana Simons Paullina
0/5
35,49 zł
44,90 zł
premium 29,94 zł
strona produktu - rekomendacje Pod Złą Gwiazdą. Saga Rodzinna Popławska Ewa
4.3/5
27,99 zł
35,00 zł
premium 26,59 zł
strona produktu - rekomendacje Zanim odszedł Świętek Edyta
5/5
29,49 zł
36,90 zł
premium 28,01 zł
strona produktu - rekomendacje Na moment przed świtem Wala Magdalena
4.8/5
32,99 zł
36,90 zł
premium 31,34 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.