Długie ramię Moskwy (okładka  miękka, 10.2011)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Jest upalny 22 lipca 2006 r. Kolejna rocznica ogłoszenia manifestu PKWN w Moskwie, który dał formalny początek państwowości Polski Ludowej. Decyzją władz RP zostaję przewodniczącym Komisji ds. Likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Gdy kilka dni później z pierwszej ręki zapoznaję się z mentalnością wysokich oficerów tej służby, postanawiam ustalić i zrozumieć, jak to się stało…
Jak to się stało, że w Warszawie, w gmachu przy al. Niepodległości, przez tyle lat funkcjonował jeden z najważniejszych instrumentów podległości naszego kraju. Jak to się stało, że dopiero w siedemnastym roku budowania demokratycznej Polski rozmontowano tę postsowiecką redutę zlokalizowaną w najdalej na Wschód położonym kraju zachodniej części Europy. I jak to się stało, że do realizacji tego zadania polskie państwo wyznaczyło doktora nauk historycznych.
Ukończenie przedkładanej Czytelnikowi książki traktuję jako wypełnienie – po pięciu latach – zobowiązania, którego podjąłem się w 2006 r., ponieważ jako badacz i historyk aż za dobrze wiem, iż ludzką pamięcią, naszymi zaszłościami nie można w dowolny sposób zarządzać.
Nie można arbitralnie stwierdzić, że czegoś nie będziemy pamiętać, że jakiś fragment przeszłości jest nieistotny. Wreszcie, że pozbywanie się niepotrzebnego balastu wymaga wytrwałości”


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1044916467
Tytuł: Długie ramię Moskwy
Podtytuł: Wywiad Wojskowy Polski Ludowej 1943-1991
Autor: Cenckiewicz Sławomir
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 560
Numer wydania: I
Data premiery: 2011-10-04
Rok wydania: 2011
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 242 x 29 x 168
Okres historyczny: PRL (1945-1989)
Indeks: 60671400
średnia 4,5
5
28
4
4
3
4
2
0
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
10 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
28-08-2016 o godz 21:44 przez: Piotr Jędra | Zweryfikowany zakup
"To tylko wstęp " - pisze o swojej książce Sławomir Cenckiewicz. Ładny mi wstęp - pozycja którą autor określiłby sam jako "kompletna monografia" liczyłby pewnie 10 tomów.
Żarty na bok, w książce "Długie Ramię Moskwy" autor opisuje historię wywiadu wojskowego PRL - a nawet wychodzi dalej , ponieważ ostatni rozdział "Zycie po życiu" mówi o Wojskowych Słuzbach Informacyjnych - które przecież działały w III RP.
Dowiemy się zatem:
- kto i kiedy założył Ludowe Wojsko Polskie - a wraz z nim i wywiad
- kto kierował tymże wywiadem
- jakie były jego cele i metody (chociaż w techniczny warsztat wywiadowczy autor mało się zagłebia
- jakie miał sukcesy
- jakie były jego największe problemy i z czego wynikały niepowodzenia?
- czy Sławomir Cenckiewicz potrafi rozmawiać ze zmarłymi ?

Autor jest naukowcem - i takąż też literaturę tutaj nam proponuje. To nie jest James Bond, nawet nie Marian Zacharski. Brak (prawie) jest tu pysznych anegdot, historii o podsyłanych do hotelu kochankach z aparatem ukrytym w pasie do pończoch, brawurowych ucieczkach przez przewód elektryczny, nie dowiemy się też, ile sprzętów można ukryć w otwieraczu do konserw. Zamiast tego, jest solidnie udokumentowana, opatrzona całym aparatem naukowym (przypisy niekiedy na całą strone) literatura faktu, nadziana imponującą iloscią dat, nazwisk, liczb, stopni wojskowych, tabel, schematów organizacyjnych.

W porównanu do publicznych wystąpień Autora, naznaczonych krytycznym stosunkiem do LWP - ksiażka napisana jest bardzo neutralnym stonowanym językiem. Każdy, kto czytał "Generała ze skazą" L. Kowalskiego, wie jak negatywny stosunek do obiektu może zabarwić biografie na żółto. S. Cenckiewicz waży słowa - i nawet jeżeli krytycznie odnosi się do wyników naszych dzielnych wywiadowców - zawsze ma "podkładke" w postaci twardych danych, lub opinii bezpośrednio zainteresowanych.

Jeżeli ktoś interesuje się najnowszą historią Polski, zwłaszcza militarną - to stanowczo powinien po to sięgnąć. Nawet jeżeli na raz nie sposób ogarnąć całej zgromadzonej wiedzy. Bo ta książke, najpewniej trzeba przeczytać co najmniej 3 razy.
Może to zresztą nie koniec. Zbiór zastrzeżony IPN ma zniknąć, S. Cenkiewicz sprząta właśnie Centralne Archiwum Wojskowe - może jeszcze przyjdzie autorowi uzupełniać następne wydania.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
07-01-2022 o godz 12:54 przez: Daniel Nagadowski | Zweryfikowany zakup
Kompendium wiedzy o sowieckiej agenturze zainstalowanej w Polszy. Książka ta wiele wyjaśnia, dzięki niej łatwiej zrozumieć pewne procesy zachodzące w PRL i III RP. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
05-10-2015 o godz 10:59 przez: Inez | Zweryfikowany zakup
Książka warta lektury. Ukazuje jak długie są ramiona powiązań w dzisiejszym świecie . I co z tego wynika dla Polski.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
3/5
08-11-2015 o godz 14:09 przez: Justyna Wardziak | Zweryfikowany zakup
Dobra książka ale czyta się dość topornie - strasznie dużo odnośników i przypisów "na pół strony". Literatura faktu. Dla baaardzo zainteresowanych historią.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
12-11-2011 o godz 07:33 przez: pawsiem8
Ta ksiazka jest skondensowana skarbnica wiedzy na temat wojskowych sluzb wywiadowczych PRL. Historyk, aby napisac ta ksiazke posluzyl sie wieloma publikacjami o tej tematyce, jak i licznymi dokumentami wytworzonymi przez same sluzby wywiadowcze PRL. To powoduje, ze jest to pierwsza publikacja na ryku opisujaca owa problematyke, ktora jest tak obszernie udokumentowana zrodlowo. Ponadto, sposob przekazania informacji jest bardzo przejrzysty oraz przystepny czytelnikowi. Darmowy fragment owej ksiazki jest do pobrania na empik’oewj stronie ebook tej publikacji.
Czy ta recenzja była przydatna? 16 0
05-05-2012 o godz 13:08 przez: Krzysztof Konieczyński
Książka rzetelnie napisana i udokumentowana. Jak można wnioskować z pseudo recenzji "aduśki" niektórzy nie recenzują książki tylko wylewają pomyje.
Czy ta recenzja była przydatna? 7 1
15-04-2016 o godz 08:29 przez: Danuta Kotyńska
Jak zwykle bardzo ciekawa i doskonale udokumentowana praca pana prof. Cenckiewicza. Polecam szczególnie tym, którzy mają luki z historii najnowszej
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
05-11-2011 o godz 10:44 przez: aduśka
Więc krótko, pro PIS'owski szmatłwiec! Książka ma niewiele wspólnego z rzeczywistością historyczną, naładowana opiniami autora ukierunkowującymi czytelnika do obrania konkretnego toku myślowego. Ludzie szczególnie Ci którzy czytają jedną ksiażkę z danej tematyki i są przekonani jakimi to oni nie są historykami, bądź Ci którzy nie interesują się historią będą mieli spaczony pogląd na temat wywiadu polskiego.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 24
5/5
03-11-2017 o godz 06:25 przez: Ewa Mołoń
Rewelacja i niestety prawdziwa.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
3/5
19-09-2017 o godz 21:29 przez: Jacek Szulc
Tematyka bardzo ciekawa. W książce znajdziemy mnóstwo informacji i... przypisów. Właśnie przez ilość przypisów czyta się ją bardzo ciężko. Z pewnością jest to gratka dla zorientowanych w temacie. Jest to jednak książka z gatunku popularno - naukowego.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Podobne do ostatnio oglądanego