Przygody bezrobotnego Froncka. Dawny komiks polski. Tom 4 (okładka  miękka, 10.2016)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Przygody bezrobotnego Froncka.

W czwartym tomie serii „Dawny komiks polski” przedstawiamy jeden z najsłynniejszych przedwojennych komiksów – „Przygody bezrobotnego Froncka” autorstwa Franciszka Struzika.

Froncek (uporczywie wręcz bezrobotny) to bohater do dziś pamiętany na Śląsku, a jego pojawienie się w 1932 roku na łamach popołudniówki „Siedem groszy” to ważna data dla historii polskiego komiksu. Przygody Froncka dziwią, bawią i dają do myślenia. Satyra i komiks to doskonały sposób na bliższe poznanie codziennego życia naszych przodków oraz ich wyobrażeń o świecie. Dzięki obszernemu opracowaniu Adama Ruska czytelnik pozna twórców, bohaterów i szeroki kontekst społeczny tej niezwykłej opowieści komiksowej.

"Rozpoczęcie serii „Dawny komiks polski” pod redakcją Adama Ruska to moim zdaniem jedno z najważniejszych, choć ciche i mało spektakularne wydarzenie komiksowe w 2013. O korzenie trzeba dbać."
Sebastian Frąckiewicz, komiks.blog.polityka.pl

Wiadomości o twórcy Froncka, Franciszku Struziku są niezwykle skąpe. Urodził się 1902 roku w Janowie (dziś dzielnica Katowic) i tam też mieszkał do końca życia. Był górnikiem i utalentowanym plastykiem amatorem. W 1929 roku wygrał ogłoszony przez koncern prasowy Polonia konkurs na stanowisko rysownika. Odtąd dostarczał rysunki do wszystkich periodyków Polonii. Aresztowany przez Niemców w 1940 roku, zginął w Oświęcimiu.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1127464274
Tytuł: Przygody bezrobotnego Froncka. Dawny komiks polski. Tom 4
Seria: Dawny komiks polski
Autor: Struzik Franciszek
Wydawnictwo: Prószyński Media
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 416
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-10-04
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 282 x 53 x 216
Indeks: 19948300
średnia 5
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
1 recenzja
5/5
03-10-2016 o godz 15:58 przez: Wkp
Tutaj nie ma się co zastanawiać. Są takie dzieła (nieważne komiks to, książka, film czy album muzyczny), które powinno się poznać niezależnie od tego, jaka jest ich jakość. Stanowią bowiem tak ważne świadectwo swoich czasów, że nic innego nie ma większego znaczenia. Jednym z takich dzieł są właśnie „Przygody bezrobotnego Froncka”, które oferują jednak coś jeszcze – naprawdę wspaniała komiksową rozrywkę sprawdzającą się znakomicie także w oderwaniu od historycznego kontekstu.

Czasy międzywojnia. W Polsce panuje kryzys, a Froncek jest jedną z jego ofiar. Pozostając ciągle bez pracy ima się najróżniejszych zajęć, niestety nawet kiedy udaje mu się wygrać fortunę na loterii, bardzo szybko ją traci. Nie poddaje się jednak i na tle zmian zachodzących w Rzeczypospolitej wciąż skutecznie wykonuje swoje prace, czasem noc spędzając w areszcie, a czasem mając okazję wybrać się na odległą wyprawę do innych krain…

Spójrzcie tylko co to za dzieło! Już same jego rozmiary są imponujące – 420 stron formatu A4 wydrukowane na dobrej jakości papierze robi wrażenie, a jeśli pomyślicie, że to nie komplet przecież, że seria pasków o przygodach Froncka, które ukazywały się przez lata jest o wiele dłuższa, jej rozmach zdumiewa jeszcze bardziej – ale to byłoby zdecydowanie za mało by zachwycić się całością. Na szczęście „Froncek…” ma wszystko to, czego można oczekiwać od dobrego, klasycznego komiksu. Nawet jeśli poszczególne elementy podane są w sposób naiwny i niewprawny. A może zwłaszcza dlatego. Naturalny, daleki od wyuczonej poprawności talent Franciszka Struzika prezentuje jakąś taką swojską prostotę. Obłe rysy, minimalne tła, ekspresyjna mimika i ruchy. Ogląda się to bardzo przyjemnie i równie przyjemnie czyta. Bo chociaż wierszowane historyjki opisujące wydarzenia w kadrach nie należą do najwyższych lotów poezji, treść odcinków jest zabawna, zawsze zakończona puentą, ciekawa a przede wszystkim dobrze poprowadzona. I nie ograniczająca się do jednego tylko tematu czy grupy tematów. Tutaj wydarzyć może się wszystko, łącznie ze spotkaniem Twardowskiego.

Zbiorcze wydanie „Froncka…” to osobna kwestia. Bardzo cieszy fakt, że Wydawnictwo Komiksowe zdecydowało się przypomnieć polskie komiksy sprzed niemalże wieku. Jak najbardziej in plus jest także solidna ilość stron tej publikacji. Trochę żal, że nie udało się zebrać wszystkich odcinków serii (ale czy to w ogóle możliwe?), kwestią sporną może okazać się także ułożenie zawartości – nie chronologicznie a według tematyki określonej przez naukowe opracowania przedzielające album. Nie mniej to, co dostajemy składa się na przekrój wszystkich elementów „Froncka…”, przemian zachodzących na jego łamach i najważniejszych opowieści. Poza tym sam tekst dodający całości kontekstu historycznego jest równie ciekawy, jak komiks, którego dotyczy. Dzięki niemu poznajemy nie tylko wydarzenia mające miejsce w Polsce lat 30, ale mamy okazję zgłębić losy Struzika, jego domniemany związek z „Przygodami Wicka Buły” (opublikowanymi w poprzednim tomie „Dawnego komiksu polskiego”), kulisy powstawania serii a nawet swoistą mitologię „Froncka...”.

Efekt finalny zachwyca i zdumiewa. A po lekturze ma się ochotę na więcej. Nie wahajcie się więc i sięgnijcie koniecznie, dzieło Struzika nawet po latach pozostaje aktualne i atrakcyjne, a jego wartość historyczna jest nieoceniona. Polecam zatem gorąco – „Przygody bezrobotnego Froncka” po prostu trzeba znać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Arabskie opowieści
5/5
31,76 zł
44,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Gra w ludzi
4.1/5
26,22 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Autoboyography
4.4/5
28,21 zł
43,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Nic nas nie rozdzieli
4.7/5
29,17 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Doktor sen
5/5
11,18 zł
14,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czarny flaming
4.2/5
29,25 zł
45,00 zł
Inne z tego wydawnictwa One Last Stop
4.3/5
26,93 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Odwet
4.9/5
29,17 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Za kratami
4.8/5
27,23 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Billy Summers
4.7/5
28,85 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Złodziejka
5/5
48,62 zł
75,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Carrie
5/5
11,60 zł
16,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Bruno Whatever
4.2/5
25,92 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dom
5/5
29,82 zł
44,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego