Dalej (okładka  twarda, 10.2016)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 31,96 zł

31,96 zł 49,90 zł (-35%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Książka alarm. Rozmowy o wartościach, których nie wolno zapomnieć.

Czy rozmowy sprzed kilkunastu lat mogą wyjaśnić nam dzisiejszą Polskę? To możliwe, pod warunkiem, że ich autorką będzie Teresa Torańska a rozmówcami mężowie stanu, których spostrzeżeń bardzo teraz brakuje. Ich lektura i wnioski z niej to zaległa lekcja, którą w końcu czas nadrobić.

Wśród rozmówców Torańskiej są m.in: Leon Kieres, Tadeusz Mazowiecki, Stefan Meller, Jan Nowak Jeziorański, Olga Krzyżanowska, Józef Duriasz czy prof. Marian Konieczny. Dzięki wielkiemu talentowi Torańskiej te teksty czytane dzisiaj mówią wciąż wiele nie tylko o rozmówcy, nie tylko o przedmiocie tamtego dialogu, ale i o Polsce: tej sprzed lat, i tej dzisiejszej. Halina Bortnowska pisze w przedmowie: „Teresa docierała do uniwersalnych prawd i wartości, nie interesowała jej doraźność bardziej niż jako pretekst, punkt wyjścia do pokazania tego, co jest głębiej. I to zostaje”.

Na książkę obok rozmów, składają się również zapisy „Sądów”, autorskiego pomysłu Torańskiej realizowanego przed laty w „Gazecie Wyborczej”. Był to cykl debat prowadzonych przez nią i poświęconych ważnemu, bieżącemu problemowi, w którym, poza zainteresowanymi stronami, brał udział panel autorytetów: Halina Bortnowska, prof. Krzysztof Kiciński i prof. Hanna Świda-Ziemba.

W książce znalazły się sądy: nad statusem materialnym, który segreguje uczniów w szkole, nad aborcją (po głośnej w 2000 roku sprawie interwencji policji w gabinecie lekarskim, w którym odbywał się zabieg), nad obrazem (wiszącym w sandomierskiej katedrze dziele pokazującym rzekomy żydowski mord rytualny), nad wyrokiem eksmisyjnym i nad świadczeniami dla byłych działaczy opozycji solidarnościowej. Zapisy tych dyskusji o nierzadko wysokim poziomie emocji pokazują nie tylko, jak wiele się w debacie publicznej zmieniło, ale i jak wiele spraw, o które już się kiedyś w Polsce gorąco spieraliśmy, pozostało do dziś niezałatwionych.

Rozmowy i sądy składają się na jedną opowieść o Polsce ostatnich lat. Jednak słowa, które padają z ust jej rozmówców: „odpowiedzialność”, „przyzwoitość”, „obowiązek”, „służba” słyszymy coraz rzadziej, argumenty merytoryczne, prezentowane ze spokojem i szacunkiem dla słuchacza zepchnięte zostały na dalszy plan, wyparły je emocje i przekrzykiwania. Tym cenniejsze dziś jest czytanie „Dalej”, chociażby po to, żeby przypomnieć sobie, że inna rozmowa jest możliwa.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1128681416
Tytuł: Dalej
Autor: Torańska Teresa
Wydawnictwo: Wielka Litera
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 472
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-10-26
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 236 x 43 x 162
Indeks: 20076832
średnia 4,8
5
5
4
3
3
0
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
2 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
07-12-2016 o godz 20:54 przez: Arturion
Teresy Torańskiej nie ma już wśród nas, ale ciągle powstają jej nowe książki!
Ta jest efektem pracy sprzed lat przy dużym udziale Magdaleny Kicińskiej, autorki opracowania książki. Należy sądzić, iż do niej należał pomysł złożenia publikacji z dwóch części. Pierwszej, zawierającej rozmowy, z m.in. Leonem Kieresem, Tadeuszem Mazowieckim, Stefanem Mellerem, Janem Nowakiem Jeziorańskim, Olgą Krzyżanowską. I z drugiej - „Sądów”, autorskiego pomysłu Torańskiej realizowanego przed laty w „Gazecie Wyborczej” (cykl debat poświęconych ważnemu, bieżącemu problemowi z udziałem ludzi uchodzących z autorytety).
"Sądy" dotyczą m.in: interwencji policji w trakcie dokonywania aborcji, czy też znanego obrazu w Sandomierzu pokazującego rzekomy żydowski mord rytualny. Czyli właściwie to przypomnienie głośnych niegdyś spraw.
Na mnie osobiście wywiady robią większe wrażenie, w końcu to przez lata była zasadnicza domena Teresy Torańskiej. Czuć ten nerw rasowej rozmówczyni. Każda z rozmów ma konkretny punkt wyjścia, a Torańska często potrafi uchwycić to coś, co można wyciągnąć zza zasłony ogólnej wypowiedzi. No i tworzy taką atmosferę, że wyciąga z rozmówców więcej niż mógłby wydobyć przeciętny dziennikarz. To czyta się jak rzecz niemal aktualną.
Przeczytać zdecydowanie warto i... czekać na kolejne książki, bo uważam, że jeszcze niejedno pozostało w jej archiwum.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-05-2022 o godz 17:12 przez: mariuszowe
O czy jest "Dalej"? O wartościach: odpowiedzialność, szlachetność, praca, godność, współistnienie, solidarność i inne. Rozmowę o nich umieszcza w kontekście najnowszej historii Polski, od wczesnych lat PRL-u do początku XXI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu przełomu w latach 80-tych i 90-tych XX wieku. Książka jest zbiorem wywiadów z lat 2000-2006. Rozmówcami autorki są m.in. Tadeusz Mazowiecki, Jan Nowak - Jeziorański, Olga Krzyżanowska, Włodzimierz Cimoszewicz, Hanna Gucwińska.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Niewygodni
5/5
32,84 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gate
5/5
32,75 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Mistrzowie opowieści. O miłości Opracowanie zbiorowe
5/5
30,12 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Bracia Burgess
5/5
23,77 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zła mowa
5/5
25,55 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Klara jedzie na pogrzeb
4.0/5
22,86 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Artyści '44
4.6/5
28,02 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Pulverkopf
4.1/5
28,66 zł
44,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego