Czysty przypadek (okładka  miękka, 10.2014)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Sylvie i Maggie mieszkają na przeciwległych wybrzeżach USA i właśnie wyprawiają z gniazda dorastające dzieci. Obie są po czterdziestce i obie mają mężów, którzy spędzają w podróży więcej czasu, niżby sobie tego życzyły. Nieodległa perspektywa życia w pustym domu budzi w nich niepokój i rodzi uczucie osamotnienia oraz potrzebę, by ich mężowie bywali teraz w domu częściej niż zwykle. Dopiero gdy Eve, córka Sylvie, zaprzyjaźnia się przypadkowo z córką Maggie, podobieństwa między tymi dwiema kobietami stają się zdumiewająco rzeczywiste. Wielka tajemnica przez lata pozostawała w ukryciu, a gdy teraz na jaw wychodzą mroczne sekrety z przeszłości, życie bohaterek rozpada się na kawałki. Czy te dwie kobiety nauczą się wybaczać? Dla dobra własnego, a przede wszystkim dla dobra dzieci?


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1100532222
Tytuł: Czysty przypadek
Autor: Green Jane
Tłumaczenie: Borówka Ewa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Sonia Draga
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 400
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-10-15
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 130 x 23 x 200
Indeks: 15513052
średnia 5
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
2 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
16-12-2014 o godz 19:09 przez: bulebulerka
Nie jestem fanką literatury kobiecej. Powód takiego stanu rzeczy jest banalny - z niewiadomych przyczyn za literaturę kobiecą uważa się tanie, napisane słabym językiem, nic niewnoszące romansidła. Tak jakby kobiety nie miały większych ambicji niż zaczytywanie się w wyidealizowanych miłosnych opowieściach. Oczywiście nie neguję chęci czytania tego typu literatury, przez innych, jednakże mi taki rodzaj książek nie odpowiada tak samo jak sprowadzanie kobiet do tzw. głupich gąsek. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że istnieją ludzie, którzy traktują kobiety w sposób odpowiedni i którzy są w stanie zaproponować im literackie opowieści na wysokim poziomie. Jane Green to zdecydowanie mistrzyni tego gatunku. Jej "Czysty przypadek" to klasyczny przykład tego jak powinna być skonstruowana książka z gatunku literatury kobiecej.

"Czysty przypadek" to historia dwóch rodzin, a konkretniej dwóch kobiet (Sylvie i Maggie), które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego. Mieszkają na dwóch przeciwległych wybrzeżach USA, prowadzą zgoła inne życie. Tak naprawdę jedyne co je łączy to to, iż ich córki się zaprzyjaźniają kiedy Eve, córka Maggie, wybiera się do Nowego Jorku w celu zapoznania się z ofertą tamtejszego uniwersytetu. Ich przyjaźń okaże się początkiem końca dotychczasowego życia dla ich matek.

"Czysty przypadek" to ciekawy wytwór gdyż czytając opis widniejący na tylnej okładce od razu dowiadujemy się co jest przedmiotem całej opowieści. Mimo, iż nic nie jest powiedziane wprost nie trudno się domyślić jakie wydarzenie połączyło obie bohaterki. Jednakże niech Was to nie zrazi, bo tak naprawdę nie tytułowy "Czysty przypadek" jest najważniejszy w całej opowieści.

Jane Green zbudowała na głównym wątku fantastyczną powieść psychologiczną. Tytułowy "Czysty przypadek" dał zaczątek wydarzeniom, które dla całej opowieści są tak naprawdę bardziej istotne. Green świetnie nakreśliła postaci Maggie i Sylvie. Dwie kobiety, tak różne, a jednak niespodziewane wydarzenia tak bardzo je połączyły. Mamy tu rysy charakterologiczne dwóch kobiet, których w miarę poukładane życie nagle legło w gruzach. Od tego momentu śledzimy uważnie sposób w jaki każda z nich radzi sobie z powstałym problemem. Z jednej strony mamy kobietę, która porzuciła pracę po to by wychowywać córkę, której życie było poukładane i szczęśliwe, aż zdarzył się nieszczęśliwy wypadek, w którym zginął jej mąż. Kilka lat później poznaje Marka, z którym bierze ślub i tworzą z pozoru idealną rodzinę. Jednakże w świetle tego, iż córka Sylvie niedługo wyjedzie na studia zaczynają ją dręczyć różne myśli. Coraz częściej podejmuje temat powrotu do pracy - nie chciałaby być tylko kurą domową. Sylvie zamierza zawalczyć o siebie i swoje marzenia. To silna kobieta, o mocnym charakterze, którą nie sposób złamać. Widać to idealnie w tym jak poradziła sobie z problemem, który niespodziewanie na nią spadł. Sylvie potrafiła przekuć zły los w dobrą passę i choć jej życie na chwilę się załamało, a ona sama została z niczym dzięki silnej woli i posiadaniu twardego charakteru zmieniła swoje życie na lepsze. Nie załamała się i spełniła marzenia, mimo iż los nie był dla niej łaskawy (do czego przyczyniła się również jej matka, ale nie będę Wam przecież zdradzać całej fabuły ;) ). W kontrze do Sylvie autorka przedstawia nam Maggie, która jest kobietą silną tylko z pozoru. Nie ma ambicji by pracować i być samodzielną. W pełni polega na swoim mężu, który utrzymuje ją i jej drogie zachcianki. Jedynym czego pragnie Maggie to popularność i uznanie. Wszystko to ukorzenione jest głęboko w niej i jest konsekwencją dawnego życia Maggie, którego ona sama nie chce pamiętać i zrobi wszystko by wykreować siebie na nowo. Kiedy i ją dopada "Czysty przypadek" okazuje się, że Maggie jest zupełnie bezradna, a jej całe życie to gra pozorów. Zostaje z niczym i z nikim, bo jej przyjaciele również się od niej odwracają. I choć w końcowym rozrachunku wychodzi na prostą to jej życie będzie dalekie, od tego które wiodła wcześniej i które sobie wymarzyła. Główne bohaterki zamieniły swoje życie na życie tej drugiej, a ponieważ Sylvie od początku twardo stąpała po ziemi i nie pozwalała na to by jej życie zależało od kogoś innego niż ona sama to ta historia ma w jej przypadku bardziej pozytywny wydźwięk.

Jane Green stworzyła idealną powieść psychologiczną. Historia nabiera rumieńców gdyż wcale nie jest tak nieprawdopodobna jak niektórym może się wydawać. To sprawia, że jesteśmy w stanie bardziej utożsamić się z głównymi bohaterkami. "Czysty przypadek" to psychologiczne studium przypadku - to dogłębna analiza problemu z dwóch zupełnie różnych punktów widzenia. To opowieść, która wciąga jednocześnie zmuszając nas do zatrzymania się na chwilę i zanalizowania oraz zrozumienia pobudek, które kierowały bohaterami do dokonania takich, a nie innych wyborów. To literatura kobieca na najwyższym poziomie. Pani Jane Green - brawo!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-11-2014 o godz 00:00 przez: Browerma
Czysty przypadek mogę zaliczyć do jednej z ciekawszych powieści po które ostatnio sięgnęłam. Przede wszystkim to historia które mówi o rzeczach ważnych, mimowolnie skłaniając do różnych refleksji. Powieść Jane Green bardzo mnie poruszyła i utkwiła w pamięci. Autorka pozytywnie zaskoczyła mnie dojrzałym pisarstwem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Mafia Putina Browder Bill
5/5
30,92 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Cyfrowa twierdza Brown Dan
5/5
28,75 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Tomas Nevinson Marias Javier
5/5
37,12 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Hatszepsut Kassala Ewa
5/5
25,55 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czerwony smok Harris Thomas
5/5
9,20 zł
14,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Lustro i światło Mantel Hilary
5/5
38,22 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Nowy car Lee Myers Steven
5/5
38,41 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Znajomy świat Sok-Yong Hwang
5/5
23,34 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Skalny kwiat Tuti Ilaria
5/5
25,55 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Przyjaźń Avallone Silvia
5/5
28,75 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Król monet Dazieri Sandrone
5/5
28,75 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Złoto Maorysów Lark Sarah
5/5
27,50 zł
43,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego