Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Oferta empik.com : 20,43 zł

20,43 zł 29,90 zł (-32%)
Odbiór w salonie 0 zł
Produkt w magazynie Empiku
Wysyłamy w 24 godziny
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Mówiły: Ty alkoholiku, ułomie, głupku. Masz zło w genach zapisane.

To najbardziej wstrząsająca reportażowa książka roku.

O sprawie, zakończonej skazaniem siostry Bernadetty na więzienie, słyszeliśmy wszyscy. Ale jak to, co działo się w Ośrodku przez ponad trzydzieści lat, było w ogóle możliwe?

Czy gdyby nie koszmar bitych i molestowanych wychowanków – dzieci i dorosłych, normalnych i niepełnosprawnych umysłowo w wieku od czterech do trzydziestu czterech lat – doszłoby do morderstwa małego Mateusza? W lutym 2006 chłopiec został zgwałcony i zabity przez Tomasza, byłego wychowanka Ośrodka, ofiarę tamtejszej „pętli molestowania”, bo Tomasz, zanim zaczął wykorzystywać chłopców, już jako kilkuletnie dziecko był gwałcony przez starszych wychowanków.

„Czy Bóg wybaczy…” – opowiadająca z różnych stron historię koszmaru w Ośrodku, procesu z przesłuchaniami zastraszonych wychowanków - to przede wszystkim porażająca opowieść o przyzwoleniu. Głośnym i cichym. Jak to możliwe, że sprawy przez lata nie nagłośniły nauczycielki, widząc brudnych i pobitych uczniów, przychodzących z Ośrodka? Jak to możliwe, że kontroli nie sprawowało kuratorium, ale zakon?

Pytanie, czy Bóg wybaczy siostrze Scholastyce, Bernardetcie, Monice czy Patrycji, bijącej menażką do utraty przytomności i próba odpowiedzi na to, kim były i są owe kobiety, co spotkało je we wcześniejszym życiu, że stały się potworami oraz dlaczego za potwory wcale się nie uważały – to jeszcze inna sprawa…

Czy Bog wybaczy siostrze Bernadetcie


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?
Autor: Kopińska Justyna
Wydawnictwo: Świat Książki
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 232
Numer wydania: II
Data premiery: 2018-04-10
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 140 x 217 x 25
Indeks: 25858860
 
średnia 4,8
5
39
4
7
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
21 recenzji
4/5
31-05-2018 o godz 08:21 nieperfekcyjnie.pl dodał recenzję:
http://www.nieperfekcyjnie.pl/2018/05/krotkie-opinie-4-czy-bog-wybaczy.html Siostra Bernadetta ewidentnie wykazuje osobowość psychopatyczną, a do tego jest wytrawną kłamczuchą, potrafiącą omamić wszystkich dookoła. Za ogromne spustoszenie w psychice ogromnej liczby dzieci została skazana na... dwa lata pozbawienia wolności. To kpina wobec nas wszystkich, a szczególnie pokrzywdzonych. Niestety w naszym kraju ludzie, którzy ukradną bochenek chleba z głodu dostają większe kary, niżeli zabójcy czy osoby przez lata znęcające się nad innymi. Straszna jest świadomość tego, że w tym wszystkim zawiniło grono osób, które nadal sprawuje opiekę nad dziećmi...
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
3/5
09-05-2019 o godz 17:32 Jolanta dodał recenzję:
Reportaż Justyny Kopińskiej opowiada o ośrodku dla dzieci w Zabrzu, prowadzonym przez siostry z zakonu Boromeuszek. Skupia się przede wszystkim na przemocy stosowanej przez wychowawczynie, zarówno w formie fizycznej jak i psychicznej. Pokazuje również brak reakcji na te zjawiska oraz ich odbiór przez społeczeństwo czy organy takie jak kuratorium, Urząd Miasta itp. Dziennikarka napisała owy reportaż głównie w oparciu o rozmowy z wychowankami ośrodka, ich wychowawcami i innymi osobami zwiazanymi z instytucją, ale dużą część zajmują też rozmowy np. z prokuratorem czy psychologiem. Kopińska w swej publikacji starała się pokazać, co tak naprawdę dzieje się za murami ośrodka. Bicie, molestowanie seksualne, wyzwiska czy publiczne upokarzanie to tylko mała część bestialskich zachowań, ktorego ofiarami byli wychowankowie z ręki sióstr czy innych mieszkańców. Reportaż, oprócz relacji na temat tragicznych wydarzeń, uzmysławia nam bezradność, a może bardziej zaślepienie społeczeństwa. Bo jak to możliwe że nikt nie widział tego co dzieje się w tym miejscu? Może po prostu nikt tego widzieć nie chciał... Książka Kopińskiej to niejako oddanie sprawiedliwości dzieciom wychowywanym w ośrodku, próba pokazania ludziom z zewnątrz nie tylko suchych faktów, ale też niechęci ludzi do jakiegokolwiek działania czy choćby dostrzeżenia problemu... Nie przeczę że autorka włożyła dużo pracy i zaangażowania w przygotowanie tej lektury. Rozmowy z mnóstwem osób, dociekanie prawdy to praca pełna wyzwań,pochłaniająca wiele czasu i nerwów. Moim zdaniem jednak książka napisana jest zbyt rzeczowo, "sucho". Oprócz rozmów z wychowankami czy prokuratorem itp. nie mamy tu żadnej analizy zdarzeń, zgłębiania się w nie. Mimo trudności tematu, wstrząsających opisów, ciężko było mi się utożsamiać z bohaterami, "wejść" w książkę. Mimo wszystko, sam pomysł i dociekliwość autorki, zwrócenie uwagi na problem ośrodków dla dzieci w Polsce zasługuje na szacunek.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-05-2019 o godz 22:05 rzmuda dodał recenzję:
To naprawdę wręcz nieprawdopodobne, że w cywilizowanym kraju, w środku Europy, mogło dojść do tak skrajnie niejednoznacznych zachowań osób, które miały zapewnić bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój dzieciom już i tak poszkodowanym przez los. Autorka przytacza słowa naukowców o instytucjach totalnych : ("-Mieszkańcy są cały czas do dyspozycji personelu zarządzającego [...] -W miejscach tych łamie się zasady umowy społecznej -Wszystkie czynności zaczyna się wykonywać pod kontrolą tych samych osób (tych samych opiekunek). - W żadnym momencie życia człowiek nie jest sam. itd.) Instytucje totalne to "sierocińce, przytułki, szpitale psychiatryczne, więzienia, koszary, zakony, zamknięte instytucje kościelne" "W Ośrodku Sióstr Boromeuszek nastąpiło skrzyżowanie dwóch instytucji totalnych - sierocińca i zakonu. W ten sposób zarówno kadra, jak i wychowankowie byli w ośrodku non stop. Podwójnie narażeni na wszystkie wypaczenia, które zwykle istnieją w tego typu miejscach". Doskonała lektura. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-07-2018 o godz 11:52 Effelinka dodał recenzję:
Po przeczytaniu "Polska odwraca oczy", "Z nienawiści do kobiet" zabrałam się za "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?" Oj, przerażająca książka, zderzenie z prawdą. Podczas czytania wyzwalał się we mnie gniew, nienawiść,łzy, smutek. Musiałam robić przerwy w czytaniu gdyż tyle miałam złości. Nawet chcąc przeczytać ją jednym tchem nie dałam rady. Wracałam do wątków czy przypadkiem źle czegoś nie zrozumiałam. Jak mogło dojść do takich sytuacji...Zaufali siostrom bo to zakon tam będzie najlepiej...Najgorsi zwyrodnialcy powinni przejść to co tam te dzieci przeszły albo nawet same te pseudo siostry. Mam nadzieję,że już nigdy się nie usłyszy o takiej sytuacji! Szkoda,że te dzieci musiały przez to przejść. Wyrok dla "sióstr" to kpina! Śmieją się każdemu prosto w twarz, a te dzieci...ba już dorośli, kto im pomoże...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-05-2018 o godz 00:00 Kettelie Zamor dodał recenzję:
Justyna Kopińska po raz kolejny zachwyca doskonałą książką, którą czyta się jednym tchem. Dla mnie książka jest mistrzostwem świata. Wszystko się w niej zgadza, przede wszystkim ogrom emocji, które towarzyszą czytelnikowi podczas czytania. Ja osobiście jestem wstrząśnięta opisywaną historią, jednakże starałam się wiele zrozumieć, na przykład system, w jakim przyszło funkcjonować siostrom, czy to przypadkiem on nie jest winien?. Zdecydowanie jest to książka, która daje wiele do myślenia i, wobec której nie można przejść obojętnie. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-10-2018 o godz 09:03 Anonim dodał recenzję:
Kolejna książka w której odsłania się zło tam gdzie nie powinno go być.Sierociniec dla dzieci z patologicznych rodzin oraz tych o stopniu upośledzenia.Miejsce w którym powinny otrzymać ciepło i zrozumienie staje się dla nich piekłem.Siostry Boromeuszki,które za cel wychowawczy obrały sobie szereg kar fizycznych jak i psychicznych na swoich podopiecznych. Z zewnątrz idealne miejsce dla niechcianych dzieci o nieskalanej reputacji,a za drzwiami terror i przyzwolenia na gwałty między chłopcami. Najlepiej samemu przeczytać.Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-02-2019 o godz 09:54 Karolina szymczak dodał recenzję:
Żadna książka jeszcze nigdy mnie tak nie poruszyła jak ta! Czytając ją czułam skrajne emocje! Wiele razy zamykałam ja mówiąc że nie jestem w stanie jej przeczytać, że to co czytam nie mogło zdarzyć się na prawdę - a jednak! Pani Justyna przedstawiła po prostu fakty bez zbędnych słów, bez oceniania i bez komentarzy. Fakty które mnie po prostu przerastają nie mieszczą mnie się w głowie. Nikt, po prostu nikt nie mógł by wymysleć takiej historii! Na kartkach tej ksiażki odnalazlam zło w czystej postaci. Aż brakuje słów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-05-2018 o godz 19:15 Anonim dodał recenzję:
Po przeczytaniu "Polska odwraca oczy" i "Z nienawiści do kobiet" przyszła pora na "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?" - czyta się jednym tchem, wiele emocji. Od nienawiści do sióstr, po współczucie do systemu w jakim same musiały tkwić, kończąc na przerażeniu, że takie rzeczy mają miejsce.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
12-05-2021 o godz 08:12 Andrzej dodał recenzję:
Książka ukazuje świat jakim jest naprawdę, ukazuje naszą zaściankowość i przez lata wypaczone przekonanie, że jeśli ktoś nosi sutannę lub habit to jest z założenia święty. Niestety te "biedne" kobiety, niezaradne życiowo, wypaczone i wypalone są zarazem oprawcami jak i ofiarami.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-07-2019 o godz 08:23 Anonim dodał recenzję:
Bardzo dobra pozycja !!!autorka poruszyła trudny temat i pokazała prawdziwy obraz jak dać traktowane małe dzieci w ośrodkach w których miały znaleźć ratunek i oparcie !!!polecam jeżeli ktoś chce zapoznać z tym tematem
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-08-2019 o godz 07:15 Jan Rosa dodał recenzję:
Mocna. Ciężko się czyta, choć lektura niesamowicie wciąga w hermetyczny, do czasu, świat krzywd i cierpienia. Pozycja obowiązkowa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-12-2018 o godz 10:29 Aneta Pieczara dodał recenzję:
Bardzo dobry reportaż. Temat niezwykle trudny i ważny. Przedstawiony bez zbędnego koloryzowania czy oceny faktów. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-09-2018 o godz 06:04 justyna dąbrowska dodał recenzję:
Bardzo mocna, wciągająca i emocjonalna książka...ale też tego się spodziewałam po jej autorce którą uwielbiam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-10-2018 o godz 14:06 Dawido dodał recenzję:
Doskonały reportaż, polecam książkę. Naturalnie, polecam też Empik. Szybka dostawa, paczka w idealnym stanie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-02-2021 o godz 10:53 Joanna Mazur dodał recenzję:
Moim zdaniem najlepszy reportaż Autorki. Oprócz trudnej historii, bardzo dobra warstwa literacka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-03-2020 o godz 09:18 Aleksandra_Maka dodał recenzję:
Kopińśka to klasa sama w sobie i ta książka, tak jak każda inny spod jej pióra, jest świetna
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-09-2019 o godz 18:46 YourMomBadBreath dodał recenzję:
Bardzo fajna, ciekawa książka :) Jeśli kogoś interesuje "ten" temat mogę szczerze polecić :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-05-2020 o godz 07:34 Iwona dodał recenzję:
Cos mozna napisac. Rewelacyjny reportaż. Fakty, analizy, czyta sie z zapartym tchem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-11-2018 o godz 11:43 marta dodał recenzję:
Książka bardzo dobrze napisana natomiast temat bardzo ciężki. Polecam przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-05-2019 o godz 09:32 Anonim dodał recenzję:
Wstrząsająca, prawdziwa historia. Warta przeczytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Informacja zwrotna Żulczyk Jakub
4.8/5
26,25 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Emma Austin Jane
5/5
53,91 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sanditon Riordan Kate
5/5
29,11 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Słowik Hannah Kristin
4.5/5
25,28 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Gdzie śpiewają raki Owens Delia
4.2/5
24,99 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Tu i teraz Montefiore Santa
4.6/5
27,30 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Gdzie poniesie wiatr Hannah Kristin
4.7/5
29,88 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Przyrodyjki Kostrzyński Marcin
5/5
27,65 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Firefly Lane Hannah Kristin
4.5/5
32,54 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Duma i uprzedzenie Austen Jane
5/5
28,13 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Kuszenie Gracie Montefiore Santa
5/5
29,63 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Mansfield Park Austin Jane
0/5
53,91 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sekrety I Ching Murphy Joseph
5/5
25,92 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Słowik Hannah Kristin
5/5
41,43 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa To ja zabiłam LaManna Gina
5/5
26,70 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zimowy ogród Hannah Kristin
4.5/5
27,25 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wilczy hak Nore Aslak
5/5
30,53 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wichrowe Wzgórza Bronte Emily
4.5/5
53,91 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wielka samotność Hannah Kristin
4.5/5
26,02 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wzgórze psów Żulczyk Jakub
4.5/5
22,13 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Tylko Cross Day Sylvia
4.7/5
25,29 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czarne słońce Żulczyk Jakub
3.9/5
27,98 zł
42,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Był sobie chłopczyk Winnicka Ewa
4.7/5
26,86 zł
39,90 zł
strona produktu - rekomendacje Gniew Markiewka Tomasz Szymon
4.2/5
23,79 zł
34,90 zł
strona produktu - rekomendacje Miasteczko zbrodni Góra Monika
4.8/5
27,79 zł
36,99 zł
strona produktu - rekomendacje Pudło Olszewska Nina
4.3/5
29,45 zł
39,90 zł
strona produktu - rekomendacje Czerwony rynek Carney Scott
4/5
26,02 zł
39,90 zł
strona produktu - rekomendacje Łowca nastolatek Podolski Mikołaj
4.4/5
30,30 zł
39,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.