Czterdzieści i cztery (okładka  zintegrowana, 09.2016)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Nowa, długo oczekiwana powieść Krzysztofa Piskorskiego, laureata nagrody Zajdla oraz dwóch Złotych Wyróżnień nagrody Żuławskiego. Autor "Cieniorytu" rozwija tym razem wizję świata, w którym niezwykła technologia miesza się ze słowiańską magią oraz epoką narodowych powstań i wielkiej emigracji. Trudno nie zgodzić się z Jackiem Dukajem – to ponownie „światotwórstwo najwyższej klasy”!

Jest rok 1844. Do odciętej blokadą Anglii przybywa Eliza Żmijewska – poetka i ostatnia kapłanka zapomnianego, słowiańskiego bóstwa. Eliza ma odnaleźć przemysłowca Konrada Załuskiego, którego rodacy winią za upadek powstania na Litwie. Zamierza wykonać na nim wyrok wydany przez Radę Emigracyjną oraz Juliusza Słowackiego. Tylko czy Załuski naprawdę jest winny? A może padł ofiarą rozgrywki dwóch wieszczów?

W świecie, gdzie energia próżni odmieniła historię, nie ma prostych odpowiedzi.  Etherowe bramy połączyły Europę z równoległymi światami, a wojny i powstania potoczyły się nowym torem. Towiańczycy, rewolucjoniści, luddyści, szaleni prorocy i poeci snują piętrowe intrygi. Armie, tajne policje oraz floty powietrznych okrętów czekają na znak. Z pozaświatowych kolonii Francji, Anglii oraz Rosji nadciągają egzotyczne stworzenia i obce siły. Coś lęgnie się w ciemnych zaułkach miast...

Polacy widzą we wszystkim szansę, by wywrócić układ wrogich im mocarstw. Żmijewska odkrywa jednak, że na szali leży coś więcej, niż tylko los jej kraju. 


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1127280885
Tytuł: Czterdzieści i cztery
Autor: Piskorski Krzysztof
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 548
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-09-28
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 215 x 50 x 154
Indeks: 19918839
średnia 4,5
5
23
4
6
3
1
2
1
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
12 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
29-11-2017 o godz 16:49 przez: jambrozik | Zweryfikowany zakup
Kolejna fantastyczna powieść Piskorskiego. Akcja dzieje się szybko, bohaterowie są wyraziści, świat przedstawiony pełen ciekawych pomysłów i rozwiązań. Wielki plus za połączenie fantastyki, historii i wartkiej akcji!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-04-2022 o godz 14:55 przez: Spinacz | Zweryfikowany zakup
Poezja :-)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
31-03-2020 o godz 09:58 przez: Agnieszka | Zweryfikowany zakup
Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-11-2016 o godz 22:39 przez: Marzena P.
Jeszcze przed powstaniem listopadowym, ludzie odkryli energię próżni, otwierając tym samym drzwi do innych, równoległych światów, zmieniając całkowicie losy świata. W 1830 Wilno zostało doszczętnie zniszczone - przedtem widziano, jak nad miastem otwiera się niebo... W tym samym roku w litewskim lesie grupę powstańców zaatakowały dziwne stworzenia, których nie dało się dostrzec ludzkim okiem... Ekspedycje do kolejnych Europ zakończyły się poznaniem nieznanych dotąd istot i powstaniem kolonii, ale czy mogło się obyć bez żadnych niepożądanych konsekwencji?

Jest rok 1844. Historia potoczyła się zupełni inaczej, niż pamiętamy to ze szkolnej ławki...
Eliza Żmijewska płynie do Anglii, aby wykonać wyrok śmierci na Konradzie Załuskim wydany przez Radę Emigracyjną i Słowackiego. Przed dobiciem do lądu prom atakuje jednak dziwne, ogromne, podwodne stworzenie, zmuszając kobietę do ucieczki. Resztką sił dopływa do brzegu, gdzie znajduje ją wielki owad i odcięta, gadająca głowa...
Czy moc etheru pomoże czy zaszkodzi ludzkości? Jaką rolę w historii odegra dwóch wielkich polskich wieszczów - Mickiewicz i Słowacki? Czym zajmuje się angielski poeta Byron? Czy Polska zdobędzie niepodległość?

Nigdy nie sądziłam, że tak spodoba mi się książka, łącząca w sobie nadzwyczajną technologię, tło historyczne, słowiańską magię i fantastyczne istoty. Nigdy nie sądziłam, że zbiór tak różnych elementów może dać tak idealnie skomponowaną całość. Nigdy nie sądziłam, że taka powieść nie pozwoli mi się od siebie oderwać. Czterdzieści i cztery towarzyszyło mi wszędzie przez kilka dni. W szkole (zarówno na przerwach jak i na lekcjach - po co mam uczyć się o Karolingach i GPSie, skoro mam książkę...), w domu, w nocy i w dzień, pomimo, że teoretycznie nie miałam na to w ogóle czasu, bo olimpiadę trzeba pisać, na kartkówki się uczyć. Powieść Piskorskiego odebrała mi zdolność rozsądnego myślenia. Dla mnie liczyły się tylko dalsze losy Elizy, Konrada, Xa'ru i Abelarda. Chciałam poznać zasady działania energii próżni, dowiedzieć się i jak potoczą się losy alternatywnego powstania.

Aby nie było zbyt słodko, zacznę od wad. Dokładniej rzecz ujmując - od jednej wady, którą podczas lektury dostrzegłam i która nękała mnie aż do ostatniej strony książki. To, czego nienawidzę najbardziej - idealna główna bohaterka. Eliza jest piękną, mądrą, odważną, bystrą Polką. Pisze wiersze. Potrafi nieźle dokopać i odznacza się nadzwyczajną zręcznością, do tego ma zasady których się trzyma, niemal nigdy nie popełnia błędów i, oczywiście, wszyscy na nią lecą. Znajduje się zawsze w centrum najważniejszych wydarzeń. Dodajmy jeszcze, że jest ostatnią żyjącą córką Żmija, więc posiada dość specyficzne umiejętności. Nic nie jest w stanie jej zabić (a wielu próbowało). Słowem - bohaterka nie do zniesienia.

Jest jednak druga strona medalu - gama innych bohaterów. Takich, którzy skradają serca (czyt. Abelard). Takich, którzy wywołują na naszych twarzach uśmiech, jak choćby ogromny Tetygon (coś pomiędzy owadem a człowiekiem) Xa'ru i jego towarzysz Mitchell (odcięta głowa, będąca kiedyś bogatym jegomościem). Jest też tajemniczy Konrad, co do którego nie można być niczego pewnym - geniusz, emigrant, jeden z najbardziej wpływowych ludzi w Anglii. Ciekawą postacią okazał się być także Byron (zarówno w naszym, jak i alternatywnym świecie stworzonym przez Piskorskiego jest to autor Giaura), choć nieco różni się od znanego nam z romantyzmu poety.

Przechodzimy do najciekawszego punktu programy (przynajmniej najciekawszego dla mnie), czyli świata przedstawionego w Czterdzieści i cztery. Z początku nie do końca byłam przekonana do dziwacznych, nieistniejących stworzeń i słowiańskiej magii, ale w jakiś niezrozumiały dla mnie sposób te dwa elementy idealnie wkomponowują się w rzeczywistość alternatywnych światów rządzonych przez ether. Gdzie jednak znaleźć tu miejsce dla wydarzeń historycznych i poezji?! Naprawdę nie wiem, jak Piskorski tego dokonał, ale udało mu się i to w wielkim stylu! Choć autor całkiem zmienił bieg historii i wprowadził do niej nowych bohaterów, zostawił też przy życiu tych znanych nam z XIX w. - Mickiewicza, którego utwory nie zawsze brzmią tak jak my je znamy, Słowackiego, z którego jest naprawdę niezłe ziółko, Emilię Plater, czyli niesamowitą patronkę mojej szkoły (♥) i wiele innych mniej lub bardziej znanych postaci, którymi podczas pisania pan Krzysztof się inspirował.

Naprawdę zdziwiło mnie, jak bardzo ta książka mi się spodobała. Z reguły nieczęsto sięgam po fantastykę, a co dopiero fantastykę polską (poza Sapkowskim i pierwszą częścią Wiedźmina). Czterdzieści i cztery zdecydowanie zachęciło mnie do sięgania po powieści z tego gatunku. Mam też nadzieję, że będę mieć okazję do zapoznania się z innymi książkami Piskorskiego - szczególnie chodzi za mną Cienioryt. Tym czasem Wam serdecznie powieść tego autora polecić - zagłębcie się w XIX wiek, który zupełnie nie przypomina tego, o czym uczyliśmy się w szkole.

http://zaczarrowana.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-09-2016 o godz 19:25 przez: Meggie
Świat jest pełen tajemnic, radości i cierpienia, tragicznych losów ludzi i niespożytkowanej właściwie energii. Energii, która może stać się początkiem i zarazem bramą do równoległych, ale jakże odmiennych miejsc. Szansą na zmianę losów całego narodu. W 1844 roku do Anglii trafia Eliza Żmijewska. Kobieta, która otrzymała ważne zadanie wykonania wyroku na Konradzie Załuskim. Rodacy obarczają winą tego mężczyznę między innymi za porażkę podczas powstania na Litwie. W czasie wędrówki, której celem jest wywiązanie się z zobowiązania Eliza przemierza wiele miejsc i natrafia na informacje, które zmieniają jej spojrzenie na niektóre wydarzenia i rozniecają w sercu niepokój. Każdy, nawet niewielki czyn niesie za sobą konsekwencje. Tak jest też z przemierzaniem równoległych światów. Mrok czai się w zakamarkach, a niewiedza może przynieść zagładę. Co odkrywa Eliza? Czy poradzi sobie z powierzonym zadaniem?

Od chwili, gdy zobaczyłam zapowiedzi najnowszej książki Krzysztofa Piskorskiego wiedziałam, że bardzo chcę ją przeczytać. Po lekturze powieści muszę przyznać, że przerosła moje oczekiwania. Fantastyka to jeden z bardziej lubianych przeze mnie gatunków literackich, zarówno lżejsza, jak i ta bardziej ambitna. Książka Krzysztofa Piskorskiego należy zdecydowanie do tej ostatniej. To wymagająca lektura, pełna ukrytej symboliki, ale równocześnie intrygująca, oryginalna i wciągająca.

Zakończenie książki pozostawia chaos myśli i skłania do refleksji. Świat przedstawiony przez pisarza zachwyca i niesie niepokój. Jest mroczny, nieprzewidywalny, brutalny i miejscami przygnębiający. Toczące się walki niszczą i doprowadzają do zagłady wiele istnień, nie tylko ludzkich. Pogoń za kolejnymi odkryciami narusza równowagę wszechświata. To epoka pełna walki o różne idee, wolność, niepodległość. Walka zazwyczaj związana jest z tajnymi zgromadzeniami, buntem, intrygami i przewidywaniami kolejnych ruchów przeciwnika, niczym gra w szachy. Wewnątrz tego wiru znajduje się Eliza Żmijewska. Zadanie, które otrzymała jest trudne, ale nie niemożliwe do wykonania. Trudnością samą w sobie może się okazać relacja, która łączy wykonawcę wyroku i skazanego, mocno zakorzeniona w przeszłości. Eliza to silna kobieta z bogatym bagażem doświadczeń, która potrafi sobie radzić w życiu. Niestety przeszłość mocno zniekształca jej spojrzenie na rzeczywistość. Jej przekonania, idee, którym jest oddana ścierają się mocno. Eliza to postać, która wzbudza wiele emocji. Świetnie nakreślona, oddana sprawie, silna i wrażliwa równocześnie. Walczą w niej różne wartości. Poszukuje prawdy, jest dobrze zorganizowana, przygotowana na niespodzianki, ale też spontaniczna, gdy tego wymaga sytuacja. Nie jestem w stanie nic zarzucić kreacji tej postaci. Jestem w stanie zrozumieć jej chwile zawahania i zwątpienia oraz pewne słabości. Z powieści w moich myślach z pewnością pozostaną jeszcze przynajmniej dwaj bohaterowie: Xa-ru oraz Thomas Mitchell. Jak się okazuje po przeczytaniu części od autora obie z tych postaci mają pewne odwołanie do rzeczywistości. Tak samo w przypadku mocno oddziałujących na wyobraźnię stworzeń zwanych zaskakunami.

W książce przeplatają się elementy historyczne i fikcyjne. Ich proporcje są mocno zróżnicowane. Pojawienie się takich nazwisk jak Adam Mickiewicz, czy Juliusz Słowacki zaskakuje i mocno intryguje. Wszystko razem łączy się w niesamowity wir wydarzeń, których wynik jest trudny do przewidzenia.

Człowiek od niepamiętnych czasów zastanawia się nad tym, czy jest sam w kosmosie. Wizja równoległych światów i podróży między nimi oraz konsekwencji tych czynów jest równocześnie ciekawa i niepokojąca. Czy niemożliwa? Wiele przedmiotów, z których korzystamy teraz, w przeszłości mogłoby się wydawać fantazją.

„Czterdzieści i cztery” to niesamowita, ambitna lektura ukazująca niepokojącą oraz intrygującą wizję świata. Miejsca, w którym splatają się różne możliwości i równocześnie nic nie jest pewne. Miejsca, w którym historia miesza się z fikcją, przeszłość z przyszłością a wszystko razem niczym spoiwo łączy słowiańska magia. Świetna, pełna dynamiki i niespodzianek lektura, o której ciężko zapomnieć. Polecam zwłaszcza miłośnikom fantastyki i twórczości pisarza.

http://ksiazki-moj-maly-swiat.blog.pl/2016/09/26/czterdziesci-i-cztery-krzysztof-piskorski/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-02-2017 o godz 22:35 przez: Katrina
Historia świata uległa zmianie. XIX wiek. Ludzkość wynalazła ether, czyli energię próżni dzięki której może podróżować po innych wymiarach oraz tworzyć bronie o niezwykłej sile. Wszelkie wojny wyglądały inaczej i jak się zdaje, poeci odgrywają w tym świecie większą rolę, niż kiedykolwiek wcześniej. Kapłanka słowiańskiego bóstwa, Eliza Żmijewska, podróżuje do Londynu; ma wykonać wyrok śmierci na zdrajcy narodu, wybrana do tego celu przez samego Juliusza Słowackiego. Nie będzie to jednak najłatwiejsze: już samo dostanie się do Anglii niesie ze sobą problemy, a znalezienie jednego człowieka w dwumilionowym mieście to jak szukanie igły w stogu siana. Gdy czytałam „Cienioryt” Piskorskiego byłam wręcz zachwycona stylem autora, zaś świat przedstawiony niezwykle mnie zaciekawił; druga część powieści wypadła gorzej, ale w dalszym ciągu byłam bardzo zadowolona z lektury. Wobec „Czterdzieści i cztery” miałam więc spore wymagania i szczerze mówiąc, nie zostały w pełni spełnione: powieść okazała się dobrą lekturą, ale nie aż tak wybitną, jak bym sobie tego życzyła. W porównaniu do „Cieniorytu” zmianie uległa stylizacja językowa Piskorskiego. Tam mieliśmy ostry, bardzo konkretny język z ironicznym żartem; „Czterdzieści i cztery” to lektura delikatniejsza, bardziej baśniowa, „gdybająca”. Czytanie jej jest bardzo przyjemne, ale narracja poprowadzona jest w na tyle zwyczajny sposób, że spokojnie potrafiłam odłożyć lekturę i zapomnieć o niej na dzień, lub dwa. Wciągała? Jasne że tak! Ale po prostu nie na tyle, by zupełnie w niej utonąć. Właściwie powiedziałabym, że to jest główny problem tej historii: jest dobra, poprawna, ale chyba zupełnie przepaść się w niej nie da. Sprawia to, że po lekturze czuje po prostu lekki niedosyt, zwłaszcza, że liczyłam na coś naprawdę wyjątkowego i... winny temu jest prawdopodobnie właśnie język autora. Bo reszta po prostu w miarę gra. Świat przedstawiony jest na pewno wykreowany niezwykle ciekawie. Zabawa z wymiarami pozwala na wiele, a Piskorski chyba zdaje sobie z tego sprawę. Chwilami niektóre elementy wydawały mi się zbyt abstrakcyjne, albo naciągane, ale taki już urok fantasy: tu nie wszystko musi być bardzo logiczne :) Przy okazji powieść wbija szpileczki naszym wielkim wieszczom narodowym, co widać już po samym tytułem, co uważam za bardzo przyjemny pomysł. Przez niego oraz przez liczne odniesienia do historii w lekturze na pewno odnajdą się osoby zainteresowane tematem, nawet, jeśli nie przepadają za samą fantastyką. Eliza Żmijewska to moim zdaniem, naprawdę niezła postać. Pewna siebie kobieta, ale jednocześnie nie mająca w sobie nic z wulgarności i będąca bardzo kobieca doskonale nadaje się na główną bohaterkę. Nie umiem nie czuć do niej sympatii, podobnie jak do bohaterów pobocznych, których też znajdziemy w powieści w sporej ilości, a przy tym które są na tyle charakterystyczne, że nie sposób ich ze sobą mylić. Jeśli pamiętałam na końcu powieści o postaci trzecioplanowej z jej początku to uwierzcie mi, pod tym względem musi być dobrze! Muszę przyznać, że dopóki historia opierała się na małym, detektywistycznym dochodzeniu bardzo uważnie śledziłam historię, ale gdy doszło do wielkich akcji i rewolucji nieco straciłam zainteresowanie fabułą... Niby to właśnie wtedy stempunkowy klimat był najlepiej wyczuwalny, ale również wtedy wszystko powoli zaczęło stawać się dla mnie mało istotne... Jeśli połączę ten fakt z moim zdaniem o „Cieniorycie” mam wrażenie, że Piskorskiemu doskonale wychodzi początkowa kreacja świata i fabuły, a potem nie do końca wie, jak ma to wszystko skończyć. Nie mogę nie polecić „Czterdzieści i cztery” – to pięknie wydana, dobra fantastyka. Przystępnie napisana, poruszająca ciekawe tematy; kreatywna i z dobrymi bohaterami. Choć brakuje jej „tego czegoś”, bym książkę pokochała warto się z nią zapoznać, zwłaszcza, jeśli szuka się czegoś bezpiecznego. Bo nie mamy tu ani nadmiernej ilości krwi, ani nieprzyjemnych żartów, ani innych rzeczy, które mogłyby bardzo odstraszać. „Czterdzieści i cztery” to przykład fantastyki dla każdego, w której większość osób znajdzie coś dla siebie, choć prawdopodobnie wielu z czytelników będzie czuło po niej pewien niedosyt :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
29-10-2017 o godz 18:24 przez: Łukasz Marciniak
Do książki Krzysztofa Piskorskiego - Czterdzieści i cztery, zabierałem się od bardzo dawna, ale jak to bywa, zawsze miałem coś innego do czytania. Jednak ostatnio postanowiłem to zmienić i sprawdzić, czy powieść nagrodzona m.in nagrodą im. Janusza A. Zajda jest rzeczywiście tak udana i niezwykła, jak to wiele osób opisuje. Mamy rok 1844. Poznano energię próżni, która diametralnie zmieniła obraz świata, oraz historię jaką znamy. Co więcej, pozwoliła ona stworzyć bramy do światów równoległych, które tylko z pozoru przypominają Europę. Niekiedy zamieszkują je bowiem groźne istoty, które dzięki użyciu dużych ilości energii etheru mogą przechodzić do naszej rzeczywistości... Eliza Żmijewska, wykorzystując właśnie jeden z takich równoległych światów, próbuje dostać się do Londynu, aby wykonać wyrok wydany przez Radę Emigracyjną oraz Juliusza Słowackiego na Konradzie Załuskim, winnym zdrady powstania listopadowego. Tylko czy aby na pewno mężczyzna ten jest winny? Jakie trudności spotkają ją po drodze? Czterdzieści i cztery jest powieścią, będąca połączeniem wielu różnych gatunków. Znajdziemy tutaj elementy steampunku, kryminału, powieści przygodowej, szpiegowskiej, alternatywnej historii, czy nawet dawnych, słowiańskich wierzeń. Nie brakuje tutaj również wielu odniesień do romantyzmu, co nie powinna dziwić ze względu na tytuł. Poznamy wielkich poetów tamtych czasów, a przed większością rozdziałów zamieszczono krótkie fragmenty ich dzieł. W ten sposób Piskorski pokazuje, że ten aspekt jest dla niego równie ważny, co przedstawiona historia. Nawet jeśli niekoniecznie lubimy poezję, lub przytoczone utwory, to zdecydowanie nie można ich pominąć, ponieważ wprowadzają czytelnika w nastrój tamtych czasów, co autorowi udało się znakomicie. Razem, te wszystkie składowe tworzą niezwykle udane połączenie, które na pierwszy rzut oka może wydawać się niemożliwe. Piskorski doskonale poradził sobie z tym zadaniem i trudno tutaj doszukiwać się wyraźnych granic pomiędzy gatunkami. Jak się łatwo domyślić, główną bohaterką jest Eliza Żmijewska, słowiańska kapłanka Żmija, której celem jest dbanie o życie, a nie jego zabieranie. Jest ona również patriotką, dla której dobro jej kraju jest dla niej najważniejsze, dlatego zgadza się jednak wykonać wyrok na Załuskim, jej dawnym przyjacielu. Nie będzie to łatwe zadanie, a podróż jaką odbywa obfituje w wiele przygód i niespodzianek. Nie sposób jej nie polubić za jej upór, walkę z przeciwnościami, odwagę, a także patriotyzm. Doskonale zdaje sobie sprawę, że najmniejszy błąd, a jej misja skończy się niepowodzeniem. Natomiast wśród bohaterów drugoplanowych warto wymienić chociażby żądnego przygód myśliwego, który traci głowę, a w zasadzie tylko ona mu pozostaje, uszczypliwą gospodynię, która wie wszystko lepiej niż cały ówczesny wywiad wojskowy, czy ogromnego, ale cywilizowanego owada. Jeśli dodamy do tego wiele niemniej barwnych postaci, to trudno tutaj mówić o nudzie. Wszystkie postacie Piskorski odmalował z dużym realizmem i trudno w tej kwestii cokolwiek zarzucić, co jest niewątpliwie dużą zaletą tej książki. Jednym z najciekawszych wątków była dla mnie kwestia zagrożenia wynikająca z użycia energii próżni. Bowiem niekiedy pozwala ona przechodzić pomiędzy światami pewnym istotom, które stanowią ogromne zagrożenie dla ludzi. Jednakże, w pewnym momencie ten wątek zostaje zakończony wraz ze zniszczeniem gniazda pewnych niezwykle niebezpiecznych owadów. A przecież dopóki ludzkość używa energii próżni, niebezpieczeństwo stale istnieje. Jednak Piskorski świadomie je pomija. Dlatego żałuję, że autor nie skupił się na tym wątku, ponieważ dla mnie osobiście był on znacznie ciekawszy, niż dalsze przygody Elizy. Czterdzieści i cztery to powieść łącząca ze sobą wiele różnych gatunków, które razem tworzą niezwykłą i spójną całość. Znajdziemy w niej mnóstwo nietuzinkowych wynalazków, intrygujących postaci, czy przygód bohaterów. Szkoda tylko, że fabularnie nie wszystko w niej zagrało, zwłaszcza ostatnie kilka rozdziałów. Za możliwość przeczytania ebooka serdecznie dziękuję serwisowi Virtualo.pl! hrosskar.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-10-2016 o godz 11:51 przez: Bookendorfina Izabela Pycio
"Wszystko, co ludzie sztuki biorą za natchnienie, to jedynie stłumione echa odległych światów."

Trzeba wykazać się niesamowitą wyobraźnią, fantazją i umiejętnością żonglowania naprzemiennie fikcją literacką i prawdziwą historią, aby stworzyć tak rozbudowaną i wciągającą powieść. Świetnie się w niej odnalazłam, znakomicie wczułam w klimat, z dużym zainteresowaniem przerzucałam kolejne strony, aby dowiedzieć się, jakie niespodzianki i zaskakujące zdarzenia autor przygotował dla czytelnika. Podróż po poezji, słowiańskich kolorytach, polskich zrywach niepodległościowych, nawiązania do profili znanych osobistości i ich czynów. Jak dla mnie, bardzo ciekawie i fascynująco, co prawda czasami łapałam się na tym, że gubię się w równoległych światach i ich charakterystyce, jednak z pewnością tak właśnie musieli czuć się ludzie, kiedy eksplorowali nowe przestrzenie, napotykali nieznane gatunki, eksperymentowali z niebezpieczną energią próżni, starali się wykorzystać ether do cywilizacyjnych i partykularnych potrzeb, jak najszybciej zrozumieć i rozwinąć związaną z nim złożoną i dającą ogromne możliwości technologię. Wpadali w pułapkę wielkiej niewiadomej, potężnego zamieszania i silnej niepewności. Bardzo ciekawie, barwnie i różnorodnie przedstawieni bohaterowie, każdy z dokładnie przemyślanym pomysłem na wzbogacenie fascynującej fabuły. Trochę zabrakło mi spójności w doświadczeniu życiowym i impulsywnym zachowaniu głównej bohaterki, większego przekonania do utrwalonych postaw, lecz dzięki temu postać zyskała na niejednoznaczności i tajemniczości. Powieść czytało mi się bardzo dobrze, chętnie się w nią zanurzałam, czerpałam przyjemność z przeżywanych czytelniczych przygód, których w niej zdecydowanie nie brakuje. Polecam, bo inna klimatycznie niż zazwyczaj, napisana z rozmachem, w wyśmienitym stylu, z mocno wyczuwalną pasją zagłębiania się w historyczne zdarzenia i ich interpretację. Wypatrywać będę kontynuacji, mam nadzieję, że powstanie, bo wiele wątków czeka jeszcze na rozwinięcie, jestem bardzo ciekawa, jaki przyjmą one kierunek i charakter.

W 1844 roku przybywa do Londynu uczestniczka powstań Eliza Żmijewska, przed nią bardzo trudna misja wykonania wyroku na niezwykle bogatym przemysłowcu Konradzie Załuskim. Wyrok podpisał Juliusz Słowacki w imieniu Rady Emigracyjnej. Co ciekawe, z kolei Adam Mickiewicz pokłada w Załuskim ogromne nadzieje na odzyskanie przez ojczyznę niepodległości, zbawienie narodu, wielką szansę na pozytywne zakończenie powstańczego zrywu Polaków. Jakie ujawnią się prawdziwe przesłanki i faktyczne okoliczności podejmowanych przez poetów działań? Dlaczego wyzwanie, przed którym stanęła Eliza, okaże się dla niej tak niełatwe, niejasne i zawiłe? Czy uda się jej dowiedzieć, kto stoi za upadkiem powstania na Litwie w 1830 roku, w którym straciła wielu bliskich sercu przyjaciół? Świat opanowany przez gorączkę możliwości, jakie dają odkrywanie równoległych światów, dokonuje licznych kolonizacji, wdaje się w prowojenne nastroje, nie dostrzegając niebezpieczeństw wiążących się z takimi podróżami. Już nie tylko ludzie zagrażają ludziom, lecz także nieznane stworzenia wydają się ingerować w polityczną mapę, wyznaczać bieg historii, decydować o losie innych. Jakie mroczne siły pragną przedostać się przez londyńską, paryską, moskiewską, indyjską i nowojorską bramę? Kto tak naprawdę zagląda w umysły ludzi? Dokąd może zaprowadzić bezrefleksyjna pogoń za równoległymi światami?

bookendorfina.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-10-2016 o godz 11:34 przez: erka
Krzysztof Piskorski to autor, doskonałej opowieść"Cienioryt", która wprawiła mnie w doskonały nastrój i przywróciła mi wiarę w naszych polskich autorów.To było jakiś czas temu i od tamtego momentu czekałem z niecierpliwością na kolejną powieść tego autora.

Alternatywne światy od dawna rozpalają wyobraźnię autorów książek, nie tylko z szeroko pojętej fantastyki.Również poważni naukowcy, zmierzają do tego, że możliwość istnienia światów równoległych, jest jak najbardziej pewna.Książka"Czterdzieści i cztery", opisuje jedną z możliwych dróg, jaką mógł pójść świat, nie tylko ten nasz.

Eliza Żmijewska, to młoda, pełna zapału kobieta, która na zlecenie samego Juliusza Słowackiego , pod przebraniem przybywa do Londynu, aby wykonać wyrok śmierci na Konradzie Załuskim.Przez jego zaniedbanie, niekompetencję, czy zdradę, w 1830 roku jedno z powstań, poniosło druzgoczącą porażkę.Ale czy wszystko jest tak proste jak się wydaje, czy człowiek ten świadomie ich zdradził, czy był tylko marionetką w rękach kogoś znacznie potężniejszego?Kto wie.

Świat w którym przyszło żyć naszym bohaterom znacznie różni się od tego do którego przywykliśmy.Po wynalezieniu pewnych pierścieni, ludzkość ma dostęp do niezliczonej ilości krain, w której nie wszystko jest przyjazne dla ludzi.W takich warunkach, Eliza zmierzając do celu swojej misji, zyskuje niezwykłych sprzymierzeńców którzy razem z nią pokonują drogę do miejsca swego przeznaczenia.
A dzieje się wiele.Cała Europa stoi właśnie w zarzewiu wojny, która jeśli wybuchnie zmieni całkowicie oblicze świata.Trwa również walka o nowe technologie, które w nieodpowiednich rękach, mogą przechylić szalę zwycięstwa na jedną ze stron konfliktu.Dziewczyna dzielnie stara się przetrwać w tym nieprzyjaznym środowisku.Na szczęście, jako Polka, walcząca nie raz i nie dwa, we własnym kraju, potrafi sobie poradzić z wszelkimi niedogodnościami.Co dalej?Zachęcam do lektury.

Wspaniała opowieść, którą, mimo sporej objętości przeczytałem w jeden dzień.Ciekawe postaci, równoległe światy i historia która potoczyła się trochę inaczej niż u nas.Niezliczone niebezpieczeństwa, jako następstwa wynalazków, które nie zawsze służą dobru ludzkości, a wręcz przeciwnie.Znane z kart historii osoby, w zupełnie nowych sytuacjach, także mnie zaciekawiły.A wśród nich Mickiewicz, Słowacki, czy sam Byron.Czyta się jednym tchem, poproszę o więcej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-10-2016 o godz 21:33 przez: tanayah
"W „Czterdzieści i cztery” wyraźnie czuć porządny research i to się chwali – w powieści spod znaku historii alternatywnej łatwo o wpadkę, przez co całość staje się niewiarygodna. Piskorskiemu wierzyłam we wszystko: bohaterowie są świetnie wykreowani (pomyślcie sobie, jaki trzeba mieć talent, by czytelnik wczuwał się w losy wielkiego, przypominającego pasikonika stworzenia z innego wymiaru), wątki bardzo dobrze poprowadzone (choć jest ich kilka, wszystko zgrabnie się zaplata i nie sposób się pogubić), a elementy fantastyczne dopasowane do wykreowanego świata tak, że nie sposób dostrzec szwów, które założył autor. Operacja się udała, czytelnik nie tylko, że przeżył, ale wręcz czuje się wyśmienicie!"

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2016/09/28/czterdziesci-i-cztery-k-piskorski-przedpremierowo/ :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-08-2017 o godz 09:35 przez: Kucka
Nie bez powodu jest to bardzo nagradzany i doceniany pisarz. Wszystkich, których odstrasza romantyzm mogę powiedzieć tyle - nie lękajcie się! to nie lektura szkolna. Bardzo ciekawa historia, pełna fascynujących elementów. Bardzo godna polecenia!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-08-2021 o godz 08:44 przez: Nadia
Bardzo dajna książka szczerze polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Empuzjon
4.6/5
38,98 zł
54,90 zł
32,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Życie
5/5
44,07 zł
69,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Księgi Jakubowe
5/5
61,31 zł
89,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Niepowstrzymani
4.1/5
36,79 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bieguni
5/5
37,92 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Solaris
4.7/5
29,93 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Fale
4.7/5
25,88 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rozpływaj się
3.8/5
30,16 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Disko
5/5
28,62 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bajki robotów
4.6/5
19,71 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Ludzie, ludzie
5/5
32,57 zł
49,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego