Czasy second-hand. Koniec czerwonego człowieka (okładka  twarda, 10.2014)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Nie sposób go z nikim pomylić, choć jest podobny i zarazem niepodobny do reszty ludzkości. Ma własny słownik i doskonale wie, co jest dobre, a co złe. Paszport radziecki przechowuje jako najcenniejszy skarb. Homo sovieticus.

Nie umarł wraz z upadkiem imperium, za to musiał stawić czoła nowej rzeczywistości, gdy wbrew przewidywaniom Marksa po socjalizmie nastąpił kapitalizm, ojczyznę zastąpił supermarket, a władzę przejęli handlarze i cinkciarze. Wiecznie żywy, chętnie opowiada o swoich bohaterach i męczennikach, o nadziejach i rozczarowaniach, o złości, frustracji i zderzeniu z rzeczywistością. To z tych opowieści, domowych i osobistych składa się nowa niezwykła książka wybitnej białoruskiej autorki, wymienianej w gronie kandydatów do Nagrody Nobla. Swietłana Aleksijewicz po raz kolejny oddaje hołd zwykłemu człowiekowi, którego losy przeplatają się z historią.

Książka Aleksijewicz została uznana za najlepszą książkę 2013 roku we Francji, a jej autorka otrzymała francuską nagrodę Médicis w kategorii esej.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1099533802
Tytuł: Czasy second-hand. Koniec czerwonego człowieka
Seria: Reportaż
Autor: Aleksijewicz Swietłana
Tłumaczenie: Czech Jerzy
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Język wydania: polski
Język oryginału: rosyjski
Liczba stron: 512
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-10-08
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 42 x 230 x 145
Indeks: 15293695
średnia 4,4
5
22
4
6
3
4
2
1
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
16 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
09-04-2015 o godz 13:02 przez: Irena Krystkiewicz | Zweryfikowany zakup
Dość długi cza było mi „nie po drodze” ze Swietłaną Aleksijewicz, choć pozytywne opinie o jej dorobku nie omijały mnie. „Czasy secondhand” to moje pierwsze spotkanie z pisarką.
Książka ta to niebywała szansa wyprawy do Rosji z możliwością przebywania pośród zwyczajnych ludzi. Wyznania bohaterów są niezwykle szczere, bardzo intymne (jak udało sie dziennikarce wydobyć to z ich wnętrza???) Swoimim refleksjami dzielą się lekarze, inżynierowie, prawnicy, robotnicy, znalazł się również polityk najwyższego szczebla na Kremlu. Ich wszystkich łączy czas przeżyty w tej samej rzeczywistości, dzielą poglądy na kierunek przyszłej Rosji. Książka przenosi w różne zakątki tego kraju, pozwala wysuchać smutnych opowieści (zdesperowanych i uważających się za przegranych) bohaterów. I nieważne, po której stronie byli w momencie, kiedy rozpadało się ich wielkie imperium - przegrani i oszukani czują się dziś wszyscy z tamtego pokolenia. Co gorsza - „wirus” jest bardzo żywotny - dotyka kolejne pokolenia......
Książka napisana z wyjątkową i wielką wrażliwością.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
18-05-2015 o godz 08:47 przez: Katarzyna | Zweryfikowany zakup
Książka, o której ciężko będzie zapomnieć. Autorka pokazuje nam Rosję "od kuchni", rozmawia ze zwykłymi ludźmi, opisuje to, czego próżno szukać w telewizji. Widać, że autorka darzona jest przez rozmówców zaufaniem i pozwala jej się podejść blisko wielu dramatów. Opisy są szczegółowe, realistyczne, nie ma żadnych filtrów na trudne tematy i czytelnik musi zmierzyć się z nimi sam. Jedyne, do czego mogłabym się przyczepić, to miejscami podciąganie "na siłę" pewnych ludzkoach dramatów pod tezę autorki, jej poglądy. Dla mnie pewne wydarzenia są po prostu tragediami i zdarzają się pod każdą władzą... Ale oprócz tych jednostkowych przypadków książka jest naprawdę dobra.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-11-2016 o godz 14:24 przez: Marta | Zweryfikowany zakup
Czytanie każdej książki Swietłany Aleksijewicz wiąże się z ogromną dawką emocji. Dodatkowo "Czasy second-hand ..." uświadomiły mi jak wiele wspólnego mamy ze wschodnimi sąsiadami. Gorąco polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-08-2017 o godz 13:49 przez: Karolina Staros | Zweryfikowany zakup
Bardzo ciekawie napisana książka. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
27-01-2022 o godz 17:30 przez: Monika Hafka | Zweryfikowany zakup
Ciekawa lektura 🙂
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
15-10-2014 o godz 00:00 przez: Milanna | Empik recenzuje
Powiem jedno - jedna z lepszych, najbardziej wciągających i fenomenalnie napisanych książek dokumentalno-reportażowych, jakie w ogóle czytałam. Dogłębna analiza "sowieckiego człowieka" zawierająca historie ludzi zamieszkujących rejony postsowieckie, na tle zmian społeczno ekonomicznych, to dla mnie podróż w nieznane światy. Materiały do książki autorka gromadziła przez 20 lat, tym bardziej warto tę książkę przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
14-10-2014 o godz 00:00 przez: Barazaa
Książka autorstwa Swietłany Aleksijewicz jest cennym i zarazem bardzo interesującym świadectwem historycznym, kulturowym oraz obyczajowym. Pani Swietłana napisała "Czasy secondhand" bardzo przenikliwie i ze znakomitym zmysłem obserwacyjnym. Bardzo zajmujący reportaż, reprezentujący wysoki poziom.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
22-11-2014 o godz 00:00 przez: NotessEye
Reportaż Swietłany Aleksijewicz bardzo mnie zaintrygował. Głównie ze względu na to, że autorka dopuściła do głosu zarówno starsze pokolenie radzieckie, jaki młodych Rosjan. Książka "niczym powrót do przeszłości" obnaża mentalność mieszkańców Rosji, różne perspektywy tych samych problemów, upadek klasy średniej i niestety zaściankowość tego narodu. Warto przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
23-11-2014 o godz 13:14 przez: Stanislawa Wawrzynczak
Wstrząsająca lektura.
Polecam wszystkim, którzy interesują się Rosją i próbują zrozumieć to, co się tam dzieje.
Dzięki tej książce spojrzą inaczej na Rosjan i ich życie.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
21-03-2016 o godz 00:00 przez: Joyanelli | Empik recenzuje
Czasy second-hand. Koniec czerwonego człowieka to kolejna świetna książka wydana przez Wydawnictwo Czarne. I choć reportaż uchodzi za mniej przystępny i mniej porywający gatunek niż chociażby powieść, mi się czytało tę książkę naprawdę świetnie. Swietłana Aleksijewicz pokazuje czytelnikowi zupełnie inną Rosję niż ta znana nam z telewizji... Autorka ma ogromny dar pisania i niesamowitą wrażliwość pisarską. Jeśli dodamy do tego wieloletnią, żmudną pracę nad materiałem do książki, powstanie nam naprawdę wyjątkowy tekst. Książka obszerna, wnikliwa, doskonale napisana - zdecydowanie polecam wszystkim fanom literatury faktu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-05-2016 o godz 00:00 przez: orgi | Empik recenzuje
Czasy Second Hand to moje pierwsze spotkanie ze Swietłaną Aleksijewicz, ale na pewno nie ostatnie. Jestem pod ogromnym wrażeniem, w jaki sposób ukazuje ona sowieckiego człowieka, jak analizuje mentalność mieszkańców Rosji. Jej rozmówcy to osoby, które jej zaufały na tyle, aby zwierzyć się ze swoich przemyśleń, podzielić się swoimi osobistymi dramatami. Nie musi z nich wyciągać niczego, sami mówią, opowiadają, dzielą się z nią swoim życiem. Aleksijewicz rozmawia z lekarzami, prawnikami, robotnikami, ludźmi uczonymi i prostymi. Naprawdę kawał świetnej roboty. Książkę polecam każdemu, kto intersuje się tematem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
30-04-2016 o godz 10:26 przez: elzbieta
Książka w formie reportaży, dlatego czasami ciężko się czyta, dużo ludzkich emocji, urywane zdania , powtórzenia , ale to charakteryzuje zazwyczaj reportaż...
Zadziwiające dla mnie jest podobieństwo Homo Sovieticus do naszych Polaków, podobne myślenie: "kiedyś to było..."z nutą zadumy i tkliwości . Bardzo ciekawe studium człowieka pogubionego, oszukanego, zostawionego samemu sobie i nie radzącemu sobie w dzikiej ,nowej rzeczywistości , która nie ma nic wspólnego z kaitalizmem , raczej anarchią! Polecam !
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-03-2015 o godz 00:00 przez: tear
Jeszcze nie trafiłem na książkę reportażową Wydawnictwa Czarnego, która by mnie nie zainteresowała. "Czasy second hand" Swietłany Aleksijewicz nie są wyjątkiem, a wręcz przeciwnie - to jedna z lepszych pozycji, jakie miałem okazję przeczytać. Polecam, świetnie napisany reportaż, ukazujący sporo prawdy o Rosji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-12-2015 o godz 00:00 przez: Anna Natarzewska
Ponownie Swietłana Aleksijewicz przekonała mnie, że potrafi pisać doskonałe reportaże z głębi rosyjskiej duszy, tak blisko osadzone prawdziwego życia i ludzi. To w tej książce doświadczyłam prawdy o Rosjanach, ich mentalności, zachowań, obyczajach.. Ciekawie, a równocześnie przejmująco i autentycznie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-10-2014 o godz 00:00 przez: EdgyTemper
Bardzo dobra i ciekawa lektura. Wszyscy zainteresowani żałować kupna na pewno nie będą. Ciekawa historia okraszona została lekkim stylem pisarki. Nie dziwi mnie, że książka tej autorki została wyróżniona. Ma naprawdę w sobie to "coś". Polecam ją wszystkim, a sam wystawiam jej ocenę 4/5. Pozdrawiam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
11-05-2015 o godz 15:06 przez: monika.ewa
Wspaniałe, nieoczywiste historie napisane prosto i po prostu dobrze.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

O autorze: Swietłana Aleksijewicz

Zobacz także

Inne z tej serii Więzy krwi Hatzfeld Jean
5/5
25,11 zł
39,90 zł
Inne z tej serii Pani Stefa Kicińska Magdalena
5/5
25,55 zł
37,91 zł
Inne z tej serii Gottland Szczygieł Mariusz
4.7/5
24,29 zł
39,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego