Czas wyborów (okładka  miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Jak przemówisz, kiedy odebrano ci prawo głosu?

Akcja powieści toczy się w niedalekiej, niesprecyzowanej przyszłości. Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania jest rządzona przez Partię – radykalnie prawicowe ugrupowanie, którego polityka opiera się na skrajnie nacjonalistycznych wartościach. Wszystkie osoby urodzone poza granicami kraju zostają zmuszone do natychmiastowego opuszczenia państwa. Niezastosowanie się do nakazu grozi aresztowaniem i przymusową deportacją, a ukrywanie nielegalnych imigrantów stanowi przestępstwo.

Nastoletnia Zara jest jedyną osobą, która wie, kto jest winny śmierci jej przyjaciółki Sophie. Przebywa jednak w kraju nielegalnie i nie może wyznać tej tajemnicy nikomu. Nawet Ashowi, chłopakowi, którego kocha. Chłopakowi, który musi poznać prawdę.

W czasie, gdy kraj przygotowuje się do następnych wyborów, Zara staje przed koniecznością podjęcia trudnej decyzji, która zaważy nie tylko na jej życiu.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Czas wyborow

ID produktu: 1222635360
Tytuł: Czas wyborów
Autor: Mathias Tracey
Tłumaczenie: Wróblewska Anna
Wydawnictwo: Wydawnictwo YA!
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 460
Numer wydania: I
Data premiery: 2019-03-13
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 38 x 195 x 125
Indeks: 31523554
średnia 4,4
5
2
4
3
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
4 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
31-03-2019 o godz 09:53 przez: Karolina Borys
Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest być nielegalnym? Nie zrobić coś nielegalnego, ale BYĆ nielegalnym. Jak to jest, kiedy sam fakt, że istniejecie jest problemem, jest czymś złym? Gdy Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej w kraju władzę zdobywa Partia. To ona wprowadza nowe, brutalne prawo – każdy nie jest urodzony na terenie Wielkiej Brytanii jest nielegalny i musi zostać deportowany do swojego ojczystego kraju. Bez względu na to, czy w kraju panuje wojna, jest niebezpiecznie, czy bezpośrednio po deportacji komuś grozi śmierć. Nic, więc dziwnego, że Nielegalni zaczynają się ukrywać, robiąc wszystko, aby pozostać na terenie kraju. Nie mają jednak łatwo, bo rozpoczynają się niespodziewane kontrole, rewizje, a na dodatek nie mają prawa do pracy i edukacji. Co więcej prawdziwi obywatele mają obowiązek informować o Nielegalnych, a ukrywanie ich jest przestępstwem. W tej rzeczywistości musi odnaleźć się Zara, imigrantka rumuńskiego pochodzenia, która w ojczystym języku zna zaledwie kilka słów. Gdy okazuje się, że Partia wygrywa kolejne wybory mama Zary postanawia wyjechać. Nie chce dłużej wieść namiastki życia, ciągłej wegetacji w strachu i niepewności. Jednak Zaraz ma tajemnicę, która zmuszą ją do pozostania. Sekret. Tylko ona wie, kto doprowadził do śmierci jej przyjaciółki Sophie. Ale nikt nie może się o tym dowiedzieć. Nawet Ash, chłopak, w którym się zakochała. Teraz musi podjąć decyzję. Ma niewiele czasu, bo inaczej ktoś podejmie ją za nią. Czas Wyborów to książka, która swoim tytułem i opisem mocno mnie zdezorientowała. Sądziłam, że raczej będzie dotyczyła problemów Patrii, Wielkiej Brytanii itp. Będzie skupiała się na problemie imigrantów i politycznych decyzji. Wiecie orędzia premier, decyzje partii, rozporządzenia i zapisy. Jednak tak naprawdę, to powieść raczej skupiająca się bardziej na wątku romantycznym i tajemnicy śmierci Sophie. Co ostatecznie nie jest złe, bo książka jest naprawdę fajna, ale może być mylące. Mylący jest też tytuł nadany przez tłumacza - Czas Wyborów, choć oryginalnie było Night of the party. Gdyby zachowano tytuł angielski, albo nadano jakiś związany z imprezą to chyba byłoby lepiej. Jednak tak, czy siak Czas Wyborów to książka warta przeczytania chociażby ze względu na to, w jakiej sytuacji politycznej jest obecnie Europa. Jest wstrząsająca, poruszająca i dobrze napisana. Jedna z fajniejszych młodzieżówek jakie czytałam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
31-05-2019 o godz 17:08 przez: madameolga
„Czas wyborów” Tracey Mathias to książka napisana jest z perspektywy dwójki młodych ludzi. Ash to 18-latek, uczeń ostatniej klasy liceum, tuż przed maturą. Z dobrego domu, z perspektywą studiów na Oxfordzie. Ma niesamowitą zdolność przemnażania czasu na sekundy. Zara to piękna siedemnastolatka. Po dojściu Partii do władzy oficjalnie jest rumuńską imigrantką. Marzy o studiowaniu anglistyki, zakochana w poezji. Ash i Zaraz spotykają się już na 9 stronie. W metrze. Młodzi szybko się w sobie zakochują, nie potrafią oderwać od siebie myśli. Jednak ich miłość nie jest łatwa. W szczególności dla niej. Wielką Brytanią po brexicie rządzi Partia, której głównym hasłem jest polityka british born. Oznacza to, że od 18-miesięcy Anglia zamknięta jest dla osób, który nie urodziły się w Wielkiej Brytanii. Każdy imigrant jest uznawany za nielegalnego, który natychmiastowo ma opuścić kraj. Ukrywanie nielegalnych jest przestępstwem, a każdy obywatel ma obowiązek zgłosić miejsce kryjówki nie-obywateli. Zara wraz ze swoją matką ukrywa się. I chociaż przyjechała do Anglii jako mała dziewczynka i uznaje ją za swój dom nie ma prawa w niej pozostać. Dziewczyna z obawy przed bezpieczeństwem Asha nie wyjawia mu swojego pochodzenia. Jednak jest coś jeszcze. Tuż przed wprowadzeniem polityki british born była ona świadkiem śmierci swojej przyjaciółki Sophie. Śmierć uznana została za wypadek, jednak tylko Zara wie, kto może za nią stać. Kluczowym jest fakt, że Sophie to siostra Asha. Zara nie mogła wcześniej wyjawić prawdy, ponieważ natychmiastowo zostałaby deportowana do Rumunii. Teraz jednak ma nadzieję, ponieważ wkrótce wybory, a Zaraz jest przekonana, że Partia je przegra i jej życie wróci do normalności. Czy Zara pozostanie w Wielkiej Brytanii? I czy kłamstwa nie odsuną od siebie dwojga zakochanych? Bardzo udana książka! To młodzieżówka, a naprawdę czytało mi się ją bardzo przyjemnie. To fikcja literacka z gatunku „co by było gdyby...”. Można dywagować, czy polityka brexitu doprowadzi do sytuacji opisanych w książce, jednak to jest wymysł autorki i ma ona prawo do swojej historii. Bohaterów bardzo polubiłam, zachowują się oni adekwatnie do swojego wieku i w sposób prawdopodobny. Tam gdzie trzeba płaczą, kochają się i podejmują głupie decyzje  jak to nastolatki 
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
30-03-2019 o godz 00:09 przez: madamebooklet
Dwójka młodych ludzi, prawda ograniczona przez prawo i burzliwy czas. Czas wyborów. Tracey Mathias stworzyła niepokojącą wizję przyszłości, gdzie prawo leży po stronie tych, którzy zgodnie z polityką British Born urodzili się Brytyjczykami. Pozostali nie mają prawa głosu tak jak Zara, młoda dziewczyna, żyjąca w ukryciu a wraz nią prawda, którą skrywa w sobie, a która może skrzywdzić nie tylko ją... Odliczając czas do wyborów na jej drodze pojawia się coś, czego się nie spodziewała. Pierwsza miłość. I to ona zmienia wszystko. Jednak młodzieńcza miłość nie jest głównym wątkiem tej historii, z pewnością ją scala, ale autorka miała inny pomysł na tę powieść. Tracey Mathias pokazała przede wszystkim do czego prowadzi radykalna polityka i brak tolerancji dla mniejszości. Choć nieco trudno wyobrazić sobie właśnie Anglię w roli odizolowanego kraju, jednocześnie uprzywilejowanego dla wybranych, to trzeba przyznać, że sama wizja wydaje się co najmniej niepokojąca, a z pewnością całkiem prawdopodobna w związku z ostatnio poruszanym tematem uchodźców . Zwłaszcza, że autorka przedstawia ten świat jako niezbyt odległą przyszłość, skupiając uwagę na pogłębiającą się dystopie kraju z coraz trudniejszą nadzorowaną przez władze codziennością na czele z zamieszkami oraz protestującymi przeciwko tej władzy, która nie różni się zbytnio od obecnej. Mathias sprytnie ukazuje dwa oblicza polityki Koalicji oraz Partii, przedstawiając je w poglądach młodych ludzi, którzy mają wpływ na przyszłość, która z każdym dniem przybiera postać chaosu. Mimo to świat jawiący się w powieści jest zaledwie tłem, o którym z chęcią przeczytałabym więcej, ale sama zagadka rozwiązania przyczyny śmierci młodej dziewczyny i odnalezienie człowieka, który się przyczynił do jej śmierci rekompensowała mi ten niedosyt. Dałam się także ponieść emocjom jakie towarzyszyły bohaterom – zdawały się nieco przytłaczające, dość chwiejne i tak bardzo, bardzo prawdziwe. Z pewnością nie jest to powieść, która przygnębia, raczej wzburza, zmuszając do zastanowienia się nad przyszłością, rolą człowieka jako obywatela kraju i docenienia praw człowieka, które raz dane, wraz życiem, nie powinny być łamane lub odbierane bez względu na to kim się jest.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
15-04-2019 o godz 00:00 przez: HenrykWiśniewski | Empik recenzuje
Czas wyborów to oszałamiająca nowa powieść rozgrywająca się w przerażająco bliskiej przyszłości po Brexicie. Po części jest to romans, po części thriller polityczny, który zabiera nas w przejażdżkę emocji. To historia o liczbach i możliwościach, nadziei i determinacji. Nie mogłem tego odłożyć już po przeczytaniu kilku pierwszych stron. Postacie są wiarygodne i pięknie wykreowane. Dialog jest niesamowity, a fabuła jest przerażająco prawdziwa. Jest to pięknie napisana, przekonująca historia z żywymi rysunkami. Wspaniała i "aktualna" książka, którą warto poznać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Story of my life Opracowanie zbiorowe
3.5/5
30,35 zł

Podobne do ostatnio oglądanego