Ćwiartka raz (okładka  miękka, 05.2014)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

„Ćwiartka raz” to zaproszenie do wspólnej podróży sentymentalnej przez wyjątkowe ćwierćwiecze w wolnej Polsce. To subiektywny przegląd tego, jakie zmiany zaszły w popkulturze, świadomości i gustach.

„Ćwiartka raz” to opowieść o ludziach i czasach przez pryzmat ich aktywności, również medialnej. To odkrywanie, jak wolność, technologia i prawa rynku odmieniają sposób myślenia, mówienia i konsumowania. Jak zmieniają się bohaterowie mediów i ich odbiorcy. 

„Ćwiartka raz” to wreszcie rachunek zysków i strat. A raczej uświadomienie konsekwencji słów, czynów, wyborów, których w dobie elektronicznych mediów nie da się wymazać albo wymazywać nie wolno.

25 lat temu stało się coś kosmicznie fajnego. Coś, co było jak Boże Narodzenie w lecie, co teraz banda lansowanych medialnie baranów z różnych politycznych opcji, którzy zasmradzają mi rzeczywistość, chce ubrudzić szambem i zawłaszczyć. Dlatego ta książka na pewno nie jest o nich.

Ta książka jest, rzecz jasna, o mnie, ale przede wszystkim o tym, co przez te 25 szalonych lat ukształtowało mnie w kraju nad Wisłą jako osobę, która teraz, siedząc w swoim mieszkaniu kupionym na kredyt, który spłacać będę do śmierci, pisze na hipsterskim komputerze, przedstawiając bezczelnie subiektywną wersję świata. Mojego świata. Filmów, piosenek, płyt, książek, gazet, komiksów, programów telewizyjnych i radiowych, gadżetów, diet, nałogów, celebrytów, gwiazd i innych zjawisk…

Nie jest to książka naukowa. Nie aspiruje do roli encyklopedii. Jest na to zbyt osobista, a co za tym idzie – wyrywkowa i zabawna. Ta książka, co ważne w naszym pięknym kraju, gdzie wszystko jest polityką, nawet grypa, pogoda i kwiatki na klombie, nie ma opcji politycznej i nie przynależy do żadnej partii.

Bardzo bym chciała, aby była dla Was jak fenomenalny rollercoaster wspomnień. Czysta przyjemność. Jak dobry seks, dobre wino, dobra myśl. To jest mój subiektywny dowód na to, że bardzo było warto zrobić parę – albo i więcej – rzeczy, i nie mamy powodu do kompleksów w wielu dziedzinach. A że jestem bezczelna, mam ego jak Pałac Kultury albo Wawel, wszystko będzie z mojej perspektywy. A co!

Bo, śmiem twierdzić, że mam i my wszyscy mamy za sobą absolutnie rewelacyjne 25 lat. Najdłuższy związek z wolnością w naszej pokręconej historii. Jak każdy związek miał on swoje wzloty i upadki, ale rozwodu nie będzie. Powinniśmy być z siebie dumni jak diabli i nie możemy pozwolić, żeby politycy i frustraci nam to zepsuli.

Bo to my, pan, pani, społeczeństwo, a nie oni, zrobiliśmy kawał świetnej roboty. Było warto. Warto jak cholera. Pierwsze 25 lat za nami.

Karolina Korwin Piotrowska


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1095361021
Tytuł: Ćwiartka raz
Autor: Korwin-Piotrowska Karolina
Wydawnictwo: Prószyński Media
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 800
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-05-20
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 68 x 215 x 155
Indeks: 14659980
średnia 4,4
5
54
4
15
3
5
2
1
1
6
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
45 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
20-04-2015 o godz 08:19 przez: MARTA WIECZOREK | Zweryfikowany zakup
Lubię Karolinę za jej cięty język. Materiał w tej książce to wspomnienie mojej młodości wczesnej i późniejszej ☺. Świetnie się czyta, bo też Autorka ma lekkość w wypowiadaniu się i to się czuje. Znakomite podsumowanie ćwierćwiecza, trafiające w moje odczucia.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
16-01-2016 o godz 00:40 przez: ewa1201 | Zweryfikowany zakup
świetna książka. Przypomina wiele faktów, które uleciały już z pamięci. Napisana przyjemnym językiem, charakterystycznym dla autorki. Czyta się dobrze. Z pewnością sięgnę po nią jeszcze nie raz.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
21-05-2015 o godz 19:13 przez: Mateusz Put | Zweryfikowany zakup
Doskonała kasiążka, usłyszałem, że jest fajna więc postanowiłem kupić. Czytałem na raty część i po 2 miesiącach kolejna część. Jest to doskonały odpis ostatnich 25lat pod względem szołbiznesu, kina, telewizji, prasy i ogólnie życia społecznego w Polsce po 1989 roku. Książka jest napisana bardzo profesjonalnie ale luźnym językiem można znaleźć przekleństwo ale one tylko dodają uroku. Jest to doskonała książka super autroki i z niecerpliwością czekam na kolejną książkę. Polecam każdemu kto się wacha. :)
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
23-06-2015 o godz 18:13 przez: polscotia | Zweryfikowany zakup
Pani Karolina nazbierała mnóstwo "niusów" i postanowiła z tego zrobić swoistą antologię. Filmów, książek, sztuk, wydarzeń kulturalnych, czasopism wartych uwagi, itp. Skupia się na produkcjach ambitnych. O slodkich komediach romantycznych tam nie przeczytacie. Fajne jest to, że na marginesie każdej strony znajduje się małe kalendarium. Mimo dużej liczby stron (800) czyta się wartko. Subiektywizm pani Karoliny nie przeszkadza, wręcz daje niejednokrotnie do myślenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
20-08-2015 o godz 11:06 przez: Magdalena Ćwiertnia | Zweryfikowany zakup
Pani Karolina jak zwykle nas nie zawodzi, książka to wspaniała podróż wstecz. Dla miłośników historii kultury,showbiznesu. Ciężko się oderwać:)
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
25-01-2015 o godz 19:59 przez: KAROL PFAJFER | Zweryfikowany zakup
Historia PRL-u ujęta tak, jak chciałoby ją się czytać! Korwin- Piotrowska w genialny sposób opisuje czasy Komuny i początków wolnej Polski. Napisana z właściwym autorce poczuciem humoru, dystansem do wydarzeń . Autorka świetnie łączy fakty, skacząc z wątku na wątek! Można przeczytać "od deski do deski" w jeden dzień- rewelacja!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-12-2016 o godz 22:07 przez: Alextel | Zweryfikowany zakup
Jak wzięłam tę książkę do ręki i przewertowałam jej kartki, to zobaczyłam całej swoje dzieciństwo i młodość w pełnej retrospekcji. Te stare okładki magazynów, znane wówczas postacie... tym wszystkim przez tę ćwiartkę żyłam, a tu zebrane jest to w niesamowite wspomnienia. Dziękuje Pani Karolino :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
07-04-2015 o godz 23:14 przez: alexiis1510 | Zweryfikowany zakup
Mimo, iż po tą książkę sięgnęłam niechętnie ze względu na antypatię do tej autorki, pozytywnie zaskoczyła mnie swoją treścią. Wszystko jest niezwykle rzeczowo ale i lekko napisane. Przyjemnie się ją czyta.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-07-2014 o godz 09:08 przez: Aleksandra | Zweryfikowany zakup
Bardzo lubię Panią Karolinę
Książka świetnie i lekko napisana, szkoda, że takiej "Pani Karoliny" nie było w poprzedniej ćwiartce, czyli w latach mojej młodości... czytam dalej...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-06-2015 o godz 09:55 przez: Paulina Dziubek | Zweryfikowany zakup
kupiłam na wakacje, zachęcona recenzjami i zawiodłam się, nie dotrwałam do końca a czytać uwielbiam. nie rozumiem jej fenomenu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 2
3/5
07-11-2021 o godz 12:18 przez: Magdalena Jędrzejczyk | Zweryfikowany zakup
Średnie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-05-2019 o godz 12:30 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-06-2014 o godz 09:45 przez: bogdan 56433
Karolina Korwin-Piotrowska w dużej mierze oparła swoją książkę na filmach, na których troszeczkę się zna. Co ciekawe poszła tropem słusznym, aczkolwiek zaskakującym. Pisała w tej książce tylko o filmach dobrych i bardzo dobrych, co mnie akurat cieszy. Bo warto przypominać, że w polskiej kinematografii są filmy naprawdę godne uwagi, także powstałe już po 1989 rokiem. Dużo też miejsca poświęca ona prasie. Wnikliwie analizuje pojawiające się artykuły, przygląda się tematom, sposobom ich realizacji. Patrzy w ten sposób na polskiego widza i czytelnika. Wnioski jakie wyciąga moim zdaniem nie zawsze są do końca sprawiedliwe, ale i nie ukrywała ona we wstępie swojej stronniczości, czy subiektywności, więc nie można jej czynić z tego zarzutu.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
4/5
19-06-2014 o godz 06:57 przez: finka malinka
Książki tego rodzaju ciekawią choćby przez to, że przypominają o różnych rzeczach i pokazują je w zupełnie nowym świetle. Po latach wszystko wygląda zupełnie inaczej. Budzi inne emocje, rodzi inne oceny. Jest także źródłem dużej frajdy, przynajmniej dla mnie, bo ja lubię takie wspominki. Przede wszystkim książka Korwin-Piotrowskiej jest mądrze przemyślana. Znalazły się w niej bardzo różne informacje, ale w zasadzie to każdy powinien coś znaleźć dla siebie. Bo nawet jak nie interesujemy się mediami, to może filmem, jak nie filmem to może muzyką, a może sztuką, trochę jest o polityce i społeczeństwie.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
19-06-2014 o godz 12:57 przez: Ostrobramska K.
W tej książce jak na dłoni widać rozwój karier niektórych osób z tak zwanego szołbiznesu. Dla managerów takich gwiazd i gwiazdek to cenna myślę lekcja jak unikać wpadek, co robić, by przez lata brylować na salonach, nie tracić szacunku i podziwu. Karolina Korwin-Piotrowska potrafi dostrzec te błędy, potrafi także wskazać dość precyzyjnie, co stoi za autentycznym, długoletnim sukcesem. Warto jej posłuchać, bo w tej książce daje sporo rad. Ja się z nią zgadzam, że rzeczą ponadczasową jest talent, elegancja, powściągliwość, klasa. A także wierność swoim wartościom i osobowości.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
18-06-2014 o godz 12:15 przez: natka1983
W jakimś sensie to także książka o bohaterach masowej wyobraźni, o formatach telewizyjnych i przede wszystkim chyba o zmianach w definiowania słowa gwiazda. Kiedyś gwiazdą była osoba mająca coś więcej do zaoferowania publiczności niż tylko ładna buzia i bezgraniczna wolność mówienia głupot. Młodzi ludzie coraz częściej czerpią wzorce od osób, które nigdy, absolutnie nigdy nie miałyby szansy zaistnieć na scenie, ekranie telewizora czy ekranie kinowym. Pewnie do pewnego stopnia jest to książka o upadku etosu niektórych zawodów, choćby dziennikarza, aktora, muzyka.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
21-06-2014 o godz 16:41 przez: kendi
my współcześni 30-latkowie. w erze technologii zapominamy jak to kiedyś było - gdy w mieszkaniach nie było telefonów i aby zadzwonić do innych mawiano się przy budkach telefonicznych a depeszy czy telegramy to był jedyny kontakt z rodziną na wsi. Cb-radio i pocztówki z rożnych zakątków świata to taki retro - instagram.
Ta książka przypomina nam, że żyliśmy w naprawdę kolorowych czasach. Trudno nam sobie to wyobrazić jak kiedyś się ubieraliśmy i czego słuchaliśmy. to jak powrót do przeszłości tylko bez złych konsekwencji, że lądując jeszcze raz tam coś sknocimy i nasze życie się zmieni. kapsuła czasu (pamiętacie jak kiedyś w ogródku czy innych miejscach zakopywało się pudełka z rzeczami ważnymi dla nas ) to ta książka powinna tam się znaleźć by kiedyś za kilka lat - w erze kosmosu - społeczeństwo dowiedziało sie, że nie zawsze tak było.
ja czytałam książkę z wypiekami na twarzy - czułam się jak nastolatka, która chowała się pod kocem by przeglądać zakazane księgi.
Szczerze mówiąc - omijałam tylko akapity z tym co sie wydarzyło w muzyce (duży plus za to, że był osobny rozdział ) - bo ja nigdy polskiej muzyki nie lubiłam i oprócz kilku niszowych piosenek - nie trawię jej - wyrosłam , inaczej sie ubieram ale od ponad 20 lat wierna amerykańskiemu hip-hopowi i r&b.
Idealna lektura, dla tych co nie mogą znaleźć wspólnego języka zer swoimi rodzicami. Przeczytajcie ją, dajcie rodzicom - a zobaczycie jak wiele tematów was łączy bo to co my pamiętamy jak przez mgłę oni doskonale to znają.
świetna encyklopedia napisana bez zadęcia i celebryckiego blichtru. można nie zgodzić się z autorką co do najlepszych filmów tego okresu - ale w jednym trzeba być zgodnym - to były piękne czasy, które juz nie powrócą - więc powspominamy je chociaż czytając ćwiartkę raz
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
23-06-2014 o godz 14:45 przez: Bernardeta Łagodzic-Mielnik
Pani Karolina napisała kapitalną książkę przy której dopadły mnie wspomnienia. Dostarczyła mi ta lektura niesamowitych emocji, bo opisywane przez nią lata to moja młodość i dojrzewanie, to większa część mojego życia. W roku 1989 skończyłam podstawówkę w systemie ośmioklasowym i rozpoczęłam naukę w liceum. Na bieżąco śledziłam co grają w kinie i radio, jaka płyta warta jest kupienia. Czytywałam wspomniane przez autorkę gazety, wśród nich tak bardzo inny "Sukces". Starałam się nadążać za modą, choć na drogie ciuchy nie było mnie stać. Kibicowałam karierze Edyty Górniak, śledziłam konkursy piękności. Zachwycałam się reklamą proszku czy margaryny. Próbowałam cudownego środka "Slim-Fast". Odkrywałam prywatną telewizję i czar kablówki. I właśnie dlatego tę książkę czytałam z olbrzymim sentymentem, wzruszeniem, zalewała mnie w czasie lektury fala wspomnień. Dodam, że autorka zaskoczyła mnie bardzo mile dokładnością, rzetelnym podejściem do tematu, wręcz drobiazgowością. Świetnie napisaną książką, która zabrała mnie w sentymentalną podróż do przeszłości. Przeżyłam to jeszcze raz. Nie brakło cudownego czaru wspomnień. Książce należy się najwyższa ocena. Gorąco rekomenduję ją tym, którzy choćby cześć z opisanego czasu przeżyli, zachęcam do poznania lat im nieznanych. A moim równolatkom życzę wspaniałej zabawy w jeździe wspomnieniowym rollercoasterem.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
21-06-2014 o godz 14:29 przez: jarko1491
Jestem młodym człowiekiem i każda dla mnie taka przygoda z taką odległą historią to niesamowite przeżycie. Cofnąć się w czasie i dowiedzieć się tylu ciekawych i nigdzie wcześniej nie znajdowanych wiadomości jest bezcenne. Pani Karolina, która świetnie zna się na rzeczy potrafi zaciekawić swoim pisaniem nawet tak młodego czytelnika jakim jestem. Książka wciąga jak "odkurzacz kurz" i sprawia, że jesteśmy blisko danego tematu. Są tam wspaniałe zdjęcia, niepublikowane artykuły i wszystko inne co daje nam zrozumieć świat w którym żyjemy. Polecam każdemu kto choć trochę interesuje się światem showbiznesu ale nie tylko. Polecam młodszym i starszym, kobietom i mężczyznom, po prostu każdemu bo naprawdę warto!:)

P.S. Pani Karolino czekam na drugą część "Bomby". Mam nadzieję, że się doczekam. pozdrawiam:)
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
14-06-2014 o godz 12:41 przez: karate-kid
Według tego co przeczytałem na okładce ta książka ma być podróżą sentymentalną, opowieścią o pewnych ludziach i czasach oraz bilansem ich działalności w jednym. Moim zdaniem jest jeszcze czymś dodatkowo. Mianowicie pewną formą kontroli nad jakością, która zdaje się zanikać we współczesnych mediach. Jeśli Karolina Korwin Piotrowska może być kimś w rodzaju krytyka towarzysko-kulturalnego to tylko należy się cieszyć, bo jak mawiał Kisiel nie ma krytyki szkodliwej, tylko brak krytyki przynosi szkodę. Ja gust Karolina Korwin Piotrowska bardzo cenię. W jej książce natomiast cenię to, że znalazła idealne proporcje między minusami i plusami tego okresu. Dzięki temu nie jest to książka tendencyjna.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Gra w ludzi
4.2/5
26,22 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Arabskie opowieści
5/5
31,28 zł
44,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Autoboyography
4.4/5
28,21 zł
43,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Doktor sen
5/5
12,07 zł
14,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czarny flaming
4.2/5
29,19 zł
45,00 zł
Inne z tego wydawnictwa One Last Stop
4.3/5
26,93 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Odwet
4.9/5
29,17 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Billy Summers
4.7/5
28,85 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Carrie
5/5
11,72 zł
16,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Za kratami
4.8/5
27,23 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Bruno Whatever
4.2/5
25,92 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dom
5/5
29,82 zł
44,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego