Co z tą Katalonią? (okładka  miękka, 09.2018)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Nie napisałem tego eseju, żeby stanąć po jednej ze stron. Napisałem go, żeby zrozumieć co się dzieje – wyjaśnia autor.

W ostatnim czasie napięcie na linii Madryt – Barcelona osiągnęło apogeum. Jesienią ubiegłego roku parlament Katalonii ogłosił niepodległość. Decyzji tej towarzyszyły masowe demonstracje zwolenników i przeciwników secesji. Madryt odpowiedział siłą, a czołowi katalońscy politycy, którzy optowali za oderwaniem się od królestwa, w tym premier Katalonii Carlos Puigdemont, uciekli z kraju. Eduardo Mendoza urodził się, mieszka i tworzy w Barcelonie. Poruszony ostatnimi wydarzeniami napisał esej, w którym zawarł przemyślenia i refleksje związane z sytuacją w ukochanej Katalonii. Pisze o historycznej ewolucji ruchu niepodległościowego i jego znaczeniu w chwili obecnej i o przyczynach zaistniałej sytuacji, na którą złożyły się m.in. niezadowolenie mieszkańców spowodowane kryzysem gospodarczym, bezrobociem oraz polityką fiskalną Madrytu wobec Katalonii. Ta książka to przejmujący wyraz troski o kraj i region, a także próba walki ze stereotypami po obu stronach konfliktu. Z pewnością pomoże nam lepiej i głębiej zrozumieć to, co dzieje się w jednym z najpiękniejszych miejsc w Europie.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1206155411
Tytuł: Co z tą Katalonią?
Tytuł oryginalny: Que esta pasando en Cataluna
Autor: Mendoza Eduardo
Tłumaczenie: Jaszecka Karolina
Wydawnictwo: Wydawnictwo Sonia Draga Post factum
Język wydania: polski
Język oryginału: hiszpański
Liczba stron: 96
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-09-19
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 182 x 20 x 116
Indeks: 26497808
średnia 4,8
5
9
4
0
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
2 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
05-10-2018 o godz 10:54 przez: Beata Igielska
Esej Eduarda Mendozy jest próbą odpowiedzi na pytanie o genezę dążenia przez Katalonię do autonomii. To również krytyczne spojrzenie na historię Hiszpanii oraz mentalność jej mieszkańców. Eduardo Mendoza należy do czołówki europejskich i światowych pisarzy. Mimo iż wiele czasu spędza poza rodzinną Barceloną, problemy miasta, regionu i całego kraju są mu szczególnie bliskie. Jego nowa książka liczy zaledwie 92 strony, ale daje do myślenia więcej niż niejeden znacznie bardziej obszerny utwór. Pisarz wychodzi w swym eseju od wyjaśnienia, dlaczego postanowił szukać odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Otóż czuje się zobowiązany do wyjaśnienia różnych mitów, jakie narosły wokół problemu niepodległości Katalonii. Chce także przybliżyć, zwłaszcza obcokrajowcom, historię swego rodzinnego regionu, uważanego za jeden z najpiękniejszych zakątków europejskiego Południa. Pierwsze znaczące i udane próby uzyskania przez Katalonię autonomii pojawiły się w XIX wieku. Do szkół i urzędów wrócił język kataloński, lecz nie na długo, gdyż kilkadziesiąt lat później, za rządów generała Franco autonomia została zniesiona. Eduardo Mendoza podkreśla, że wielu jego rodaków wciąż uważa, iż kraj trwa w cieniu nieżyjącego dyktatora. Autor nie zgadza się z tym jednak. Nazywa generała zbrodniarzem wojennym i niezbyt rozgarniętym człowiekiem. Stara się obalić związany z nim mit, gdyż ubolewa nad tym, że wciąż nie brak Hiszpanów patrzących na Franco jak na narodowego bohatera. W przystępny i ciekawy sposób Mendoza opisuje historię Katalonii, skupiając się przede wszystkim na ostatnich dwustu latach. Analizuje również plusy i minusy bycia autonomiczną wspólnotą, sporo miejsca poświęcając narodowym stereotypom, które przypisują Katalończykom pracowitość, odwagę, zdecydowanie oraz wykluczające się cechy, jakimi są rozsądek i porywczość. Książkę Mendozy czyta się z zaciekawieniem. To lektura pouczająca, dająca wiele do myślenia na temat problemu korzeni, przynależności narodowej i potrzeby niezależności. Autor dzieli się z czytelnikiem swoimi poglądami, ale w żaden sposób ich nie narzuca, stara się raczej skłonić do refleksji i spojrzenia na Katalonię nie tylko jako na region atrakcyjny turystycznie, ale także mający skomplikowaną historię. BEATA IGIELSKA
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-10-2018 o godz 17:34 przez: malyneczka
Eduardo Mendoza to jeden z tych pisarzy, których po prostu trzeba znać. Z reguły znamy go z powieści z wątkiem detektywistycznym, ale biorąc pod uwagę, że związany jest z Barceloną, postanowił napisać esej, w którym przedstawi swój punkt widzenia o wydarzeniach w Katalonii. Chyba nie ma tak podzielonego drugiego państwa jak Hiszpania. Przez lata znana z problemu w kraju Basków, ostatnio zrobiła się popularna ze względu na dążenia Katalonii do niepodległości. Eduardo Mendoza w swojej pracy próbuje zmierzyć się z problemem, odwołując się między innymi do kultury i historii regionu. Wspomina także o specyficznej mentalności Katalończyków, która naprawdę wydaje się być godna poznania. Mendoza w swoim eseju mistrzowsko opisał problem Katalonii. Moim zdaniem to bardzo ważny głos w dyskusji o przyszłości Hiszpanii, na której kształcie pojawiają się już nie rysy, a pęknięcia. Myślę, że warto sięgnąć po pracę Mendozy i przekonać się jaki stosunek do sprawy ma mieszkaniec Barcelony. Polecam ten krótki esej wszystkim zainteresowanym tematem. Myślę, że jest to doskonała praca do analizy podczas studiów historycznych, politologicznych czy na stosunkach międzynarodowych. Dla studentów obowiązkowy must read!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Mafia Putina
4.6/5
32,33 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Nowy car
4.8/5
38,41 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Lista Kerstena
3.5/5
35,11 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa My, dzieci z obozów
4.6/5
29,55 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Elokwencja sardynki
4.5/5
29,18 zł
38,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Nazistowska eugenika
4.6/5
42,15 zł
59,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego