Cisza w Pogrance (okładka  twarda, 09.2021)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Sprzedaje empik.com : 30,10 zł

30,10 zł 46,99 zł *
* Porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

W ciszy wieczorów łuny nad horyzontem zwiastują niechybną rzeź.
Tego lata cały Wołyń ogarnęła trwoga…

Lipiec 1943 roku. Dwie nastoletnie siostry z Pogranki zakochują się w młodzieńcu z sąsiedniej ukraińskiej wsi Połapy. Chłopak jest członkiem UPA, ale dla uczuć nie stanowi to przeszkody.
Tymczasem ze Wschodu docierają wieści o krwawych atakach na polskie wioski. Polacy będą zmuszeni dokonać wyboru: zostać czy uciekać. Co się stanie, jeśli pogłoski o okrucieństwach okażą się prawdziwe? Czy mieszkańcom obu wsi uda się porozumieć i pośród szalejącej rzezi uratować Pogrankę?

W latach 60. o tragicznych wydarzeniach wciąż pamięta Ołena Taraszuk, mieszkająca w Ukraińskiej SRR…
Zaczyna się XXI wiek, ostatni uciekinierzy z Wołynia i Małopolski Wschodniej odwiedzają rodzinne strony. Tam, gdzie kiedyś stały domy i toczyło się życie, dziś kwitną puste łąki…

Wśród mechanizmów historii pojedyncze losy mieszkańców łączą się w opowieść o miłości, zdradzie i okrucieństwie, o pamięci i poszukiwaniu utraconych korzeni.
Marcin Pilis, autor m.in. „Zemsty kobiet” i „Łąki umarłych”, wraca z nową, poruszającą do głębi powieścią o trudnej polsko-ukraińskiej przeszłości.
„Autor […] pokazuje ten dramat przez los jednostek, nadając mu głębszy psychologiczny sens. Przypomina, że towarzyszyły mu: zaślepienie, okrucieństwo, ale i szaleńcza miłość” (z recenzji Marka A. Koprowskiego, historyka, autora kilkunastu książek o Wołyniu).

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1278410564
Tytuł: Cisza w Pogrance
Autor: Pilis Marcin
Wydawnictwo: Wydawnictwo Lira
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 448
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-09-29
Rok wydania: 2021
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 200 x 40 x 140
Indeks: 39636294
średnia 4,9
5
25
4
1
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
12 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
06-11-2022 o godz 16:37 przez: Inspiracje Klary | Zweryfikowany zakup
Czytaliście kiedyś książkę, którą nie wiedziliście jak zrecenzować, bo wszystkie słowa wydawały się zbyt małe? Za słabe? Skończyłam czytać „Ciszę w Pogrance”. Jest to książka autora „Mnogości rzeczy”, która mnie do tego stopnia zachwyciła, że do dziś nie mogę przestać o niej myśleć, a odkładałam przeczytanie kolejnej książki Marcina Pilisa, bo czułam, że to jest „mój autor” i czułam, że znowu przyjemność obcowania z Jego słowem minie zbyt szybko. Tak też się stało… Boję się, że wszystko, co napiszę, to będzie za mało, że brakuje mi słów, by opisać, jak piękna jest to książka i jak przygniatająca zarazem. To jest historia, której akcja toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych. Pierwsza, w lipcu 1943 na zachodnim Wołyniu, opowiadająca oczywiście o krwawych i niesamowicie brutalnych atakach na polskie wioski. Druga, na początku XXI wieku, kiedy to ci, którzy przeżyli, postanawiają odwiedzić spalone, rodzinne strony. Oczywiście Marcin Pilis dał nam coś więcej niż tylko otworzył oczy na historię Polski i Ukrainy. Pisarz pokazał nam dramat na przykładzie jednej rodziny, dramat, który był naprawdę wielowymiarowy. Pokazał nam historię na przestrzeni wielu lat. Pokazał nam, jak ludzie, którzy jako dzieci bawili się razem, uwielbiali spędzać razem czas, z czasem się pokochali, pojawiły się młodzieńcze, szalone miłości, zazdrości… nagle, pod wpływem okrutnej indoktrynacji, wybudowali mur niemożliwy do zburzenia, mur tak solidny w umysłach tych ludzi, jakby nie pojawił się nagle, a był tam od samego początku. To niesamowicie okrutna, ale jednocześnie wypełniona wrażliwością na człowieka opowieść. A temat tak ważny i przecież tak teraz aktualny w obliczu wojny w Ukrainie. Cudowna, poruszająca do głębi książka i nie są to słowa na wyrost, jeśli powiem, że ten autor ma po prostu niesamowitą, niespotykaną wrażliwość i zdecydowanie biorę Jego książki w ciemno! A Wam polecam z całego serca!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-02-2022 o godz 20:09 przez: Marzena | Zweryfikowany zakup
Kupiona na prezent, przeczytana. Wzruszenie i zachwyt - opinia osoby obdarowanej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-07-2022 o godz 17:38 przez: Radosław Przybyła | Zweryfikowany zakup
Polecam,ale trzeba się przygotować. Pulis jak zwykle doskonały
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
28-09-2022 o godz 13:16 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Warto poświęcić czas na literacka lekcje historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-08-2022 o godz 21:40 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-10-2021 o godz 20:47 przez: Joanna W.
Czytam wiele książek. Są książki dobre, bardzo dobre, znakomite. Są powieści mniej interesujące, źle napisane, lub takie do szybkiego zapomnienia. Ale zdarza mi się trafić na prawdziwe perły literatury. I dziś właśnie opinią o takiej perle, prozie przez duże P, chciałabym się z Wami podzielić. Już czytając opis, wiedziała, że lektura „Ciszy w Pogrance” nie będzie łatwa. Nie mogło być inaczej, skoro autor poruszył w niej temat rzezi na Wołyniu. Dotyka fragmentu historii, który niektórzy wstydliwie omijają, inni przeciwnie – chcą ocalić od zapomnienia. Opisał go w sposób niezwykle realistyczny, skupiając się na odczuciach jednostki. A właściwie jednostek stojących po obu stronach barykady. Jestem pod niesłabnącym wrażeniem stylu autora, plastyczności języka, wręcz poetyckiego pióra, snutej przez niego opowieści, który zabiera czytelnika w podróż literacką do Pogranki i Połapy, ukazując mu wszelkie obawy mieszkańców obu wsi i ich życie codzienne brutalnie przerwane przez wydarzenia roku 1943. To, za co autorowi należy się uznanie to fakt, że namalował słowem ten obraz bez wydawania wyroków. Pozwolił czytelnikowi poznać spojrzenie na ówczesne wydarzenia w różnej perspektywy, jednocześnie kreśląc portrety bohaterów, których dylematy są tak mocno odczuwalne podczas lektury. Czy mogę powiedzieć, że „Cisza w Pogrance” to powieść przepełniona dylematami? Myślę, że tak. Walka między sercem a rozumem, między poczuciem przynależności do grupy, patriotyzmem, a miłością. Brakiem umiejętności podjęcia decyzji o ucieczce lub pozostaniu na swojej ziemi, ufając, że sąsiad to przyjaciel, nie wróg, że nie ma zagrożenia. A raczej wybór wiary w to, że tak właśnie jest… Dylemat między miłością do siostry a uczuciem do mężczyzny, a także decyzją o tym, czy nawiązać łączność z przeszłością, czy o niej zapomnieć, pozostać człowiekiem bez korzeni. A raczej kimś, komu te korzenie wycięto… Podsumowanie: Pisząc tę opinię, wciąż mam wrażenie, że nie jestem w stanie ubrać w słowa wszystkich emocji, jakie odczuwam po jej lekturze. Mogę na pewno powiedzieć, i piszę to z pełną odpowiedzialnością, że „Cisza w Pogrance” to jedna z najlepszych powieści, jakie miałam okazję przeczytać w tym roku. Tematycznie trudna, wymagająca maksymalnej uwagi, a jednocześnie napisana tak, że nie sposób się od niej oderwać. To opowieść niezwykle przejmująca, poruszająca, ważna i uszyta na kanwie prawdziwych wydarzeń, których nie można i nie powinno się zamieść pod dywan zapomnienia… Pełna bólu, strachu, nienawiści, ale i miłości oraz młodzieńczej naiwności, z której niektórzy zostali brutalnie odarci. Przeczytajcie i wsłuchajcie się w ciszę, która wybrzmiewa na gruzach Pogranki – miejsca, które było świadkiem ludzkiego okrucieństwa. Ogromnie polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-09-2021 o godz 20:26 przez: Zuza Maniek
Jakie pojawiają się obrazy, gdy słyszysz „Wołyń”? Tak, ja też mam przed oczami krwawe sceny. Dlatego „Cisza w Pogrance” zaskoczy swoim spokojem, łagodnością, delikatnym spojrzeniem. Marcin Pilis długo będzie pracował na wyobraźni czytelnika, pisząc o atakach na polskie wioski. Pomiędzy słowami ukryje dramat roku 1943. Wiosna przyniesie piękne, ciepłe dni, niepokój będzie daleko na horyzoncie. Niewidoczny, ale coraz wyraźniej obecny. Sączący się z każdym dniem, kolejnym uciekinierem ze wschodu. Jak uwierzyć w okrucieństwa, których dopuszczają się ukraińscy sąsiedzi? Przecież niemożliwe jest, by ludzie wyprawiali takie okropieństwa. Może gdzieś daleko, jacyś inni… ale nasi, wychowani praktycznie razem? Pogranka zamarła w oczekiwaniu. Gęsta cisza oplata domostwa. A czerwone łuny płonących wiosek są coraz bliżej. Świat płonie nienawiścią. Nadchodzi nieuchronne. Zabijanie nie jest złe, gdy śmierć ma wyższy cel. Przecież trzeba pozbyć się Lachów, wszystkich, co do jednego. I wyrzutów sumienia też trzeba się pozbyć. Spotyka ich tylko to, na co zasłużyli. To nie są ludzie, ich krew jest gorsza. Najgorsza. Muszą oddać krew, życie i ziemię, zrobić miejsce dla Ukraińców i ich państwa. Tylko ten cel się liczy, więc zabijać można bez wstydu, z dumą wręcz, satysfakcją. Okrucieństwem przy okazji, bo przecież dzielni działacze UPA muszą mieć rozrywkę, bo mogliby popaść w rutynę czyniąc spustoszenie… Ale to gdzieś daleko, teraz życie jest jeszcze spokojne. Trzymając się wiary i naiwnej nadziei ludzie żyją jak zwykle. Tylko spojrzenia są jakieś inne. Po obu stronach. Niepokój, niepewność są coraz wyraźniejsze. I ta cisza, która zagłusza strach. Zagłusza sumienie. Cisza przed burzą. Tylko miłość dwóch młodych polskich dziewczyn i ukraińskiego chłopaka dźwięczy w milczeniu mieszkańców sąsiednich wiosek. Odpowiada jej rosnąca nienawiść. To będzie potężne starcie! Nie dla wszystkich życie będzie toczyło się dalej… A kto ocalał, znowu pogrąży się w ciszy i niepamięci. Wyrzuty sumienia, wstyd, czy ból zbyt głęboko usadowiony, by się go pozbyć przez 60 lat, są milczącymi towarzyszami tych, którzy przeżyli. Co zostanie we wspomnieniach? Pamięć jest przekleństwem. Pokutą. Jest wybiórcza i zwodnicza. Jest zemstą. Marcin Pilis świetnie portretuje ludzi, ich lęki, nastroje. Pokazuje różne perspektywy i targające postaciami rozterki. Stawia bohaterów w tragicznym położeniu i zmusza do dramatycznych decyzji, obserwuje ich ból, rozdarcie. Tnie słowami bez znieczulenia. Po każdej powieści autora jestem rozbita i potrzebuję wyciszenia. I nawet jeśli chciałabym pozbyć się jej z głowy, byłoby to niemożliwe. Nie da się. Zostaje w głowie na długo.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-11-2021 o godz 07:07 przez: Marta
Rodzina, jak każda inna. Uczucia, jakie władają wszystkimi i strach, coraz bliższe sercu przerażenie o los tych, których kochają najbardziej. W Pogrance już nic nie będzie takie samo. * Rok 1943 zwiastuje zmiany dla nastoletnich serc Marysi i Leny. Obydwie zakochane w młodym, odważnym chłopaku, jedna szczęśliwie, druga cierpi w milczeniu. Marysia przeżywa radość, uniesienie, poznaje siebie, Lena po cichu odczuwa tęsknotę i żal, pogrążając się jedynie w fantazjach. Życie jednak szykuje dla ich rodziny i otoczenia smutną niespodziankę - zaczynają się ataki na pobliskie wioski, zaczyna się drżenie o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Czy uda się im przetrwać prawdziwą rzeź? Czy patrząc na wszystko wokół, jak upada, można jeszcze mieć nadzieję? Marcin Pilis włada słowem tak pięknym, tak rozbudowanym, że chwyta to za moje czytelnicze serce. Rzadko się zdarza, żeby długie opisy, przemyślenia, były dla mnie do przebrnięcia. Autor opisuje każdą myśl, każde uczucie w tak wzniosły sposób, dla którego warto poświęcić książce każdą minutę. Fabularnie osadził bohaterów we wsi, nad którą wisi widmo ataku. Wizja próby ciągnięcia normalnego życia, zajmowania się codziennymi obowiązkami, ale w tle, na niebie, widać tę wzbierającą się ciemną chmurę. W tych obawach uczestniczą dzieci, dorośli, którzy mają w sobie zbyt wiele wiary, za dużo ufność. Właśnie dlatego w pewnych momentach, niektóre fragmenty rozrywają serce, kiedy już jesteśmy związani z bohaterami, kiedy w nich wierzymy. Jest tu obraz tego, że w tych okrutnych czasach zmieniało się myślenie, działanie i nie wszystko było tak oczywiste. Niektórzy działają w imię swoich przekonań - inni przez to cierpią i płacą najwyższą z cen - swoim życiem. A życie jest ulotne, cytując "śmierć jest powszechna", te słowa utkwią mi w pamięci na długo. Tak jak zresztą cała książka, która pod koniec nabrała takiego tempa, że nie wiedziałam już, czy się rozpłakać, czy uśmiechnąć, czy pozostać w oszołomieniu i dopiero później pomyśleć nad tym wszystkim, co miało zostać przekazane w "Ciszy w Pogrance".
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-10-2021 o godz 18:18 przez: Ewelina Bachniak
inia.recenzuje .. Ehh, znów ten Pilis, genialny, dobitny i przenikający do duszy czytelnika. . Czytając „Łąkę umarłych” zostałam mieszkanką tej wsi na końcu świata, książka wchłonęła mnie od pierwszych stron. „Cisza w Pogrance” miała niewidoczny mur, którego nie mogłam przebić, bardzo broniłam się przed nią, może z obawy, czego mogę doświadczyć? Ale warto było zaryzykować, znów literatura piękna Marcina Pilisa zostanie ze mną na bardzo długo. . Kiedy słyszysz Wołyń, co myślisz? . Dla mnie przede wszystkim to historia, która nie istniała wiele lat, to tajemnica, wojna i rzeź, jedna z brutalniejszych w historii Polski. . Najnowsza fabularyzowana powieść Marcina Pilisa opisuje właśnie Wołyń. Dwie wsie dzielące kilka kilometrów, Pogrankę i Połapę. Pokazuje dramat ludzi, którzy mieli nadzieję, że przyjaźń czy też wieloletnie przywiązanie sąsiadów nie sprowadzi na nich zła. W najnowszej powieści Marcina Pilisa widzimy dramat jednostek na tle dramatu całej wiejskiej społeczności Autor ma ogromny talent w przedstawieniu opowieści trudnej, brutalnej wstrząsającej w sposób piękny. Tego nie da się opisać, to należy przeżyć. A to Wam gwarantuje po tej powieści, poczujecie ją całym ciałem, duszą. Wydobędzie z Was wszystko, złość, współczucie, wstręt, strach, ale i miłość. Fenomenalne. Początki miałam trudne, ale było warto pójść dalej w te malownicze pola między dwiema wsiami i porwać się opowieści. Porwać się miłości młodzieńczej, która rani do żywego, nawet zabija. Miłości po latach, miłości rodzeństwa, pamięci tych, którzy przetrwali rzeź wołyńską i nie zawsze chcą o niej pamiętać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-10-2021 o godz 01:35 przez: Ilona Wolińska
Wołyń, lato 1943 roku. We wsi Pogranki mieszkają dwie nastoletnie siostry. Obie darzą miłością chłopca z sąsiedniej ukraińskiej wsi Połapy. Chłopiec jest członkiem UPA, jednak prawdziwa miłość nie zna przeszkód. Ze Wschodu zaczynają nadchodzić niepokojące wieści o krwawej rzezi na Polakach. Mieszkańcy nie wiedzą co robić, uciekać czy zostać? A jak zostaną to czy uda im się przeżyć? Czy Pogranka przetrwa rzeź? Początek XXI wieku. Ostatni uciekinierzy z Wołynia odwiedzają rodzinne strony. Tam, gdzie kiedyś kwitło życie, dzisiaj kwitną łąki... Ciężko opisać słowami to, co wydarzyło się w Wołyniu w 1943 roku., jednak autor bardzo szczegółowo opisuje koszmar jaki przeżyli mieszkańcy Pogranki. "Cisza w Pogrance" to książka niezwykle emocjonująca, pełna smutku, okrucieństwa, brutalności. Ale to również książka o pięknej, zakazanej młodzieńczej miłości. Mimo iż lektura bardzo mnie wciągnęła, to jednak musiałam sobie dawkować czytanie, nie dałam rady przeczytać na jednym wdechu. Opisy zbrodni, wspomnienia tragedii, które bohaterowie chcieliby wymazać z pamięci, lecz nie mogą, bo tego nie da się zapomnieć.. To wszystko skłania czytelnika do przemyśleń, reflekcji.. Długo będę pamiętała tę książkę.. "Cisza w Pogrance" to historia, która wymaga od czytelnika całkowitego skupienia, wyciszenia, nie jest to łatwa i przyjemna lektura, ale na pewno jest potrzebna. To wartościowa i niezwykle ważna powieść, którą powinien przeczytać każdy, by poznać kawałek historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-08-2022 o godz 20:07 przez: Anonim
Polecam ! Wzruszająca, intrygująca, zmuszająca do refleksji i ciszy (zwłaszcza po przeczytaniu), ale też zaskakująca. Przeczytałam ją po "Mnogości rzeczy", którą trudno przyćmić. Pan Marcin pisze w sposób nie sztampowy, doceniam każde napisane zdanie, w dodatku mistrzosko "gra" czasem zaginając czaso-przestrzeń. Panie Marcinie Dziękuję raz jeszcze za ten "bukiet" emocji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-12-2022 o godz 16:07 przez: Agnieszka
Jenda z najlepszych książek jakie czytalam. Jak na razie moja ulubiona tego autora.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego