Cicha 5 (okładka miękka)

Autor:
Opracowanie zbiorowe
Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Siedem wspaniałych polskich autorek, siedem bajkowych opowieści, siedem mieszkań i jedna stara kamienica…

Jest taka noc w roku, magiczna, wyjątkowa, niepowtarzalna. Noc pełna spełnionych marzeń, szczerości, serdeczności. W każdym mieście, na każdej uliczce mieszkają bohaterowie codziennego życia. Wybierz się na spacer do kamienicy przy Cichej 5, by poznać jej sekrety zdradzone w wigilijną noc.

W starych mieszkaniach skrywają się piękne historie - tęsknoty, smutki, spełnione marzenia, małe i duże szczęścia. To miejsce, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, z nadzieją patrząc na przyszłość. Zdradzany senator i jego piękna żona, ekscentryczna staruszka wielbiąca różowe sukienki, rzeźbiarz walczący o swoje dzieci, bezimienny mężczyzna otrzymujący od życia drugą szansę. To właśnie przy Cichej 5 odkryjesz piękno starych kamienic…


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Cicha 5
Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Wydawnictwo Filia
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 382
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-11-05
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Indeks: 15509154
 
średnia 4,2
5
23
4
10
3
2
2
5
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
32 recenzje
5/5
31-10-2015 o godz 16:49 Kruszynka dodał recenzję:
7 najpopularniejszych polskich pisarek. Cicha 5. Siedem mieszkań, siedem opowieści… Co z tego wynikło?

cicha5


Uwielbiam polskie pisarki!
Na książkę skusiłam się, ponieważ napisały do nich swoje opowiadania moje ulubione pisarki, czyli Magdalena Witkiewicz, Natasza Socha i pokochana niedawno Krystyna Mirek. Po przeczytaniu dwóch pierwszych opowiadań z powieści muszę przyznać, że zwątpiłam, czy aby dobrze zrozumiałam i zapamiętałam to, co czytałam. Miała to być pozycja o świętach. I w efekcie końcowym była. Cudowna, ciepła, dająca nadzieję, przy dwóch aż się popłakałam, co jak wiecie zdarza się raz na tysiąc razy.

Niezwykle wzruszające opowieści świąteczne
Pierwszym opowiadaniem, które mnie wzruszyło, było to autorstwa Katarzyny Michalak. Mimo, że liczące tylko nieco ponad 20 stron zdołało wywołać we mnie skrajne emocje. Od początkowego zwątpienia, co ja czytam do końcowego płaczu, że to już koniec. Również rozdział napisany przez Nataszę Sochę bardzo mi się spodobał. Pisarka wraz ze znaną mi już ironią i humorem przedstawiła opowieść prawie 80-letniej staruszki, której jedynym pocieszeniem był wnuk Kola. Jednak tylko do czasu. Potem miało się to zmienić. Na koniec zwieńczenie po części wszystkich mieszkańców przy ulicy Cichej 5, czyli opowieść Magdaleny Witkiewicz o tym, że Święty Mikołaj naprawdę istnieje. No chyba w to nie wątpiliście?

,,Cicha 5″ Praca zbiorowa
Niesamowicie spodobało mi się także opowiadanie Krystyny Mirek, która znów ze znaną mi lekkością z ,,Podarunku” przekazała trudny problem, jakim jest odizolowanie ojca od rodziny. Czy święta miały szansę to zmienić? Również opowieść Małgorzaty Wardy, która znowu zaczarowała czytelników opowiedzianą przez siebie historią przypadła mi do gustu. Nie oznacza to, że rozdziały przygotowane przez Katarzynę Bondę, czy Małgorzatę Kalicińską były złe. O ile w pierwszym pojawił się motyw wigilijno-świąteczny, o tyle w drugim miałam wrażenie, jakbym czytała współczesne dzieło Tołstoja ,,Anna Karenina”. Reasumując, cała książka jest warta uwagi. Z pewnością nie będziecie się z nią nudzić. Jak to zwykle bywa w takich ,,zestawieniach” jedne opowieści spodobają się czytelnikowi bardziej, inne mniej, jednak myślę, że warto mieć ją na swojej półce.

Chcę więcej!
Dzięki lekkości pióra znakomitych polskich pisarek, ,,Cicha 5″ to lektura, z którą trudno się rozstać. Tym razem czytałam tylko do po 4 nad ranem. Już zapowiedziałam Martynie, że następnego dnia, czy też popołudnia – zależy jak na to spojrzeć nie czytam nic, bo zaczytam się do 6 i od razu pojedziemy do Łodzi 😛 Macie rację, ,,Cichą 5″ czytałam z czwartku na piątek, a tymczasem jestem w Łodzi na IV Salonie Ciekawej Książki, o którym także Wam opowiemy.

Skusicie się na nią? Lubicie takie pozycje utrzymane w klimacie świątecznym?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-01-2015 o godz 15:34 Anna Pruska dodał recenzję:
„Cicha 5” to zbiór siedmiu opowiadań. Siedem mieszkań przy ulicy Cichej 5.Siedem historii opowiedzianych przez siedem polskich mniej lub bardziej znanych autorek. Czas przed Bożym Narodzeniem i szczególny, jedyny dzień w roku jakim jest wigilia to czas w którym poznajemy bohaterów i ich historie.
Większość opowiadań porusza i wzrusza. Jedne są bardziej magiczne, inne mniej.
Według mnie opowiadanie ”Gałązka jabłoni” Katarzyny Bondy niezbyt fortunnie znalazło się w zbiorze jako pierwsze. Niczym mnie nie ujęło. Całe szczęście, że nie zniechęciłam się i czytałam dalej.
Zdradzany senator i jego dużo młodsza żona w opowiadaniu „Przypadki senatorowej K” Małgorzaty Kalicińskiej wprawdzie nie wprowadził mnie w magię Świąt Bożego Narodzenia. Chociaż historia prawdopodobna i ciekawie opowiedziana.
„Powrót na Cichą ‘Katarzyny Michalak to opowiadanie chwytające za serce. Nikt w ten jeden niepowtarzalny wieczór jakim jest wieczór wigilijny nie powinien być sam .A już na pewno mając rodzinę, dzieci, choćby dorosłe.„Wigilijna rzeźba” Krystyny Mirek to trochę naiwne opowiadanie. Jednak bardzo wzruszające.
„Niebieski język” Nataszy Sochy to absolutnie rewelacyjne opowiadanie. Ekscentryczna babcia ubierająca się w różowe garsonki zawładnęła moim sercem. To jej historia powinna rozpoczynać zbiór opowiadań.
„Serce” Małgorzaty Wardy porusza bardzo ważny temat. Wszyscy kiedyś umrzemy. Choć nie wiemy jaką śmiercią zakończy się nasze życie to warto zawczasu podpisać dokument w którym wyrażamy wolę bycia dawcą organów. Nawet po śmierci można zostać bohaterem…
Bardzo poruszające opowiadanie.
„List do Mikołaja” Magdaleny Witkiewicz to najbardziej poetyckie i baśniowe opowiadanie.
Ale też najbardziej magiczne…każdy może zostać Św.Mikołajem.
Okres świąteczny jeszcze trwa, zresztą można go sobie przedłużyć sięgając po zbiór opowiadań „Cicha 5”…WARTO!POLECAM!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
06-01-2015 o godz 17:05 Allan dodał recenzję:
Pamiętam dzień, w którym moją uwagę przykuła okładka. Wyróżniała się na tle innych okładek. "Cicha 5" to antologia scalająca opowiadania współczesnych autorek z "górnej półki". Literackie damy miały za zadanie napisanie opowiadań o wspólnym mianowniku czasu (Boże Narodzenie) i miejsca (ulica Cicha 5). Zbiorek nabyłem w wieczór poprzedzający Wigilię, co nie było przypadkowe. Potrzebowałem na czas świąteczny do czytania ciepłych historii .

Autorki reprezentują różne gatunki - kryminał, powieści obyczajowe, romanse, książki dla dzieci. Zaproszenie ich do wspólnego dzieła było dobrym pomysłem.

Większość opowiadań jest po prostu cudowna, klimatyczna, przy niektórych nietrudno jest uronić łzy. Nie będę dokonywał streszczeń poszczególnych utworów, ale w moim mniemaniu każde kolejne było lepsze od poprzedniego. Większość zazębiała się z poprzednim. Miałem wrażenie, że czytam historię z innej perspektywy. Bardzo mi się to podobało.

Niestety, w niektórych nie dało się odczuć świątecznego klimatu. Na szczególną uwagę zasługują opowiadania Magdaleny Witkiewicz, Małgorzaty Wardy, nie znanej mi wcześniej Nataszy Sochy i Krystyny Mirek.
Ciepłe, pełne nadziei, a jednak w pewnych przypadkach poruszające trudne tematy. Czy w opowiadaniu można napisać o przeszczepie narządów, o kradzieży listów w dobrym celu? Pisarki miały doskonałe pomysły.

Czy warto sięgnąć? Oczywiście. My dorośli potrzebujemy wiary w cuda, a opowiadania nam tego dostarczają. Opowiadania czyta się z zaangażowaniem. Nie może być inaczej, kiedy w krótkim czasie dostajemy mnóstwo informacji, emocji i barw.

"Cicha 5" to antologia zasługująca na uwagę, nie tylko w czasie świątecznym. Pod pozornymi prostymi historiami możemy odnaleźć bliskie nam historie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
22-06-2015 o godz 17:39 Agnieszka Kaniuk dodał recenzję:
Dziś tylko słów kilka o zbiorze siedmiu opowiadań znanych i cieszących się uznaniem wśród czytelników autorek. Zamierzeniem Pań było napisanie opowiadań,które pozwolą nam poczuć atmosferę świąt "chwilę" przed tym zanim w naszych sercach poczujemy prawdziwą magię tego wyjątkowego czasu.Czy im się udało trudno jednoznacznie określić.Autorki pozwoliły abyśmy w wigilijny wieczór przez krótka chwilę mogli być gośćmi w kamienicy na ulicy Cichej 5 i wysłuchać historii z życia kilkorga jej mieszkańców.Zdarzenia,których doświadczają bohaterowie opowiadań diametralnie odmieniają ich życie.Każde z opowiadań poświęcone jest innej osobie,a jednak wzajemnie się łączą.Jest to bardzo dobra książka jednak jej poziom jest nierówny.I tak;gdybym miała oceniać każde opowiadanie z osobna to dwa pierwsze zupełnie mi się nie podobały.Nie sprawiły że poczułam świąteczny klimat.Według mnie to,że są one osadzone w czasie Wigilii nie czyni z nich opowiadań typowo świątecznych, podobnie jak jedna jaskółka nie czyni wiosny. Czytając je miałam poczucie,że są mocno naciągane. Pozostałe natomiast bardzo mi się podobały wywołały u mnie wzruszenie oraz słabiej lub mocniej chwyciły za serce,a uważam,że tak właśnie być powinno bo przecież Boże Narodzenie to czas wzruszeń i ogromu emocji.
Z uwagi na wspomniane przeze mnie 2 słabsze opowiadania cały zbiór oceniam tylko jako dobry. Tym niemniej z całą pewnością warto po niego sięgnąć jeżeli kochacie Boże Narodzenie i nie chcecie jeszcze rozstać się z jego wyjątkową atmosferą.

Moja ocena to 6/10
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-01-2015 o godz 14:11 Joanna Tekieli dodał recenzję:
Idealna książka zarówno dla tych, którzy doskonale wiedzą, czym jest magia Bożego Narodzenia, jak i dla tych, którzy o tym zapomnieli, a chcieliby sobie przypomnieć. Ale nie oczekujcie przesłodzonych, banalnych historyjek w rodzaju "pokłócili się, ale blask choinki ich pogodził" - to zbiór bardzo różnych historii, dzięki którym poznajemy barwnych bohaterów kamienicy przy ul. Cichej, zaglądamy do ich mieszkań i dusz, i przeżywamy z nimi najpiękniejszy okres w roku - święta Bożego Narodzenia. Nie dla wszystkich bohaterów jest to czas radosny, ale wszystkim niesie nadzieję i ta nadzieja pozostaje, kiedy już zamknie się tę książkę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
07-01-2015 o godz 14:17 Monika Branicka dodał recenzję:
Trochę mnie dziwią recenzje, że książka jest lekka i przyjemna.. Ja mam zupełnie inna odczucia.. W książce są poruszone wszystkie ludzkie tragedie-zdrada,rozwód, śmierć bliskiej osoby, samotność, alkoholizm,bieda, rak. Książka warta polecenia, choć wkradają się do niej małe nieścisłości. Czasem miałam wrażenie, że Autorki pisały w pośpiechu. Przeczytałam głównie z uwagi na ulubioną Autorkę Krystynę Mirek :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
03-01-2015 o godz 20:31 Hanna dodał recenzję:
Urzekł mnie pomysłł umieszczenia bohaterów wszystkich opowiadań w jednej kamienicy. Lubię czytać świąteczne historie, choć zwykle nie jest to wielka literatura. Tutaj też znane, dobre autorki, piszą bardzo lekko... ale nie jest to żadna grafomania. Opowiadania są zabawne, ciepłe i w świątecznym nastroju. Czytałam w Święta gdy dzieci poszły spać. Idealna książka na zimowe wieczory z grzanym winem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
06-12-2014 o godz 00:00 urdzeta dodał recenzję:
Wspaniała książka, która każdym kolejnym opowiadaniem coraz bardziej chwyta za serce i wywołuje wzruszenie. Książka w świątecznym klimacie, choć prawdy, które zostały zawarte w siedmiu opowiadaniach obowiązują przez 365 dni w roku. Oczaruje każdego czytelnika i pozostanie na długo w pamięci. Polecam serdecznie, jeśli nie macie jeszcze pomysłu na prezent - to już macie :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-01-2015 o godz 00:00 Ovizerra dodał recenzję:
Wcale nie dziwi mnie fakt, ze Cicha5 podbiła serca czytelników. Ja również, choć fanką opowiadań nie jestem, zaliczam się do tego grona. Cicha 5 ujęła mnie swoimi historiami, magicznym klimatem a przyjemność z czytania tej książki była ogromna. Każde z powiadań ma swój niepowtarzalny styl i każde ujmuje za serce. Jest to bardzo fajna lekturka nie tylko na święta.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-01-2015 o godz 00:00 Rawlicati dodał recenzję:
Książka właśnie do nie dotarła - niestety już po świętach, ale cóż - za gapowe się płaci. Opowiadania mocno klimatyczne, nastrojowe i refleksyjne. Każde z opowiadań i każdy z bohaterów mieszkających na ul Cichej 5 ma swoje przeżycia, swój sekret i swoje pragnienie. Książka jest świetna, odrobinę filozoficzna, zimowa - polecam nie tylko na/od święta J
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
07-10-2014 o godz 00:00 Sleeepla dodał recenzję:
Już zaplanowałam, że dam tę książkę mamie na prezent. Jest wielką fanką Małgorzaty Kalicińskiej, więc wiem, że jej się spodoba. Akurat premiera zbiega się prawie (no nie tak bardzo) ze świetami więc mam wymarzony podarunek!!! Zapowiada się, że ksiażka będzie miała typowy dla Kalicińskiej klimat opowieści ludzkich, ich spraw, smutków i radości.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-10-2014 o godz 00:00 MjTools dodał recenzję:
Mam przedziwne przeczucie, że będzie to lekka i bardzo przyjemna lektura. Co poniektóre autorki z tej książki są mi znane i co jednak ważniejsze lubiane, dlatego też dam się skusić na ten tytuł i kupię go jak tylko wyjdzie. Mam jednak nadzieję, że wyjdzie o czasie, ponieważ marzy mi się teraz taka lekka i przyjemna powieść :) Pozdrawiam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-09-2014 o godz 00:00 Małgorzata Gołasik dodał recenzję:
Przeglądając asortyment książkowy na empik.com natrafiłam na tę pozycję - odruchowo chciałam już złożyć zamówienie, jednak książka ukaże się dopiero w listopadzie. Z pewnością jednak będę o niej pamiętać, bo zestaw autorów robi od razu wrażenie a ja jestem tych opowiadań bardzo ciekawa. Nie mogę się doczekać!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-10-2014 o godz 00:00 Browerma dodał recenzję:
Zapowiadają się piękne opowiadania, choćby ze względu na różnorodny i bardzo interesujący dobór autorek. Niektóre z nich bardzo lubię i często sięgam po ich twórczość, np. K. Bondę i M. Kalicińską. To będą różne opowieści, bo każda z autorek prezentuje inny styl, lecz równie ciekawy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-11-2014 o godz 00:00 Froshel dodał recenzję:
Lubię krótkie i zwięzłe opowieści, dlatego Cicha 5 wydała mi się idealna. Wczytując się w poszczególne historie od razu można odróżnić style, którymi charakteryzują się autorki. Całość pisana w dodatku w takim klimacie, żeby idealnie pasowało na grudniowe wieczory. Niezłe:)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-01-2017 o godz 22:01 mirka dodał recenzję:
Bardzo ciepłe opowieści o losach mieszkańców ul. Cichej 5. Czas akcji to głównie Wigilia - czas często rozliczeń z przeszłością , ale i czas oczekiwania na lepszą przyszłość. Musimy wierzyć, że wigilijne marzenia spełniają się ... Polecam :-)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-01-2015 o godz 14:51 sylwina dodał recenzję:
Fantastyczna na długie zimowe wieczory. Książka Cicha 5 zawiera siedem świetnych opowiadań napisanych przez siedem autorek. Trochę wyciskacz łez, ale z dobrym zakończeniem. Dla relaksu i odpoczynku jak znalazł. Polecam również na prezent!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-09-2016 o godz 22:31 Klaudia Wołosiuk dodał recenzję:
Piękna książka, niezwykle wzruszająca. Książka niby tak zwyczajna, a jednak nadzwyczajna. Wspaniała opowieść o tym, że nie można tracić nadziei, w Święta wszystko się może zdarzyć, nawet to czego się w ogóle nie spodziewaliśmy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
19-09-2016 o godz 10:23 meduza dodał recenzję:
Bardzo świąteczne i bardzo nastrojowe opowiadania. Najbardziej podobał mi się "Niebieski język" Nataszy Sochy. Doskonale napisane opowiadanie, aż prosi się, żeby zrobić z niego ksiązkę. Najsłabsze - Kalicińska
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
18-12-2014 o godz 14:34 jusssi dodał recenzję:
Jeżeli szukacie książki w świątecznym klimacie to ten tytuł idealnie wpisuje się w temat. Książka jest zawsze trafionym upominkiem, Cicha 5 pozwoli zachować aurę świąt na kilka dni dłużej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Ekstremista Mróz Remigiusz
4.7/5
24,45 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Nie odpisuj Moss Marcel
4.0/5
24,04 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wszyscy muszą zginąć Moss Marcel
4.5/5
29,37 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sanatorium Zagłada Czornyj Max
5/5
27,09 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Nie wiesz nic Moss Marcel
4.6/5
32,18 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Jestem mordercą Czornyj Max
4.6/5
28,22 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Znam twój sekret Watson Sue
4.2/5
29,08 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Nie wiesz wszystkiego Moss Marcel
4.6/5
24,11 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Iluzjonista Mróz Remigiusz
4.2/5
24,31 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Behawiorysta Mróz Remigiusz
4.4/5
20,26 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Blizny przeszłości Mirek Krystyna
4.6/5
29,92 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Listy zza grobu Mróz Remigiusz
4.3/5
20,77 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Miłość i wojna Czornyj Max
4.3/5
26,15 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dom samobójców Donlea Charlie
4.4/5
29,08 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Nie krzycz Moss Marcel
4.7/5
24,08 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Instynkt mordercy Caine Rachel
4.4/5
25,89 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Pokaż mi Moss Marcel
4.6/5
24,09 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zimny chirurg Czornyj Max
4.6/5
27,69 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Utraceni Moss Marcel
4.7/5
25,75 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Psychopaci Seager Stephen
3.8/5
27,69 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sezon drugi Czornyj Max
4.2/5
27,69 zł
42,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.