Chwała Aten. Dzieje najwspanialszej cywilizacji na świecie (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Oferta empik.com : 44,92 zł

44,92 zł 59,90 zł (-25%)
42,39 zł + dostawa 0 zł
stacja Orlen - dostawa 6,99 zł
Wysyłamy w 48 godzin
Produkt u dostawcy
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 48 godzin

Pasjonująca opowieść o tym, jak niewielkie miasto-państwo w starożytnej Grecji przeistoczyło się w cywilizację, która zmieniła świat.

Ateńczycy wprowadzili pierwszą prawdziwą demokrację, co zrewolucjonizowało system rządów. Stworzyli koncepcje filozoficzne, nad którymi do dziś łamią sobie głowy najtęższe umysły. Przecierali szlaki w sztuce – tragedii, komedii, architekturze i rzeźbie. Jak to możliwe, że niewielka, dwustutysięczna społeczność wydała wybitne umysły w tak wielu dziedzinach?

Everitt tka swoją barwną historię z sugestywnych portretów utalentowanych, zręcznych, ambitnych, nierzadko pozbawionych skrupułów Ateńczyków, którzy przyczynili się do rozkwitu miasta. Znajdziemy wśród nich Temistoklesa, genialnego stratega , który powiódł Greków do zwycięstwa nad potężnymi Persami; Peryklesa, najwybitniejszego ateńskiego męża stanu; Demostenesa, największego mówcę, który zagrzewał Ateńczyków do obrony tak drogiej im wolności przed zakusami króla macedońskiego Filipa, ojca Aleksandra Wielkiego. W opowieści o złotym wieku Aten autor często oddaje głos ówczesnym politykom, pisarzom, myślicielom, obficie czerpiąc ze źródeł – co jeszcze bardziej ożywia tę frapującą narrację.ian.

>
lenovo 1


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Chwała Aten. Dzieje najwspanialszej cywilizacji na świecie
Autor: Everitt Anthony
Tłumaczenie: Bukowski Adam, Środa Jacek
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 552
Numer wydania: I
Data premiery: 2017-11-21
Rok wydania: 2017
Forma: książka
Indeks: 22884305
 
średnia 4,3
5
3
4
2
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
4 recenzje
4/5
27-11-2019 o godz 04:48 Anna Tupaczewska dodał recenzję:
Kopalnia wiedzy na temat starożytnej Grecji, nie tylko Aten. Napisana zajmująco i obejmująca najważniejsze aspekty tego tematu. Informacje na temat antycznej Sparty wprawiły mnie w osłupienie - tak niewiele o niej wiemy. Wspaniała lektura.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-01-2018 o godz 12:27 Mechaniczna Kulturacja dodał recenzję:
Dom Wydawniczy Rebis już dawno przyzwyczaił swoich czytelników, że w cyklu Historia wydaje same pasjonujące książki, skupiające się wokół różnych wydarzeń, postaci, a nawet całych cywilizacji. W najnowszej odsłonie serii możemy w „pigułce” poznać historię Aten i przeczytać o tym, jak niewielkie miasto-państwo w starożytnej Grecji zmieniło się w jedną z największych cywilizacji świata. Autorem tej interesującej publikacji jest Anthonyy Everitt, były wykładowca Nottingham Trent University. Pełnił również funkcję sekretarza generalnego Rady Sztuki Wielkiej Brytanii. Na naszym rodzimym rynku wydawniczym jest to jego pierwsza wydana książka. Miejmy nadzieję że nie ostatnia, ponieważ jest on autorem wielu publikacji poświęconych kulturze Europy, a także niezwykle poczytnych na świecie biografii Cycerona, Augusta i Hadriana. Na samym początku trzeba zaznaczyć, że nie jest to typowo naukowa publikacja. Autor całkowicie pozbawia ją również naukowego żargonu. Jest to raczej pozycja przystępna dla każdego. Mimo to ogrom pracy włożony w napisanie książki i bogaty research widoczne są jak na dłoni – publikacja poparta jest setkami przypisów oraz dziesiątkami odwołań do innych pozycji. Na plus można również zaliczyć wplecenie w tę opowieść wydarzeń znanych z literatury, jak choćby wątki z Iliady i Odysei zestawione z historycznymi wydarzeniami. Rozwój cywilizacji Aten ukazany jest również przez pryzmat mitologii, sztuki i filozofii. Ateńczycy nie tylko bowiem dali podwaliny demokracji, ale przecierali szlaki w wielu dziedzinach, które dla współczesnego człowieka są nadal istotne. Omawiając historię Aten nie można oczywiście zapomnieć o ich wojnach, wrogach i sprzymierzeńcach. W kilku rozdziałach ukazane zostają konflikty wojenne, ale najwięcej miejsca poświęcone zostaje wojnie z Persami i jej przyczynom. Możemy zobaczyć również jak Ateńczycy starali osobie radzić z zakusami macedońskiego króla Filipa i jak ulegli jego synowi Aleksandrowi Wielkiemu. Kilka stron poświęconych jest również Sparcie i jej roli w układzie sił na półwyspie oraz innym mniejszym lokalnym konfliktom. Oczywiście z tej perspektywy nie mogło zabraknąć miejsca na omówienie roli wielu wybitnych mężów stanu, w tym Temistoklesa, Peryklesa i Demostenesa. Chwała Aten to szalenie ciekawa publikacja, która wciąga bez reszty. Skierowana jest nie tylko do pasjonatów, ale również laików, którzy przygodę z historią dopiero zaczynają. Wydarzenia ukazane przez pryzmat literatury, sztuki, mitologi i filozofii pozwala postrzegać całość z innej perspektywy. Najważniejsze, że autor nie zalewa czytelników naukowym żargonem, dzięki czemu książkę czyta się z lekkością. http://kulturacja.pl/2018/01/chwala-aten-recenzja/
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
29-12-2017 o godz 00:00 Igor Banach dodał recenzję:
Starożytna historia może być fascynująca. Ta książka, wspaniale wydana i opracowana jest tego najlepszym dowodem. Przystępna, nie ma się wrażenia że czyta się podręcznik historii, więc rzeczywiście można się zaczytać i wciągnąć. Jedno jest pewne: z tej książki można się naprawdę bardzo wiele dowiedzieć o cywilizacji greckiej. To wielka skarbnica wiedzy o starożytnych Atenach w każdym niemal aspekcie: historycznym, kulturowym, społecznym i obyczajowym. Książka bardzo przypadła mi do gustu i mimo jej objętości udało mi się ją stosunkowo szybko i sprawnie przeczytać, co polecam także innym.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
21-12-2017 o godz 06:09 Bookendorfina Izabela Pycio dodał recenzję:
"Jak to możliwe, że tak niewielka społeczność, licząca około dwustu tysięcy dusz... zdołała wydać wybitne umysły w tak wielu dziedzinach ludzkiej działalności oraz stworzyć jedną z największych cywilizacji w dziejach świata?" Interesująca wędrówka w przeszłość szlakiem starożytnych Aten. Powtórka z historii w przystępnej i wciągającej formie, a także porcja nowej wiedzy i ciekawostek. Odpowiada mi styl autora, wyrazisty, przejrzysty, bez niepotrzebnego naukowego żargonu czy zbędnego nagromadzenia nadmiaru informacji. Lekka popularnonaukowa forma przedstawiania postaci, miejsc, zdarzeń i dat, a także sugestywne zwracanie uwagi na ich kontekst i ważność. Przyjemne zapoznawanie się z dziejami rozkwitu i upadku Aten, wyjątkowymi osiągnięciami mieszkańców, etapami tworzenia demokracji, rozwojem filozofii, zdolności oratorskich, histografii, matematyki, nauk przyrodniczych, architektury i sztuki. Autor dopowiada, że choć niewątpliwie Ateńczycy uczestniczyli w ogólnym rozwoju świata helleńskiego, ale też chętnie zapożyczali idee i technologie od swoich sąsiadów. Kształtuje się obraz Ateńczyków jako kreatywnych, otwartych i entuzjastycznie nastawionych do zmian. Ciekawie było zanurzyć się w obrazie ich codziennego życia, tradycji, zwyczajach, obrzędach, społecznych postawach, żarliwej religijności, kulcie bogów z Olimpu, oraz gospodarczych i politycznych reformach. Spojrzenie na sportowe aktywności, specjalizacje warsztatów, charakter rolnictwa, a także rolę kobiet wytyczoną przez prowadzenie domu i wychowywanie dzieci. To także źródła pojęcia ostracyzmu, głosowania za pomocą glinianych skorupek z nazwiskiem obywatela, którego wyklucza się ze społeczności. Zajmująco poznaje się mit założycielki miasta. Wiele miejsca poświęcono zmiennym kolejom wojennych losów, krwawym bitwom, najazdom, rozejmom. Nawiązania do Sparty i Presji, tak aby w odpowiednim świetle uchwycić podstawy i otoczkę ateńskiej historii. Bo w końcu w wielkiej politycznej rozgrywce, jaka od szóstego wieku przed naszą erą toczyła się przez dwieście lat we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, uczestniczyło właśnie tych trzech potężnych graczy. Publikacja oparta na bogatej bibliografii, uzupełniona przypisami, a dla ułatwienia śledzenia fabuły także osią czasu, słowniczkiem, indeksem, mapami i fotografiami. bookendorfina.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Siła nawyku Duhigg Charles
4.3/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 37,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Diuna. Kroniki Diuny. Tom 1 Herbert Frank
4.7/5
45,99 zł
59,99 zł
premium 39,17 zł
Inne z tego wydawnictwa 7 nawyków skutecznego działania Covey Stephen R.
4.3/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 37,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Rzymskie Furie. Wespazjan. Tom 7 Fabbri Robert
5/5
34,99 zł
44,90 zł
premium 33,24 zł
Inne z tego wydawnictwa Kobiety, które kochają za bardzo Norwood Robin
4.3/5
31,99 zł
35,90 zł
premium 30,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Jak rozszyfrować każdego Lieberman David J.
4.0/5
29,49 zł
32,90 zł
premium 28,01 zł
Inne z tego wydawnictwa Żyć dobrze... z alergią Szaciłło Karolina , Szaciłło Maciej
4.3/5
38,49 zł
49,90 zł
premium 34,03 zł
Inne z tego wydawnictwa Pielgrzym. Edycja specjalna Hayes Terry
5/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 37,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gwiazdy moim przeznaczeniem Bester Alfred
0/5
33,49 zł
44,90 zł
premium 31,81 zł
Inne z tego wydawnictwa Biologia Campbella Opracowanie zbiorowe
4.3/5
178,99 zł
199,00 zł
premium 143,19 zł
Inne z tego wydawnictwa Harvard Business Review. Podręcznik menedżera. 17 najważniejszych umiejętności lidera Opracowanie zbiorowe
3.9/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 35,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Mistrz i Małgorzata Bułhakow Michaił
4.1/5
32,99 zł
36,90 zł
premium 23,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Marketing Kotler Philip , Keller Kevin Lane
4.8/5
88,99 zł
99,00 zł
premium 71,19 zł
Inne z tego wydawnictwa Pakiet: Archipelag Gułag 1918-1956. Tom 1-3 Sołżenicyn Aleksander
4.1/5
115,99 zł
149,00 zł
premium 110,19 zł
Inne z tego wydawnictwa Płytkie groby na Syberii Krupa Michał
5/5
33,49 zł
44,90 zł
premium 31,81 zł
Inne z tego wydawnictwa Pandemia Cook Robin
4.7/5
29,49 zł
39,90 zł
premium 28,01 zł
Inne z tego wydawnictwa Wieczna wojna Haldeman Joe
4.4/5
34,99 zł
44,90 zł
premium 33,24 zł
Inne z tego wydawnictwa Zrozumieć zbrodnię Ornacka Ewa
4.7/5
33,99 zł
37,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Wywiad z wampirem Rice Anne
5/5
22,49 zł
24,99 zł
premium 17,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Kwiaty dla Algernona Keyes Daniel
4.6/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 25,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Inteligencja emocjonalna w działaniu Bariso Justin
4.1/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Sekret. Nauki na każdy dzień Byrne Rhonda
4.6/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 37,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Chwała Rzymu. Jak tworzyło się imperium Everitt Anthony
4.6/5
44,49 zł
59,90 zł
premium 42,26 zł
strona produktu - rekomendacje Legiony Rzymskie Parker Henry M.D.
0/5
44,99 zł
50,00 zł
premium 42,74 zł
strona produktu - rekomendacje Ku chwale Rzymu. Wojownicy Imperium Cowan Ross
5/5
26,99 zł
29,99 zł
premium 25,64 zł
strona produktu - rekomendacje Poczet cesarzy rzymskich Krawczuk Aleksander
5/5
66,99 zł
75,00 zł
premium 63,64 zł
strona produktu - rekomendacje Legionista rzymski. 58 przed Chr. – 69 po Chr. Cowan Ross
0/5
31,49 zł
35,00 zł
premium 29,91 zł
strona produktu - rekomendacje Ryszard Lwie Serce Gillingham John
4.7/5
47,99 zł
59,99 zł
premium 45,59 zł
strona produktu - rekomendacje Podbój Normański Morris Marc
0/5
53,99 zł
59,99 zł
premium 51,29 zł
strona produktu - rekomendacje Spowiedź Samuraja Kokichi Katsu
5/5
31,99 zł
36,00 zł
premium 30,39 zł
strona produktu - rekomendacje Pompeje. Życie rzymskiego miasta Beard Mary
4.7/5
37,42 zł
49,90 zł
premium 35,59 zł
strona produktu - rekomendacje Napoleoński amok Polaków Leśniewski Sławomir
4.5/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 31,99 zł
strona produktu - rekomendacje Templariusze. Mity i rzeczywistość Bauer Martin
5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
strona produktu - rekomendacje Templariusze. Proces 1307–1314 Demurger Alain
4.5/5
54,99 zł
59,99 zł
premium 43,99 zł
strona produktu - rekomendacje Życie średniowiecznej rodziny Gies Frances , Gies Joseph
0/5
32,99 zł
42,99 zł
premium 31,34 zł
strona produktu - rekomendacje Życie średniowiecznej kobiety Gies Frances , Gies Joseph
3.5/5
38,49 zł
42,90 zł
premium 36,56 zł
strona produktu - rekomendacje Życie w średniowiecznym mieście Gies Joseph , Gies Frances
4.5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
strona produktu - rekomendacje Rynek i ratusz Ferguson Niall
0/5
66,99 zł
74,90 zł
premium 63,64 zł
strona produktu - rekomendacje Życie w średniowiecznym zamku Gies Frances , Gies Joseph
3.7/5
35,99 zł
39,90 zł
premium 28,79 zł
strona produktu - rekomendacje Krótka historia świata Gombrich Ernst H.
4.5/5
29,92 zł
39,90 zł
premium 28,39 zł
strona produktu - rekomendacje SPQR. Historia starożytnego Rzymu Beard Mary
3.7/5
44,92 zł
59,90 zł
premium 42,39 zł
strona produktu - rekomendacje Plan Marshalla. Postawić świat na nogi Steil Benn
5/5
66,99 zł
74,90 zł
premium 63,64 zł
strona produktu - rekomendacje Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu Suworow Wiktor
4.4/5
41,17 zł
54,90 zł
premium 39,19 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.