Chłopiec z listy Schindlera (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Prawdziwa historia chłopca cudem ocalałego z Holocaustu.

Nawet w najbardziej mrocznych czasach – a może zwłaszcza wtedy – jest miejsce dla siły woli i odwagi.

Leon Leyson (właśc. Lejb Lejzon) miał tylko dziesięć lat, gdy naziści najechali na Polskę, i musiał wraz z rodziną przenieść się do krakowskiego getta. Dzięki nieprawdopodobnemu szczęściu, a także hartowi ducha i sprytowi, udało mu się przetrwać sadystyczne praktyki nazistów, w tym demonicznego Amona Goetha, komendanta obozu koncentracyjnego w podkrakowskim Płaszowie. Jednak w ostatecznym rachunku to wspaniałomyślność i przebiegłość jednego człowieka – Oskara Schindlera – uratowała życie Leona Leysona i jego rodziny. Schindler wpisał ich na listę pracowników swojej fabryki – lista ta stała się znana na świecie jako „lista Schindlera”.

Książka wspaniale oddaje niewinność młodego chłopca, który musiał przejść przez piekło. Najbardziej uderza w niej brak słów pełnych nienawiści; wiele za to mówi o ludzkiej godności i woli przetrwania.

Tytuł: Chłopiec z listy Schindlera
Autor: Harran Marilyn , Leyson Elizabeth , Leyson Leon
Tłumaczenie: Skowroński Janusz
Wydawnictwo: Prószyński Media
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 256
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-01-14
Forma: książka
Indeks: 14205453
 
średnia 4,5
5
7
4
8
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
12 recenzji
4/5
28-01-2014 o godz 13:18 przez: Czytaczod201
Historia ocalenia matki chyba zrobiła na mnie największe wrażenie. Poza tym spodobała mi się tonacja tej książki. Nie ma w niej ani pretensji, ani wrogości ani pogardy dla nazistów. Tak jakby autor pogodził się z tym, co go spotkało we wczesnej młodości, jakby wybaczył zamordowanie jego brata. Myślę, że na jego przykładzie można się uczyć trudnej sztuki wybaczania. W prologu „Chłopca z listy Schindlera” autor przywołuje sytuację spotkania z jego wybawcą już po wojnie, w 1965 roku. Najbardziej mnie zdziwiło, że autor pisze, że wtedy Schindler nie był znany, nikt nie wiedział o jego bohaterstwie. A wracając do samej książki to jest to piękna historia o wielkim szczęściu, o jakiejś opatrzności, która czuwała nad rodziną Leona Leysona. Naprawdę aż ciężko uwierzyć jak wiele miał szczęścia.
Czy ta recenzja była przydatna? 4 0
5/5
24-01-2014 o godz 11:03 przez: gwoliscislosci
Gdy czytałem tę książkę przez cały czas, gdzieś w tle świadomości, migały mi sceny z filmu Spielberga. Bo ta książka dopowiada, uzupełnia to, czego w filmie nie ma. Bardzo intymnego wyznania uratowanego. Z całym bagażem wspomnień, emocji, historii rodzinnych no i oczywiście JEGO HISTORII OCALENIA. Towarzyszyło mi także podczas lektury wzruszenie i pewne poczucie sprawiedliwości dziejowej. Że jednak nazistom nie udało się przede wszystkim zabić ludzkich odruchów u wszystkich swoich wyznawców oraz, że ludzie tacy jak Schindler w drobnym stopniu, ale jednak przyczynili się do uratowania wiary w człowieka.
Czy ta recenzja była przydatna? 4 0
4/5
04-02-2014 o godz 09:58 przez: Bernardeta Łagodzic-Mielnik
Na ogół książki stojące na księgarskich czy bibliotecznych półkach można oceniać czy są dobre, rewelacyjne czy po prostu słabe. Ale nie wszystkie wydane pozycje można poddać weryfikacji stosując powyższe kryteria. Jest bowiem grupa publikacji, które są napisane by świadczyć, by dać świadectwo prawdzie, by być głosem dla potomnych. Nazywam takie książki "świadkami" i absolutnie nie oceniam ich treści, stylu czy języka. Tylko "słucham" takich książek i traktuję je jak wyjątkowe lekcje prawdy, historii. Takie lektury wywołują we mnie zastanowienie i refleksje.
Opowieść Lejby Lejzona jest napisana bardzo prostym językiem. Trafia jednak do czytelniczego serca niezwykle bezpośrednio i celnie. Wzrusza do głębi i niezwykle prawdziwie oddaje tragiczne losy przeciętnej żydowskiej rodziny, której zwyczajną egzystencję, spokój i codzienność zburzyło szaleństwo Hitlera.
Lejzonowie wywodzili się z Narewki, małej wioski położonej na północno-wschodnich krańcach Polski. Nie byli zbyt majętni. Matka
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
5/5
30-01-2014 o godz 10:54 przez: kasandra_85
Czasy II wojny światowej to okrutny i bolesny okres dla niezliczonej rzeszy ludzi. Dzieci i dorosłych. Bohaterem książki jest sam autor, który w czasie najazdu nazistów na Polskę miał zaledwie dziesięć lat. Możemy tylko sobie wyobrażać jakie to musiało być tragiczne dla tak młodej osoby.Wkrótce potem wraz z rodziną trafił do żydowskiego getta,gdzie poddawany był wraz z innymi więźniami nieludzkim praktykom.Ale przetrwał, ocalał, nie poddał się.Finalnie został ocalony przez Oskara Schindlera,który znany jest z pomocy ponad tysiącom ofiar wojny. Jednym z nich był właśnie Leon,który w swojej książce zdradza nam piekło jakie musiał przejść zanim został uwolniony. Zetknięcie niewinnego dziecka z bezduszną wojenną machiną robi niewyobrażalne wrażenie, wywołuje ogromne emocje i skłania do refleksji. A jednak nie ma tu rzucania oskarżeniami, obwiniania kogokolwiek o te wydarzenia.Książkę polecam wszystkim, ponieważ jest na wskroś prawdziwa i pokazuje jak ważna jest nadzieja i wola przetrwania.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
4/5
02-02-2014 o godz 19:30 przez: AndrzejObecny!
Przeraziły mnie opisy jak szybko podczas wojny relacje ludzkie z przyjacielskich, koleżeńskich przeradzają się w relacje przetrwania. Lejb Lejzon opisuje jak dotychczasowi koledzy z Krakowa bardzo szybko zaczęli go w czasie okupacji, segregacji narodowościowej najpierw ignorować, a potem unikać. By w końcu piętnować, jakby to miało im zapewnić przetrwanie. Jakby to miało wzmocnić ich czystość rasową. Przerażające! Dla takich opisów warto tę i inne tego rodzaju książki czytać. Wiele można się dowiedzieć o sobie. Poza tym przyznaję się, że niewiele wiem o historii zagłady Żydów. Moja wiedza sprowadza się do kilku faktów i nie wykracza poza ogólną orientację. Ta książka pokazuje więcej szczegółów. Odsłania codzienne życie w getcie oraz w obozie. No i jest piękną opowieścią o woli przetrwania, szczęściu, zbiegu okoliczności i postawie niejednoznacznego Niemca Oskara Schindlera, który ratował Żydów.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
4/5
30-01-2014 o godz 11:46 przez: atronomiczny
Leon Leyson to tak naprawdę Lejb Lejzon urodzony w Nawarce (wielkiej wsi polskiej) Żyd, który był jednym z najmłodszych ocalonych przez Oskara Schindlera. W książce „Chłopiec z listy Schindlera” opowiada on historię swojego ocalenia, wspomina życie na wsi, w Krakowie, w obozie w Płaszowie i to jak cudem jego rodzina (poza bratem, który prawdopodobnie został zabity w Nawarce) przeżyła wojnę. Ta niezwykła historia nie tylko porusza ale także daje do myślenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
5/5
05-02-2014 o godz 11:40 przez: tremoloitak
„Czy wiedzieli co my cierpieliśmy ledwie parę ulic dalej?” - pyta Leon Leyson mając na myśli Polaków, którzy żyli w Krakowie podczas okupacji. To rzeczywiście niewiarygodne, trudne do pojęcia, że można żyć tuż obok... Wstrząsnęło mną to zdanie, bo jeśli ludzie w jakiś sposób ignorowali, albo nie chcieli wiedzieć, albo zwyczajnie bali się dowiedzieć co Niemcy robią Żydom w getcie to czego my współcześnie nie chcemy wiedzieć? Może analogia nie jest trafiona, ale tak właśnie pomyślałam czytając ten fragment. Dla mnie ta książka o tym właśnie jest - o odpowiedzialności. Dziś to pamięć o tamtych czasach jest częścią naszej odpowiedzialności za przyszłość.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
4/5
05-02-2014 o godz 14:00 przez: robotnica
Sama już nie wiem, co mnie bardziej przeraziło w tej książce. Czy opisy zbrodni Amena Goetha, bezduszność obozowego życia czy opisy tego jak Żydów traktowano tuż po wojnie. Jak można wierzyć, że Żydzi mieliby dokonywać transfuzji krwi z małych dzieci? Naprawdę się popłakałam jak uświadomiłam sobie położenie Leona Leysona tuż po wojnie. Cudem uchodzi z życiem i zamiast znaleźć spokój musi ukrywać się z rodziną przed Polakami. Potworne! Naprawdę potworne.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
4/5
06-02-2014 o godz 10:26 przez: licealistka
Pomyślcie, że macie dziesięć lat. Dorastacie w szczęśliwej i harmonijnej rodzinie. Odkrywacie nowe miasto, Kraków był wtedy uznawany za wielkie miasto, i nagle ten świat ulega zawaleniu. Do Krakowa wkraczają Niemcy, zakładają getto, obóz. Zmuszają ludzi do niewolniczej pracy. Zabijają ich bez powodu. Głodzą i zmuszają do życia w przeludnionym getcie, by wyzwolić najgorsze ludzkie instynkty. Pomyślcie, że wasze życie nic nie znaczy dla świata na zewnątrz obozu. Chłopiec z listy Schindlera bardzo pomaga zrozumieć jak czują się ludzie w takiej sytuacji.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
05-02-2014 o godz 15:14 przez: fenicjanka9000
Lejb Lejzon trafił do krakowskiego getta mając zaledwie dziesięć lat. Będąc jeszcze dzieckiem, nie mając żadnych szans przetrwania w obozowej rzeczywistości jednak przetrwał wojnę, obóz i ciężką pracę. Po latach wraca on do wspomnień o tamtym czasie i opowiada historię swojego ocalenia, w której najważniejszą rolę odegrał Oskar Schindler. Człowiek, który uratował ponad tysiąc dwieście Żydów, między innymi Lejba, który w tej grupie był najmłodszy.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
24-02-2014 o godz 00:25 przez: knigoholiczka
W poprzedniej recenzji wspomniałam, że ta książka jest w moich planach czytelniczych na najbliższy czas. Dziś słowo ciałem się stało, przeczytałam i spieszę się Wam opisać wrażenia.
Najpierw ogóły- inni autorzy, inna książka inny styl pisania i zupełnie inne wrażenie.
Sama "Lista Schindlera" wcale mnie nie zainteresowała, natomiast "Chłopiec.."- bardzo.
Cieszę się, że mogłam przeczytać tę książkę. Dużo powstaje takich pozycji z okresu II wojny światowej, traktujących o prześladowaniu Żydów. Staram się docierać do takiej literatury bo lubię się wzruszyć, a taka książka może być początkiem ciekawej rozmowy z babcią lub dziadkiem. Oni wiele przeżyli, może dzięki takiej rozmowie dowiemy się całkiem innej historii rodziny, a dziadka lub babcię ujrzymy w całkiem innym świetle?
"Chłopiec z listy Schindlera" to opowieść o chłopcu, którego od śmierci uratował Oskar Schindler. On uratował wiele istnień, poprzednia książka mówi o 1200 osobach, my poznajemy Leona Leysona
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-10-2017 o godz 11:02 przez: Katarzyna Pilarczyk
Świetna książka. Z niej dowiedziałam się w końcu kim był Schindler i co dobrego zrobił podczas wojny. Bardzo polecam książkę. Wzruszająca i warta przeczytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

O autorach:

Boy on the Wooden Box Harran Marilyn J. , Leyson Leon
audiobook mp3
0/5
(0/5) 0 recenzji
63,41 zł
Boy on the Wooden Box Harran Marilyn J. , Leyson Leon
audiobook mp3
0/5
(0/5) 0 recenzji
63,41 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Jestem córką szejka Shukri Laila
4.9/5
24,32 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa One Last Stop McQuiston Casey
4.7/5
25,55 zł
42,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Billy Summers King Stephen
4.7/5
27,36 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Moja lewa joga Młynarska Paulina
4.7/5
27,63 zł
43,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Na własną rękę Rudnicka Olga
4.8/5
24,32 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Boskie równanie Kaku Michio
5/5
25,65 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Niemcy opętane Black Monica
4.8/5
28,22 zł
43,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Pamiętnik Mary Berg Berg Mary
4.6/5
27,57 zł
43,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Fizyka przyszłości Kaku Michio
5/5
28,85 zł
44,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego