Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Oferta empik.com : 29,94 zł

29,94 zł 44,90 zł (-33%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

„Początkowo kandydatką ojca na bacza pusz była Mehrangis, ale ponieważ jest starsza i prędzej musiałaby stać się kobietą, postanowiono inaczej. Mehran mogła być synem dłużej” – tak zaczyna się opowieść o „chłopczycy z Kabulu”, córce afgańskiej parlamentarzystki. Zaskakująca przemiana córki w syna nie jest odosobnionym zjawiskiem. Dziewczynki czasowo udające chłopców to ukrywane, ale społecznie akceptowane zjawisko w kraju, gdzie brak męskich potomków stanowi hańbę dla rodziców i jest wyraźnym sygnałem niewystarczającego zaangażowania kobiety. Rodziny obdarzone wyłącznie córkami pod silną presją społeczną decydują się na uznanie jednej z nich za syna z nadzieją na magiczną moc przebrania. Dziewczynka odgrywająca rolę syna, ubierana i wychowywana jak chłopiec, może w pełni cieszyć się dzieciństwem i wolnością. Tym większym dramatem staje się chwila osiągnięcia dojrzałości płciowej, która dla bacza pusz oznacza powrót do roli kobiety, zamążpójście i oddanie wszystkich przysługujących chłopcom przywilejów.

Jenny Nordberg przedstawia współczesne oblicze starej afgańskiej tradycji, a jednak jej opowieść o tym, jak przybranie męskiej tożsamości daje kobiecie wolność, jest uniwersalnym tematem, zrozumiałym na całym świecie.

Książka roku 2014 według “Publishers Weekly” oraz portali Business Insider i Truthdig.

Finalista nagrody czytelników portalu Goodreads w kategorii literatura faktu


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie
Seria: Reportaż
Autor: Nordberg Jenny
Tłumaczenie: Hunia Justyn
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 400
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-05-20
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 223 x 33 x 142
Indeks: 16879362
średnia 4,8
5
23
4
1
3
2
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
9 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
10-07-2015 o godz 19:01 przez: Katarzyna Hadała | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobra książka - dla osób o liberalnych i konserwatywnych poglądach, dla kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Treści wręcz niewiarygodne dla Europejczyka. Pozwala docenić kraj, w którym żyjemy z demokratycznym ustrojem. Uwarunkowane wielowiekową kulturą, religią i - o zgrozo - ekonomią, życie Afgańczyków w zakłamaniu wręcz szokuje. Zwłaszcza jeśli opowiadają o nim świadome tego stanu rzeczy, wykształcone osoby. To się dzieje tu i teraz: " częstokroć córka odgrywa rolę chłopca tylko do chwili, kiedy urodzi się chłopiec." Książka napisana bardzo rzetelnie. Pełna konkretnych przykładów. Autorce udało się dotrzeć do niezwykle hermetycznego tematu i ludzi, którzy chcieli na ten temat jej opowiadać. Ponadto rozmowy poparte są wszelkimi dostępnymi publikacjami i danymi potwierdzającymi lub objaśniającymi ten stan rzeczy. To naprawdę watro przeczytać! Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
11-04-2016 o godz 09:41 przez: Anita Mozgawa | Zweryfikowany zakup
Fantastyczny reportaz ukazujacy ukrywane dotad fakty na temat zycia Afganczykow. Wiele zaskakujacych watkow. Warto!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-06-2021 o godz 22:59 przez: joozap | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobry, otwierający oczy reportaż. Serdecznie polecam - warto przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-06-2021 o godz 08:50 przez: maya04 | Zweryfikowany zakup
Świetna książka! Polecam wszystkim!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-07-2015 o godz 00:00 przez: Izabela Zakrzewska
Znakomita książka, która daje czytelnikowi obraz tego jak wygląda życie, obyczajowość w Afganistanie. Coś, co dla nas może wydawać się za dziwne i niezrozumiałe, tam jest powszechnie przyjęte. Książkę tę czyta się z fascynacją ale i zaskoczeniem. Chłopczyce z Kabulu to jedna z takich pozycji które najlepiej przekazują wiedzę o świecie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
25-06-2015 o godz 00:00 przez: Igor Guzioł
Uważam, że ta książka naprawdę zasługuje na tytuł Książki Roku, oczywiście w kategorii reportaż. Przede wszystkim autorka porusza temat, o jakim do tej pory nie słyszałem, i który był dla mnie zaskoczeniem, żeby nie powiedzieć szokiem. Po drugie - książkę świetnie sie czyta, umiejętności pisarskie autorki zasługują na wielkie brawa.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
30-05-2015 o godz 00:00 przez: Michał Zalter
Cenię Wydawnictwo Czarne za to, że często przedstawia historie, o których się nie mówi... Reportaż "Chłopczyce z Kabulu" porusza właśnie taki temat, bo jak czytamy w opisie jest to zjawisko społecznie akceptowane, ale jednak ukrywane. Doskonała książka, świetnie napisana, prawdziwa. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
09-05-2016 o godz 00:45 przez: Ruda Recenzuje
Ucharakteryzowane na chłopców- krótko ostrzyżone i ubrane po męsku. Korzystające z przywilejów, do których dostępu nie mają ich rówieśniczki. Będące dumą dla ojców i wybawieniem dla matek. Dziewczynki żyjące jak chłopcy… Chłopczyce z Kabulu.

„Kiedy jest potrzeba
Stoję z boku
Kiedy jest ryzyko
Stoję twarzą do niego
Kiedy jest smutek
Chwytam go
Kiedy są prawa
Stoję z tyłu”.

Afganistan. Najgorsze miejsce do życia dla kobiet. Kraj, w którym płeć piękna nie ma żadnych praw, natomiast jej obowiązki zostały dokładnie ustalone z góry. Choć można je określić krótko- wystarczy uszczęśliwić własnego męża. Najlepiej synem. A jeśli nie masz na tyle szczęścia? Widocznie za mało się postarałaś i za słabo sobie tego życzyłaś.

Czy może więc dziwić fakt, że kobiety robią wszystko, żeby mieć syna?

Czy przebrany chłopiec nie jest lepszym wyjściem niż kolejna córka?

Czy kultura, normy obyczajowe i pradawne wierzenia pozostawiają tym kobietom jakieś wyjście?

„Obowiązkiem każdej matki jest jak najszybsze wydanie na świat dziecka płci męskiej- to jej najwyższe życiowe powołanie i kiedy się z niego nie wywiązuje, ludzie zaczynają podejrzewać, że jest z nią coś nie tak”.

Zjawisko, o którym wspominam, nie jest w Afganistanie niczym dziwnym. Mnóstwo dziewczynek zostaje przebranych za chłopców, po to by ułatwić życie swojej rodzinie. Nawet, jeśli komuś wydaje się to dziwne czy niewłaściwe, milczy. W końcu taki chłopiec jest lepszy od żadnego, a czasami matce nie pozostaje inne wyjście.

Dziewczynki przebrane za chłopców nazywa się „bacza pusz”. Z terminem tym pierwszy raz spotkałam się w książce „Arabska perła” i tak bardzo mnie on zaintrygował, że zapragnęłam lepiej poznać ów zwyczaj. Reportaż ten był pod tym kątem idealny. Wydawało mi się, że co nieco na ten temat już wiem, jednak nie zdawałam sobie sprawy, że zjawisko to składa się z tak wielu aspektów.

„Wielu afgańskich rodziców stoi na stanowisku, że epizod bacza pusz to dla córek znakomita szkoła życia”.

Autorka książki opowiada nam kilka historii. Wszystkie skupiają się na tytułowych chłopczycach, jednak każda z nich jest inna. Dziewczynki i kobiety, o których wspomina same były bacza puszami lub uczyniły nimi swoje córki. Przeprowadzone wywiady pozwoliły Jenny Nordberg lepiej poznać motywy, którymi się kierowały i opowiedzieć o nich czytelnikom. Dla mnie była to niesamowita, choć momentami niełatwa, lektura. Nie jest żadną tajemnicą, że życie kobiet w Afganistanie to często droga przez mękę, ale czy spodziewamy się, że muszą posuwać się do tak rygorystycznych i podstępnych rozwiązań?

„Urodziwszy dziewczynkę, niejedna matka opuszcza salę porodową we łzach. Ze zwieszoną ze wstydu głową wraca taka do swojej wsi, gdzie może spotkać się z szyderstwami krewnych i sąsiadów. Zdarza się, że takiej nieszczęśnicy przez kilka dnia odmawia się jedzenia. Albo że zostaje pobita i wygoniona do pomieszczenia dla zwierząt”.

Bardzo podoba mi się, że autorka podeszła do tematu tak wszechstronnie. Z jednej strony pokazała trudy bycia matką i oczekiwania, które tym matkom się stawia. Zadowolenie męża. Urodzenie syna. Posłuszne siedzenie w domu. To tylko kilka z nich. Z drugiej strony- co czuje dziewczynka, od której wymaga się tak radykalnej zmiany bycia i życia? Na podstawie kilka przykładów Nordberg pokazuje niełatwą drogę, jaką te kobiety muszą pokonać oraz wpływ, jaki ma to na ich psychikę. Niektóre z nich przechodzą nad tym do porządku dziennego, po kilku latach swobodnie stając się znowu kobietami. Jednak nie wszystkie. Czy tak powinno być? Albo czy można tego uniknąć?

Reportaż przeczytałam z wielkim zaciekawieniem, pogłębiając swoją wiedzę na temat życia kobiet w świecie arabskim oraz samego Afganistanu. Kolejny raz utwierdziłam się w przekonaniu, że to tematy, które warto poznać bliżej. Podczas czytania w mojej głowie zrodziło się wiele pytań i refleksji, jestem pewna, że będą mi towarzyszyć jeszcze długo.

Książkę czyta się bardzo szybko i lekko mimo trudnej tematyki. Dla mnie była na tyle interesująca, że miałam problem, by choć na chwilę się od niej oderwać. Autorka podjęła się trudnego zadania, ale poradziła sobie z nim wyśmienicie. Wielkie brawa należą się także osobom odpowiedzialnym za korektę i ostateczną wersję, ciężko doszukać się choć jednego błędu, co jest niestety wielką rzadkością.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-01-2021 o godz 17:28 przez: Anonim
Świetna, porusza ciekawy i rzadko spotykany temat. Zdecydowanie warta przeczytania
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Nordberg Jenny

Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie Nordberg Jenny
okładka miękka
0/5
(0/5) 0 recenzji
26,60 zł
39,90 zł
Chłopczyce z Kabulu Nordberg Jenny
okładka miękka
5/5
(5/5) 1 recenzja

Zobacz także

Inne z tej serii Więzy krwi Hatzfeld Jean
5/5
16,08 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego