Cesarstwo to ty (okładka  twarda, 10.2015)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Książka jest zbeletryzowaną biografią cesarza Brazylii Piotra I (1798-1834), twórcy i pierwszego władcy Cesarstwa Brazylii. Jest to również fascynująca saga rodzinna i epicka, autor doskonale łączy narrację na tematy rodzinne i historyczne. Akcja powieści rozgrywa się w czasie 30 lat, występuje w niej wiele prawdziwych i fikcyjnych, ale zawsze interesujących postaci. Jest to opowieść o tworzeniu się niezależnego narodu, bo po raz pierwszy kolonia staje się siedzibą kolonialnego cesarstwa i zyskuje niepodległość pod hasłami ówczesnego liberalizmu. Istotną częścią jest też życie osobiste Piotra I – zgodnie z obyczajami uwikłanego w małżeństwo z rozsądku, mające zapewnić międzynarodowe sojusze. Jego bujne życie uczuciowe i nieokiełznana energia towarzyszą mu przez całe życie.

Poznajemy też jego austriacką żonę, która okazuje się wierną towarzyszką życia, choć trudno jej dostosować się do życia w nieprzyjaznym kraju i otoczeniu i znosić niewierność męza, poznajemy jego kochanki i najbliższą rodzinę, przeżywamy dramatyczne zwroty akcji, miłość, rozpacz i szukanie wyjścia z niezwykle skomplikowanych sytuacji. Ludwik XIV, władca absolutny, mówił: „Państwo to ja” - Pedro de Braganza musi rządzić w warunkach monarchii konstytucyjnej i ograniczać swe absolutystyczne ciągoty.

We wstępie ukazany jest pierwszy kontakt portugalskiego admirała Cabrala z plemieniem Tupi z Brazylii. Okazuje się, że wszystko, co dla niego jest cenne – złoto, luskusowe kobierce, tron – jest dla nich zupełnie bezwartościowe. Jest to zapowiedź ważnego wątku tej książki: do jakiego stopnia można wprowadzić instytucje i zwyczaje ze Starego Świata do rzeczywistości w Nowym Świecie.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1113365107
Tytuł: Cesarstwo to ty
Autor: Moro Javier
Tłumaczenie: Raczkiewicz-Śledziewska Maria
Wydawnictwo: Oficyna Literacka Noir sur Blanc
Język wydania: polski
Język oryginału: hiszpański
Liczba stron: 500
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-10-07
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 38 x 243 x 155
Indeks: 17938686
średnia 5
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
2 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
31-08-2016 o godz 00:15 przez: monweg
"„Cesarstwo to ty” Javiera Moro jest zbeletryzowaną biografią cesarza Brazylii Pedra I (1798-1834), twórcy i pierwszego władcy Cesarstwa Brazylii. Jest to również fascynująca saga rodzinna i epicka opowieść historyczna. Akcja książki rozgrywa się w ciągu trzydziestu lat, występuje w niej wiele prawdziwych i fikcyjnych, ale zawsze interesujących postaci. Jest to ponadto opowieść o kształtowaniu się niezależnego narodu, ponieważ po raz pierwszy kolonia uzyskuje rangę cesarstwa i zdobywa niepodległość pod hasłami ówczesnego liberalizmu

Brazylia, głośno o niej rokrocznie za sprawą karnawału w stolicy, Rio de Janeiro. Ostatnio Brazylia i Rio było na ustach prawie wszystkich, a to z powodu odbywających się niedawno Igrzysk Olimpijskich. I choć obie imprezy są bardzo ważne dla Brazylii, to nie o tym traktuje książka Javiera Moro. Nie ma w niej także informacji o najbardziej rozpoznawanej statui Chrystusa na wzgórzu Corcovado.

Dzięki publikacji Cesarstwo to ty przenosimy się do początków XIX wieku i jesteśmy świadkami powstawania i kształtowania się niezależnego, niepodległego narodu. Niezależnego od Portugalii. A wszystko to jest zasługą młodego księcia Pedra de Bragança e Burbon. Mamy okazję poznać życie osobiste tego wyjątkowego i bardzo rozwiązłego mężczyzny. Przeżywamy z nim wzloty i porażki, poczynając od małżeństwa z rozsądku, dzięki któremu ma mieć zapewnione międzynarodowe sojusze.

"Opatrzność zmieniła księcia w potężnego wyzwoliciela. Jeżeli jesteśmy jednym wolnym narodem, jeśli nasza ziemia nie została podzielona na niewielkie części przez wrogie republiki, zdominowane przez anarchię, to zawdzięczamy to jego decyzji o pozostaniu wśród nas i rozpoczęciu walki o naszą niepodległość."

Młody cesarz to rozbuchany temperament erotyczny i niespożyta, nieokiełznana energia. Mimo tego jego austriacka żona Leopoldyna okazuje się bardzo wierną towarzyszką, choć warunki ku temu sprzyjające nie są. Obcy, nieprzyjazny kraj i małżonek po którym na pewno spodziewała się czegoś zupełnie innego, nie pomagają w zaklimatyzowaniu się w nowym otoczeniu. Ze względu na nieujarzmiony i gwałtowny temperament obserwujemy cesarza nie tylko w towarzystwie małżonki, ale mamy możliwość oglądać jego liczne kochanki, a także najbliższą rodzinę władcy.

"Brazylia nie potrzebuje niczyjej obrony. Broni się sama. Przyjmuję jednak ten honor i postaram się zasłużyć na to miano, dopóki choć jedna kropla krwi krąży w moich żyłach. Będę bronił Brazylii, która tek mnie uhonorowała, a także Ciebie, Ojcze, bo to mój obowiązek jako księcia i Brazylijczyka."

Cesarstwo to ty to oprócz bardzo interesującej biografii mężczyzny, księcia, cesarza, króla którego prawie próżno szukać w podręcznikach do historii, także opis barwnej Brazylii oraz zderzenie bogactwa ze skrajną nędzą i niewolnictwem. Tym bardziej pochwalam wydanie takiej książki. Biografie lubię i dzięki tej lubię jeszcze bardziej. Książka napisana jest jak wspaniała powieść historyczna. Javier Moro wie jak zainteresować czytelnika, jak przykuć jego uwagę, aby zapomniał o całym otaczającym go świecie. W moim przypadku to się udało. Mam nadzieję, że nie tylko w moim.

Dla kogo Cesarstwo to ty? Odpowiedź tym razem jest zaskakująco prosta. Przede wszystkim dla tych z was, którzy lubicie wszelkie biografie. Dla tych, których interesuje tak egzotyczny ląd, jak Brazylia. Dla miłośników powieści historycznych i dla łaknących wiedzy. Polecam gorąco.

"Wszystko, co tu opisałem, wydarzyło się naprawdę. Osoby, sytuacje i ramy historyczne są prawdziwe, a ich opis jest owocem wyczerpujących badań. Sceny i dialogi są moją własną interpretacją, żeby przybliżyć to, o czym historycy mówią ogólnikowo."
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-08-2016 o godz 22:42 przez: erka
Brazylia, ostatnimi czasy stała się niezwykle interesującym miejscem dla wszystkich.Zapewne to zasługa niedawnych Igrzysk, które odbyły się właśnie tam.
To także słynny karnawał i gorąca samba.Świat kontrastów, gdzie obok niewyobrażalnego bogactwa, króluje skrajna nędza.Ale to nie wszystko.

W swojej zbeletryzowanej książce"Cesarstwo, to ty", autor przedstawia historię, z odległej historii tego kraju, kiedy to, podległa Portugalii kolonia, postanowiła się usamodzielnić.Efektem czego, Brazylia stała się się cesarstwem, a Piotr I, stał się pierwszym władcą tego państwa.
Oczywiście, jego działania, nie wszystkim przypadły do gustu, a przeciw własnemu synowi knuła intrygi nawet matka, która nie mogła się pogodzić, z tym, że zamiast na dworze w Portugalii, musi przebywać wśród "dzikusów".
Autor przedstawił tu także pozytywną postać, jaką bez wątpienia, była pierwsza żona cesarza, córka Franciszka Józefa-Leopoldyna.Kobieta, która mimo licznych zdrad męża i rozpaczliwej tęsknoty, za odległą ojczyzną, nie ugięła się i potrafiła zjednać sobie wszystkich, pomagając maluczkim i starając się żyć, jak na osobę z wyższych sfer przystało.Przyczyniła się także znacznie, do późniejszego zniesienia niewolnictwa w Brazylii.

Autor wykazał się znakomitą wiedzę, którą ubrał w fascynującą powieść, od której trudno się oderwać.Najwyższe sfery ówczesnego świata, ukazał w niekorzystnym świetle.Pełno tu było intryg, zdrad, a nawet skrytobójstwa.Pokazał również szaloną przepaść, jaką można było zauważyć między możnymi, biednymi, a niewolnikami.

Zaczarował mnie ten świat i aż mi żal, że to już koniec.Polecam,.Książkę otrzymałem, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Noir sur Blanc.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Tango Mrożek Sławomir
5/5
16,23 zł
25,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Pies z terakoty Camilleri Andrea
5/5
25,42 zł
39,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Terra Alta Cercas Javier
0/5
24,94 zł
36,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Głosy nocy Camilleri Andrea
4.7/5
27,16 zł
39,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Kobiety Bukowski Charles
4.8/5
33,75 zł
45,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Imię Róży Eco Umberto
0/5
43,57 zł
65,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Anarchia Dalrymple William
4.9/5
37,60 zł
59,00 zł
Inne z tego wydawnictwa O piciu Bukowski Charles
4.6/5
22,25 zł
30,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Adopcja Leon Donna
3.7/5
26,25 zł
35,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Gala Bona Dominique
4.4/5
31,93 zł
49,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Listonosz Bukowski Charles
4.3/5
21,03 zł
29,00 zł
Inne z tego wydawnictwa D-Day Milton Giles
4.8/5
38,45 zł
59,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Kształt wody Camilleri Andrea
4.7/5
25,42 zł
39,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Świetlne ostrze Camilleri Andrea
4.7/5
25,42 zł
39,00 zł

Podobne do ostatnio oglądanego