Cesarstwo Piasku. Kroniki Ambhy. Tom 1 (okładka  zintegrowana, 06.2022)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Oferta empik.com : 42,10 zł

42,10 zł 62,90 zł (-33%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Mehr jest półsierotą, nieślubną córką cesarskiego urzędnika. Jest cicha, na pozór pokorna i ma macochę, która robi co może, by zamienić jej życie w piekło. Ale, wbrew pozorom, to nie jest kolejna wersja baśni o Kopciuszku. 

Bo Mehr ma też moc, którą odziedziczyła po wygnanej matce. W jej żyłach płynie pradawna magia, przekazywana z pokolenia na pokolenie od czasów, gdy bogowie stąpali po ziemi między ludźmi. I wcale nie jest pokorna. 

Kiedy historia zatoczy koło, a ludzka nienawiść sięgnie po krew Mehr, dziewczyna będzie musiała wykorzystać wszystkie swe zdolności, siłę woli i błyskotliwy umysł, by ratować swoje życie i przyszłość ukochanej, młodszej siostry. 

W świecie, w którym cierpienie jest nieodłączną częścią życia, w którym nienawiść karmi ludzi niczym chleb, a mówienie prawdy wiąże się z nieuchronnymi konsekwencjami, dziewczyna taka jak Mehr ma tylko dwie drogi: może wygrać albo umrzeć. Przy czym w drugim przypadku, nikt nie uroni po niej choćby jednej łzy.

„Fascynująco mroczna, łamiąca serce i absolutnie oryginalna opowieść”.

R.F. Kuang

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1303196812
Tytuł: Cesarstwo Piasku. Kroniki Ambhy. Tom 1
Seria: Kroniki Ambhy
Autor: Tasha Suri
Wydawnictwo: Fabryka Słów Sp. z o.o.
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-06-01
Rok wydania: 2022
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 210 x 10 x 170
Indeks: 41871539
średnia 4,4
5
18
4
13
3
1
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
23 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
1/5
03-06-2022 o godz 09:26 przez: Kamila Raszewska | Zweryfikowany zakup
Książka uszkodzona
Czy ta recenzja była przydatna? 1 8
5/5
24-06-2022 o godz 21:59 przez: Book_w_mkesie
1.06.2022 premierę miała książka, która spowodowała, że miałam niezły rollercoaster emocjonalny. Jeżeli premiera byłaby np. w okresie zimowym uwieźcie mi idealnie sprawdziłaby się w tym, że rozgrzałaby nawet największego pesymistę, marudę. Klimat taki, że nawet teraz mi gorąco. Chodź muszę uprzedzić, że akcji nie ma, takiej jak szybko i z wiatrem we włosach, lecz wszystko toczy się swoim rytmem i jak przeczytasz sam przyznasz rację, że idealnie pasuje do całości. Cała książka jest w klimacie pustynno-Indyjskim te wszystkie modły, zachowania, charakterystyczny ubiór oraz przynależność kobiety do mężczyzny. Kobieta musi słuchać swojego męża, kobieta jest nieważną jednostką w tym społeczeństwie, ale jeżeli dodamy magię, to powstaje właśnie mieszanka, która może przyprawić o zawał serca. Pewnie znacie powiedzenie „Nie oceniaj książki po okładce”? To tutaj jest 100% tego, co na okładce przeczytasz w środku. Przedstawię główną bohaterkę Mehr, która jest moją bohaterką, a to za sprawą tego, że mimo przeciwności walczy o lepsze jutro nie tyle dla siebie co dla swojej, młodszej, przyrodniej siostry. Nie ma lekko, ponieważ macocha robi wszystko, żeby „umilić” życiu w cesarstwie. Jak to jest żyć w świecie, w którym zło i dążenie doprawdy jest czymś tępionym w zarodku, a krętactwa, jakie otaczają dziewczynę czymś normlanym. Mehr jest nieślubną córką cesarskiego urzędnika i kobiety z ludu Amrithi, która została wygnana. Wszystko byłoby ok, gdyby nie to, że matka przekazała swojej córce dar, moc która narobi tyle hałasu, że lepiej zapiąć pasy, bo będą turbulencje. Autorka stworzyła coś, co można poczuć dotykiem jak gorący piasek, klimat, pustynne burze oraz poczuć zapach gorącego powietrza, przypraw, perfum tak bardzo charakterystyczny dla tamtego regionu. Mehr to kobieta myśląca, która każdą decyzję skrupulatnie przemyśla, i to bardzo mi się spodobało, bo decyzje, jakie podjęła dla ratowania rodziny Owszem są sytuacje, gdzie robi na przekór, ale… Czy poznała miłość, dla której zrobiłaby wszystko? Tutaj nie będzie spojlerów. Uwielbiam to, co połączyło Mehr z Amunem. Kolejny raz przeczytasz, że siła jest kobietą. Ja wiem, że każdy z nas ma swój gust, ale według mnie tutaj znalazłam wszystko poukładane i logiczne. Bohaterka nie szaleje jak młoda kwoka i nie ponosi konsekwencji swoich nieprzemyślanych decyzji, ale potrafi racjonalnie przemyśleć wszystkie za i przeciw, choć nie zawsze. Czym jest dar, jaki odziedziczyła po swoich przodkach? Co czuje podczas burzy? Jak bardzo związana jest ze swoim mężem? Z całego serca polecam i czekam na drugi tom i mam wielką nadzieję, że dostarczy mi równie dużo emocji co teraz, a może nawet więcej.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
06-08-2022 o godz 09:56 przez: Magdalena Dziedzic
Tam przesypują się piaski jak w klepsydrze. Czas goni nieubłaganie. Zagubieni, nie znający swojego losu. Ich decyzje będą miały znaczenie dla całego świata. Czy usypane marzenia się spełnią? Czas goni nieubłaganie; decyzję trzeba podjąć... Tyran, krew, wściekłość bogów. Złocista miłość, która rozkwita jak kwiat nie wiadomo, kiedy. Okrutny klimat z Aladyna. Miałam ciężko się wgryźć w tą historię, przez pierwsze sto stron przebrnęłam z małym zainteresowaniem. Zrzucam to na karb pogody. Jednak później wystarczyła jedna mała iskierka i już się nie mogłam oderwać. Klimat rodem z Aladyna tylko bardziej brutalny, nikczemny jakby Dżafar przejął kontrolę nad całym światem. Z początku wydawało się, że historia będzie dość zwyczajna jak bardzo można się pomylić. Jest to walka o przetrwanie, nadzieja na uratowanie siebie i nie tylko, a relację pomiędzy bohaterami są przepięknie poprowadzone - na koniec się wzruszyłam. Spotkać w ciężkich chwilach dobrą osobę, która pomoże Ci przetrwać piekło, a nawet więcej przechodzi to piekło razem z Tobą; kiedy tracisz już nadzieję, a ona podnosi Cię do góry. Relacja pomiędzy matką, a córką też zasługuję na małą wzmiankę - pięknie została rozegrana. Wydawać by się mogła, że kiedy znajdziesz swoje miejsce na ziemi to odczujesz to ze zdwojoną siłą, gorzej jak nigdzie nie pasujesz. Wszędzie musisz być tą, która się podporządkuje. Mehr taka jest, ale z każdą czytaną stronę widać jej inteligencję, zaparcie w dążeniu do celu i rozniecający się bunt na otaczającą rzeczywistość. Inni bohaterowie nie zostają spłyceni wręcz przeciwnie są aż nazbyt wyraziści. Do tego świat. Kultura indyjska, wszystko co związane z pustynią, koczowniczym trybem życia. W dodatku połączenie dwóch nacji. Jedna bojąca się drugiej, to jak zgrabnie poznajemy kultury, obyczaje, różnice dzielące tych ludzi żyjących obok siebie. Strach nabiera innego wydźwięku i jest czymś naturalnym. Nie da się bez niego żyć. Kiedy myślisz, że ta książka Cię zawiedzie, to jesteś w wielkim błędzie. Kiedy z początku akcja toczy się bardzo powoli z każdą kolejną stroną nabiera takiego tempa, że czytasz ją na jednym wdechu. Znajdziesz tutaj niezwykłe relacje. Tyrana, którego trzeba zniszczyć, podążanie za wolnością. Miłość i zrozumienie w chwili załamania i niezwykły klimat pustynny z ciekawą kulturą. Warto! A drugi tom już nie długo!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
05-06-2022 o godz 19:30 przez: Szymon Wójciak
Wspaniała historia o silniej młodej kobiecie która odkrywa swoje miejsce w świecie! Fantasy pełna gęba w tle świat hinduskich bogów i demonów. Gorąco polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
16-06-2022 o godz 11:36 przez: Northman1984
Indyjska magia. Dalekowschodnie, magiczne cesarstwo. Drzemiący pod piaskami pustyni bogowie, którzy kiedyś kroczyli pośród ludzi. Boskie i ludzkie sny, które przesiąknięte są magią, krwią i wielką tajemnicą... To wszystko znajdziemy w magnetycznie wręcz wciągającym "Cesarstwie Piasku" autorstwa Tashy Suri, za sprawą którego autorka zabierze nas w niezapomnianą podróż do dalekiej krainy, która niesamowicie przypomina zagadkowe, tajemnicze i fascynujące Indie! Na początek warto wspomnieć o realiach świata, do którego zaprasza nas autorka. Rzecz dzieje się w Cesarstwie Ambhańskim, które jako żywo przypomina nam dalekowschodnie Indie. Władzę w państwie sprawuje cesarz, a opiera ją o uprawnienia lokalnych urzędników oraz o potęgę kasty kapłanów, której naczelnym zadaniem jest ujarzmienie drzemiącej w dawnych krainach magii - tak, aby służyła ona cesarstwu oraz wykonawcom cesarskiej woli. Jak nietrudno się domyślić, w tej polityczno-społecznej strukturze nie znajdziemy zbyt wiele ideałów prawdziwej sprawiedliwości. Owa istniejąca w cesarstwie magia jest kluczową siłą, za sprawą której można rządzić całym państwem. Cesarz, paradoksalnie, nienawidzi owej mocy i od dawna tropi oraz likwiduje władający nią, pustynny lud Amrithi. Ci z Amrithi, którzy nie zostali zlikwidowani, są zaprzysiężeni cesarzowi i pod groźbą śmierci służą kaście kapłanów, na czele z wszechpotężnym Mahą. A kapłani, zamiast szanować i kultywować magię i związane z nią tradycje, próbują ją okiełznać, wypaczyć i zaprząc do swych własnych celów... Źródłem magii i związanej z nią w tym świecie siły są bogowie, a także ich duchowe emanacje - dewa - które potrafią kroczyć pośród zwykłych ludzi. Według legend bogowie drzemią pod piaskami pustyni i... śnią. Ich sny objawiają się ludzkości w czasie potężnych piaskowych burz, zwanych ogniem snów. Rozpętany przez ogień snów żywioł potrafi przerażać i niszczyć - aby go okiełznać, potrzebne są obrzędy i nawiązanie za ich sprawą duchowej więzi z nadprzyrodzonymi siłami. Potrafią to Amrithi - jest ich jednak coraz mniej i coraz bardziej służą oni nie bogom, lecz sprawie jednego, dyszącego żądzą władzy, człowieka. W środku tych polityczno-magicznych machinacji znajdzie się główna bohaterka powieści. Jest nią Mehr: pół-sierota, córka lokalnego gubernatora i... pół-Amrithi. Matka dziewczyny pochodziła z tego potężnego, władającego magią ludu, lecz pewnego dnia odeszła na pustynię, nie chcąc (w obliczu cesarskich prześladowań) narażać Mehr i swej drugiej, młodszej córki. Dziewczyna próbuje ukrywać przed postronnymi prawdę o swym pochodzeniu i pokornie służy ojcu oraz macosze. Na nic się to jednak zda - w jej żyłach płynie pradawna magia, przekazywana z pokolenia na pokolenie od czasów, gdy bogowie stąpali po ziemi między ludźmi. Krew i przeznaczenie nigdy nie dają o sobie na długo zapomnieć - tak stanie się również i tym razem. Podczas najbliższego ognia snów Mehr zrobi coś, co objawi ludziom jej dar. Zwróci to uwagę Mahy i jego kasty kapłanów, którzy doprowadzą do tego, że dziewczyna znajdzie się w ich rękach. Za sprawą umiejętnego szantażu i groźby Mehr zostanie poślubiona znajdującemu się pod władzą Mahy Amunowi. Zadaniem świeżo upieczonych małżonków będzie odprawienie bluźnierczego Obrzędu Przywiązania, który jeszcze bardziej podporządkuje sny bogów woli Mahy i jego kapłanów... Czy Mehr zdoła wydostać się z niewoli? Jak ukształtują się jej relacje ze świeżo poślubionym, niekochanym mężem? Czy dziewczyna pozna ukrytą prawdę o swej matce oraz o potędze, jak drzemie w jej krwi? Sprawdźcie koniecznie! Jak by tu podsumować wrażenia po lekturze... Trudno to zrobić w kilku słowach, Tasha Suri czaruje nas bowiem na o wiele więcej, niż tylko jednej, płaszczyźnie! "Cesarstwo Piasku" to bowiem nie tylko opowieść o magii, o krwi i o bogach, lecz także o miłości, o wierności tradycji i o przywiązaniu, które są zdolne wykrzesać z nas odwagę, siłę oraz niezłomność w obliczu bólu, strachu i wszystkich możliwych przeciwności losu. Główną rolę odgrywają w powieści kobiety, z perspektywy kobiety została ona także napisana i... to widać. To jednak wielki plus! Dzięki takiej perspektywie dostrzegamy bowiem wiele detali, które - widziane męskim okiem - być może by nam umknęły. Czujemy jeszcze mocniej woń kwiatów, widzimy otaczające nas piękno i przelotne uśmiechy, drżymy smagani pustynnym wichrem i czujemy jeszcze wyraźniej każde ziarenko piasku, które wpada nam do oczu. Detale, emocje i szalenie realne odczucia - oto główna siła tej historii. "Cesarstwo Piasku" to skrzyżowanie indyjskiego orientu z hukiem piaskowej burzy i ze śpiewem bóstw, które z jednej strony przerażają, onieśmielają, a z drugiej - chronią, kochają i dają całemu światu życie. Potęga niszczycielskiej siły pustyni przeplata się na kolejnych stronach naszej opowieści z kruchością kwiatów, z delikatnością zwiewnych szat i z rytmem obrzędowego tańca, który utrzymuje boskie żywioły w stanie równowagi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
12-06-2022 o godz 19:06 przez: Urszula Janiszyn
Z dobrego źródła wiem, że wielu polskich czytelników oczekiwało z wielką niecierpliwością polskiego wydania bestsellerowej powieści Fashy Suri pt. „Cesarstwo piasku”, która podbiła sobą serca milionów czytelników na całym świecie. I dziś oto, za sprawą niezawodnej Fabryki Słów i równie niezawodnego Piotra Kucharskiego (tłumacza książki), mamy przyjemność cieszyć się wreszcie lekturą tej pozycji, która zabiera nas swoimi stronami w niezwykłą, orientalną podróż... Cesarstwo Ambhańskie - to właśnie do tej niezwykłej krainy zabierają nas strony tej powieści, byśmy mogli spotkać tam młodą, odważną i kryjącą w swej krwi pradawną magię, dziewczynę o imieniu Mehr. Wychowywana przez ojca i nienawidzącą ją macochę wiedzie ona swoje być może nie najpiękniejsze, ale ustabilizowane życie w pięknym domu cesarskiego urzędnika. Jednakże oto pewnego dnia i za sprawą nieroztropnego kroku, zwraca ona na siebie uwagę mieszkających na pustyni mistyków cesarza, którzy za sprawą magii i modłów dbają o pomyślność jego rządów. Ten nieroztropny krok zmieni życie Mehr już na zawsze... Magia, namiętność, niesprawiedliwość ludzkiego losu i zarazem piękno pustynnego świata - to główne i najważniejsze elementy tej intrygującej opowieści, która stanowi sobą z jednej strony klasyczną historię fantasy, ale z drugiej też i zaskakuje nas swoją emocjonalną wymową, inteligencją relacji oraz mroczną wymową, gdzie to zło, ból i żal znaczą kolejne ze stron tej książki. Najważniejszym wydaje się być jednak klimat, tworzony słowami, obrazami i znaczeniami, które pozwalają nam dotknąć tego niepowtarzalnego, pustynnego świata. Opowieść tę wypełnia relacja o kolejnych losach głównej bohaterki - Mehr. To zapoznanie czytelnika z tą postacią i jej codziennością życia, ukazanie przełomowej chwili, która ściąga na nią uwagę mistyków, jak i wreszcie wynikające z tego faktu konsekwencje, które objawiają się podróżą do pewnego mrocznego miejsca, koniecznością poddania się potworowi w ludzkiej skórze oraz otworzenia na nieznane dotąd uczucia. To niespieszna, ale też i obfitująca w barwne przygody i dramatyczne momenty, relacja, która trzyma nas w napięciu do ostatnich stron. Nie zaskoczę nikogo stwierdzeniem, że sercem tej opowieści jest postać Mehr. To niezwykła, dziedzicząca po swej matce magię i zarazem boleśnie doświadczona przez los dziewczyna, która chcąc chronić swoich najbliższych skazuje się na dramatyczny los. Imponuje nam ona swoją odwagą, chartem ducha i umiejętnością odnajdywania się w każdej trudnej sytuacji, co pozwala jej przetrwać najtrudniejsze chwile. I oczywiście lubimy tę postać, dzielimy z nią jej ból oraz rzecz najważniejsza - wierzymy w nią. O świecie powieści można by opowiadać długo, rysując polityczne, kulturowe i społeczne uwarunkowania Cesarstwa, nawiązując do jego historii, czy też wreszcie pogardliwego stosunku do nielicznych już przedstawicieli ludu Amrithi, którego to krew płynie również w żyłach Mehr. To także świat magii - ukrytej na pustyni i objawiającej się w postaci swoistych duchów - tzw. Dew, oraz rzeczą naprawdę wyjątkową - skomplikowanym tańcem. To coś pięknego, zaskakującego i wyróżniającego się na tle innych magicznych ujęć we współczesnej literaturze fantasy. A wszystko to składa się na niezwykłą, baśniową, ale też i mroczną rzeczywistość tej książki... Strony powieści kryją wiele tajemnic, sekretów i zagadek, które odkrywamy krok po kroku za sprawą jej lektury. I jest to niewątpliwie niezwykle przyjemnym, intrygującym i wspaniałym doświadczeniem, gdy oto rozumiemy coraz więcej, poznajemy rolę i sytuację głównej bohaterki oraz przesiąkamy aurą i klimatem tego książkowego świata bardziej i bardziej. Wrażenie to potęgują jeszcze bardziej znakomitej ilustracje Pawła Zaręby, jak zawsze dobry przekład Piotra Kucharskiego oraz zjawiskowa okładka powieści, której grafika oddaje w pełni wielkość i wymowę tego tytułu. Powieść Fashy Suri pt. „Cesarstwo piasku”, to znakomite połączenie klimatycznego fantasy z romansem, ale też i mroczną baśnią o ludzkim przeznaczeniu, niesprawiedliwości losu oraz sekretach pustynnego świata. To wielkie emocje, wzruszenia i poczucie uczestnictwa we wspaniałym, literackim spektaklu, którego to pierwszy akt tyleż nas sobą usatysfakcjonował, co i rozpalił apetyt na ciąg dalszy. A ten wkrótce nastąpi, o czym zdążyła nas już poinformować Fabryka Słów. Polecam - naprawdę warto sięgnąć po tę powieść.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
3/5
28-06-2022 o godz 21:05 przez: Ewelina Wieczorek
"Cesarstwo piasku" to pierwszy tom dylogii Księgi Ambhy, napisany przez brytyjską pisarkę Tashę Suri. Książka to fantasy young adult pełną gębą, ponieważ opowiada o losach Mehr - ambhańskiej szlachcianki, której wskutek niezapanowania nad własnym dziedzictwem życie niespodziewanie zmieniło się o sto osiemdziesiąt stopni. Mehr nie potrafiła powstrzymać się przed zatańczeniem podczas burzy, co było swego rodzaju rytuałem, podziękowaniem dla bóstw, oraz jednocześnie przysłowiowym gwoździem do trumny. Dlaczego? Bo nagle wychodzi na jaw, że Mehr jako pół Amrithi odziedziczyła po matce specjalny gen pozwalający jej kontaktować się z bogami, uprawiać magię oraz brać czynny udział w różnych rytuałach. A cesarstwo przecież tępi wszystkich Amrithi... Mehr szantażem zostaje zmuszona do małżeństwa z przerażającym Amunem, mężczyzną, do którego bałby się zbliżyć nawet najbardziej odważny wojownik. Kiedy wraz z mężem opuszcza rodzinne miasto, zostaje rzucona na głęboką wodę, a wokół jej szyi coraz mocniej zaciskają się pętle przyrzeczeń wobec cesarza. Czy dziewczynie uda się powstrzymać kolejną, może już ostatnią burzę? Czy uspokoi bogów przed zniszczeniem świata? Kim naprawdę okaże się jej mąż? "Cesarstwo piasku" Tashy Suri to intrygująca opowieść z ciekawie poprowadzonymi wątkami, dobrze wykreowanymi bohaterami oraz ze świetnym pustynnym klimatem. Nie będę oszukiwać, ale ciężko mi było przebrnąć przez początek (najzwyczajniej w świecie się nudziłam). Na szczęście po około stu pięćdziesięciu stronach historia ewidentnie wskoczyła na lepszy poziom, a ja się totalnie wciągnęłam. W książce pojawiło się wiele interesujących motywów, takich jak na przykład zaaranżowane małżeństwo bez miłości, magia przymusu, cesarz-tyran oraz próby obalenia władzy. Dodatkowo w Cesarstwie piasku pojawiły się bóstwa i duchy (dewa), które utrzymywały równowagę w świecie, co było naprawdę ciekawym pomysłem. Każde fragmenty dotyczące sigili (magicznych znaków) czy przeprowadzanych rytuałów śledziłam z ogromnym zaangażowaniem. Tasha Suri stworzyła naprawdę dobrych bohaterów. Z główną bohaterką polubiłam się niemalże od razu, chociaż czasami odnosiłam wrażenie, że wszystko jej za łatwo przychodziło. Pojawiał się wtedy pewien niedosyt oraz myśl, żeby autorka dała Mehr bardziej w kość (nie chcemy przecież czytać książki z marysuowską postacią). Naciągane też wydało mi się poprowadzenie relacji między Mehr a Amunem. Poszło za prosto, za szybko się zakochali, a to z kolei uważam za mocno naciągane. "Cesarstwo piasku" oferuje czytelnikom całą gamę emocji czy uczuć: począwszy od strachu, bólu czy porzucenia, przez braterstwo, przyjaźń, na miłości i nadziei kończąc. Kilka momentów wywołało uśmiech, co oceniam na duży plus. Pierwszy tom dylogii Księgi Ambhy polecę, ale z lekkim zastrzeżeniem, że nie będzie to idealna, wspaniała i jedyna w swoim rodzaju lektura. Nie. "Cesarstwo piasku" to sympatyczna, elektryzująca podróż po pustynnych krajobrazach, która pozwoli czytelnikom obcować wśród bogów, poznawać szczegóły zaaranżowanego małżeństwa oraz wypełni serca toną emocji. Niemniej, czasami może okazać się też lekko naciągana. Co zupełnie nie zmienia faktu, że czekam na kontynuację, ponieważ z całego serca pragnę poznać dalsze losy bohaterów. I mam nadzieję, że "Kraina popiołu" również będzie lekkim i przyjemnym fantasy. :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
10-07-2022 o godz 16:13 przez: Snieznooka
Powieść, o której dziś Wam opowiem zwraca na siebie uwagę poprzez piękną szatę graficzną. Książki Fabryki Słów pod tym kątem są niesamowicie dopracowane, co sprawia, że jeszcze chętniej się po nie sięga. „Cesarstwo piasku” autorstwa Tashy Suri jest pierwszym tomem cyklu The Books of Ambha, a zarazem debiutem na naszym rynku autorki. Niewiele się spotyka książek, w których można doszukać się inspiracji mitologią hinduską, przynajmniej ja odnoszę takie wrażenie. Nie mogłam, więc przejść obok takiego cudeńka obojętnie. Kiedy miałam ją w swoich dłoniach wyczekiwałam czasu, kiedy będę mogła się w nią wgryźć, poznać bohaterów i wyruszyć w kolejną podróż, zwiedzić nowe miejsca. Główną bohaterką książki „Cesarstwo piasku” autorstwa Tashy Suri jest Mehr, dziewczyna jest nieślubną córką cesarskiego urzędnika, więc wychowała się w rodzinie szlacheckiej. Jej ojciec pełni funkcje gubernatora nawet to nie zapewnia jej spokojnego życia. Mehr ma macochę, która nie darzy jej sympatią i na każdym kroku sprawia przykrość uprzykrzając życie. W dziewczynie jest unikalna krew, drzemie moc, którą Amrithi przekazywały z pokolenia na pokolenie, pochodzi ona z czasów, kiedy bogowie przebywali na ziemi pośród zamieszkujących ją ludzi. Matka Mehr została wygnana, tacy ludzie byli prześladowani z rozkazu Cesarza. Wiele się zmienia, kiedy dziewczyna otrzymuje propozycje za mąż pójścia i to taką, której nie może i nie powinna odrzucić. W świecie, w którym nienawiść jest tak powszechna nikt nie jest bezpieczny. Czy uda się dziewczynie ocalić życie i uchronić przed najgorszym młodszą siostrę? Jakie wyzwania czekają na Mehr? „Cesarstwo piasku” to opowieść pełna wdzięku i tajemnic. Tasha Suri zachwyca powieścią o bogach oczarowanych śmiertelnikami, miłości, która oślepia. To także historia o wolności i jej ogromnym koszcie i potępieniu imperializmu. Znajdziecie tutaj motyw prześladowań i gorszego traktowania głównej bohaterki, w której płynie krew Amrithi, a to określa ją, jako kogoś gorszego, komu nie należy się szacunek, nawet, jeśli jej ojciec jest wysoko postawionym urzędnikiem. Powieść jest bardzo klimatyczna, przedstawiająca odmienną kulturę oraz świat przedstawiony, który z każdą stroną udaje nam się bardziej poznawać. Ludziom żyje się ciężko, wyobraźcie sobie pustynny krajobraz nawiedzający burze piaskowe, które do łatwych nie należą, do tego dochodzą tajemnice, prześladowania, wiele intryg i problemów. Pomimo przeczytania lektury czuję chęć poznania Irinah dokładniej, mam nadzieję, że jeszcze będę miała ku temu okazję. Powieść mi się podobała, musicie pamiętać, że to pierwszy tom cyklu The Books of Ambha, a akcja rozgrywa się powoli. „Cesarstwo piasku” przedstawia więc oryginalny świat przepełniony wierzeniami mitologicznymi, znajdziemy tutaj także aranżowane małżeństwo, delikatnie rozrysowane uczucie, które nie odwróci uwagi od głównej linii fabularnej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
4/5
17-07-2022 o godz 20:59 przez: kiiki.books
„Cesarstwo Piasku” czyli fantastyczny debiut, nie tylko gatunkowo fantastyczny, bo sam w sobie też tak jest. Dostajemy zupełnie nowy świat, w którym cierpienie jest na porządku dziennym, nienawiść karmi ludzi, a mówienie prawdy wiąże się z ogromnymi konsekwencjami. Ambhańskie cesarstwo, pustynne otoczenie, pradawna magia przechodząca z pokolenia na pokolenie od czasów gdy bogowie wciąż stąpali po ziemi. Tak wiele oryginalnych pomysłów ubrane w przepiękne wydanie. Czy można chcieć czegoś więcej? Gdy w książce pojawiają się cesarstwa, bezkresne pustynie i pradawna magia to ja nie potrzebuje nic więcej. Mi to wystarczy, żeby sięgnąć po dany tytuł. Pustynne klimaty to coś co kocham w fantastyce całym sercem i co niesamowicie mocno mnie przyciąga. „Cesarstwo piasku” to historia Mehr, w której żyłach płynie odziedziczona po wygnanej matce magia. To niesamowita historia o silnej oraz odważnej bohaterce, która za wszelką cenę chce walczyć, chce postawić na swoim i pragnie wolności. Dziewczyna do tej pory wiodła życie w bogatym i pięknym domu swojego ojca urzędnika, gdzie nie żyła w najlepszych stosunkach ze swoją macochą. Przyszedł jednak taki dzień, gdzie na Mehr zwróciły się oczy cesarskich mistyków. Ten nieprzemyślany i też nie do końca kontrolowany krok, który do tego doprowadził zmieni wszystko. Wcale nie na lepsze… Historia cudowna chociaż nie ukrywam, że miałam z nią trudny początek. Pomimo, że od pierwszych stron wydawała mi się szalenie intrygująca nie mogłyśmy jakoś razem zaskoczyć. Ma ona bardzo rozwleczone wprowadzenie do świata, co z perspektywy całości wcale nie wydaje się minusem, a jednak coś sprawiło, że odrobinę mi się ciągnęła i jakoś tak opornie momentami szło mi jej czytanie. W końcu po długiej i pieszej wędrówce przez bezkres pustyni wraz z bohaterką docieramy do świątyni mistyków, odległej oazy otoczonej piaskowymi wydmami i tam przepadłam w treści już całą sobą. I chociaż co raz łamała mi serducho i sprawiała, że łzy stawały mi w oczach - byłam zachwycona. Znajdziecie w niej wiele namiętności, magi, niezapomnianych przygód, ale i dużo cierpienia, brutalności, nienawiści, dramatów i chwil pełnych napięcia oraz niepewności. Świat, o którym już wspomniałam jest taką wisienką na torcie. Dodaje całości niesamowitego, magicznego oraz tajemniczego klimatu. Finalnie, bardzo mi się podobała. Na pewno będę ją jeszcze długi czas wspominać. Nie mam pojęcia czego spodziewać się po drugim tomie (liczę na petardę!), ale wiem, że im bliżej do premiery tym bardziej przebieram nóżkami w oczekiwaniu. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
21-06-2022 o godz 14:22 przez: Heather
Bez wątpienia szata graficzna tej powieści przyciąga wzrok i kusi czytelnika niczym syreni śpiew. Nic w tym dziwnego, ponieważ książka prezentuje się pięknie. Jednak piękna okładka skrywa również imponujące wnętrze. Tasha Suri serwuje nam przygodę, która na ponad pięciuset stronach zakorzenia się niczym dobrze pielęgnowane stare drzewo - z tradycją, pokoleniem, z przyjętymi wartościami. Trzymając w dłoniach pierwszy tom serii od razu czujemy zaangażowanie autorki oraz jej wprawną rękę do kreacji bohaterów czy budowania cudownego klimatu. Wszystko w tej książce bowiem ma swoje miejsce, swój urok i swoje uzasadnienie a lektura "Cesarstwa piasku" należy do czystych przyjemności. Wielką zaletą historii jest główna bohaterka. Mehr nie od początku odkrywa karty związane ze swoją naturą, więc najpierw poznajemy młodą dziewczynę, półsierotę, nieślubną córkę cesarskiego urzędnika. Jej macocha robi wszystko, by pogrążyć cichą, nieśmiałą pasierbicę, ale nie spodziewa się, że Mehr bardzo dobrze ukrywa swoją prawdziwą naturę. W jej żyłach płynie pradawna magia odziedziczona po zmarłej matce a w sercu walczy hart ducha, który nikomu nie pozwoli się złamać. I już niebawem przyjdzie jej uwolnić swoje tajemnice w obliczu nadchodzącego niebezpieczeństwa oraz walki o własne miejsce w świecie. Fabuła mimo swojej obszernej formy nie nudziła mnie ani przez moment. Intensywna akcja i ciekawe przedstawienie życia głównej bohaterki sprawiły, że z wielką przyjemnością chłonęłam wszystkie pojawiające się szczegóły. A Tasha Suri nie spieszyła się z odkrywaniem kolejnych kart stawiając na nutę tajemniczości, budowanie napięcia oraz żonglowanie emocjami. W połączeniu z silnym motywem fantasy, dziedziczeniem magii oraz ujawnianiem jej w obliczy zagrożenia, pierwszy tom okazał się wielką, niebanalną przygodą, która trzymała mnie w swoich ramionach i nie pozwalała odłożyć lektury choćby na moment. "Cesarstwo piasku" to rewelacyjny wstęp do serii. Powieść dobrze napisana, błyskotliwa i inteligentna, która sięga po wartości związane z rodziną, przyjaźnią czy walką o poczucie bezpieczeństwa. Mehr zrobi wszystko, by ochronić swoją siostrę a jej zmagania nie rzadko bywały dla mnie bardzo wzruszające, ale to ogrom nieprzychylnego losu najbardziej skupiał moją uwagę i zmuszał do trzymania kciuki za nową ulubioną bohaterkę. Dynamiczna akcja, nawiązanie kulturowe oraz potężna dawka przygody sprawiają, że liczba stron przestaje mieć znaczenie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
22-06-2022 o godz 13:48 przez: Kosz z Książkami
Mehr jest nieślubną córką cesarskiego urzędnika. Z pozoru cicha i pokorna, wykonuje każde polecenie nielubianej macochy. Jednak to tylko pozory. Mehr ma moc, odziedziczoną po wygnanej matce. W jej żyłach płynie magia, przekazywana z pokolenia na pokolenie, od czasów, gdy bogowie żyli między ludźmi. Kiedy lud Mehr znajdzie się w niebezpieczeństwie, będzie ona musiała wykorzystać całą swoją moc, żeby pokonać zło. Gdy zobaczyłam „Cesarstwo piasku” Tashy Suri byłam zachwycona wydaniem (obok takiej okładki trudno przejść obojętnie) i liczyłam na to, że wnętrze okaże się równie wspaniałe. Niestety mój zapał szybko opadł. Pierwsze parędziesiąt stron zupełnie mnie nie wciągnęło. Nie polubiłam głównej bohaterki, fabuła również mnie nie zaciekawiła. Na szczęści później było dużo lepiej i to na tyle, że książkę przeczytałam w jeden dzień. Akcja „Cesarstwa piasku” jest raczej powolna. Wszystko rozwija się w swoim tempie. Powolna podróż przez pustynię, później czas ćwiczeń, więc jeśli ktoś liczy na wartką fabułę lub nieoczekiwane zwroty akcji, to w tej książce tego nie znajdzie. To, co podobało mi się w „Cesarstwie piasku” to, to jak została wykreowana główna bohaterka. Z początku trudno ją polubić. Chociaż jej pochodzenie czasami powodowało różne nieprzyjemności, to miała jednak dużo przywilejów. Nigdy niczego jej nie zabrakło. Ojciec, choć nie był zbyt uczuciowy, to dbał jak tylko umiał zarówno o Mehr jak i jej siostrę. Jednak ona tego nie doceniała. Swoimi czynami sprowadziła na swoją rodzinę wielkie niebezpieczeństwo. Dopiero pobyt na pustyni uzmysłowił jej jakim uprzywilejowanym życiem żyła i właśnie tam przechodzi wielką przemianę. Bardzo podobał mi się również wątek romantyczny. Uczucie między Mehr, a jej mężem rozwijało się powoli. Mieli oni czas na podzielenie się rzeczami które sprawiały im przyjemność, swoimi obawami, a także by poznać się lepiej i podzielić swoją przeszłością. Ostatecznie też spodobała mi się fabuła, chociaż początek tego nie sugerował, a samo zakończenie spełniło moje oczekiwania. Podsumowując, „Cesarstwo piasku” Tasy Suri, jest książką wartą polecenia. Akcja jest powolna, ale wbrew pozorom dzieje się sporo. Warto też wspomnieć, że w książce jest sporo brutalnych momentów, więc jeśli ktoś jest wrażliwy, to musi się na to przygotować. Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
23-06-2022 o godz 17:43 przez: Pasjonistka
Książka ma świetną oprawę graficzną, która od razu przyciągnęła mój wzrok i sprawiła, że poczułam, że muszę ją mieć! Jest piękna, w dotyku ma wypukłe elementy i najlepszym jej określeniem jest to, że jest egzotyczna. Do książki podchodziłam kilka razy. Najpierw sama, później czytał mi Łukasz, znowu czytałam sama a na koniec słuchałam audiobooka, byle by ją skończyć… Dlaczego tak było? Książka jest napisana bardzo dobrze. Jednak nie wciągnęła mnie na tyle, żebym ją po prostu szybko przeczytała. Świat przedstawiony jest niesamowicie klimatyczny - widać tutaj masę pracy jaką włożyła autorka. Bohaterzy są ładnie skonstruowani, ale samo to, że akcja toczy się wolno chyba mnie znużyła. Wielkim plusem jest odnoszenie się do starych wierzeń, przemiany wewnętrznej głównych bohaterów, dotrzymywania przysięg (czy każdą należy dotrzymać?), siła psychiczna, która może być mocniejsza od siły mięśni. Przykro mi to napisać, ale nie jest to zdecydowanie książka dla mnie. Jestem zwolenniczką tego, żeby nie skreślać czegoś tylko dlatego, że komuś się nie podobało. Idąc dalej — ilu ludzi tyle opinii - więc może Wam się spodoba! Jeśli tak będzie dajcie mi znać, chętnie przeczytam jakie macie odczucia! :) Jest pięknie opisana, lekko romantyczna, ale nie jest to to, czego ja szukałam. „Mehr jest półsierotą, nieślubną córką cesarskiego urzędnika. Jest cicha, na pozór pokorna i ma macochę, która robi co może, by zamienić jej życie w piekło. Ale, wbrew pozorom, to nie jest kolejna wersja baśni o Kopciuszku. Bo Mehr ma też moc, którą odziedziczyła po wygnanej matce. W jej żyłach płynie pradawna magia, przekazywana z pokolenia na pokolenie od czasów, gdy bogowie stąpali po ziemi między ludźmi. I wcale nie jest pokorna. Kiedy historia zatoczy koło a ludzka nienawiść sięgnie po krew Mehr, dziewczyna będzie musiała wykorzystać wszystkie swe zdolności, siłę woli i błyskotliwy umysł, by ratować swoje życie i przyszłość ukochanej, młodszej siostry. W świecie, w którym cierpienie jest nieodłączną częścią życia, w którym nienawiść karmi ludzi niczym chleb a mówienie prawdy wiąże się z nieuchronnymi konsekwencjami, dziewczyna taka jak Mehr ma tylko dwie drogi: może wygrać albo umrzeć. Przy czym w drugim przypadku, nikt nie uroni po niej choćby jednej łzy”.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-06-2022 o godz 10:47 przez: w_i_o_l_a_a__
Od zawsze – choć ostatnio wyraźnie mniej, żyjemy w patriarchalnym świecie. Zgodnie z tym, a wbrew połowie ludzkości, konstruowane są też nasze opowieści. Gdy pod koniec ubiegłego stulecia Maureen Murdock nie znalazła nic żeńskiego w archetypie „Bohatera o tysiącu twarzy” Josepha Cambella, w wyniku polemiki powstała „Podróż bohaterki”. Bo postać żeńska nie jest liniowa, a jej droga jest cyklem. I tak właśnie Tasha Suri skonstruowała „Cesarstwo piasku” – wspaniałą, zmysłową, orientalną przygodę fantasy otwierającą serię „Kronik Ambhy”. W pustynnej krainie przypominającej Indie dawni bogowie, wpływając na świat, śnią swoje sny głęboko pod piaskami. Ich emanacją są burze snów, coś na kształt zorzy, wzbudzające panikę większości ludzi. Jedynie pogardzani i prześladowani Amrithi oddają im cześć podczas obrzędu śnienia – transowego tańca łączącego ich z przyrodą i duchami dewa. Z tego ludu pochodzi Mehr – nieślubna córka cesarskiego gubernatora, tocząca na dworze ojca żywot pozornie pokornej dziewczyny, w rzeczywistości wciąż rywalizującej z macochą o względy młodszej siostry i zachowanie swojego dziedzictwa. Gdy podczas dramatycznych wydarzeń ujawnia się jej rzadki, magiczny dar, zwraca uwagę mistyków – kasty kapłanów pod wodzą potężnego, nieśmiertelnego Mahy. Zmuszona szantażem do małżeństwa z jednym z nich opuszcza rodzinny dom. Od teraz całkowicie posłuszna demonicznemu starcowi ma wykonywać bluźnierczy obrzęd naginający sny bogów według woli Mahy. Lecz los, krew jej ludu, dewa, nawet świeżo poślubiony małżonek, a przede wszystkim sama Mehr mają zupełnie inne plany. Czy dziewczyna znajdzie siłę i mądrość, by pokonać przeciwności? A jeśli tak, to czy da jej to ukojenie? To cudowna książka. Z jej stron bije dojrzałość, inteligencja, kobiecość oraz oryginalność. Postacie są przemyślane, kompletne, ich interakcje realne i dalekie od sztuczności, a wątek romantyczny rozgrywany z wyczuciem, niespiesznie, bez wulgarności i bardzo zmysłowo. Sugestywne pióro sprawia, że niemal czujemy zapachy przypraw, olejków, pachnideł i wiatru niosącego piasek. Zakończenie zamyka historię, nie wiem więc, co będzie w kontynuacji. Ale wierzcie mi – nie mogę się doczekać!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
10-06-2022 o godz 22:49 przez: Ilkanis
Opinia powstała dla fantastyki na luzie. Czy będę tylko okładkową sroką, gdy powiem, że chciałam sięgnąć po tę książkę głównie ze względu na okładkę? XDD Jeśli tak, to trudno, ale sami musicie przyznać, że okładka jest prześliczna! A na żywo wygląda jeszcze lepiej. Niemniej warto trochę wspomnieć o jej wnętrzu, prawda? Jest to naprawdę dobra książka, z ciekawą fabułą i bardzo fajną konstrukcją świata. Klimat jest dość oryginalny i w sumie to jedna z zalet tej książki. Jak już wspomniałam, klimat tej książki jest naprawdę bardzo fajny. Nie jest to (jak może sugerować tytuł) opowieść z takim arabskim zabarwieniem. Oj nie, blisko jej jednak do mitologii afrykańskiej. Coś ala "Królestwo Dusz" lub "Dzieci Krwi i kości". Jeśli chodzi o konstrukcje świata widać, że autorka ma na niego pomysł, ale nie jest to jeszcze tak dobrze zrobione, jak mogłoby być. Sam pomysł na świat jest świetny, nie ma jednak odpowiedniego wyjaśnienia, co jak i dlaczego. Trochę mi zabrakło tego mitologicznego podłoża, bo np. wiemy, że jest burza, gdzie Mehr tańczy z ogniem snów i niby wiemy co to takiego, ale dlaczego to jest i z czym to się tak naprawdę wiążę, to nie jest tak klarownie wskazane. Bohaterowie w mojej opinii są bardzo fajni. Polubiłam główną bohaterkę, Amuna też, więc nie mogę się tutaj przyczepić. Trochę tu kuleje wątek romantyczny, bo jeśli liczymy, na ogień, żar, chemię, to tego tu nie znajdziemy. Bliżej naszym bohaterom do przyjaciół w tej relacji. Fabularnie jest bardzo dobrze. Historia ciekawi, chociaż może nie ma pędzącej do przodu akcji, to dobrze się to czyta. Zakończenie mnie trochę zaskoczyło, bo w sumie dość zamknięte jak na pierwszy tom serii, być może kolejna książka będzie o innych bohaterach, ale tego nie wiem. Niemniej liczyłam na wielkie KABUM i chociaż są tu wątki, które można kontynuować, czytelnik nie zostaje w niepewności.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
21-07-2022 o godz 22:02 przez: booksoverhoes
Mehr jest pół Amrithi, w jej żyłach płynie krew z czasów, gdy bogowie chodzili po świecie. Jednak jest też nieślubną córką gubernatora w państwie, które gardzi Amrithi i w którym wykonywanie starożytnych rytuałów staje się coraz bardziej niebezpieczne. Kiedy oczy ludzi zwracają się na jej dziedzictwo, Mehr musi podjąć trudną decyzję. Ogromnym plusem powieści jest jej wyjątkowy klimat. Już od pierwszych stron pochłaniają nas orientalne piaski pustyni, a z każdym kolejnym wydarzeniem poznajemy więcej świata, więcej ciekawych praw, które nim rządzą, bogów, dewa i magicznych rytuałów. Pomysły autorki są zachwycające, chociaż samej kreacji brakuje jeszcze trochę spójności i szczegółów. Miłą odmianą jest relacja między głównymi bohaterami, która opiera się bardziej na przyjaźni i wspólnym spędzaniu czasu niż na ciągłych przekolorowanych wybuchach pasji i pożądania. Nie jest też przesłodzona, tylko taka normalna, bez fajerwerków, ale miła. Do kreacji głównej bohaterki nie mam żadnych zastrzeżeń, jest wyrazista i konsekwentna. Nie do końca przekonuje mnie natomiast główny bohater. Po pierwsze momentami wydaje się taki... nijaki. A po drugie ludzie mają o nim pewne wyobrażenie, którego on zupełnie nie potwierdza swoim zachowaniem, przez co odczuwałam tu pewien dysonans. Jeśli chodzi o samą historię, to trochę zbyt dużo w niej zbiegów okoliczności, a zakończenie niestety nadchodzi zdecydowanie za szybko i bez większych emocji. Jednak mimo tego całość czyta się naprawdę dobrze! Ze zdziwieniem przyjęłam informację o kolejnej części, bo "Cesarstwo piasku" wydawało się raczej zamkniętą historią. Tym bardziej intryguje mnie, jak rozwinie się ta opowieść! To naprawdę ciekawy debiut i mam nadzieję, że w kolejnych tomach Tasha Suri dopracuje niektóre aspekty, ale też znów zachwyci nas cudownym klimatem oraz kolejnymi pomysłami!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
10-07-2022 o godz 23:58 przez: book_or_books
"- To brzmi jak historyjka dla dzieci (...). - Bo to jest historyjka dla dzieci - przyznała Mehr. - (...) Ale nie staje się wcale przez to mniej prawdziwa." * Meher jest półkrwi Amrithi, co u córki cesarskiego urzędnika jest nie tyle cechą rzadką, ile niepożądana. Jednak dziewczyna nawet pomimo potępienia ze strony otoczenia oraz przestróg najbliższych nie zamierza porzucić kultury matki i wciąż praktykuje ją w zaciszu swojego pokoju. Pewnego dnia za sprawą burzy niosącej boskie sny, życie Meher całkowicie się odmienia. A wszystko za sprawą skrywanej we krwi dziewczyny mocy, której pożąda dla siebie potężny Maha - religijny przywódca cesarstwa. Tak oto Meher zostaje wciągnięta do świata, w którym koszmary stają się jawą . * Swoją opinię o "Cesarstwie piasku" zacznę od prostego stwierdzenia, że: nie jest to książka idealna, a jednak ma w sobie "to coś". Dzięki temu debiut ten czytałam przez większość czasu z przyjemnością . * Za "to coś" w książce odpowiadają przede wszystkim: ⚡️ Pustynia wraz ze swoim magicznym klimatem. ⚡️ Ogólny pomysł na fabułę oraz funkcjonowanie świata. ⚡️ Bogowie, dewa oraz rytuały dzięki, którym bohaterowie mogą wpływać na świat. ⚡️ Świetna kreacja bohaterów — zwłaszcza Meher. * Skąd więc ta "nieidealna" cześć? Cóż... ⚡️ Większość książki nie powala zawrotnym tempem akcji. Fabuła toczy się raczej leniwie i chwilami historia była przez to nużąca. ⚡️ Wątek aranżowanego małżeństwa, który sam w sobie nie jest zły, jednak "tak silne uczucie" jakie powstało między bohaterami, nie miały dla mnie żadnej podstawy i zdawało się pojawić właściwie znikąd. ⚡️ Naciągany punkt kulminacyjny. Nie chcę tu spoilerować, więc na tym skończę. * Biorąc pod uwagę, wszystkie za i przeciw - "Cesarstwo pisku" oceniam na 6½/10. Polecam jako fajną i niewymagającą fantastykę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-06-2022 o godz 14:03 przez: Weronika
Przeczytałam sporo ciekawych książek, jednak jestem przekonana, że prędzej, czy później o większości z nich zapomnę. Tak się jednak nie stanie z „Cesarstwem Piasku”. Świat wykreowany przez Tashę Suri ma w sobie coś magicznego, co wciągnęło mnie już od pierwszych stron i nie wypuściło nawet po skończeniu lektury. Akcja została poprowadzona nieśpiesznie, jednak ani przez chwilę nie byłam znużona. Wręcz przeciwnie! Klimat pustyni oraz obca kultura wzorowana na indyjskiej zauroczyły mnie do tego stopnia, że nie chciałam tej książki odłożyć. Kolejnym plusem byli świetnie wykreowani bohaterowie. Z niektórymi się zżyłam i im kibicowałam, niektórych znienawidziłam. Osoby szczególnie wrażliwe ostrzegam, że jest tutaj sporo przemocy. Zazwyczaj krytykuję wątki romantyczne i uważam je za niewiarygodne. Jakież było moje zdziwienie, gdy romans w „Cesarstwie Piasku” nie tylko mnie nie zirytował, ale wręcz wzbudził mój zachwyt. Od dawna nie spotkałam z tak uroczo i wiarygodnie poprowadzoną relacją miłosną. Przede wszystkim bohaterowie mieli czas, by się lepiej poznać i widzimy jakie sytuacje doprowadziły do tego, że połączyło ich uczucie. Zaskoczyło mnie zakończenie, które w mojej ocenie sugeruje, że jest to historia jednotomowa. Być może w kolejnej części poznamy nowych bohaterów i ich perspektywę. Przyznaję, że nie ma to dla mnie zbyt wielkiego znaczenia, gdyż ten tom zachwycił mnie do tego stopnia, że w ciemno sięgnę po kolejny. Na szczęście nie przyjdzie mi na niego czekać zbyt długo, bo został zapowiedziany na wrzesień. Jestem również zakochana w polskim wydaniu tej książki. Dawno żadna okładka nie wzbudziła we mnie, aż takiego zachwytu. Po prostu WOW! Jeśli lubicie oryginalną fantastykę z niesamowitym klimatem to koniecznie przeczytajcie „Cesarstwo Piasku”!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
21-06-2022 o godz 12:23 przez: readingpluscoffee
Cesarstwo Piasku opływające w bogactwa, zwycięskie w każdej wojnie, pełne lojalnych urzędników, oddające cześć Masze – nieśmiertelnemu człowiekowi, umiejącemu wpływać na sny śpiących bogów. I dziewczyna, Mehr. Nieślubna córka Surena – cesarskiego podwładnego. Dziewczyna, która w przypływie emocji popełnia błąd i zwraca na siebie uwagę wielkiego Mahy i jego wyznawców - Mistyków, który podstępem wiąże ją ze sobą przysięgą. Od tej pory terroryzowana Mehr żyje nadzieją na uwolnienie siebie i osoby, z którą niespodziewanie połączy ją niesamowite uczucie. Moja przygoda z tą książką to nie była natychmiastowa miłość. Od początku czułam zaciekawienie, ale przez pierwsze 100 stron nie umiałam się wciągnąć, nie rozumiałam co się dzieje, zasad rządzących tym światem i jaką rolę w tym wszystkim pełni Mehr. Było chaotycznie, a autorka wprowadziła czytelnika od razu w sam środek akcji. Ale im dłużej czytałam. Im bardziej zagłębiałam się w historię, poznawałam Mehr jako silną, odważną i niezależną bohaterkę, a Amuna jako dobrego, czułego i współczującego mężczyznę. Wdrążałam się w świat oparty na snach bogów, dewa i koszmary, zachwianą równowagę, wypaczony fanatyzm mistyków i smutną historię wiecznie uciekających Amrithi. W świecie i w mocach widziałam „Wojnę Makową”, w Amunie i Mehr widziałam Paige i Naczelnika z „Czasu Żniw”. Genialna mieszanka – brutalność, zdrady, despotyzm i cudowny romans zrodzony ze wspólnego cierpienia w jednym. Wyjątkowa moc, nietypowe obrzędy, burze piaskowe nazywane „ogniem snów”, wędrujące dusze i tajemnicze sztylety. Po zakończeniu nie mam pojęcia co może pojawić się w kolejnym tomie – żadnych podejrzeń i domysłów. Ale już nie mogę się doczekać drugiego.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
10-07-2022 o godz 13:55 przez: aaniaa1912
Już od dłuższego czasu nie mam problemu z wybieraniem książek do czytania. Wiem co lubię czytać i sięgam po takie książki, które wiem, że mi się spodobają. Zazwyczaj się nie zawodzę. Jednak po niektóre książki sięgam, gdyż moją uwagę przyciągnęła ich okładka. Tak też było z książką „Cesarstwo piasku”. Gdybym brała pod uwagę wyłącznie inne kryteria, to raczej nie zainteresowałabym się tą pozycją. A tak, okładka sprawiła, że przeczytałam tę książkę i nie żałuję. Po tym jak książka „Cesarstwo piasku” dotarła już do mnie, to nie musiała zbyt długo czekać na swoją kolej. Przeskoczyła wiele pozycji w kolejce książek do czytania i ani razu nie żałowałam swojej decyzji. Przedstawiona historia spodobała mi się od pierwszego rozdziału. Od początku wydawała mi się inna niż do tej pory, które miałam okazję przeczytać. Dwie rasy, które nie żyją w przyjaznych stosunkach, magia krwi, potyczki o władzę, a to wszystko otulone niezwykłym klimatem. Akcja toczy się raczej leniwie, więc wiem, że przez to wiele osób nie polubi się z tą książką. Czas spędzony z Mehr był zdecydowanie dobrze spędzony. Polubiłam tę bohaterkę i od początku byłam ciekawa jak potoczy się jej życie. Nie miała ona łatwego życia i łatwych wyborów. Za to okazała się być człowiekiem, który troszczy się o innych. Jak tylko trochę bardziej ją poznałam, to od razu zaczęłam jej kibicować i miałam nadzieję, że przydarzy się w jej życiu coś dobrego. Ogromnie się cieszę, że „Cesarstwo Piasku” to pierwszy tom serii napisanej przez Tasha Suri. Z wielką chęcią wrócę do tego świata. Jestem ciekawa co takiego jeszcze może spotkać bohaterów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-06-2022 o godz 17:01 przez: Bogumiła
Burze piaskowe są w powieści "Cesarstwo piasku" czymś przerażającym, nieuchronnym ale też pięknym dla ludzi mających moc. W czasie takiej burzy klany odprawiały Obrzęd Śnienia, formując dłońmi sigile, tańczyli razem na błogosławionych piaskach pustyni Irinah. Główna bohaterka - Mehr, to córka gubernatora i kobiety mającej w sobie magiczną, pełną pradawnej mocy krew. Jednak kobieta ta została wygnana, w momencie, gdy młodsza siostra Mehr była zbyt młoda, by ją pamiętać. Siostry były wychowywane przez kolejną żonę ojca na szlachcianki, lecz Mehr nie zapomniała o swoim dziedzictwie. W momencie, gdy zbliża się burza ujawnia się u Mehr, co przyciąga do niej uwagę mistyków. Od tego momentu życie dziewczyny ulega całkowitej zmianie... Przyznam, że początek tej historii nie do końca mnie przekonał, jednak z biegiem czasu coraz bardziej wciągała mnie ta opowieść i jej niesamowity klimat. Bardzo podobała mi się relacja Mehr i Amuna. Sama bohaterka też zyskała w moich oczach po przeczytaniu kolejnych rozdziałów (choć początkowo nie pałałam do niej sympatią). Ciekawie został też przedstawiony przywódca mistyków, choć fabuła skupia się przede wszystkim na głównej bohaterce. Świat, który został przedstawiony w tej powieści zaciekawił mnie i z chęcią dowiem się czegoś więcej o dewach, bogach i ich mocach. Mam nadzieję, że w drugim tomie znajdę więcej informacji na te tematy 😊 Jeśli sięgnięcie po tę powieść, to pamiętajcie, by nie zniechęcać się za szybko - być może, tak jak ja, wciągnie Was ona dopiero po kilku pierwszych rozdziałach
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Przetaina Pilipiuk Andrzej
4.5/5
34,26 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Muminki. Tom 2 Jansson Tove
4.9/5
66,01 zł
99,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Podróże niezwykłe - poza utartym szlakiem Opracowanie zbiorowe
5/5
101,94 zł
169,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Chwila z… Izabela Koprowiak
5/5
23,58 zł
37,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Góry Stołowe. Mapa turystyczna 1:60 000 Opracowanie zbiorowe
5/5
17,94 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sardynia 2w1. Przewodnik + mapa Opracowanie zbiorowe
5/5
26,94 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Tatry. Nowe spojrzenie na góry Opracowanie zbiorowe
5/5
30,70 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Angielski bez wkuwania Opracowanie zbiorowe
5/5
25,50 zł
34,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego