Boskie. Włoszki, które uwiodły świat (okładka  miękka, 08.2016)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Zachwycające, namiętne, niebezpieczne. Kobiety sukcesu, władczynie trendsetterki. Ich życiorysy zapewniłyby dostatnie życie hollywoodzkim scenarzystom. Oto boskie Włoszki, które świat pokochał. I znienawidził. 

Carla Bruni żyje jak księżniczka z francusko-włoskiej bajki. Prasa z zapartym tchem czyha na jej potknięcia.

Luisa Casati jest drugą po Matce Boskiej najczęściej portretowaną kobietą w historii.

Sonia Gandhi, córka murarza, porzuca wszystko dla miłości. Nie spodziewa się, że ta decyzja postawi ją na czele największej partii na świecie.

Katarzyna Medycejska zmusza kobiety do noszenia gorsetów. Nawet nocą. 33 centymetry to wymagany przez królową obwód talii.

Jadwiga Toeplitz-Mrozowska w podkieleckiej wsi marzy o sławie. Dzięki uporowi trafia na salony elity finansowej i intelektualnej Królestwa Włoch.

Maciej A. Brzozowski, autor bestsellerowej książki "Włosi. Życie to teatr", znawca i miłośnik Półwyspu Apenińskiego, tym razem przyjrzał się niezwykłym kobietom i zabiera nas w podróż do ich świata.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1125482151
Tytuł: Boskie. Włoszki, które uwiodły świat
Autor: Brzozowski Maciej
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 336
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-08-17
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 210 x 25 x 138
Indeks: 19740362
średnia 4
5
1
4
5
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
7 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
12-02-2018 o godz 13:01 przez: Marta Saładucha | Zweryfikowany zakup
Fajna na wakacje. Pozostawia lekki niedosyt - o każdej z osób można by napisać więcej...
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
24-08-2017 o godz 20:58 przez: Anna Dąbrowska | Zweryfikowany zakup
Dobra książka, ciekawe historie nieprzeciętnych Kobiet.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
25-08-2016 o godz 07:56 przez: Urszula Minarczuk
Gdyby jeszcze w zeszłym roku ktoś powiedział mi, że w 2016 bardzo duży odsetek książek, które przeczytam będzie biografiami z pewnością wyśmiałabym go. Jakoś nigdy nie przepadałam zbytnio za tego typu literaturą, a tymczasem okazało się, że „Boskie. Włoszki, które uwiodły świat” to moja dziewiąta biografia w tym roku! Nieprawdopodobne? A jednak! Najważniejszy jest jednak fakt, że książka Macieja A. Brzozowskiego to niezwykle ciekawa i wciągająca pozycja!

Autor w swojej publikacji zamieścił życiorys dziesięciu kobiet, Włoszek i nie tylko, które trwale zapisały się na kartach włoskiej historii. Mimo, że każda z nich była jedyna w swoim rodzaju łączyło je jedno – wszystkie uznane zostały za postaci niezwykle kontrowersyjne w swoich czasach. W tym miejscu trzeba wspomnieć o tym, że ta różnorodność to „znak rozpoznawczy” lektury. W książce Macieja Brzozowskiego znajdziemy opis życia córki Mussoliniego – Eddy , super modelki i pierwszej damy Francji – Carli Bruni Sarkozy czy Katarzyny Medycejskiej. Każdy rozdział, poświęcony konkretnej bohaterce, dostarcza czytelnikowi ciekawostek, subiektywnych wtrąceń autora i przede wszystkim rzetelny przebieg zdarzeń (pan Maciej w dużej mierze opiera się na osobistych zapiskach swoich Boskich oraz innych ich biografiach).

„Zamknięcie” historii dziesięciu kobiet na trochę ponad trzystu stronach sprawiło, że zagadnienie z pewnością nie zostało wyczerpany w całości. Na każdą postać wypada zaledwie niecałe 30 stron, a jak do tego dojdą jeszcze zdjęcia to sam życiorys wypada bardzo ubogo. Z jednej strony rozumiem, że autowi mógł sprawić trudność wybór „najważniejszych/najciekawszych/najbardziej zasługujących na wyróżnienie” postaci, ale z drugiej strony zbicie wszystkich historii w jeden zbiór zaledwie uszczypnęło cały temat. Ja wychodzę z założenia, że lepiej pójść na jakość niż na ilość – zająć się szczegółowo mniejszą ilością bohaterek, ale za to przedstawić ich bogaty życiorys; niż do książki włożyć dziesięć historii, ale każdą z nich przedstawić bardzo pobieżnie.

Sam warsztat autora mnie oczarował. Barwne, bardzo plastyczne opisy bez wątpienia ułatwiły mi szybkie przyswojenie sobie lektury. Na dobrą sprawą, aby przeczytać całą książkę wystarczy nie więcej niż dwa wieczory.

Już sama okładka niezwykle przyciąga wzrok, a to tylko przedsmak tego co czytelnik znajdzie w środku – wiele niezwykle ciekawych portretów, zdjęć i obrazów. „Slajdy życia boskich” uchwycone przez najlepszych fotografów czy artystów ich czasów z pewnością są miłe dla oka.

Niestety można zauważyć, że Pan Maciej ma ogromną słabość do swoich bohaterek i przez to czasem je zbyt bardzo gloryfikuje, a to niekoniecznie przypadło mi do gustu.

Reasumując, „Boskie. Włoszki, które uwiodły świat” to kolejna dobra biografia, z którą miałam okazję się zapoznać. Dobry warsztat pozwala przypuszczać, że następne pozycje autora będą równie warte uwagi jak ta. Ze swoją strony książkę Pana Brzozowskiego mogę śmiało polecić zarówno tym, których wszystko co włoskie fascynuje, jak i tym, którzy szukają po prostu dawki dobrej literatury.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
23-08-2016 o godz 13:56 przez: Nadia
Maciej A. Brzozowski jest specjalistą w swojej dziedzinie. Italianista, tłumacz (m.in. Andrei Camillerego), popularyzator wiedzy o Włoszech, autor książki „Włosi. Życie to teatr”. Sięgając po „Boskie. Włoszki, które uwiodły świat” mamy więc pewność, że to książka nie tylko pasjonata, ale i fachowca.

Brzozowski przedstawia portrety 10 fascynujących Włoszek. W pierwszej części, „Kobiety i władza”, koncentruje się na tych związanych z polityką. Matylda z Canossy uczestniczyła w strategicznych rozmowach między papiestwem a cesarstwem, Olimpia Maidalchini miała w Rzymie wyższą pozycję od samego papieża, a Sonia Gandhi czuje się bardziej hinduską niż Włoszką i jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Indiach. W drugiej części, „Życie to gra”, autor kreśli charakterystyki kobiet związanych ze sztuką, nawet, jeśli to tylko sztuka życia. Są wśród nich: Luisa Casati, jedna z najczęściej portretowanych kobiet świata, która swoje ciało traktowała jak dzieło sztuki; Edda Ciano, córka Mussoliniego czy Carla Bruni, modelka, piosenkarka i była pierwsza dama Francji. Co ciekawe, Brzozowski opisuje też „Włoszki z importu”, kobiety, które zrobiły na Półwyspie Apenińskim furorę, choć pochodziły ze Szwecji (Krystyna Wazówna) i Polski (Jadwiga Toeplitz-Mrozowska).

Właśnie ta różnorodność jest największym atutem „Boskich”. Autor przybliża nam kobiety pochodzące z różnych regionów Włoch, znane i nieznane, bogate i biedne, żyjące w średniowieczu, renesansie i współcześnie. Mnogość źródeł, z których korzystał Brzozowski, zasługuje na docenienie. Są to biografie, kroniki, prasa, a nawet osobiste zapiski bohaterek; książki w języku polskim, angielskim, włoskim i francuskim. Do „Boskich” przyciąga już sama okładka, na której znajduje się, obok włoskiej flagi, zmysłowa aktorka Virna Lisi. Ikonografia w ogóle jest mocną stroną książki: znajdziemy tu wiele zdjęć, portretów czy obrazów, są one jednak dobrze wyważone, nie dominują nad tekstem. Co szczególnie mi się spodobało, to fakt, że autor stara się „odczarować” zły wizerunek niektórych bohaterek, np. Katarzyny Medycejskiej. Brzozowski nie ocenia swoich bohaterek, ale widać, że darzy je sympatią.

Książka ma jednak kilka minusów. Rozumiem skrótowość charakterystyk, ale niektóre rozdziały aż proszą się o rozwinięcie, pozostawiają ważne pytania bez odpowiedzi ¬¬¬¬¬¬– np. dlaczego Krystyna została świętą, czym tak się zasłużyła, że pochowano ją w Bazylice św. Piotra? Czasami język nie jest dostosowany do opisywanego tematu. Używanie określeń „look”, „trendsetterka” czy „party planner” w odniesieniu do kobiet renesansu razi. Zdarzają się też błędy („toskańskie Gubbio” – Gubbio leży w Umbrii) i uproszczenia („mizoginiczne średniowiecze”).

Te drobne niedociągnięcia nie wpływają jednak na całą ocenę „Boskich”. Książka zmienia stereotypowe postrzeganie Włoszek, jest napisana ze swadą, czyta się ją z przyjemnością,. A komu mało – autor już zapowiedział kolejną pozycję, tym razem poświęconą włoskim mężczyznom.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
27-08-2016 o godz 17:01 przez: Zatracona w książkach
Sonia Gandhi, Matylda z Canossy, Olimpia Maidalchini, Katarzyna Medycejska, Luisa Casati, Edda Ciano, Carla Bruni, Virginia Oldoini, Krystyna Wazówna i w końcu Jadwiga Toeplitz-Mrozowska. Oto wszystkie bohaterki niniejszej książki. Bardzo dobrze znane i te trochę zapomniane. Jednak wszystkie, bez wyjątku, zasługujące na to, by o nich pisać i mówić. I to pisać tak, by zaciekawić Czytelnika, co autorowi się udało. Narracja jest prowadzona bardzo płynnie, a tekst wzbogacają zdjęcia. Autor odkrywa przed Czytelnikiem najważniejsze momenty w życiu bohaterek, wskazuje jak dużą rolę odegrały w czasach, w których żyły i opowiada o nowych szlakach, które wytoczyły poszczególne kobiety. Te związane z polityką, władzą, światem mody i teatru. Te, które szokowały i elektryzowały współczesnych, jak i te wielbione przez tłumy.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
31-08-2016 o godz 11:37 przez: Renifer
Tytuł “Boskie” od razu przywodzi mi na myśl Włoszki, bo one są takie bella :) nieprzeciętne, wyraziste i oczywiście kobiece. W książce znajdziesz portrety dziesięciu kobiet. Część z nich pewnie kojarzysz, o pozostałych może usłyszysz po raz pierwszy.
Autor już na wstępie zaznaczył, że jego wybór był bardzo subiektywny, nie kierował się listą dziesięciu najbogatszych, najpiękniejszych, naj…. Wybrał te kobiety, które na nim wywarły wrażenie.

Pewnie każdemu czytelnikowi zapadnie w pamięć inna kobieta. Na mnie największe wrażenie zrobiła historia Sonii Gandi i Eddy Ciano. Autor przy okazji pisania o swoich bohaterkach nakreśla wydarzenia historyczne, tło obyczajowe - taka lekcja historii w pigułce. Pisze lekko i dowcipnie, nie przynudza historycznymi szczegółami, skupia się na swoich bohaterkach. “Boskie” faktycznie potrafią uwodzić, rządzić, knuć, oczarować, szokować, każda z historii to udowadnia. Sonia Gandi, Matylda z Canossy, Olimpia Maidalchini, Katarzyna Medycejska, Luisa Casati, Edda Ciano, Carla Bruni, Virginia Oldoni, Krystyna Wazówna, Jadwiga Toeplitz-Mrozowska - to ich sylwetki poznasz dzięki książce Brzozowskiego. Właściwie życiorys każdej z nich jest materiałem na książę czy film. Jedna notuje w pamiętniku każdego swojego kochanka, inna staje się czołowym politykiem w swoim kraju, jeszcze inna wydała na świat kilku władców.
“Boskie” czytało mi się dobrze, bo historie są ciekawe, nie nudziłam się, nie gubiłam się też w historycznych faktach (dynastie, władcy, koligacje rodzinne), każda z opisywanych Włoszek jest barwna i charakterna. Pewnie gdyby nie ta książka o większości bohaterek nie wiedziałabym nic, a szkoda...

Książka jest bardzo ładnie wydana: okładka ze skrzydełkami, dobry papier, sporo czarno-białych zdjęć.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-10-2016 o godz 00:00 przez: gretela | Empik recenzuje
Jestem wielkim miłośnikiem Włoch. Uwielbiam podróżować na Półwysep Apeniński, odkrywać tajemnice tego kraju, zwiedzać, poznawać smaki oraz ludzi. Właśnie jeżeli o tych ludzi chodzi, a w szególności o kobiety to są one dla mnie wielką tajemnicą. Fajnie, że mamy teraz możliwość poznania najsłynniejszych Włoszek bardzo prywatnie. Mi szczególnie w pamięci utkwiła osoba Carly Bruni, która żyje trochę jak w bajce. Całość niezwykle ciekawa, dynamiczna, czyta się ją jednym tchem. Gorąco polecam wszystkim fanom Włoch i Włoszek!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Uspokój swój mózg
4.7/5
29,40 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Chwila
5/5
31,27 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Marzenie panny Benson
4.5/5
33,29 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł
4.7/5
41,63 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości
5/5
32,65 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dżentelmen w Moskwie
4.6/5
31,59 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko
5/5
42,37 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina
4.6/5
27,73 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech
5/5
28,88 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik
5/5
39,27 zł
59,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego