Blizny (okładka  miękka)

Oferta empik.com : 34,99 zł

34,99 zł 49,99 zł (-30%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Blizny. Prawdziwa historia „królików z Ravensbrück” to rzecz o nazistowskim okrucieństwie, sile przetrwania i odwadze kobiet - młodych polskich działaczek ruchu oporu, poddanych wyniszczającym eksperymentom pseudomedycznym w obozie koncentracyjnym nad jeziorem Schwedt. To także historia kobiecego buntu i wzajemnej solidarności więźniarek różnych krajów, opowieść o lekarzach w służbie Hitlera i pewnej amerykańskiej filantropce, która postanowiła pomóc ofiarom eksperymentów w leczeniu ich blizn na ciele i duszy.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Blizny
Autor: Grzywacz Marta
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 448
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-04-13
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 200 x 30 x 130
Indeks: 41436868
średnia 4,9
5
17
4
2
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
6 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
17-05-2022 o godz 11:23 przez: Jolanta
Mocne reportaże chyba nigdy nie przestaną mnie przerażać, a momentami nawet zaskakiwać, tym bardziej jeśli główny wątek oparty jest na czasach || wojny światowej. Wydarzeniach, które nigdy nie powinny mieć miejsca... Dlatego tym razem zapraszam was na kolejną wstrząsająca i przerażająca lekturę, która jest prawdziwa historią młodych kobiet, polek, działaczek ruchu oporu, a mowa tutaj o "Blizny.Prawdziwa historia "królików" z Ravensbrück" - obozowych Królików doświadczalnych.(nawet króliki nigdy nie powinny zaznać takiego piekła) ~ 23 września o szóstej rano 1941 roku na stację Fürstenberg nad rzeką Havela, przyjeżdża transport czterystu młodych polskich działaczek ruchu oporu z więzień w Lublinie i Warszawie.Każda z kobiet trafia do obozu w Ravensbrück i od teraz musi się zmierzyć z obozową rzeczywistością, głodem, zimnem, brudem, niewyobrażalnym bólem, strachem i śmiercią. I tak, niektóre z kobiet podczas przeprowadzania chorej selekcji, zostają zakwalifikowane do pseudomedycznych nieludzkich wręcz i bolesnych eksperymentów. Wbrew własnej woli, sprzeciwu, zostają poddawane różnego rodzaju eksperymentom, zagrażającym ich życiu, a nawet zdrowiu.Stają się tym samym żywym towarem w nieludzkich doświadczeniach nazistowskich lekarzy (nie będę tym razem opisywać makabrycznych "momentów zbrodni" dokonywanych na niewinnych kobietach) ~"BLIZNY.PRAWDZIWA HISTORIA "KRÓLIKÓW" Z RAVENSBRÜCK" to niestety ale prawdziwa, przeraźliwa, porażająca historia o ludzkim okrucieństwie nieznających jakichkolwiek granic moralnych i lekarzach działających w służbie Hitlera. Jest to również opowieść o kobietach, które wraz z momentem przekroczenia bram obozu Ravensbrück, trafiły do piekła na ziemi, gdzie upokarzanie, szykanowanie, odzieranie z jakiejkolwiek godności, bolesne eksperymenty były na porządku dziennym ale pomimo tego one nie straciły namiastki tlącej się w sercu nadziei. To także świadectwo prawdziwej solidarności kobiet z różnych krajów i wspomnienie o pewnej amerykańskiej filantropce, która po wojnie postanowiła pomoc ofiarom eksperymentów w leczeniu ich blizn na ciele i duszy. ~Dzięki sile przetrwania, niezwykłej odwadze, determinacji, solidarności, ledwo tlącej się nadziei, kilka z nich przeżyło, aby później w imię sprawiedliwości, 1946 roku móc wziąć udział w procesie, w Norymberdze przeciwko nazistowskim lekarzom. ~Prezentowany tytuł pomimo trudnego tematu, to historia, którą każdy z nas powinien poznać, aby nigdy nie dopuścić "do powtórki". Dlatego wyciągnijmy z niej wnioski! Polecam J.K.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-04-2022 o godz 16:22 przez: tomzynskak
Nikomu chyba nie trzeba mówić, że opisana w książce historia jest wstrząsająca. Jednak ukazuje ona także ogromną siłę oraz odwagę. Cała historia opowiada przede wszystkim o nazistowskich okrucieństwach. O okropnych eksperymentach jakich dopuszczali się "lekarze" i ogromnej sile przetrwania więźniarek, a przede wszystkim o kobietach - niezwykle silnych i odważnych młodych działaczkach polskiego ruchu oporu, czy filantropce, która postanowiła pomóc ofiarą eksperymentów. Ravensbruck to jeden z najsłynniejszych nazistowskich obozów koncentracyjnych położony przy malowniczym jeziorze Schwedt. To właśnie tam w imię służby Hitlerowi przeprowadzono pseudomedyczne eksperymenty, a wszystko to w sposób niezwykle szczegółowy opisała autorka w swoim najnowszym reportażu. Jednak pomimo zawarcia dużej ilości szczegółów i faktów z tamtego okresu Pani Marcie udało się stworzyć książkę niezwykle ciekawą i wciągającą. Owszem, nie da się jej przeczytać w jeden wieczór, bo po prostu wszystko to za bardzo boli. Poza tym w obliczu tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą książka ta jeszcze bardziej działa na wyobraźnię czytelnika. Trzeba przyznać, że dar pisarski autorki sprawia, że przenosimy się w czasie i stajemy obok naszych bohaterów, przyglądamy się wszystkiemu jakby z boku, a w naszych sercach kotłuje się wiele emocji. Tych najstraszniejszych, ale i pozytywnych, jak chociażby rozpierająca duma za solidarność więźniarek i ich wolę walki. Na każdym kroku dostrzegamy ich ogromną współpracę, która pozwalała przetrwać każdą kolejną minutę, godzinę, dzień, miesiąc… „Żadna z nas nie znała odpowiedzi na pytanie, jak zginiemy, ale wiedziałyśmy, że koniec jest bliski." Nie będę owijać w bawełnę. Nie jest to lektura dla osób o słabych nerwach. Jednak z całą pewnością historia jest warta poznania i jeżeli macie siłę na cięższą lekturę to koniecznie sięgnijcie po "Blizny. Prawdziwa historia królików z Ravensbruck" Marty Grzywacz. Literatura obozowa była, jest i będzie potrzebna, aby uczyć się na historii. Aby to co było już nigdy do nas nie wróciło. Powinniśmy z wydarzeń tych wyciągać ogromne wnioski.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-04-2022 o godz 20:06 przez: Ilona Wolińska
23 września 1941 roku do miasteczka Fürstenberg, dziewięćdziesiąt kilometrów na północ od Berlina, przyjeżdża transport czterystu młodych polskich działaczek ruchu oporu z więzień w Lublinie i Warszawie. Każda z nich musi zmierzyć się z obozową rzeczywistością, głodem, strachem i śmiercią. Dwa lata później, o obozie w Ravensbrück usłyszy cała Europa. Ravensbrück to jeden z najsłynniejszych obozów koncentracyjnych. To właśnie tutaj podczas drugiej wojny światowej przeprowadzano eksperymenty medyczne na kobietach. Efekty tych eksperymentów, kobiety te bedą odczuwały i pamiętały do końca życia. Zostawiły one bowiem na ich ciałach blizny, które za każdym razem, gdy na nie spojrzą, będą im przypominały gehennę, jaką przeżyły. Marta Grzywacz w swoim reportażu bardzo szczegółowo opisuje okrucieństwo nazistów i lekarzy w służbie Hitlera. Lektura tej książki nie jest łatwa, wręcz przeciwnie, przeraża. Podczas czytania nie raz czułam ciarki na plecach, nie potrafię wyobrazić sobie bólu i cierpienia tych kobiet. Ciężko jest obrać w słowa to, co przeżywały te kobiety. Bestialstwo i okrucieństwo jakiego doświadczyły, pozostawiły na ich ciele i duszy piętno do końca życia. Reportaż Marty Grzywacz to historia kobiet, dla których wraz z przekroczeniem bram obozu w Ravensbrück rozpoczęło się prawdziwe piekło. To opowieść kobiet, których siła, determinacja i odwaga ani na moment nie pozwoliły się poddać, i choć wiedziały, że ich koniec jest bliski, to nie przestawały wierzyć w sprawiedliwość. Kilka z tych kobiet przeżyło, i w roku 1946 wzięły udział w procesie w Norymberdze przeciwko lekarzom. "Blizny. Prawdziwa historia "królików" z Ravensbrück" to jedna z tych książek, którą trzeba przeczytać by lepiej poznać historię i o niej pamiętać. "Nieraz zastanawiam się, czy to było naprawdę, czy tylko taki sen, że tam byłam, w tym piekle. Ale szwy na obu nogach mówią, że to prawda, i każą o tym zawsze pamiętać".
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-05-2022 o godz 20:16 przez: Karolina Borys-Kamińska
We wrześniu 1941 roku do obozu w Ravensbruck trafia nowy transport kobiet. To Polki, działaczki polityczne z więzienia w Lublinie i Warszawie. Trafiają do miejsca, które śmiało możemy nazwać piekłem. Poniżane, bite, głodzone robią wszystko, aby przeżyć. Trzymają się razem, pomagają sobie, ale w ich rzeczywistości nic nie jest łatwe. Wiele z tych kobiet trafiła w ręce nazistowskich lekarzy i zostaje zakwalifikowanych do testów pseudomedycznych. Tak zwane „Króliczki” będą okaleczane ,,w imię nauki” i poddawane zabiegom, które już do końca życia uczynią z nich kaleki. Blizny to historia okrucieństwa jakiego doświadczyły, ale też ich siły i determinacji, aby przeżyć. Po prostu przeżyć. Gdy tylko usłyszałam o premierze Blizn wiedziałam, że będę chciała ją przeczytać. To książka niezwykle trudna, mocna, a momentami wręcz przerażająca. Ale też bardzo ważna, bo o tych historiach nie powinniśmy zapominać. I nie zawiodłam się. Książka była świetna. Historie tych kobiet z jednej strony były naprawdę przerażające, ale z drugiej tak dobrze napisane. Naprawdę ciężko było się od niej oderwać mimo, że opisywała rzeczy straszne. Jednak sposób ich przytaczania był, jakbym to powiedziała, bardzo z klasą. Nie mamy brutalnych opisów zabiegów, ale jednocześnie dostajemy dokładną wiedzę na temat tego co im zrobiono. Podobnie opisane są same obozy i procesy sądowe po. Z dużą dawką wiedzy i klasą. Książka to opowieść o kobietach, które przeżywają najtrudniejsze chwile w swoim życiu. Poznajemy je nie jako numery, ale z imienia i nazwiska. I tak chcemy je zapamiętać. Jako Krystynę Czyży, Genowefę Olejniczak, Alinę Dąbrowską, Marię Kuśmierczuk. Nie jako ,,Króliczki”, nie jako numery z kartoteki, ale jako prawdziwe osoby. Ludzi z krwi i kości. Kobiety.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-04-2022 o godz 09:47 przez: Magdalena Mierzynska
Marta Grzywacz jest autorką książki "Nasza Pani z Ravensbruck", która była świetna pozycją w tej tematyce. "Blizny. Prawdziwa historia królików z Ravensbruck"to jej najnowsza książka o tej tematyce. Ravensbruck był to niemiecki nazistowski obóz zagłady znajdujący się w Niemczech. Słynął z licznych eksperymentów pseudomedycznych na kobietach. Wbrew swojej woli były poddawane doświadczeniom zagrażającym ich życiu i zdrowiu. Tak stały się królikami doświadczalnymi w rękach nazistowskich lekarzy. 23 września 1941 roku do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck przyjeżdża transport czterystu młodych polskich działaczek ruchu oporu z więzień w Lublinie i Warszawie. Teraz muszą zmierzyć się z głodem, bólem, strachem i śmiercią. Autorka napisała bardzo szczegółowy i świetny reportaż. Nie jest to suchy stos faktów, ale nadała mu wyraz bardziej przychylny czytelnikowi. Pozwoliła wsiąknąć w tamten czas i tamte wydarzenia. Momentami poczuć co czuły tamte kobiety i wzbudzić ogrom emocji w trakcie czytania. Czytając o tym co tam się działo moja wyobraźnia działała na najwyższych obrotach, a ciarki przechodziły przez całe ciało. Autorka przekazuje coś więcej niż tylko historię. Pokazuje jak wielką miały odwagę, jak były solidarne względem siebie. Mimo strachu o własne życie ryzykowały, ich zawziętość nie pozwoliła na całkowite poddanie się. Takie książki czyta się na jednym tchu. Bardzo trudny i przejmujący temat obózów był, jest i będzie. To do czego tam dochodziło, do bestialstwa i pokazywania wyższości katów nad więźniami nie powinno zostać zapomniane. Powinniśmy wyciągać wnioski z historii. Przemyślenia pozostawiam Wam kochani.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-05-2022 o godz 20:03 przez: mamausza
"Blizny. Prawdziwa historia „królików" z Ravensbrück” to książka pełna nazistowskiego okrucieństwa, które wylewa się z każdej strony ale i odwagi oraz woli przetrwania. We wrześniu 1941 do Ravensbrück trafia transport polskich działaczek ruchu oporu z Lublina i Warszawy. Dzięki niezwykle dokładnym opisom i świetnie przeprowadzonemu researcherowi możemy wczuć się w ich położenie. Gry trafiają do obozu głód, śmierć i poniżanie jest na porządku dziennym. Część z nich trafia w ręce nazistowskich lekarzy, „Króliki” bo tak zostały nazwane poddawane są zabiegom pseudomedycznym, które przynoszą dodatkowy ból, a często i śmierć w męczarniach. Liczne operacje i eksperymenty, którym są poddawane powodują, iż zostają kalekami do końca swoich dni. Przeżyta trauma i koszmar którego doświadczyły nie kończy się niestety po opuszczeniu obozów. „Nie śpią dobrze, a jeśli śpią, to śnią, a w snach wracają do świata za obozowym murem, gdzie znowu są więźniami, i budzą się z krzykiem. (…) Trudno im adaptować się w nowym środowisku – nie chcą zawierać nowych znajomości, stronią od ludzi, którzy nie przeżyli tego samego. W tym nowym świecie, na wolności, czują się gorsi, samotni, nawet wśród najbliższych.” To niezmiernie ważna opowieść po którą warto sięgnąć. Poznajemy historie, która nie powinna nigdy już się powtórzyć
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Czerwona ziemia Meller Marcin
4.6/5
37,01 zł
45,99 zł
27,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Ukochane dziecko Hausmann Romy
4.6/5
21,99 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gdzie jesteś, piękny świecie Rooney Sally
4.2/5
31,04 zł
44,99 zł
21,99 zł
21,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Uśpiona Sinicka Alicja
4.8/5
33,67 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Włosi Hooper John
5/5
40,20 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Folwark zwierzęcy Orwell George
4.7/5
10,49 zł
14,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Lolita Nabokov Vladimir
4.5/5
31,49 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Małe życie Yanagihara Hanya
4.9/5
59,66 zł
79,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Normalni ludzie Rooney Sally
4.0/5
33,58 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Baśniobór. Tom 1 Mull Brandon
4.6/5
22,18 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa 1984 Orwell George
4.8/5
24,49 zł
34,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Najgorszy dom Majcher Magdalena
4.8/5
34,04 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Koniec się pani nie udał Galiński Jacek
4.4/5
36,16 zł
44,99 zł
26,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Też tak mam Kostyszyn Magdalena
4.5/5
27,99 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Pacjentka Michaelides Alex
4.5/5
29,85 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ta druga Pinborough Sarah
4.5/5
31,49 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa W oddali Hernan Diaz
4.9/5
34,99 zł
49,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego