Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki (okładka  miękka, 12.2015)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Ciemny rewers oficjalnego życia literackiego w PRL-u.

Joanna Siedlecka to autorka wielu głośnych, wznawianych biografii polskich pisarzy, m.in. „Jaśnie panicza” o Witoldzie Gombrowiczu, „Mahatmy Witkaca” o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu czy „Pana od poezji” o Zbigniewie Herbercie.

W swoich ostatnich książkach „Obława. Losy pisarzy represjonowanych” i „Kryptonim »Liryka«. Bezpieka wobec literatów” zajrzała za kulisy życia literackiego w PRL-u, zapuszczając się w rewiry wstydliwie dotychczas omijane.

W „Biografiach odtajnionych” kontynuuje ten wątek. Autorka przedstawia dramatyczne losy pisarzy rangi Gombrowicza, Broniewskiego i innych, którym machina totalitarnego państwa zrujnowała nie tylko kariery, ale przede wszystkim życie osobiste i prywatne. Zniszczyła zdrowie, rozbiła rodziny, wdarła się głęboko w cztery ściany ich domów, które nie były przystanią, ale nafaszerowaną podsłuchami pułapką.

Od wydawcy:

"To nie jest książka glamour - lekka, łatwa i przyjemna. Nie może się podobać - ma przeszkadzać, poruszać, przerażać. Jest bowiem - po «Obławie» i «Kryptonimie» «Liryka» - moją trzecią już opowieścią o temacie wciąż nieprzerobionym, objętym ciężką zmową milczenia - represjach PRL-u wobec literatów, napisaną na podstawie wielu rozmów, głównie jednak odtajonych oraz nieznanych wcześniej dokumentów komunistycznej policji politycznej, których mieliśmy nigdy nie poznać. 

Po co nam ta mroczna wiedza?

Prawda dokumentów odkłamuje wiele fałszów, mechanizmy wielu karier, promocji jednych, eliminowania drugich. Pozwala zajrzeć za kurtynę naszego życia literackiego i kulturalnego, którego nie sposób zrozumieć bez wciąż mało znanej roli tajnych służb".
Joanna Siedlecka


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1113584784
Tytuł: Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki
Autor: Siedlecka Joanna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 432
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-12-15
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 37 x 240 x 157
Indeks: 18023794
średnia 4,1
5
7
4
1
3
0
2
0
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
12 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
26-12-2015 o godz 18:38 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
dobrze opracowane, ciekawe, świetna lektura dla każdego, troche może ku przestrodze jak łątwo można zastraszyć? złąmać? po prostu samo życie
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
01-02-2016 o godz 08:53 przez: Ryszard Bitner | Zweryfikowany zakup
Ne przytłacza faktami, danymi itp. a jednocześnie całkiem dużo ich zawiera. Dobrze się czyta. Wciąga.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
18-06-2016 o godz 10:15 przez: Roman Schachta | Zweryfikowany zakup
Ciekawa książka opisująca życie naszych pisarzy w komunie. Czyta się dość łatwo z uwagi na dobry styl. Warto pogłębić swoją wiedzę o przeszłości i zrozumieć jak moralnie zgniły był komunizm i jego ludzie.
Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
16-03-2018 o godz 09:01 przez: Anonim
Ta recenzja została usunięta, ponieważ jej treść była niezgodna z regulaminem
1/5
24-11-2016 o godz 13:29 przez: Halszka | Zweryfikowany zakup
Dawno nie czytałam tak źle napisanej, pod względem składni, książki. Droga przez mękę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
19-03-2018 o godz 15:40 przez: gskmr | Zweryfikowany zakup
Świetna książka, ogromna praca autorki w archiwach IPN.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-05-2016 o godz 00:00 przez: scythie | Empik recenzuje
Książka warta przeczytania. Pokazująca tę stronę dawnego ustroju, która częstokroć jest pomijana. W sumie to, że służba bezpieczeństwa intensywnie interesowała się ludźmi pióra zupełnie mnie nie dziwi. Politycy zawsze interesują się ludźmi, którzy mogą mieć wpływ na opinię publiczną, a kto ma wpływ większy niż utalentowane jednostki, które potrafią przelać na papier swoje myśli i swój punkt widzenia... Nigdy też nie sądziłam, że ludzie potrafiący pisać są jakimś innym gatunkiem, bardziej etycznym, odporniejszym na ludzkie słabości. Moim zdaniem są podobni innym w popełnianiu błędów, dobrych i złych emocjach. Dlatego nie przeżyłam szoku. A książkę polecam. Poszerza perspektywę
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-10-2016 o godz 00:00 przez: emeberil | Empik recenzuje
To książka smutna. Zastanawiam się, czy nie było lepiej nie wiedzieć tego, czego się z tej książki dowiadujemy. Pamiętam jeszcze czasy, kiedy się zaczytywałam w opisywanych w niej autorach. Interesowało mnie co opisali i jak, czy książka czytała się fajnie. I tyle. Ale koniec z tym. Czas dorosłości nadszedł. I czytelnik może się zastanawiać od czego zależy kariera. Czy to, że ktoś odnosi tak zwany sukces, to wykładania jego talentu. Czy zbiegu okoliczności... A może jeszcze czegoś, z czego na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, a co wynika z powiązań, przynależności do danego kręgu znajomych, albo wprost z giętkiego kręgosłupa moralnego
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-06-2016 o godz 00:00 przez: Urszula Chmielewska | Empik recenzuje
Tą książką Joanna Siedlecka potwierdziła swoją wielkość i pisarską klasę. W gruncie rzeczy Biografie odtajnione postrzegam jako lekturę smutną, wstrząsającą, pełną goryczy. Joanna Siedlecka przewartościowuje bowiem sposób w jaki postrzegaliśmy do tej pory niektórych znanych literatów polskich. Książka ku potomności, niezwykle znamienna i wymowna w swojej tematyce, dotyka czułej i drażliwej struny naszej narodowej historii. Mimo że dla niektórych ta historia może wydawać się odległa, myślę że w powstawaniu książek takich jak ta jest głęboki sens, nawet jeśli one bolą, rozrywają na nowo zabliźnione niekiedy rany.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-05-2016 o godz 00:00 przez: Alicja Kołodziejczyk | Empik recenzuje
Dla mnie to bardziej niż książka dotycząca historii polski - opowieść o ludzkich postawach, ludzkim zachowaniu w sytuacji nacisku. Co do zastrzeżeń dotyczących ciszy w sytuacji, kiedy główni bohaterowie już nie żyją, to się nie zgadzam. Tego typu książki dają nam wiedzę nawet nie o głównych postaciach tej tragicznej historii, ale bardziej o potencjalnych ludzkich zachowaniach. O naszych ewentualnych zachowaniach? Na ile bylibyśmy skłonni się ugiąć, a może wcale "uginać" by nas nie trzeba? Jak zachowuje się człowiek, kiedy może coś zyskać, jaką ma cenę? A może po prostu wierzy w jakąś ideę, pojmując ją opacznie?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-04-2016 o godz 00:00 przez: zekerana | Empik recenzuje
Wciąż pozostaję pod wrażeniem jej książki, jej treści i przekazu. Najbardziej przejmujące w książce Joanny Siedleckiej książce jest to, jak działał prlowski system totalitarny, jak manewrował ludźmi, w jaki sposób obracał ich przeciwko sobie. Na przykładzie przedstawionych tutaj losów ówczesnych pisarzy jest to szczególnie poruszające, ale i bardzo zmusza do myślenia. W czasie lektury i po jej zakończeniu jest mnóstwo refleksji, polecam sięgnąć. Sama nie odczułam efektów działania tego systemu, tak więc przeczytanie Biografii odtajnionych było dla mnie szczególnie mocnym, znamiennym doświadczeniem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-03-2016 o godz 00:00 przez: Szymon Szydłowski | Empik recenzuje
Pani Joanna Siedlecka znów raczy czytelnika świetną, doskonale opracowaną książką. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Dla osoby interesującej się czasami PRL-u, w szczególności sferą życia literackiego w tamtych czasach, będzie to wspaniała uczta literacka, momentami wręcz odkrywcza. Czytałem tę książkę z ogromnym zainteresowanym. Jest napisana z pasją oddanego autora, z wnikliwością rzetelnego badacza, z wrażliwością zwykłego człowieka. ""Biografie odtajone"" to zdecydowanie jedna z najlepszych książek, jakie miałem okazję przeczytać w ostatnich miesiącach. Polecam gorąco tę pozycję.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Portret Doriana Graya Oscar Wilde
4.6/5
29,58 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Biblioteka o Północy Haig Matt
4.3/5
34,43 zł
45,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dziedzictwo Kennedy Elle
4.7/5
32,21 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Następne 100 lat George Friedman
4.7/5
32,35 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wojna z Zachodem Murray Douglas
5/5
37,43 zł
49,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego